Помер останній солдат-визволитель концтабору Аушвіц
В Мюнхені у віці 98 років помер Давид Душман - останній солдат Червоної армії, який брав участь у визволенні концентраційного табору Аушвіц
Про це ровідомляє українська служба ВВС.
27 січня 1945 року, коли Давиду Душману був 21, він на танку зніс електричний паркан концтабору, щоб допомогти звільнити в'язнів.
Душман, єврейський ветеран Червоної армії, який згодом став олімпійським фехтувальником, помер у Німеччині в суботу, 5 червня.
"Коли ми прибули, ми побачили огорожу і цих нещасних людей, ми прорвали паркан своїми танками. Ми дали їжу в'язням", - розповідав Давид Душман минулого року в інтерв'ю Reuters.
"Вони стояли там, усі вони у формі (в'язнів. - Ред.), лише очі, лише очі, дуже вузькі - це було дуже страшно, дуже жахливо", - сказав він.
Душман заявив, що не знав про існування Аушвіца під час війни й дізнався про жахливі речі, які там коїлися, лише після її завершення.
Чоловік був одним із усього 69 людей, які вціліли з його 12-тисячної дивізії, й отримав серйозні поранення під час війни.
Нагороджений орденами Червоної Зірки, Слави, Вітчизняної війни і двічі медаллю "За відвагу". За великий внесок у справу збереження історичної пам'яті про події та уроки Другої світової війни удостоєний ордена Олександра Невського.
У 1951 році Душман став чемпіоном СРСР з фехтування на шпагах, після чого - тренером клубу "Спартак". З 1952 по 1988 рік він тренував жіночу збірну Радянського Союзу з фехтування і спортсменок вищого класу. Багато олімпійських чемпіони пройшли його школу. Найвідомішою стала Валентина Сидорова, яка завоювала золоту медаль на Олімпіаді 1976 року і дев'ять разів стала чемпіонкою світу.
Душман тренував жіночу команду Радянського Союзу з фехтування понад 30 років і був свідком смертельного теракту проти ізраїльських спортсменів на Олімпійських іграх у Мюнхені в 1972 році.
"Ми почули постріли та гул вертольотів над нами. Ми жили прямо навпроти ізраїльської команди. Ми та всі інші спортсмени були нажахані", - сказав він у газеті Abendzeitung у 2018 році.
Його друг, голова МОК і колега-фехтувальник Томас Бах, віддав шану померлому.
"Коли ми познайомились у 1970 році, він негайно запропонував мені дружбу та поради, попри свій особистий досвід під час Другої світової війни та в Аушвіці й те, що він був єврейського походження", - сказав пан Бах, який є німцем.
"Це був такий глибокий людський жест, що я ніколи його не забуду", - додав Бах.
У МОК підкреслили, що Давид Душман відвідував свій фехтувальний клуб до 94-річного віку.
- Актуальне
- Важливе