Огляд

Низька точність влучання, неодмінні жертви серед цивільних: що це за ракети Х-35У, якими Росія обстріляла Харків

4 серпня, 2024 неділя
19:00

Повідомленнями про обстріл Харкова здивувати когось важко. Однак 28 липня Генеральний штаб ЗСУ повідомив про те, що росіяни завдали ракетного удару по місту двома ракетами Х-35У. Річ у тім, що ці ракети є протикорабельними, а від Харкова до найближчого моря – кілька сотень кілометрів

Зміст

Що таке ракета Х-35У і як її створювали

Х-35 "Звезда" – радянська та російська турбореактивна дозвукова крилата протикорабельна ракета. Ракету можна запускати з літаків, гелікоптерів, надводних кораблів (ракетний комплекс 3К24 "Уран") і берегових мобільних ракетних комплексів "Бал". 

Роботи над створенням ракети розпочалися в 1983-му. Спочатку йшлося про крилату ракету для озброєння малих і середніх кораблів, згодом було створено авіаційну модифікацію, а також береговий протикорабельний комплекс "Бал". 

Перші зразки ракети Х-35 мали дальність польоту 130 км і дуже низьку влучність. Тому конструкторам довелося модернізувати головку самонаведення. Готову ракету презентували вже після розвалу СРСР – у 1992 році. 

Ракета предназначена для боевого применения днем и ночью, в любых метеоусловиях, при интенсивных помехах и огневом противодействии противника. Может применяться как одинарно, так и в залпе", – вихвалювало озброєння російське видання "Ракетная техника".

Х-35У (уніфікована) – це новіша модель класичної версії ракети. Радіус дії був збільшений удвічі (до 260 км). Згодом російська пропаганда озвучувала навіть дальність у 500 км, однак ці дані так і не були підтверджені. Тим паче, що після того сам Путін говорив про скромні 300 км щодо дальності польоту Х-35У. 

ракета Х-35У

Фото: з відкритих джерел

 

Технічні характеристики Х-35У

  • Довжина – 4,4 м (авіаційний варіант 3,85 м),
  • Діаметр – 0,42 м,
  • Розмах крил – 1,33 м,
  • Вага – 550-670 кг, 
  • Бойова частина – 145 кг,
  • Діапазон (дальність) – 7-260 км,
  • Крейсерська висота – 10-15 м,
  • Швидкість – 0,8 Маха.

З чого запускають ракети Х-35У

Росіяни звітували про успішні запуски Х-35У із бомбардувальників Су-34. Однак основним засобом, що використовує ракети є береговий ракетний комплекс "Бал". Улітку 2023 року Центр національного спротиву повідомляв про те, що російські окупанти перекинули в Брянську область дивізіон комплексу "Бал" зі складу 11 окремої бригади берегових військ чорноморського флоту РФ, озброєний ракетами Х-35У. Тоді під прицілом протикорабельних ракет опинилися об'єкти на території Житомирської, Київської, Полтавської, Черкаської, Чернігівської Сумської та Харківської областей, зазначав заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ Олексій Громов. Оглядачі припускали, що під загрозою міг опинитись і Київ.

БРК "Бал" створювався для ураження кораблів супротивника, контролю за територіальними водами, захисту узбережжя та військово-морських баз. До складу дивізіону комплексу "Бал" входять чотири пускові установки на 8 ракет кожна. Для наведення Х-35У з цього комплексу можуть використовуватись як дані із радарів, так і дані з безпілотника. Швидкість руху комплексу по шосе складає 60 км/год. Якщо вірити відкритим джерелам, то, станом на кінець 2020 року, Росія мала 40 БПРК "Бал".

Defense Express писав також про комплекс "Рубеж-МЭ", як установку, що використовують ракети Х-35У, Оглядачі назвали його "недоконкурентом українському "Нептуну". 

"Головна особливість "Рубеж-МЭ" - на одному восьмовісному шасі "КамАЗ-6560" установлені одразу і пускова установка на чотири протикорабельні ракети Х-35У та загоризонтна РЛС "Монолит-Б". Тобто – на базі однієї й тієї ж машини виконується наведення та стрільба ракетами Х-35У, до того ж обслуга складає лише дві особи", – йдеться в матеріалі. 

Назва "Рубеж-МЭ" натякає, що росіяни бачать цю систему "реінкарнацією" радянського протикорабельного комплексу "Рубеж". Він, до слова, у 2020 році став "героєм соцмереж" – тоді в інтернеті з'явилось відео, де підрозділи лівійського фельдмаршала Хафтара, лояльного Кремлю, провели невдалу стрільбу цим комплексом.

Чим небезпечні ракети Х-35У

Обстріл Харкова протикорабельними ракетами – далеко не перший випадок нецільового використання цієї зброї в російсько-українській війні. Так у 2022 році саме цими ракетами рашисти обстрілювали термінали для експорту зерна. У Миколаєві було знищено портовий термінал для перевалки соняшникової олії. Діставалося також і цивільній інфраструктурі, зокрема житловим будинкам.

Використання протикорабельних ракет для ураження сухопутних цілей свідчить про брак у росіян оперативно-тактичних ракет, переконаний військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко. 

На думку багатьох експертів сам факт застосування Росією ПКР для ударів по наземних об’єктах можна розцінювати як тероризм. Defense Express писав про те, що для ударів окупанти використовують протикорабельні Х-35У без будь-яких конструктивних переробок. Тобто ракета використовує "наведення на радіоконтрастну ціль із низькою точністю влучання, що призводить до неодмінних жертв серед мирного населення".

"Основну частину маршруту вона летить по координатах, а от на фінальному етапі має вмикатись радіолокаційна голівка самонаведення, щоб знайти "радіоконтрастний об'єкт" – корабель чи цивільне судно, промисловий об’єкт чи житлову забудову", цитує ВВС військового експерта Defense Express Івана Киричевського.

Тобто ракета летить у певний квадрат і там сама шукає радіоконтрастний об'єкт. Якщо в морі це імовірніше буде ворожий корабель, то в місті – що завгодно. Ракета Х-22 зі схожим принципом роботи влучала в ТРЦ "Амстор" і Палац культури в Лозовій. Тому такі ракети часто називають "сліпими".

Цікаво, що обстріли наземних об'єктів в Україні серйозно зашкодили обороноздатності Індії. Річ у тім, що на озброєння російського флоту Х-35 надійшла у 2003 році, комплекс "Бал" – лише у 2008-му. До того часу це була виключно експортна продукція, яку купувала Індія. 

Після обстрілів Одеси, Миколаєва, Харкова вціліли активні радіолокаційні головки самонаведення цих ракет. Тобто в руки України та її союзників потрапила технологія, що була засекреченою і могла б залишатися такою, якби Х-35У використовували за призначенням – для обстрілів об'єктів на воді, коли всі уламки тонуть на морське дно.  Таким чином, попри багатомільярдні кошти, витрачені на російське озброєння, боєздатність Індії на морі може різко впасти. У схожій ситуації, опинились оператори "Оніксів" В'єтнам та Індонезія, а також Алжир та Венесуела, що купували у РФ ракети Х-35.

Як можна боротися з ракетами Х-35У

Українська ППО із Х-35У теоретично може боротися. Ускладнюють це завдання невеликі розміри ракети. Якщо довжина корпусу Х-101 складає 7,45 м, Х-555 – 6,4 м, то тут лише 4,4 м.

"Ці ракети летять доволі таки швидко, і реагувати на них важко. Можна впливати якимось іншими засобами, але  (...) зенітним комплексам, на жаль, з ракетами, які летять понад 3,5 тис. км/год буде важко" – пояснював труднощі ексречник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат. Однак він додавав, що Сили оборони вже десятки разів збивали ракети Х-35У, випущені з "Балів".

Втім більшість експертів сходяться на тому, що полювати потрібно не на ракети, а на пускові. Адже одним із головних недоліків Х-35У є невелика дальність польоту, що ставить під загрозу носій. Чи здатні ЗСУ сьогодні дістати мобільну ціль десь за 200 км від лінії зіткнення? Відповідь на це питання може змінитися після отримання Україною нових літаків. 

"Ракети такого класу дуже важко збивати. Тому потрібно просто знищувати ці пускові установки, розвідувати, де саме вони будуть розташовані, і завдавати по цьому місцю ударів ракетними комплексами або літаками", – наголосив військовий експерт, генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.64
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
13:29
хакер
Українські хакери привітали окупантів з річницею Революції гідності на 19 сайтах російських фірм на ТОТ
13:28
"Моє місце буде в ДШВ": актор Артур Логай розповів, що має бронь, але пройшов військові навчання
13:05
аеропорт "Бориспіль"
Віцепрем'єр з відновлення Кулеба назвав умови відновлення польотів у Львові й Борисполі
12:49
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 17, серед них діти
12:46
діти, злочини росії
Парламент підтримав за основу законопроєкт щодо захисту прав депортованих і примусово переміщених дітей
12:40
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
12:37
оператори БпЛА
У ЗСУ створили першу школу підготовки операторів безпілотних роботизованих комплексів
12:35
Помаранчева революція
20-річниця Помаранчевої революції у День Гідності та Свободи
12:26
Італія виділила €160 тис. для Національного інституту раку в Києві
12:20
грузія
На війні в Україні загинув 24-річний грузинський доброволець Леван Лохішвілі
12:18
Банан, приклеєний до стіни: роботу художника Мауріціо Каттелана продали за $6,2 млн
12:00
електроенергія
У регіонах діють графіки погодинних вимкнень: ситуація в енергосистемі 21 листопада
12:00
OPINION
Пекін дає зброю Москві. Як це пояснити Трампу?
12:00
Ексклюзив
Обмін полоненими
Як працюватиме закон про виплати військовим, які потрапили у полон чи зникли безвісти: пояснення правозахисниці
11:49
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
11:36
На стримінгах зʼявився плейліст зі S.T.A.L.K.E.R. 2 з 440 українськими піснями
11:26
Угорщина розгорне додаткові засоби ППО поблизу українського кордону
11:15
Ексклюзив
Революція гідності
Результати розслідувань знищені і знищуються зараз, - адвокат родичів Героїв Небесної сотні Титич
11:10
Огляд
світ, міжнародний огляд
Ракети Storm Shadow летять у РФ вслід за ATACMS, а Зеленський чекає на смерть Путіна. Акценти світових ЗМІ 21 листопада
11:03
сніг, негода в Україні
Наталка Діденко прогнозує 22 листопада сніг і сильний вітер у більшості регіонів
10:48
На аукціоні за $121 млн продали картину Магрітта, що стало рекордом для художника
10:38
Коригували вогонь з акаунтів родичів: СБУ затримала двох агенток ГРУ
10:38
Пресреліз
GET Business Festival:
GET Business Festival: сила зростання бізнесу у часи викликів
10:33
Оновлено
Атака Дніпра
РФ здійснила масовану атаку по Дніпру: двоє постраждалих, пошкоджений центр реабілітації
10:26
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 21 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
10:24
S.T.A.L.K.E.R. 2
В Україні знизилася швидкість інтернету через реліз гри "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
10:11
Десантно-штурмові війська ЗСУ
21 листопада - Введення у храм Пресвятої Богородиці та День Десантно-штурмових військ України
10:04
Літак. авіація, Польща
Польща підіймала свої винищувачі через російську атаку по Дніпру
10:00
OPINION
Курськ, ракети та омріяне "замороження": як українська операція зруйнувала російські плани
09:53
Оновлено
світло
У низці регіонів України запроваджували екстрені вимкнення світла
09:46
Ексклюзив
ППО, ЗСУ
"Ніхто не може змусити Україну піти на капітуляцію": колишній головний військовий прокурор України Чумак
09:43
Оновлено
електроенергія, відключення
Укренерго змінило графіки відключень світла на 21 листопада
09:39
"Ля Палісіада"
Відібраний на "Оскар" від України фільм "Ля Палісіада" покажуть на кінофестивалі у Польщі
09:32
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
"На деяких ділянках ворогу вдалося підійти до річки Оскіл": начальник Куп’янської МВА Беседін
09:18
РФ увечері скинула авіабомбу на житловий квартал Костянтинівки: 6 поранених
08:59
Ексклюзив
Люди самі встановили собі спеціальні умови, - депутатка Херсонської міськради Погомій про ситуацію в місті
08:54
Зіткнення потягів у Польщі
У Польщі зіштовхнулися два вантажні потяги, один з вагонів перекинувся: постраждав машиніст
08:34
OPINION
Зброя, енергетика, гроші: як Польща допоможе Україні в 2025 році
08:31
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 153 боєзіткнення, з них 34 - на Покровському напрямку
08:23
Ллойд Остін
Міністр оборони Китаю відмовився від зустрічі з главою Пентагону
Більше новин