Кабмін дозволив відключати боржникам житлово-комунальні послуги. Що це означає?
Боржникам за комунальні послуги відключатимуть світло. Чи розв'яже це проблеми енергетичної галузі?
В останні дні 2023 року уряд скасував мораторій на відключення боржників від житлово-комунальних послуг. Розбираємося, про що йдеться в постанові та коли можуть розпочатися такі відключення.
Про що в тексті:
- Чи всіх боржників будуть відключати від комунальних послуг?
- Чому уряд пішов на таке рішення під час війни?
- Як компанії мають попереджати боржників про можливе відключення від своїх послуг?
- Споживачам дозволили відключати комунальні послуги. Це розв'яже питання заборгованості перед Укренерго?
Чи всіх боржників будуть відключати від комунальних послуг?
На початку повномасштабної війни Росії проти України уряд заборонив відключати житлово-комунальні послуги через заборгованість. Крім того, заборона стосувалася і нарахування штрафів та пені, інфляційних нарахувань на заборгованість за такі послуги. А 29 грудня 2023 року Кабінет міністрів ухвалив рішення скасувати цю заборону на територіях, де не ведуться бойові дії.
Якщо в оселі не стоїть лічильник на воду чи газ, а власники тимчасово не проживають там, вони мають право не сплачувати вартість таких послуг. Щоправда, для цього потрібно підтвердили свою відсутність протягом понад 30 календарних днів, зазначається в постанові.
Для цього компанії, що надає житлово-комунальні послуги, можна надати довідку з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання чи проходження військової служби. Можна також надати документ, що підтверджує виїзд з України на відповідний період часу, вказано в постанові уряду.
При цьому підтверджувати свою відсутність за цією адресою споживачеві доведеться кожні півроку.
Крім того, постанова дозволяє компаніям, що надають житлово-комунальні послуги, повернутися до нарахування пені за несплату рахунків. Також уряд відновив стягнення боргу за такі послуги в судовому порядку.
Ілюстративне фото: Львівобленерго
Чому уряд пішов на таке рішення під час війни?
Рішення про заборону відключати боржників на початку повномасштабної війни було логічним і потрібним, але за майже два роки воно спровокувало накопичення заборгованості, кажуть у компаніях, що працюють у цій галузі.Енергопостачальник Yasno, що працює в Києві та Дніпропетровській області, нарахував 70 тис. споживачів-кандидатів на відключення.
"Наразі таких кандидатів на відключення понад 70 тисяч у Києві та Дніпропетровській області, а їхній загальний борг становить понад 600 млн грн", - повідомив гендиректор компанії Сергій Коваленко.
Загалом боржників серед клієнтів Yasno на початок зими налічувалося понад 1 млн, а сума заборгованості на той період досягала 1 млрд грн. Тобто майже третина з 3,5 млн побутових споживачів компанії мали на 1 грудня заборгованість.
"Гроші підуть в енергосистему. Атаки на інфраструктуру, особливо у східній частині України, нікуди не ділися, тому ремонти та масштабні відновлення — це наша реальність іще надовго. Тому, будь ласка, оплачуйте рахунки вчасно", – закликав гендиректор компанії.
Як зазначив в ході дискусії в Energy Club перший заступник голови енергокомітету Верховної Ради Олексій Кучеренко, мораторій фактично скасували лише для відключення споживачів від електроенергії.
"Щодо газу споживачі захищені в законі, щодо тепла і води неможливо відключити", – сказав Кучеренко.
Як компанії мають попереджати боржників про можливе відключення від своїх послуг?
Дозвіл уряду скасувати заборону не означає відключення всіх боржників підряд, каже Сергій Коваленко. Принаймні, Yasno керуватиметься критеріями за сумою заборгованості та її "віком".
"Це не буде раптово. Ми щомісяця сповіщаємо клієнтів про стан рахунку, всі знають, чи є у них борг, чи ні. Коли ми будемо подавати на відключення, то власник житла отримає паперове попередження за 10 днів до відключення, ще за 5 днів – повідомлення від оператора системи розподілу", – пояснив Коваленко.
Під операторами системи розподілу маються на увазі обленерго, які фізично відключають подачу електроенергії.
Ілюстративне фото: pexels.com
“У нас є план дій на 2-3 місяці. Ми не ставимо собі за мету відключення. Наша мета — попрацювати з клієнтами, провести масову комунікацію, щоб повідомити про зняття мораторію і необхідність платити”, – зазначає очільник ТОВ “Прикарпатенерготрейд” Олег Дацко.
За його словами, після зняття мораторію клієнти почали масово звертатися щодо графіків реструктуризації боргу.
“Основну частину боржників опрацюємо і зможемо запобігти відключенню. За 2-3 місяці ситуація стабілізується, вийдемо повні на розрахунки", - каже Дацко.
Перші відключення прогнозують наприкінці січня-початку лютого.
Споживачам дозволили відключати комунальні послуги. Це зніме питання заборгованості перед Укренерго?
Перед Укренегро мають заборгованість і обленерго, і державні компанії. В обленерго вважають, що скасування заборони відключати боржників поступово зрушить питання заборгованості з мертвої точки.
СЕО Групи постачальників енергоресурсів Tolk Володимир Крупко під час дискусії в Energy Club навів приклад: у ТОВ "Закарпаттяенергозбут" борги населення понад три місяці зросли 26 млн грн станом на лютий 2022-го до 86 млн грн станом на початок 2024 року. Найбільше зросли борги споживачів, де платіжка в середньому становить 2,7 тис. грн на місяць, тобто у власників великих будинків, приватних басейнів і кортів.
"Рішення про скасування мораторію на територіях, де не точаться бойові дії, ми досить довго очікували. Сподіваюся, зараз вдасться налагодити збір коштів. Через борги населення ми боргуємо своїм контрагентам: генерації, операторам системи розподілу, оператору системи передачі (ОСП) Укренерго, тож кожна копійка важлива. Думаю, це чинитиме позитивний вплив на ринок загалом", – зазначив Володимир Крупко.
У Yasno теж визнають, що основну частину боргу формують заможні клієнти.
Проблему заборгованості перед постачальниками електроенергії становлять не тільки побутові споживачі. В “Укренерго” не раз зазначали, що чимало споживачів, серед яких державні компанії як-от шахти чи комунальні водоканали, які використовують електроенергію і не оплачують її.
Заборгованість державних шахт за електроенергію досягла 14 млрд грн, зазначив нещодавно голова профільного парламентського комітету Олексій Кучеренко.
"Учора на комітеті ми розглядали необхідність введення чергового мораторію на стягнення боргів із державних шахт. А знаєте, скільки вони винні за електроенергію? Вже 14 млрд грн. З одного боку, комітет і уряд щось роблять, щоб зменшити борги споживачів за надані послуги, і водночас викривляється картина такими мораторіями" – каже Кучеренко.
У грудні 2023 року парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт, що продовжує мораторій на банкрутство державних шахт. Якщо його ухвалять, мораторій продовжиться до 2025 року.
- Актуальне
- Важливе