Національний кешбек: як працює система, що в ній не так і чи стягуватимуть податок із нарахованої суми

3 вересня, 2024 вiвторок
19:17

Що варто знати про програму "Національний кешбек", як до неї приєднатись та чому отримана сума кешбеку може бути суттєво нижчою, аніж обіцяні 10%

Зміст

Що таке програма "Національний кешбек"

"Національний кешбек" – це урядова програма підтримки українських виробників, у рамках якої покупцям обіцяють 10% від вартості товарів, вироблених в Україні. Щоправда, кешбек нараховуватимуть не на абсолютно всі українські товари, а лише товари виробників, які доєднались до програми. І лише у тому випадку, якщо ви розраховуватиметеся за покупки банківською карткою.

2 вересня  2024 року стартувало бета-тестування програми "Національний кешбек", яке триватиме близько місяця. Споживачі уже можуть реєструватись у цій системі. Так само у ній поступово збільшуватиметься кількість виробників і торгових мереж.

Як покупцям приєднатись до програми "Національний кешбек"

Приєднатись до програми можна через Дію, однак для цього спочатку треба відкрити спеціальний рахунок у банку. Це вже можна зробити через мобільні застосунки або відділення таких банків: Приватбанк, Sense Bank, ПУМБ, А-банк, Глобус, Укрсиббанк, Акордбанк. 

Мені вдалося відкрити спеціальний рахунок через застосунок "Приват24" лише 3 вересня. Шукати нічого не треба – достатньо лише натиснути на картку "Зроблено в Україні", яка винесена на головну сторінку. Однак оформити рахунок у кілька кліків не вийшло – сервер не відповідав, ймовірно, через велику кількість запитів. Тому довелось повторювати спробу з періодичністю у 10-15 хвилин.

національний кешбек колаж

Тут, до слова, треба дати згоду на передачу даних про транзакції при купівлі товарів з вибраних карток, якими плануєте розраховуватись за покупки.

Як тільки віртуальна картка з’явилась у застосунку банку, треба оновити Дію – вона автоматично підтягне вашу картку. Далі у Дії треба обрати послугу "Національний кешбек" та активувати картку, на яку нараховуватимуть кешбек. Все максимально просто. Але на цьому "простота" системи наразі вичерпується.

Фото: скриншот з Дії

Так виглядає картка кешбеку в Дії після реєстрації

Як дізнатись перелік торгових мереж і товарів, на які нараховуватимуть кешбек

Логічно, що кожному покупцю хочеться дізнатися перелік торгових мереж/магазинів, за покупки в яких нараховуватимуть кешбек, а також перелік товарів. Дія скеровує на сайт "Зроблено в Україні", де ці переліки можна завантажити у формі таблиці. І це максимально незручно, особливо якщо намагатися подивитися переліки з телефону. У таблиці станом на 3 вересня було 38 168 найменувань товарів. Вони не поділені навіть за групами товарів: сірники, газові балони, курятина, ліки, труси – все вперемішку. Тобто список для тих, хто адмініструє систему, але аж ніяк не для споживачів. 

Цікаво, що в переліку товарів, на які нараховуватимуть кешбек, є свіжий лайм, лічі, фейхоа та інші екзотичні фрукти. 

У переліку продавців – 70 позицій. Однак тут також не все просто. Адже під одним брендом часом працює десяток юридичних осіб чи ФОПів, і якщо якась з юросіб не зареєструвалась у системі – у тому магазині кешбеку не буде. Скажімо, з 70 позицій понад два десятки - різні юридичні особи, які працюють під брендом "АНЦ" (Аптека низьких цін) у різних містах.

З великих торгових мереж до системи приєднались “Аврора”, “Антошка”, АТБ, "Варус", Novus, ОKKO, WOG, Укрнафта… Попри те, що в переліку продавців є мережі АЗС, кешбек не нараховують на підакцизний товар – алкоголь, тютюн і пальне.     

Як використати отриманий кешбек

Кешбек зараховуватимуть на вашу картку раз на місяць орієнтовно до 20 числа. Наприклад, кешбек за товари, придбані у вересні, прийде на рахунок до 20 жовтня. Відстежувати баланс можна також через Дію.  

Сума кешбеку не може перевищувати 3000 грн на місяць. Щоправда, для цього треба витратити у мережах 30 000 грн. При цьому зняти готівкою кошти кешбеку не можна. Їх можна буде витратити лише на послуги: комуналку, оплату за проїзд, мобільний зв’язок, медичні послуги, кіно, спорт тощо. Також ці кошти можна буде задонатити на ЗСУ або придбати за них військові облігації. 

Використати кошти кешбеку, які будуть нараховані у 2024 році, можна буде до 31 січня 2025 року.

Чи треба платити податки за отриманий кешбек

Українці, які отримують від своїх банків кешбек за розрахунки картками, знають що ці кошти оподатковуються. З точки зору Податкового кодексу, кешбек – це дохід, отже з нього стягують податок з доходів фізичних осіб та військовий збір. Враховуючи, що військовий збір підняли до 5% з вересня, то податок становитиме 18% + 5% = 23%. Отже, зі 100 грн нарахованого кешбеку, з вас стягнуть 23 грн податку.

Постійний представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук повідомив, що комітет з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував ВР прийняти за основу урядовий проєкт Закону "Про внесення змін до підрозділу 1 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо оподаткування державної грошової допомоги (кешбеку) в рамках Всеукраїнської економічної платформи "Зроблено в Україні". Цим законопроєктом передбачають, що кошти, отримані в рамках програми "Національний кешбек" не включатимуть до оподатковуваного доходу фізичних осіб. Однак поки Верховна Рада не прийняла цей законопроєкт, ці кошти оподатковуватимуть.

Чому експерти критикують цю програму

Низка українських аналітичних центрів розкритикували програму "Національний кешбек" і навіть оприлюднили спільне звернення до органів влади з закликом відмовитись від цієї програми. Зокрема, під зверненням підписались: Інститут соціально-економічної трансформації, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, CASE Україна, Інститут податкових реформ, Advanter Group, Growford Institute, Офіс шеф-економіста Коаліції бізнес-спільнот за модернізацію України, Палата податкових консультантів, Центр громадської експертизи.

"На думку аналітичних центрів, реалізація запропонованого механізму підтримки вітчизняних виробників є фінансово обтяжливою для Державного бюджету та доволі складною в адмініструванні. Крім цього, будуть порушені конституційні права громадян України в частині отримання доступу до їхнього приватного життя, а саме їхніх покупок. Несправедливий механізм кешбеку, який діє виключно через торговельні мережі, надалі викривить умови конкуренції на роздрібному ринку, де такі мережі вже мають превалюючу ринкову силу. Такий механізм завдасть шкоди дрібним виробникам та реалізаторам і у такий спосіб надалі посилить ринкову владу великих роздрібних мереж", – йдеться у зверненні, оприлюдненому на Економічній експертній платформі. 

На думку експертів, державна підтримка вітчизняного виробника має бути реалізована шляхом забезпечення сприятливого бізнес- і інвестиційного клімату в державі, усунення бюрократії та корупції, захисту прав власності, реформування податкової та правоохоронної системи, забезпечення прав та економічних свобод для вітчизняного бізнесу в Україні. 

"Будь-які інші інструменти фінансової підтримки вітчизняних виробників, можуть застосовуватись, але вони мають мати тимчасовий характер (релокація, відновлення, допомога для початку виробництва чи переобладнання), спрямуватися на найбільш постраждалі від війни галузі, бути прозорими та доступними за умовами (Державна програма 5-7-9) з мінімальним втручанням держави в роботу ринку  та бути обмеженими за часом та масштабом. У випадку недотримання цих вимог застосування будь-яких державних програм призводить до спотворення ринків, неефективного розподілу фінансових ресурсів, надання переваг  "обраним" компаніям, вбиваючи при цьому основний рушій ринкової економіки - конкуренцію", – переконані аналітики.  

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.27
    Купівля 41.27
    Продаж 41.83
  • EUR
    Купівля 44.96
    Продаж 45.71
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
18 березня
22:07
Володимир Зеленський
Україна завжди підтримувала позицію не бити по енергетиці: Зеленський відреагував на розмову Трампа з Путіним
22:06
Ексклюзив
Микола Княжицький
Це повний провал надій на те, що Путін погодиться на повне перемир'я: Княжицький про розмову Трампа з російським диктатором
22:05
Володимир Зеленський
Путін хоче зробити кілька наступальних дій на Запоріжжі, Сумщині, Харківщині та сході, - Зеленський
22:01
Ексклюзив
Путін та Трамп на російських сувенірах
Дипломат Хара висловив занепокоєння щодо домовленостей Трампа і Путіна
21:57
OPINION
Дорога до перемирʼя дуже складна
21:50
російський гелікоптер Мі-28
У Ленінградській області РФ розбився вертоліт Мі-28, екіпаж не вижив
21:42
Ексклюзив
Дональд Трамп
Це фіаско ініціативи Трампа щодо безумовного припинення вогню, - офіцер ЗСУ Лапін
21:33
ЗСУ
У Торецьку росіяни накопичують свої сили й намагаються звідти здійснювати штурми, - ОТУ "Луганськ"
21:05
Ексклюзив
Верховна Рада
Журналістка Федорів пояснила вимогу ветувати законопроєкт, який обнулив претензії до дерибанників часів Януковича
21:00
Оновлено
Володимир Путін та Дональд Трамп
Трамп і Путін провели переговори: погодилися, що шлях до миру має розпочатися з припинення обстрілів енергетики
20:53
Верещук анонсувала зміни щодо військового обліку українців за кордоном
20:47
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Українські дрони розглядають у Пентагоні. Колонка Сергія Згурця
20:41
ЗСУ, ППО
Росія атакує Україну дронами: ППО спрацювала у Києві та області. Ситуація 18 березня
20:28
ЗСУ прапор
Генштаб спростував заяву Безуглої про "просування РФ вглиб Сумщини"
20:03
OPINION
блог Євген Магда
Зараз ми потребуємо відчуття "єдиного човна"
19:35
З музеїв Сумщини досі не евакуйовані цінні картини та скульптури, - Ірина Подоляк
19:33
У річках на ТОТ виявили високий вміст ртуті, фосфатів і нафтопродуктів, – міськрада Маріуполя
19:25
Андрій Сибіга
Сибіга домовився з угорським колегою Сіярто про двосторонню зустріч
19:15
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
Контрактники зможуть обирати, де пройти ВЛК через Резерв+
19:12
гривня тисяча гривень
Видатки держбюджету за перші два місяці року перевищили пів трильйона гривень: на що пішли гроші
19:07
ДБР відкрило справу проти бригадного генерала, якого звинувачують у загибелі військових, - ексзаступник командира 23 ОСБ
18:57
В Україні запустили платформу для працевлаштування ветеранів "Назустріч"
18:52
Ексклюзив
ЗАЕС
Американці звели всю суть перемовин до трьох аспектів, - польський політик Чех
18:46
Оператор Недря, який з росіянами зняв кліп для представника Естонії на Євробаченні, пояснив, що запит на роботу надійшов від естонців
18:38
Ілюстративне фото
У Печерському суді Києва триває засідання у справі екскомбата ЗСУ Іллі Лапіна
18:27
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
РФ готується до конфронтації з ЄС, - фон дер Ляєн
18:16
OPINION
Будь-яка європейська оборонна система буде неможливою без України
18:06
OPINION
Домовленості Росії з Україною зникають у геополітичному "Бермудському трикутнику" Путіна
18:01
Бундестаг
Німеччина виділить 500 млрд євро для спеціального фонду на інвестиції в оборону та інфраструктуру
18:00
Ексклюзив
вагітність
Екстракорпоральне запліднення – шлях до подолання демографічної катастрофи в Україні, - доктор медичних наук Хміль
17:57
Александер Стубб і Володимир Зеленський
Зеленський прибув з візитом до Фінляндії
17:39
авіабаза Luxeuil-les-Bains 116
Франція до 2035 року розмістить винищувачі на авіабазі поблизу Німеччини
17:13
У Німеччині прагнуть мобілізувати покоління Z попри кризу кадрів, - FT
17:12
Був інтегрований до оборонної компанії для збору розвідданих: СБУ викрила агента ФСБ на Кіровоградщині
16:59
грип
В Україні за минулий тиждень померли 14 хворих на грип
16:58
Китай
Ми готові продовжувати надавати допомогу: речник китайського агенства про підтримку України
16:54
кадр з фільму Киснева станція
У Словаччині покажуть біографічну драму "Киснева станція" про Мустафу Джемілєва
16:49
Олександр Усик
Усик планує провести бій із Дюбуа, попри зобов‘язання WBO захистити титул
16:42
На фронті зафіксували 76 боїв: найбільше ворог атакує на Покровському напрямку
16:40
У держдумі РФ пропонують готувати дітей до війни з 5 класу, – ЦПД
Більше новин