OPINION

Поросятко Хрюша і заєць Степашка мають шанси стати голубами російського миру

Андрій Кокотюха
8 грудня, 2022 четвер
18:03

Минулий тиждень дав привід українським ЗМІ черговий раз висміяти недолугість російської пропаганди. А українському сегменту соцмереж – привід для вчергове познущатися з неадекватності російських громадян

Зміст

Йдеться про інтерв`ю російської телеведучої Ангеліни Вовк, сам факт якого здивував притомних українців: о, вона ще жива.

Адже народжені в СРСР пам`ятають її як тьотю Ліну зі щовечірньої програми "Спокойной ночи, малыши". Чому даю назву без перекладу, поясню пізніше. Поки що нагадаю інше. У тій програмі доброї ночі радянським дітям бажали різні російські телеведучі. Незмінними лишалися ляльки, з якими дяді й тьоті комунікували: поросятко Хрюша, заєць Степашка, ворона Каркуша і песик Філя. Улюбленцем дітлахів – моїм у тому числі — був хуліган Хрюша. І ось на цій ностальгії за СРСР одна з його "тьоть", Ангеліна Вовк, вирішила минулого тижня зіграти.

"Я сказала своїй приятельці, що візьму Хрюшу та Степашку і поїду туди, на фронт і звернуся до українців. У мене також є українська кров. Я теж читала їм казки... І думаю: раптом мене почують. А просто мені здається, що ось коли зазвучала б ця музика з передачі Спокойной ночи, малыши й вони почули б мій голос. Я б сказала: "Зупиніться, що ви робите? Ви ж добрі!", - виклала Вовк свій так званий мирний план.

Все можна звести до поганого анекдоту, вкотре покрутити пальцем біля скроні й чекати іншої схожої дурниці. Якби не одна досить серйозна обставина: в Україні, де росіяни щодня вбивають людей та руйнують будинки разом з інфраструктурою, подібний план "примирення" ще, на жаль, має шанс спрацювати. Адже варто визнати: "глибинний народ" існує не лише на широких російських просторах, а й на вражених війною українських теренах.

Спершу не слід забувати: ляльки – "рукавички" з російського телевізора не аж такі безпечні. У березні 2014 року, коли російське військове вторгнення в Україну тривало вже два тижні й у Криму повним ходом готували так званий "референдум" про приєднання до Росії, згаданий вище песик Філя в новому випуску "Спокойной ночи, малыши" оголосив, що йде в армію. А наступного дня прозвучала заява голови ради директорів російської телекомпанії "Клас!" Олександра Мітрошенкова: песика в дитячій програмі на добраніч замінить тигреня. Й наголосив – нового персонажа погоджено особисто з російським президентом. Тож не треба сміятися й обзивати перебільшенням визначення дитячих ляльок із російського ТБ як агентів впливу Путіна.

Ляльки – "рукавички" з російського телевізора не аж такі безпечні. У березні 2014 року, коли російське військове вторгнення в Україну тривало вже два тижні й у Криму повним ходом готували так званий "референдум" про приєднання до Росії, згаданий вище песик Філя в новому випуску "Спокойной ночи, малыши" оголосив, що йде в армію

І це поширюється на всю російську радянську телекіноспадщину. Адже песик Філя разом із поросятком Хрюшею та зайцем Степашкою народжені в СРСР. На них виховувалися й вони виховували в Україні щонайменше два покоління дітей. Бо вперше з`явилися в ефірі у вересні 1964 року. За конспірологічним збігом обставин – за півтора місяця до повалення Микити Хрущова й прихожу до влади Леоніда Брежнєва, з яким асоціюються досі мила багатьом застійна стабільність. І телевізійний простір до серпня 1991 року для українців та росіян був єдиним. Та й з проголошенням Незалежності лишався для мільйонів наших співгромадян таким, безальтернативно російським.

Зміни в суспільній свідомості у воюючій країні, попри впевнені переможні публічні заяви, відбуваються повільно. Російські бомби й ракети все одно зберегли розподіл українців на громадян і мешканців.

Перші свідомі того, що війна Росії з Україною почалася 1 березня 2014 року й одна з причин вразливості нашої країни – нехтування власним культурним, освітнім та інформаційним простором, зануренням його в відверто проросійський контекст. Частиною якого, і то досить впливовою, було все радянське. В тому числі – харизматичний Хрюша зі "Спокойной ночи, малыши", новорічна мелодрама "під олів`є" "Іронія долі або З легким паром!" та комедії Леоніда Гайдая.

Другі бачать у цьому та багато чому іншому лише "старе добре". Й не розуміють, не хочуть і не готові зрозуміти, що ностальгія за СРСР та вперте небажання вийти з російсько-радянського контексту залишає російській агресії в Україні шанс, а російським убивцям та гвалтівникам – вікно можливостей.

Читайте також: Польові дослідження з прикладної русистики

Днями прочитав у Facebook, що в Бучі (!!!) на "пункті незламності" транслювали через ютуб "Діамантову руку". Це — прохання та ініціатива містян, котрі напевне пережили російську окупацію й на власні очі бачили тіла закатованих просто неба. А раніше з тієї ж Бучі обурено писали в соцмережах про незмінно позитивне ставлення частини містян до місцевої парафії московського патріархату. У Житомирі театральні вистави демонструють російською мовою. Роботу в Україні шукають ті, кому не вдалося знайти її в Росії, куди виїхали з приходом окупантів. Можна проскролити Facebook і знайти більше прикладів. Та в кожному разі опоненти мають однакову претензію: "Не замішуйте кругом політику! Ми поза політикою! Це лише мова, це лише кіно, це лише мультики!".

Для тих мешканців України, котрі досі вважають радянське "старим добрим", поросятко Хрюша і зайчик Степашка цілком можуть лишатися авторитетами, коли йдеться про мир. Хоч насправді вони разом із Машею, Ведмедем, "Діамантовою рукою" і московськими попами несуть "русский мир"

Щодо останнього аргументу маю красномовну ілюстрацію. Був на філологічному факультеті Київського університету імені Шевченка доцент Олександр Яровий. Літературна спільнота добре його знала. І обурилася, коли він спершу почав публічно славити московський патріархат, потім – поставив на робочому столі портрет Януковича, потім – закликав "беркутівців" розганяти Майдан, а потім – емігрував до Москви. Зараз його нема серед живих. Проте є сторінка про нього у Вікіпедії. Де серед уподобань значиться перегляд російського мультсеріалу "Маша и Медведь". У одному з епізодів якого Маша з`явилася в кашкеті офіцера НКВД. А ви кажете – просто мультик…

Читайте також: У телеефірі російськомовні гості вже не просять повторити запитання російською

Тому для тих мешканців України, котрі досі вважають радянське "старим добрим", поросятко Хрюша і зайчик Степашка цілком можуть лишатися авторитетами, коли йдеться про мир. Хоч насправді вони разом із Машею, Ведмедем, "Діамантовою рукою" і московськими попами несуть "русский мир", що тотожно війні, руйнаціям, голоду, холоду, темряві, насильству й смертям.

А ті, хто лишився громадянами України, пам`ятають не лише "Спокойной ночи, малыши", а й "На добраніч, діти". Що зовсім не одне й те саме. У СРСР росіяни не могли дивитися цю українську дитячу програму. Натомість українці весь той час могли бачити й чути на одну, а то й на дві казки більше. Альтернативними дитячими улюбленцями були лялька Катруся з незмінною тьотею Катею і дід Панас. Тож надія нині – лише на тих, хто пам`ятає Катрусю. І для кого Хрюша давно значення не має.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Андрій Кокотюха, письменник, сценарист.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами України! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.62
  • EUR
    Купівля 43.44
    Продаж 44.17
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
14 листопада
21:32
Ексклюзив
Саміт миру
"Проводити другий Саміт миру вже немає потреби": політолог Шлінчак назвав причину
21:22
Міністр оборони Норвегії Бйорн Арільд Грам та міністр оборони України Рустем Умєров
Умєров у Норвегії зустрівся з очільником міноборони Грамом: обговорили посилення ППО та підготовку військових
21:13
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росіяни активізувались на ще одному напрямку фронту, українські радіостанції закуповують для потреб ВПС США та чому Україна повинна мати власний супутник. Колонка Сергія Згурця
21:09
Ексклюзив
Дональд Трамп
Після перемоги Трампа ситуація не виглядає позитивно для Путіна, - військовий експерт Самусь
21:04
Оновлено
Майк Меньян і Тео Ернандес, збірна Франції, Євро-2024
Ліга націй: Вірменія поступилася Фарерським островам, результати та розклад інших матчів 14 листопада
20:59
Шуфрич суд
Суд продовжив запобіжний захід нардепу Шуфричу
20:43
Володимир Зеленський
Культура, безпека й енергетика: Зеленський розповів про роботу над внутрішнім Планом стійкості України
20:38
Марк Рютте
Серед пріоритетів – Україна. Рютте розповів, про які питання мають домовитися лідери НАТО до саміту в Гаазі
20:19
Пресреліз
Форум Віа Карпатія
Via Carpatia 2024: як пройшов міжнародний Форум
20:18
нафтовий танкер
ЄС до кінця року запровадить новий пакет санкцій проти "тіньового флоту" РФ, - Bloomberg
20:00
OPINION
Немає золота в Сірих Горах
19:59
Оновлено
Україна ЄС
Єврокомісія погодила виділення Україні 4,1 млрд євро
19:42
Окупанти, ЗАЕС
У МЗС Росії заявили, що місія спостерігачів МАГАТЕ на окупованій ЗАЕС може завершитись у будь-який момент
19:39
Херсонська область
Росіяни вдарили по Садовому на Херсонщині: троє поранених
19:31
Огляд
Дональд Трамп
Кадрові призначення Трампа: хто працюватиме в адміністрації нового президента США
19:24
Twitter, X, Ілон Маск
Одна з найпопулярніших газет Іспанії заявила про вихід з соцмережі X
19:23
військовий квиток, мобілізація
В оборонному комітеті ВР розповіли, чи можна відмовитися від мобілізації через ТЦК на користь рекрутингу
19:22
Ексклюзив
Дональд Трамп
Анонсовані Трампом призначення можуть виглядати скандально: політексперт про Тулсі Габбард, яка робила проросійські заяви
19:18
Анімація Міць
Нескорені українські міста: прем’єра анімаційних фільмів про Ізюм та Бахмут
18:55
Артем Довбик (праворуч), Україна - Грузія
Стало відомо, чи зіграє Довбик у вирішальних матчах Ліги націй
18:54
політв'язні поневолених народів РФ
"Політичні в'язні поневолених народів РФ": у Києві презентували правозахисний проєкт
18:41
Дональд Трамп та Ілон Маск
"Поводиться як співпрезидент": оточення Трампа незадоволене надмірною присутністю Маска, - NBC
18:39
Окупанти атакували два райони Дніпропетровщини: поранено жінку
18:32
МВФ
Україна розраховує отримати транш від МВФ у розмірі $1,1 млрд наприкінці грудня
18:19
Оновлено
музей історії
Мінкульт розкритикував плани Києва збудувати підземний паркінг на Старокиївській горі: у КМДА заявили, що будують протирадіаційне укриття
18:18
Ексклюзив
Радянські бронетранспортери БТР-152 і танк Т-55 на мосту Яна Сверми в Празі
У Defense Express пояснили, навіщо армія РФ взяла у "Мосфільму" 28 танків Т-55
18:04
OPINION
Доходи українців зростають. Та невже?
17:56
В Україні оголосили підозру пропагандистці, яка співпрацює з ворогом в окупованому Маріуполі
17:44
Оновлено
Андрій Одарченко
Нардепа Одарченка засудили до 8 років позбавлення волі. НАБУ просить Інтерпол оголосити його в розшук
17:25
Єврокомісія оштрафувала Meta на €797 млн за порушення антимонопольних правил
17:21
Вивісив над Луганською ОДА прапор РФ у 2014 році: СБУ оголосила підозру полоненому зраднику
17:08
У Слов'янську під ворожий обстріл потрапив екіпаж патрульних: поранено поліцейського
17:07
"Не обовʼязково білий": продюсери фільмів про Бонда назвали вимоги до актора на роль нового агента 007
17:05
Ексклюзив
Верховна Рада
Існує велика проблема з прогулами нардепів: Рух ЧЕСНО про нове дослідження роботи ВР за 5 років
16:59
Клаудіо Раньєрі
Довбик отримав у "Ромі" нового головного тренера. Він вигравав АПЛ та Суперкубок УЄФА
16:54
Від початку року Міноборони закупило роботизованих комплексів на 300 млн грн
16:39
Оновлено
Німеччина уряд
Президент Німеччини Штайнмаєр погодив дату позачергових парламентських виборів
16:38
Війна з Росією, ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулось 88 боєзіткнень: найбільше ворожих атак на Курахівському напрямку
16:35
Христина Соловій оголосила, що бере паузу від виступів на невизначений період
16:32
військовий квиток, мобілізація
Законопроєкт про демобілізацію мають напрацювати до 18 грудня, – нардеп Костенко
Більше новин