OPINION

Польові дослідження з прикладної русистики

Андрій Павлишин
5 грудня, 2022 понедiлок
14:09

Ми повинні знати сильні й слабкі сторони ворога – "руского міра", і в цьому нам допоможе багатий, хоча й трагічний за походженням матеріал спілкування з нападниками

У неділю 4 грудня у Львові відбулося чергове вручення нагороди імені Станіслава Вінценза. Цього разу її лауреатом стала мужня та мудра жінка-воїн Юлія Паєвська, відома громаді за позивним Тайра. Це нагородження абсолютно природне в дні кривавої війни проти російських нацистів, адже нагорода відзначає тих, хто особливо відзначився у сфері гуманітарного служіння, позаяк Вінценз був не лише письменником і ученим, але й діяльним рятівником переслідуваних німецькими нацистами євреїв і творцем мережних структур допомоги польським біженцям у Європі, він ховав у своєму будиночку угорських жінок, яким загрожували звірячі зґвалтування совєтських "визволителів", заступався як міг перед окупаційною адміністрацією, боронячи сусідів, яких совєти грабували, обкрадали, безпричинно ув’язнювали і свавільно судили. Вінцензові в цьому завжди придавалися обширні та глибокі знання і володіння багатьма мовами, зокрема й російською.

Читайте також: Для мене культура – це зброя, – Тайра під час вручення премії Вінценза у рамках Via Carpatia

Про це, зокрема, йшлося і під час презентації Вінцензових спогадів "Діалоги з совєтами", перекладених Олесем Герасимом і виданих у Львові за сприяння Миколи Княжицького та громадської організації "Всеукраїнський демократичний форум". За це та за продовження проєкту "Віа Карпатія" – особлива подяка. Так, навколо палає війна, в українців та українок чимало суто повсякденних потреб і клопотів, щомиті ми маємо пам'ятати про необхідність допомагати українському війську, пораненим, біженцям, клопотати про визволення з полону бранців і про гідне вшанування пам’яті загиблих. Та водночас не можна в жодному разі нехтувати душею українства – нашою культурою, захист якої став екзистенційним вибором нації. Відтак для мене і, сподіваюся, для моїх читачок і читачів цілком очевидно, що Юлія Паєвська, а також мільйони її побратимів і посестер, котрі воюють на фронті й піклуються про немічних у запіллі, є справжніми та безсумнівними інтелектуалами, тобто людьми з означеною моральною поставою, пріоритетом духовних і гуманістичних цінностей, цілісним культурним модусом, поза усяким сумнівом наповненим українським змістом.

Мільйони тих, хто воюють на фронті й піклуються про немічних у запіллі, є справжніми і безсумнівними інтелектуалами, тобто людьми з означеною моральною поставою, пріоритетом духовних і гуманістичних цінностей, цілісним культурним модусом, поза усяким сумнівом наповненим українським змістом.

Та омовити тут варто і ще один аспект. Він пов'язаний з антропологічними та культурознавчими зацікавленнями Станіслава Вінценза. З власної невимушеної волі, маючи блискучу віденську освіту та будучи заможною особою, він цілком свідомо обрав вивчення світу та культури своїх любих гуцулів, жив серед них, ділив із ними хліб, розповідав про їхню унікальність. Злам відбувся, коли на "малий рай" письменника накотилася чорна навала сталінців і гітлерівців, довелося тікати, ховатися, стати довіку біженцем. Але й тоді він залишився ученим.

В першій половині XX століття наука антропологія найчастіше поралася варварськими, часто дикунськими й агресивними формами примітивних людських спільнот. Вінцензові не треба було їхати в джунглі Амазонії чи на далекі острови, загублені в океані, щоб зайнятися подібними студіями. Матеріал сам прийшов до його дому, натоптав брудними чоботями і насвинив у довколишньому просторі – брудною хвилею по Європі в 1944–1945 роках прокотилися російські загарбники, коліщатка сталінської тоталітарної машини.

Вінценз провадив з ними розмови, які назвав грецьким словом "діалоги", оскільки в спілкуванні з совєтськими вояками та чекістами він ставив дослідну мету, прагнучи зрозуміти їхній спосіб життя і мислення, мотиви вчинків, міру індоктринації ерзацом лівих західних учень і цілком питомого імперського російського націоналізму. Значну частину співрозмовників ученого становили українці, колишні селяни та уродженці невеликих містечок, серед яких траплялися і кар’єристи та нігілісти усього українського, і звичайні "чорносвитники", яким дивом вдалося вижити серед жахіть сталінської військової доктрини.

Враження про російські катівні, спілкування з російськими солдафонами і гебнею, інтерв'ю з полоненими, описи боїв і тисячі інших текстів, часто писаних кров'ю, водночас зафіксують подвиг українок і українців, які протистояли огидній навалі, але й дадуть матеріал для осмислення того, як боротися з нечистю, як протистояти інфікуванню "рускім міром", як вберегти європейську цивілізацію від диявольської спокуси рашизму.

Щира, багата на емпіричний матеріал і його осмислення книжка важко торувала собі дорогу на Заході, так само як і подібні правдиві тексти Герлінґа-Ґрудзінського, Чапського, Кравченка, Маланюка тощо, адже цих авторів вважали "русофобськими" з рації походження з Центральної Європи, загарбаної, сплюндрованої та зґвалтованої російськими імперськими націоналістами. Проте вони заклали підвалини для цілого напрямку, так би мовити, "антропологічних" текстів, покликаних описати враження від "нелюдської землі" та її здичавілих мешканців, які приперлися в Україну, щоб нав’язати нам свій дикунський спосіб життя. Враження про російські катівні, спілкування з російськими солдафонами і гебнею, інтерв'ю з полоненими, описи боїв і тисячі інших текстів, часто писаних кров'ю, водночас зафіксують подвиг українок і українців, які протистояли огидній навалі, але й дадуть матеріал для осмислення того, як боротися з нечистю, як протистояти інфікуванню "рускім міром", як вберегти європейську цивілізацію від диявольської спокуси рашизму. І все це конче треба системно осмислити, позаяк боротьба шикується тривала, отож нам придасться досвід американських і європейських центрів вивчення ворога, які постали як германістичні й русистичні осередки ще в часи Другої світової та Холодної війни.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Андрій Павлишин – історик, перекладач, член Українського ПЕНу, викладач Українського католицького університету, оглядач Еспресо.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Слідкуйте за найважливішими новинами України! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Читайте також:
Київ
+1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 36.73
    Купівля 36.73
    Продаж 37.39
  • EUR
    Купівля 39.9
    Продаж 40.87
  • Актуальне
  • Важливе
2023, неділя
3 грудня
12:37
окупанти
Окупанти обстріляли село на правобережжі Херсонщини: загинув чоловік
12:12
Kiss
Рок-гурт KISS відіграв свій останній живий концерт
12:08
потяг, залізниця
Укрзалізниця запускає "Лижний експрес": як курсуватимуть потяги
12:01
OPINION
Олексій Панич
Істеричне чіпляння за владу замість коаліції Перемоги
11:57
Перу, золотий рудник
У Перу група озброєних людей напала на шахту з видобутку золота: 9 загинуло, 15 поранено
11:04
ЗРК Тор
Вирішальну роль у протидії українським БПЛА у РФ відіграє "Тор": розвідка Британії розповіла про недолік російського ЗРК
11:00
Лукашенко та Сі Цзіньпін
Лукашенко зустрінеться з Сі Цзіньпіном в Китаї
10:25
Китай та США
США планують розгорнути нові ракети наземного базування в Індо-Тихоокеанському регіоні у 2024 році
10:22
Оновлено
російські окупанти
У ЗСУ підтвердили розстріл росіянами українських військових під час здачі у полон. Омбудсмен пообіцяв звернутися до ООН
10:01
OPINION
Євген Дубогриз
Бізнесу заважає недовіра
09:51
Оленегорський горняк, корабель РФ
Росія утримує у Чорному морі 5 кораблів, ракетоносії відсутні
09:42
Молдова
ISW: РФ намагається посіяти розбрат у Молдові, щоб відвернути міжнародну увагу від України
09:17
окупанти Маріуполь
"Нестандартні зміни": окупанти перекидають підрозділи з Бердянська на Донеччину у супроводі військової поліції, - Андрющенко
09:04
резеденція святого миколая
Окупанти на Луганщині скасували День Святого Миколая: школярів відтепер вітатиме Киш Бабай з Татарстану, - ОВА
08:54
Філіппіни та Австралія почали спільне патрулювання
На Філіппінах під час католицької меси пролунав вибух: щонайменше 4 загиблих, понад 50 поранених
08:46
поліція Париж
У Парижі невідомий напав на перехожих біля Ейфелевої вежі: є загиблий і поранені
08:31
Газа, Ізраїль завдає авіаударів
ЦАХАЛ ліквідував ще одного командира ХАМАСу, який причетний до вбивств військових та цивільних
08:17
Інфографіка
Знищена техніка окупантів
Сили оборони за добу ліквідували 4 танки, 8 артсистем і 930 військових армії РФ, - Генштаб
08:03
Україна Японія
Уряд Японії запровадив нову програму для переселенців з України. Деталі
08:03
OPINION
Віктор Каспрук
Найефективніша формула миру — знищення путінізму
07:53
міністр оборони США Ллойд Остін
Результат війни в Україні визначить глобальну безпеку на десятиліття, - Остін
07:35
ЗСУ
Погані погодні умови сповільнили темпи бойових дій на фронті, але не зупинили їх, – ISW
07:22
Українська ППО ЗСУ
Сили ППО за ніч знищили 10 з 12 російських "шахедів"
07:15
Оновлено
сирена
Росіяни вночі запустили "шахеди" та ракету по Україні: БПЛА фіксували на Хмельниччині, ракета рухалася на північ
01:38
Андрій Лунін, Реал, Ліга чемпіонів
"У мене сьогодні відмерзли пальці", - Лунін вдруге поспіль провів "сухий" матч за "Реал"
01:15
"Військовозобовʼязаним, які не зʼявилися в ТЦК, блокують банківські картки": росіяни запустили черговий фейк
00:29
Прапор США
ВМС США перехопили іранський БПЛА над американським авіаносцем у Перській затоці
2023, субота
2 грудня
22:07
Ексклюзив
балет
Солістка балету Львівської опери розповіла, як РФ ширить пропаганду через Чайковського
21:49
Ексклюзив
Віталій Портников
Портников пояснив, чому вихід України на кордони 1991 року і розвал РФ не пов'язані
21:30
Володимир Зеленський
"Особливо цими днями": Зеленський закликав українців реагувати на повітряну тривогу
20:57
знищені окупанти
За місяць окупанти втратили на Бахмутському напрямку 8700 осіб, - речник Сухопутних сил ЗСУ
20:35
Інфографіка
Олександр Зінченко та Ніколо Дзаньоло (в центрі), Україна - Італія
Євро-2024: результати жеребкування групового етапу
20:30
Інфографіка
блокада кордону
Блокада українсько-польського кордону: як розвивається ситуація, нові учасники та можливі наслідки
20:25
Ексклюзив
Роман Костенко
Позиційна війна триває на фронті ще з листопада 2022 року, - полковник СБУ Костенко
20:10
Збірна України, Артем Довбик та Віктор Циганков
Збірна України дізналась потенційних суперників на Євро-2024
20:05
Володимир Путін
"Той самий диявол": Зеленський про російську опозицію
20:03
OPINION
Сергій Громенко
Росія втрачає опорні стовпи своєї сили
20:00
Ексклюзив
Воєнні злочинці: Володимир Путін та Валерій Герасимов
"Кремль у відчаї": Піонтковський пояснив чому Путіну потрібні переговори
19:57
Біньямін Нетаньягу
Перемовини Моссаду з ХАМАСом у Катарі зайшли в глухий кут
19:44
Вантажівка, фура
Польща посилила контроль за українськими вантажівками на під’їзних шляхах до КПП
Більше новин