Національний кешбек: як працює система, що в ній не так і чи стягуватимуть податок із нарахованої суми

3 вересня, 2024 вiвторок
19:17

Що варто знати про програму "Національний кешбек", як до неї приєднатись та чому отримана сума кешбеку може бути суттєво нижчою, аніж обіцяні 10%

Зміст

Що таке програма "Національний кешбек"

"Національний кешбек" – це урядова програма підтримки українських виробників, у рамках якої покупцям обіцяють 10% від вартості товарів, вироблених в Україні. Щоправда, кешбек нараховуватимуть не на абсолютно всі українські товари, а лише товари виробників, які доєднались до програми. І лише у тому випадку, якщо ви розраховуватиметеся за покупки банківською карткою.

2 вересня  2024 року стартувало бета-тестування програми "Національний кешбек", яке триватиме близько місяця. Споживачі уже можуть реєструватись у цій системі. Так само у ній поступово збільшуватиметься кількість виробників і торгових мереж.

Як покупцям приєднатись до програми "Національний кешбек"

Приєднатись до програми можна через Дію, однак для цього спочатку треба відкрити спеціальний рахунок у банку. Це вже можна зробити через мобільні застосунки або відділення таких банків: Приватбанк, Sense Bank, ПУМБ, А-банк, Глобус, Укрсиббанк, Акордбанк. 

Мені вдалося відкрити спеціальний рахунок через застосунок "Приват24" лише 3 вересня. Шукати нічого не треба – достатньо лише натиснути на картку "Зроблено в Україні", яка винесена на головну сторінку. Однак оформити рахунок у кілька кліків не вийшло – сервер не відповідав, ймовірно, через велику кількість запитів. Тому довелось повторювати спробу з періодичністю у 10-15 хвилин.

національний кешбек колаж

Тут, до слова, треба дати згоду на передачу даних про транзакції при купівлі товарів з вибраних карток, якими плануєте розраховуватись за покупки.

Як тільки віртуальна картка з’явилась у застосунку банку, треба оновити Дію – вона автоматично підтягне вашу картку. Далі у Дії треба обрати послугу "Національний кешбек" та активувати картку, на яку нараховуватимуть кешбек. Все максимально просто. Але на цьому "простота" системи наразі вичерпується.

Фото: скриншот з Дії

Так виглядає картка кешбеку в Дії після реєстрації

Як дізнатись перелік торгових мереж і товарів, на які нараховуватимуть кешбек

Логічно, що кожному покупцю хочеться дізнатися перелік торгових мереж/магазинів, за покупки в яких нараховуватимуть кешбек, а також перелік товарів. Дія скеровує на сайт "Зроблено в Україні", де ці переліки можна завантажити у формі таблиці. І це максимально незручно, особливо якщо намагатися подивитися переліки з телефону. У таблиці станом на 3 вересня було 38 168 найменувань товарів. Вони не поділені навіть за групами товарів: сірники, газові балони, курятина, ліки, труси – все вперемішку. Тобто список для тих, хто адмініструє систему, але аж ніяк не для споживачів. 

Цікаво, що в переліку товарів, на які нараховуватимуть кешбек, є свіжий лайм, лічі, фейхоа та інші екзотичні фрукти. 

У переліку продавців – 70 позицій. Однак тут також не все просто. Адже під одним брендом часом працює десяток юридичних осіб чи ФОПів, і якщо якась з юросіб не зареєструвалась у системі – у тому магазині кешбеку не буде. Скажімо, з 70 позицій понад два десятки - різні юридичні особи, які працюють під брендом "АНЦ" (Аптека низьких цін) у різних містах.

З великих торгових мереж до системи приєднались “Аврора”, “Антошка”, АТБ, "Варус", Novus, ОKKO, WOG, Укрнафта… Попри те, що в переліку продавців є мережі АЗС, кешбек не нараховують на підакцизний товар – алкоголь, тютюн і пальне.     

Як використати отриманий кешбек

Кешбек зараховуватимуть на вашу картку раз на місяць орієнтовно до 20 числа. Наприклад, кешбек за товари, придбані у вересні, прийде на рахунок до 20 жовтня. Відстежувати баланс можна також через Дію.  

Сума кешбеку не може перевищувати 3000 грн на місяць. Щоправда, для цього треба витратити у мережах 30 000 грн. При цьому зняти готівкою кошти кешбеку не можна. Їх можна буде витратити лише на послуги: комуналку, оплату за проїзд, мобільний зв’язок, медичні послуги, кіно, спорт тощо. Також ці кошти можна буде задонатити на ЗСУ або придбати за них військові облігації. 

Використати кошти кешбеку, які будуть нараховані у 2024 році, можна буде до 31 січня 2025 року.

Чи треба платити податки за отриманий кешбек

Українці, які отримують від своїх банків кешбек за розрахунки картками, знають що ці кошти оподатковуються. З точки зору Податкового кодексу, кешбек – це дохід, отже з нього стягують податок з доходів фізичних осіб та військовий збір. Враховуючи, що військовий збір підняли до 5% з вересня, то податок становитиме 18% + 5% = 23%. Отже, зі 100 грн нарахованого кешбеку, з вас стягнуть 23 грн податку.

Постійний представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук повідомив, що комітет з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував ВР прийняти за основу урядовий проєкт Закону "Про внесення змін до підрозділу 1 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо оподаткування державної грошової допомоги (кешбеку) в рамках Всеукраїнської економічної платформи "Зроблено в Україні". Цим законопроєктом передбачають, що кошти, отримані в рамках програми "Національний кешбек" не включатимуть до оподатковуваного доходу фізичних осіб. Однак поки Верховна Рада не прийняла цей законопроєкт, ці кошти оподатковуватимуть.

Чому експерти критикують цю програму

Низка українських аналітичних центрів розкритикували програму "Національний кешбек" і навіть оприлюднили спільне звернення до органів влади з закликом відмовитись від цієї програми. Зокрема, під зверненням підписались: Інститут соціально-економічної трансформації, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, CASE Україна, Інститут податкових реформ, Advanter Group, Growford Institute, Офіс шеф-економіста Коаліції бізнес-спільнот за модернізацію України, Палата податкових консультантів, Центр громадської експертизи.

"На думку аналітичних центрів, реалізація запропонованого механізму підтримки вітчизняних виробників є фінансово обтяжливою для Державного бюджету та доволі складною в адмініструванні. Крім цього, будуть порушені конституційні права громадян України в частині отримання доступу до їхнього приватного життя, а саме їхніх покупок. Несправедливий механізм кешбеку, який діє виключно через торговельні мережі, надалі викривить умови конкуренції на роздрібному ринку, де такі мережі вже мають превалюючу ринкову силу. Такий механізм завдасть шкоди дрібним виробникам та реалізаторам і у такий спосіб надалі посилить ринкову владу великих роздрібних мереж", – йдеться у зверненні, оприлюдненому на Економічній експертній платформі. 

На думку експертів, державна підтримка вітчизняного виробника має бути реалізована шляхом забезпечення сприятливого бізнес- і інвестиційного клімату в державі, усунення бюрократії та корупції, захисту прав власності, реформування податкової та правоохоронної системи, забезпечення прав та економічних свобод для вітчизняного бізнесу в Україні. 

"Будь-які інші інструменти фінансової підтримки вітчизняних виробників, можуть застосовуватись, але вони мають мати тимчасовий характер (релокація, відновлення, допомога для початку виробництва чи переобладнання), спрямуватися на найбільш постраждалі від війни галузі, бути прозорими та доступними за умовами (Державна програма 5-7-9) з мінімальним втручанням держави в роботу ринку  та бути обмеженими за часом та масштабом. У випадку недотримання цих вимог застосування будь-яких державних програм призводить до спотворення ринків, неефективного розподілу фінансових ресурсів, надання переваг  "обраним" компаніям, вбиваючи при цьому основний рушій ринкової економіки - конкуренцію", – переконані аналітики.  

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.64
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
14:14
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 26, серед них діти
14:07
Ексклюзив
"Сказати, що у Росії з’явилась нова диво-зборя, не можна": аналітик Їжак про удар по Дніпру МБР "Рубеж"
14:04
OPINION
Влада вирішила клонувати "Вовчий суд"
14:03
Президент України Володимир Зеленський на саміті Європейського політичного співтовариства в Будапешті, Угорщина, 7 листопада 2024 р.
Зеленський про удар по Дніпру: Була нова російська ракета, всі характеристики – міжконтинентальної балістичної
14:03
15 років тюрми отримала агентка фсб
До 15 років засуджено агентку "007", яка шпигувала для ФСБ під виглядом волонтерки
13:29
хакер
Українські хакери привітали окупантів з річницею Революції гідності на 19 сайтах російських фірм на ТОТ
13:28
"Моє місце буде в ДШВ": актор Артур Логай розповів, що має бронь, але пройшов військові навчання
13:05
аеропорт "Бориспіль"
Віцепрем'єр з відновлення Кулеба назвав умови відновлення польотів у Львові й Борисполі
12:46
діти, злочини росії
Парламент підтримав за основу законопроєкт щодо захисту прав депортованих і примусово переміщених дітей
12:40
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
12:37
оператори БпЛА
У ЗСУ створили першу школу підготовки операторів безпілотних роботизованих комплексів
12:35
Помаранчева революція
20-річниця Помаранчевої революції у День Гідності та Свободи
12:26
Італія виділила €160 тис. для Національного інституту раку в Києві
12:20
грузія
На війні в Україні загинув 24-річний грузинський доброволець Леван Лохішвілі
12:18
Банан, приклеєний до стіни: роботу художника Мауріціо Каттелана продали за $6,2 млн
12:00
Ексклюзив
Обмін полоненими
Як працюватиме закон про виплати військовим, які потрапили у полон чи зникли безвісти: пояснення правозахисниці
12:00
OPINION
Пекін дає зброю Москві. Як це пояснити Трампу?
12:00
електроенергія
У регіонах діють графіки погодинних вимкнень: ситуація в енергосистемі 21 листопада
11:49
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
11:36
На стримінгах зʼявився плейліст зі S.T.A.L.K.E.R. 2 з 440 українськими піснями
11:26
Угорщина розгорне додаткові засоби ППО поблизу українського кордону
11:15
Ексклюзив
Революція гідності
Результати розслідувань знищені і знищуються зараз, - адвокат родичів Героїв Небесної сотні Титич
11:10
Огляд
світ, міжнародний огляд
Ракети Storm Shadow летять у РФ вслід за ATACMS, а Зеленський чекає на смерть Путіна. Акценти світових ЗМІ 21 листопада
11:03
сніг, негода в Україні
Наталка Діденко прогнозує 22 листопада сніг і сильний вітер у більшості регіонів
10:48
На аукціоні за $121 млн продали картину Магрітта, що стало рекордом для художника
10:38
Пресреліз
GET Business Festival:
GET Business Festival: сила зростання бізнесу у часи викликів
10:38
Коригували вогонь з акаунтів родичів: СБУ затримала двох агенток ГРУ
10:33
Оновлено
Атака Дніпра
РФ здійснила масовану атаку по Дніпру: двоє постраждалих, пошкоджений центр реабілітації
10:26
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 21 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
10:24
S.T.A.L.K.E.R. 2
В Україні знизилася швидкість інтернету через реліз гри "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
10:11
Десантно-штурмові війська ЗСУ
21 листопада - Введення у храм Пресвятої Богородиці та День Десантно-штурмових військ України
10:04
Літак. авіація, Польща
Польща підіймала свої винищувачі через російську атаку по Дніпру
10:00
OPINION
Курськ, ракети та омріяне "замороження": як українська операція зруйнувала російські плани
09:53
Оновлено
світло
У низці регіонів України запроваджували екстрені вимкнення світла
09:46
Ексклюзив
ППО, ЗСУ
"Ніхто не може змусити Україну піти на капітуляцію": колишній головний військовий прокурор України Чумак
09:43
Оновлено
електроенергія, відключення
Укренерго змінило графіки відключень світла на 21 листопада
09:39
"Ля Палісіада"
Відібраний на "Оскар" від України фільм "Ля Палісіада" покажуть на кінофестивалі у Польщі
09:32
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
"На деяких ділянках ворогу вдалося підійти до річки Оскіл": начальник Куп’янської МВА Беседін
09:18
РФ увечері скинула авіабомбу на житловий квартал Костянтинівки: 6 поранених
08:59
Ексклюзив
Люди самі встановили собі спеціальні умови, - депутатка Херсонської міськради Погомій про ситуацію в місті
Більше новин