Аналітика

Чи можна захистити атомні станції від російських атак та чому "другий Чорнобиль" можливий хіба що в Курську

26 вересня, 2024 четвер
17:15

Президент Зеленський заявив про підготовку Росією ударів по трьох українських атомних станціях. Чи існує спосіб захистити АЕС від атак ворога, по якому обладнанню найімовірніше битиме РФ та чому фахівці вважають, що аварія масштабів Чорнобильської тепер не можлива

Зміст

Впродовж кількох останніх тижнів російські "шахеди",  які атакують Україну, все частіше наближаються до атомних електростанцій. Під час атаки вночі 22 вересня Росія намагалась зімітувати атаку на Хмельницьку АЕС, різко змінивши траєкторію одного з безпілотників. А 25 вересня зафіксовано черговий проліт ударного безпілотного  апарату на критично низькій висоті недалеко від промислового майданчика Рівненської АЕС.

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга в соцмережі X 21 вересня повідомив, що РФ готує удари по відкритих розподільчих пристроях АЕС та підстанціях передачі, які є критичними для безпечної роботи атомної енергетики. А президент України Володимир Зеленський на засіданні Ради безпеки ООН заявив, що РФ збирається атакувати три українські атомні станції – тобто усі, що є на підконтрольній Україні території. Чи наважиться Росія атакувати об’єкти ядерної енергетики, чим небезпечні удари по розподільчих пристроях АЕС, та чи зможе витримати енергоблок, скажімо, падіння уламків дрона. Про це Еспресо  розповіли галузеві експерти.  

Що таке відкриті розподільчі пристрої АЕС, які можуть стати ціллю атак ворога

"Відкритий розподільчий майданчик АЕС – це відкрита площина, на якій є трансформатори та перемикачі, які забезпечують передачу електроенергії від станції в енергомережу. Це великі площі, які надійно захистити складно. Можна намагатись захищати хіба окремі елементи ВРП, – каже Еспресо начальник відділення аналізу безпеки Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки Дмитро Гуменюк. – Як показали атаки на теплові електростанції, розподільчі майданчики пошкоджуються дуже легко. Їх не проєктували з розрахунком, що вони повинні витримати падіння уламків чи постріли ракет".

За словами Дмитра Гуменюка, у випадку пошкодження відкритого розподільного майданчика АЕС, станція не зможе постачати електроенергію у мережу, тож ми будемо без світла, а на самій АЕС спрацює автоматичний захист.

відкритий розподільчий майданчик Хмельницької АЕС

Фото: Wikipedia

При цьому РФ може атакувати розподільчі майданчики не безпосередньо на території електростанції, а підстанції, розташовані поруч.

"Росіяни вже били по суміжних підстанціях, які не на території АЕС, а трошки далі. За словами моїх друзів-атомників, це ще гірше, – каже  виконавчий директор Асоціації "Енергоефективні міста України", експерт з питань енергоефективності Святослав Павлюк. – АЕС є чутливим об’єктом, де маса автоматики, основним завданням якої є не допустити перегріву ядра реактора. На станції автоматика контролює і синхронізує роботу насосів охолодження реактора, головних циркуляційних насосів, контролює стан відкритих розподільчих майданчиків. Якщо щось стається з підсистемою видачі електроенергії у мережу, автоматично починають дії зі зупинки та охолодження реактора. Якщо це стається на суміжних станціях – автоматика цього не бачить, це залишається на реагування в ручному режимі операторів і рахунок йде на секунди. Тобто це питання величезної кваліфікації персоналу".

"Енергоатом пропустив терміни побудови захисних споруд"

Святослав Павлюк погоджується, що повністю захистити ані підстанції Укренерго, ані розподільчі майданчики безпосередньо на територіях електростанцій нереально. Однак, в Енергоатомі, на його думку, надто сподіваються на дію Женевської конвенції, тож не подбали про хоча б частковий фізичний захист своїх об’єктів:

"Розподільчі майданчики – це великі за площею об’єкти, де багато різного обладнання і повністю їх захистити неможливо. Однак підстанції та об’єкти, які належать Укренерго, значно краще захищені, ніж об’єкти Енергоатому. Укренерго зробила весь спектр роботи, яку потрібно було зробити. Вони взяли на це кредити,  міжнародну технічку допомогу. Але при цьому уряд через наглядову раду звільнив керівника Укренерго. Натомість Енергоатом пропустив всі терміни побудови захисних споруд, але керівника Енергоатому, ніхто не чіпає". 

При цьому саме Енергоатом нині виробляє левову частку електроенергії, тож якщо якась АЕС тимчасово не постачатиме електроенергію у мережу, ми матимемо тривалі відключення.

"Приблизно 70% електроенергії тепер виробляють саме три АЕС, на яких є 9 реакторів. Тобто у нас є три критичних точки, кожна з яких є вразливою. Взимку, навіть при найкращому сценарії, у нас буде дефіцит електроенергії  орієнтовно 4,5 ГВт, і росіяни це розуміють.  Навіть тимчасова зупинка однієї АЕС критично відіб’ється на роботі енергосистеми. Росія ставить собі за мету зупинити життя в Україні. І жодна конвенція навряд чи зможе зупинити їх від ударів по інфраструктурі АЕС", – каже Святослав Павлюк.

Аварійний захист на АЕС через російські обстріли уже спрацьовував

Колишній голова Державної інспекції ядерного регулювання України Григорій Плачков розповів, що випадки, коли через обстріли спрацьовував аварійний захист на АЕС, уже були.

"Торік під час масованих обстрілів енергосистеми АЕС зі спрацюванням захисту уже були відключені від об’єднаної енергомережі або були розділені на свої острови споживання. Енергетики мають алгоритм дій для того, що убезпечити атомні електростанції на випадок від’єднання від мережі”, – каже Григорій Плачков.

За його словами, росіяни знають, де розташовані АЕС і усі ключові підстанції, оскільки енергосистему будували ще за радянських часів. І практично до початку повномасштабної війни наша енергосистема була об’єднана з російською. При цьому експерт переконаний, що РФ атакуватиме об’єкти системи розподілу, але не безпосередньо атомні станції.

"Атомні електростанції не є законними воєнними цілями. На мою думку, неповажна Російська Федерація не атакуватиме атомні станції, розуміючи, що і її атомні станції не так далеко від лінії бойового зіткнення. Це, зокрема, Курська АЕС. І Ростовську АЕС можна дістати нашими дронами. Тому у цю гру можна грати вдвох, – каже Григорій Плачков. – Але загалом по енергетичній інфраструктурі вони били й битимуть далі. Масованих обстрілів енергетики певний період не було, тому виглядає, що вони накопичують ракети та будуть гатити перед тим, як ми проходитимемо осінньо-зимовий максимум. При цьому іншого способу захистити станції, ніж ППО та мобільні вогневі групи, немає. Так, якесь обладнання – трансформатори, автотрансформатори захистити можливо, як це робить НЕК "Укренерго" на своїх підстанціях. Але усе обладнання електростанцій, зокрема, відкриті розподільчі пристрої, повністю захистити неможливо, бо площі дуже великі. Але ми уже маємо і досвід подолання таких ситуацій, і запас трансформаторів". 

19 вересня 2022 року російська ракета вибухнула за 300 м від енергоблока Південноукраїнської АЕС
 

Що відбувається на АЕС, коли спрацьовує аварійний захист

У випадку пошкодження відкритого розподільчого пристрою, через який електроенергія зі станції потрапляє у мережу, автоматично спрацьовує система захисту.

"Якщо не буде зняття електроенергії з турбогенераторів, буде зупинено турбіну, реактор працюватиме лише на власні потреби. Адже для того, аби працювали головні циркуляційні насоси, системи безпеки, станції також потрібна електроенергія, – розповідає Дмитро Гуменюк. –  У гіршому випадку може статись зупинки всіх енергоблоків. Якщо взагалі не буде з'єднання АЕС з енергомережею України,  тобто на станцію не зможе подаватись електроенергія для роботи систем безпеки, тоді задіюють дизель-генератори. На кожному енергоблоці блоці є потужні дизель-генератори".

За словами Дмитра Гуменюка, попри надійну багаторівневу систему захисту АЕС, робота енергоблоків лише на забезпечення власних потреб – це "непроєктний стан", тож ризик виникнення аварійної ситуації є.    

"У будь-якому разі, навіть якщо "прилітає"  не на територію станції, а поряд – це теж небезпека. Бо може перебити лінію, яка з’єднує АЕС з енергосистемою України – це втрата зовнішнього живлення, і це подія, яка може призвести до аварії. Впало на будівлю, де міститься запас дизельного пального чи мастила – це може призвести до пожежі, яка теж може призвести до негативних наслідків", – каже Дмитро Гуменюк. 

Оболонка атомного енергоблока знатна витримати падіння малого літака

"Атомна електростанція – великий комплекс будівель та споруд. Лише частина будівель проєктувалась для того, аби витримувати зовнішні впливи. На українських АЕС використовують реактори ВВЕР – вони розташовані у великому бетонному приміщенні, так званій захисній оболонці. Це приміщення висотою десь 60 м, діаметром 45 м. Воно має стіни з залізобетону товщиною 1 метр. Ця захисна гермооболонка проєктувалась так, щоб витримувати впливи смерчу, землетрусу, затоплень і навіть падіння малих легкомоторних літаків. Тобто гіпотетично уламок шахеда без бойової частини вона витримає. При падінні уламка з бойовою частиною – може бути пошкоджена. Але пошкодження оболонки не призводить автоматично до пошкодження реактора, витоку води з контуру охолодження і витоку радіації", – каже Дмитро Гуменюк.

Рівненська АЕС

Фото: Рівненська АЕС

 

При цьому фахівець додає, що АЕС не проєктувались з перспективою воєнних дій, тож ніхто не закладав вимоги, що оболонка  має витримувати влучання снарядів, ракет тощо. 

"Будь-які воєнні дії поблизу АЕС – це небезпека. Будь-які прильоти дронів та ракет навіть не безпосередньо у реактор – це небезпека, бо можуть бути пошкоджені будівлі, які не мають захисної оболонки, але можуть містити обладнання, робота якого впливає на безпеку ядерної установки. Усе це, швидше за все, не призведе до пошкодження реактора, але може виникнути знеструмлення станції чи пошкодження обладнання, яке може призвести до витоку радіоактивних речовин. Тобто гіпотетично,  аварія з витоком радіації та забрудненням навколишнього середовища може бути. Але до "другого Чорнобиля" це не призведе, – каже Дмитро Гуменюк. – В Україні немає атомних блоків РБПК, як були на Чорнобильській станції. А в Росії  є. Наприклад,  Курська АЕС. Там блоки РБПК, тож у них, умовно,  "Чорнобиль" може статись. Щодо нашої Чорнобильської станції, то там уже в реакторах палива нема. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+21°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.05
    Купівля 41.05
    Продаж 41.52
  • EUR
    Купівля 45.77
    Продаж 46.47
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
27 вересня
02:02
Володимир Зеленський і Камала Гарріс
Гарріс зустрілась із Зеленським і пообіцяла "працювати над тим, щоб Україна перемогла у війні"
01:41
Інфографіка
Георгій Бущан, Динамо, Ліга Європи
Ліга Європи: який вигляд має турнірна таблиця після 1-го туру
00:49
Дональд Трамп
Трамп заявив, що зустрінеться із Зеленським
00:34
Оновлено
Зеленський і Байден
Зеленський та Байден зустрілися в Білому домі
00:20
Артем Довбик, Рома, Ліга Європи
Довбик забив дебютний гол за "Рому" в єврокубках
2024, четвер
26 вересня
23:41
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Фінансування виробництва зброї та військової техніки включать до захищених статей бюджету, - Шмигаль
23:11
Оновлено
ЗРК Patriot
Батарея Patriot та далекобійні ракети: США надали Україні оборонну допомогу на $7,9 млрд
22:53
Херсонська область
РФ ввечері атакувала селище Томина Балка на Херсонщині, є загибла
22:30
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Пакет військової допомоги від США та нові погрози Путіна як відповідь американцям. Колонка Сергія Згурця
22:05
Ексклюзив
Володимир Зеленський та Джо Байден
Байден готовий до кількох серйозних рішень на підтримку ЗСУ, - нардеп Наливайченко
22:01
Ердоган
Плани Туреччини щодо вступу до БРІКС не означають відмову від НАТО, - Ердоган
20:46
Гаубиці AS-90
Британія надала Україні 16 гармат AS90, більшість із них уже прибули
20:40
Ексклюзив
російський безпілотник
"Пройшло поза увагою відповідних органів": дипломат Литвин про можливе виробництво Росією дронів у Китаї
20:19
Оновлено
Удар РФ по центру Краматорська: загинули 2 людини, серед 19 поранених 4 дитини
20:06
OPINION
Лише українці визначають, якої перемоги чи капітуляції вони хочуть
19:58
на фото прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Фортифікації для Миколаївщини готові на 100%, – Шмигаль
19:30
військовий квиток, мобілізація
Міноборони пропонує дозволити українцям призовного віку ставати на військовий облік онлайн
19:12
Ексклюзив
Артем Дмитрук
Якщо Дмитрук правильно "розкладе карти", він зможе затягти ухвалення рішення про екстрадицію на кілька років, - кореспондент Радіо Свобода у Великій Британії
19:10
ЗСУ
У Києві відкрили другий центр рекрутингу до ЗСУ. В Україні їх уже 39
19:09
Ентоні Блінкен
Блінкен назвав "безвідповідальними" погрози Путіна щодо ядерної зброї
18:54
На фото: Ігор Коломойський
Суд зменшив розмір застави Ігорю Коломойському на понад 50 млн грн
18:51
Росіяни атакували дронами Берислав і Кіндійку на Херсонщині: є поранені
18:36
безробіття
Захід розширив підтримку українців, які хочуть здобути нову професію для відновлення країни
18:27
Німеччина уряд
Німеччина збільшила на €400 млн військову допомогу Україні
18:22
Оновлено
фото зруйнованих міст України для реклами
МЗС України відреагувало на використання у передвиборчій рекламі в Грузії фото зруйнованих українських міст
18:06
OPINION
Ядерні погрози Путіна. Байден дасть задню?
18:03
Ілон Маск
Британія не запросила Маска на інвестиційний саміт: мільярдер відреагував
18:01
ЗСУ на фронті
Російські окупанти атакують на 11 напрямках фронту: від початку доби відбулося 106 боєзіткнень
17:49
Ексклюзив
Американські боєприпаси
Бомба JSOW може перетворитися на далекобійну ракету: Defense Express про новий пакет допомоги від США
17:41
фейк
Росія розпочала дезінформаційну кампанію проти нового складу Єврокомісії, - ЦПД
17:37
новини Львівщини
РФ ударила по Харкову: попередньо відомо про чотирьох потерпілих
17:34
Вовчанськ
У Вовчанську росіяни облаштовують тунелі для переміщення між будинками, - ОТУ "Харків"
17:23
Jerry Heil і Юлія Саніна випустили спільну пісню WABI-SABI та кліп на неї
17:10
У Дії іноземці сформували понад 20 тис. посвідок на проживання в Україні, - Федоров
16:59
кадр з фільму "Морена"
Український фільм жахів з елементами еротики "Морена" вийде в прокат 5 грудня
16:57
Оновлено
Наслідки обстрілу Києва
Росія атакувала Україну з ночі на 26 вересня: в Одесі є загибла, МіГ-31 тричі запускав ракети
16:55
Україна ЄС
У ЄС запевнили, що погрози Путіна про ядерну зброю не змінюють позицію стосовно підтримки України
16:46
Народний депутат України Артем Дмитрук
Офіс генпрокурора готує матеріали для екстрадиції нардепа Дмитрука
16:46
Ексклюзив
Південноукраїнська АЕС
Енергоатом не збудував необхідних захисних споруд над відкритими розподільчими пристроями, - експертка з питань ядерної енергетики й безпеки Кошарна
16:39
У Києві викрили банду на чолі з росіянином, яка тероризувала мешканців столиці
Більше новин