Огляд

Що таке FlyEye: дрон-невидимка, який у 5 разів підвищує ефективність артилерії

Роман Яворський
29 січня, 2024 понедiлок
07:34

"Мавік", "байрактар" чи FPV – слова, знайомі в Україні навіть дітям. Експерти наввипередки наголошують на важливості кількості та якості дронів задля досягнення котроюсь зі сторін переваги на фронті. Серед безпілотників в арсеналі ЗСУ чільне місце посідає польський FlyEye – один із найкращих дронів-розвідників, який здатен уп'ятеро підвищити ефективність артилерії

Зміст

Еспресо розповідає про перший безпілотний авіаційний комплекс, взятий на озброєння ЗСУ, його технічні характеристики та особливості застосування на фронті.

Коротко про те, що у тексті:

  • Історія безпілотників FlyEye
  • Що таке FlyEye і як цей комплекс працює
  • Технічні характеристики FlyEye
  • Військові про FlyEye
  • Нові версії FlyEye вже на озброєнні в ЗСУ

Історія безпілотників FlyEye

Безпілотний літальний апарат FlyEye був розроблений FlyEye створений інженерами з компанії Flytronic (належить WB Electronics). Вперше був представлений широкому загалу влітку 2010 року на виставці в Парижі. 

Вже у жовтні 2010 року FlyEye використали для пошуку зниклої дитини в Августівському повіті. У 2013 році було підписано угоду на поставку 12 комплектів безпілотних літальних апаратів FlyEye польській армії. Ще через рік FlyEye став переможцем тендера для безпілотних літальних апаратів класу міні для польської прикордонної охорони. 

FlyEye WB Electronics SA

Фото: Getty Images


Невдовзі "Летюче око" прийшло і в Україну. Польська WB Group стала першою іноземною компанією, що після агресії РФ 2014 році почала постачання обладнання для українських військових. FlyEye в Україні використовують із 2015 року, а в 2017-му він став першим безпілотним авіаційним комплексом, прийнятим на озброєння Збройних Сил України. Наказ про це підписав тодішній міністр оборони Степан Полторак.

Військовий експерт Defense Express Валерій Рябих зазначав, що під час експлуатації в зоні бойових дій на Донбасі FlyEye показав себе "як якісний та дуже ефективний безпілотний авіаційний комплекс з великим запасом міцності та відмовостійкості". Зокрема, станом на 2021 рік, за перших 5 років експлуатації БпАК FlyEye 2.0 в бойових умовах в ході АТО та ООС (понад 3500 льотних годин) не було втрачено жодного планера.

Крім використання в зоні АТО/ООС "летюче око" використовувала, скажімо, Нацгвардія для виявлення пожеж чи диверсантів у Чорнобильській зоні відчуження. Тоді представники НГУ зазначали, що FlyEye, завдяки тепловізійній камері, якнайкраще підходить для виявлення пожеж, адже "бачить" попри високий рівень задимленості.

У 2020 році FlyEye стала першою польською системою, яку пропонує Агенція НАТО з технічного обслуговування і постачання (NSPA). Тоді Агенція високо оцінила якість польських безпілотників. Польські спецпризначенці використовували FlyEye при виконанні бойових завдань в Афганістані.

Що таке FlyEye і як цей комплекс працює

Безпілотний авіаційний комплекс FlyEye складається з наземної станції управління, станції аналізу даних, антени та безпілотника. Він призначений для спостереження за полем бою, коригування вогню артилерії, ретрансляції сигналу, патрулювання кордонів тощо.

Корпус дрона FlyEye виготовлений з композитних матеріалів за схемою високоплан. В носовій частині є складаний пропелер, корисне навантаження розміщене під корпусом в районі центру мас.

"FlyEye зі злітною масою в 11 кг можна підготувати до зльоту і скласти після посадки менше ніж за десять хвилин. Сам запуск відбувається автоматично, БПЛА випускається "з рук" оператора. Додаткове обладнання, по типу пускової установки чи пневматичної катапульти, не потрібне. Це значно зменшує вагу системи, яку можна транспортувати у двох похідних рюкзаках. Запуск безпілотника FlyEye можна здійснити майже з будь-якого місця, навіть з палуби невеликого судна", – йдеться в матеріалі Армія-Inform.

FlyEye WB Electronics SA

Фото: Getty Images


Польотом можна керувати вручну через пост управління, якщо йдеться про зону дії до 30 км. Інший варіант – автоматичний політ за заздалегідь запрограмованим маршрутом, з можливістю налаштування його вручну під час польоту. 

Літає FlyEye вкрай тихо, адже безпілотник більшість часу планує і має електричний двигун. Наші розвідники називають цей дрон "літаком-невидимкою". 

"Його важко засікти, оскільки в його "мізках" закладені певні алгоритми, радіоелектронні технології, які оркам досі невідомі".

Якщо ворог застосовує засоби РЕБ, безпілотник переходить в режим радіомовчання, виконуючи завдання за заздалегідь запрограмованим маршрутом. При втраті зв’язку з наземною станцією FlyEye автоматично повертається на задану точку чи місце старту.

Розвідувальна апаратура розміщена в центральному відсіку фюзеляжа. Довжина Fly Eye сягає 1,9 м, а злітна вага становить 11 кг (корисне навантаження 4 кг.). Апарат підіймається на 4 км у висоту та розвиває швидкість до 120 км/год.

Перед приземленням корисне навантаження скидається на парашуті, а планер літального апарату баражує до заданого місця посадки. Тривалість польоту – до трьох годин.

Технічні характеристики FlyEye 

  • Розмах крил – 3,6 м,
  • Довжина – 1,8 м,
  • Злітна маса – 12 кг,
  • Корисне навантаження – до 4 кг,
  • Швидкість – 60-120 км/год,
  • Практична стеля – 3,5-4 км,
  • Радіус застосування – до 300 км (з радіозв’язком – до 50 км),
  • Максимальна тривалість польоту – до 3 год, 

Військові про FlyEye 

Полковник Тарас Потягач очолював випробувальну комісію перед тим як ЗСУ взяли на озброєння польський комплекс. Він зазначав, що комісія робила ретельний моніторинг закордонних дронів такого класу. "Летюче око" виявилося найкращим з-поміж них.

"Керувалися тим, що цей безпілотник має належні тактико-технічні характеристики та що його прийнято на озброєння в країнах-членах НАТО. Він має цифрові канали передачі даних, які відтворюють зображення з високою роздільною здатністю, що дає змогу не просто ідентифікувати вид військової техніки, а й визначати її модифікацію. Наприклад, що це не просто танк, а саме Т-64БВ або Т-72Б3.

Потягач наголосив, що денна камера та тепловізор дають можливість FlyEye працювати в будь-яку пору доби, а також в умовах обмеженої видимості. Тепловізор дозволяє зручно коригувати артилерійський вогонь – чітко видно місця розриву боєприпасів. Лазерний далекомір допомагає визначити точну відстань до кожного об’єкта.

У відеосюжеті Військового телебачення України контррозвідник СБУ розповідав, як під час однієї з операцій за допомогою FlyEye були успішно дорозвідані позиції та виявлені скупчення живої сили та техніки ворога, зокрема й зенітний ракетний комплекс "Тор". Найважливішим, зазначив спецпризначенець, є організувати безпечне місце для операторів БпЛА. 

"Безпека підрозділу понад усе. Передусім необхідно забезпечити надійне місцеперебування для того, щоб унеможливити виявлення позицій з повітря ворогом, а також провести заходи з маскування, щоб ворогу було важче нас знайти".

Defense Express наводить оцінку системи військовим із позивним "Гугл", який проходив службу у складі екіпажу БпАК FlyEye артилерійської бригади.
"Комплекс, який ми мали на озброєнні, за декілька місяців бойової роботи напрацював більше 700 льотних годин і при цьому розвідав більше 1000 одиночних і групових цілей", – каже воїн. 

FlyEye

Фото: www.ukrmilitary.com


Зокрема він виділив такі сильні сторони польського безпілотника, як захищений цифровий радіоканал, планерний політ (двигун працює тільки 25% часу), можливість роботи під впливом РЕБ і в шквальних метеоумовах та інші.

"Гугл" наголошує, що більшість "механічних функцій", як, наприклад зліт і посадка, передані автопілоту. Це унеможливлює людський фактор помилки. 
"Апарат зручний та ефективний під час здійснення конвоювання рухомих цілей, а також в ході пошуку поодиноких об’єктів як в міській забудові так і листяному зеленому лісі в режимі баражування. Окремо слід відзначити здатність FlyEye виконувати польоти і при цьому забезпечувати виконання завдань при сильному вітрі швидкістю до 18 м/с.В подібних умовах не здатний працювати жоден з інших наявних в нас БпАК цього класу", – зазначив військовий.

FlyEye

Фото: www.ukrmilitary.com

Нові версії FlyEye вже на озброєнні в ЗСУ

Увесь досвід застосування на фронті в Україні розробники FlyEye використали для того, щоб удосконалювати свій продукт. Таким чином у 2021 році компанія-виробник узялася до випуску версії FlyEye 3.0 з покращеними тактико-технічними характеристиками. 

У версію FlyEye 3.0 додали низку корисних функцій. Наприклад, передачу та відтворення відеозображення в режимі реального часу, здійснення автономного польоту та автоматичної посадки та інші. Передбачається використання малогабаритної тактичної антени, що дає можливість передати керування групі спецпризначення в безпосередньому районі баражування БпЛА. Це дозволить здійснювати контроль над дроном в режимі повного радіомовчання.

FlyEye 3.0 оснащений новою головкою спостереження GS4. Вона використовує камери з покращеними характеристиками і вдосконалені алгоритми управління та обробки зображень. Картинки вищої якості дозволяють ідентифікувати об’єкти з відстані 5-7 км в будь-який час доби та за несприятливих погодних умов.
У  серпні 2022 року, в рамках проєкту "Армія дронів", для українських воїнів закупили 20 безпілотників-розвідників FlyEye саме в найсучаснішій версії 3.0. Це може бути далеко не останнє придбання новітніх польських дронів. Адже вже відомо, що Польща планує у 2024 році в два з половиною рази збільшити виробництво безпілотних авіаційних комплексів FlyEye. У 2023-му за рік було виготовлено 80 комплексів по 3-4 БпЛА (240-320 дронів за рік або ж 20-27 за місяць). У 2024-му планують виготовити 200 комплексів (600-800 безпілотників).

Україна, буз сумнівів, зацікавлена в подальшому використанні "летючих очей". Адже, як наголошував експерт Валерій Рябих, FlyEye здатен суттєво підвищити ефективність як ствольної артилерії, так і ракетних систем. Свою думку він підкріпив результатами практичних випробувань. 

"При вогневому ураженні цілі типу радар контрбатарейної боротьби без використання БпАК витрата снарядів складала 200-300 одиниць, а при коригуванні вогню при використанні БпАК FlyEye 3.0 з коригуванням артилерійського вогню витрата снарядів складала 38 одиниць, що підняло бойову ефективність та точність більше ніж у 5 разів", – зазначив Рябих.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
14:07
Ексклюзив
"Сказати, що у Росії з’явилась нова диво-зборя, не можна": аналітик Їжак про ймовірний удар по Дніпру МБР "Рубеж"
14:04
OPINION
Влада вирішила клонувати "Вовчий суд"
14:03
15 років тюрми отримала агентка фсб
До 15 років засуджено агентку "007", яка шпигувала для ФСБ під виглядом волонтерки
Більше новин