Аналітика

"Це не безпековий договір, і не ерзац вступу в НАТО". В чому унікальність домовленостей з Британією та що буде далі

Юлія Мисо
20 січня, 2024 субота
18:26

Україна має безпекові домовленості з Британією, у черзі вже Канада, та Франція, працює над гарантіями і Єврокомісія. Залунали думки, мовляв, нащо нам НАТО, як є договори. Але експерти наполягають: ці угоди не замінять Києву Альянс. Пояснюємо, у чому особливість угоди з британцями та що це означає у перспективі

Зміст

Про що у тексті: 

  • Допомога війську, розвиток оборонки та захист у разі нападу. Чим унікальна угода Британії та України
  • "День, коли історія Європи змінилася" та "партнерство на 100 років". Зеленський та Сунак про безпекову домовленість
  • "Договори – це чудово, але це не замінник НАТО". Що означають безпекові домовленості для України
     

Допомога війську, розвиток оборонки та захист у разі нападу. Чим унікальна угода Британії та України

12 січня до Києва з візитом прибув прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак. Того ж дня він та президент Володимир Зеленський підписали угоду двох країн у сфері безпеки. У такий спосіб Київ та Лондон вирішили поглибити співпрацю та партнерство, зокрема це оборонне та військове співробітництво, безпека в морі, розвиток галузі оборонної промисловості, також невійськова допомога – захист критичної інфраструктури, політичне, економічне та гуманітарне співробітництво, а ще документ передбачає підтримку британців на випадок майбутнього збройного нападу. Розберімо детальніше основні напрямки. 

Ріші Сунак та Володимир Зеленський

Фото: reuters

Оборонне та військове співробітництво

Документ голосить, що Британія є провідним партнером України у сфері оборони та безпеки, тож надалі підтримуватиме країну стільки, скільки їй потрібно, щоб могти ефективно захищатися. Йдеться не лише про здатність армії повернути українські території до міжнародно визнаних кордонів, а й про поглиблення оперативної сумісності України з НАТО та її переходу на обладнання та стандарти Альянсу. 

Сполучене Королівство разом з іншими партнерами допоможе Україні посилити стримування зовнішніх агресорів через розвиток Збройних Сил, що все більше стають оперативно сумісними з НАТО та сприяють збільшенню збройних сил Альянсу. Це планують реалізувати через ось такі кілька напрямків підтримки: 

  • потенціал та навчання, а також інфраструктура, що потрібна Україні для контролю свого повітряного простору
  • розвиток ВМС та Морської охорони Держприкордонслужби, що здатні розміновувати, здійснювати морську розвідку, патрулювання, берегову оборону, також забезпечувати вільне судноплавство, тим самим допомагаючи Україні розбудовувати економіку
  • розвиток Збройних Сил України, в тому числі їх майбутня структура, перехід до концепцій та оперативних процедур НАТО, командно-штабна підготовка, спільні навчання, посилення сумісності з союзниками по НАТО
  • захист та оборона кордону, його облаштування та можливість моніторингу за військами противника, післявоєнна відбудова прикордонної інфраструктури 
  • медична підготовка та протезування 

В угоді стверджується, що Британія співпрацює зі США над розробкою структури управління для коаліцій спроможностей, буде підтримувати їх створення та зробить значні внески для таких коаліцій. Усі подібні об'єднання покращуватимуть оперативну сумісність сил України та НАТО.

Україна Британія

Фото: reuters

Важливо, що цього року Сполучене Королівство надасть Україні додаткову військову підтримку у 2,5 млрд фунтів стерлінгів – найбільшу від початку повномасштабного вторгнення РФ. Загалом Британія прагне створити таку підтримку військових спроможностей Києва, щоб у випадку збройного нападу на неї Україна змогла надати Лондону ефективну військову допомогу. Самі ж умови, формат та обсяг допомоги визначатимуться учасниками угоди, яка укладена на термін 10 років. 

Безпека у морі

Документ обіцяє, що Велика Британія спільно очолить Коаліцію спроможностей морської безпеки та зробить значний внесок у розвиток морського флоту України. Це для того, щоб наша країна стала повноцінним учасником морської безпеки у Чорному та Азовському морях до 2035 року та була ним далі. У перспективі цей крок допоможе стримувати та протидіяти загрозам, відновлювати економіку, та знову ж таки ставати сумісними з НАТО у морській сфері. 

Розвиток оборонної промисловості 

Сполучене Королівство визначить найефективніші сфери інвестування та заохочуватиме власну оборонну промисловість інвестувати, зокрема підтримуючи локалізацію виробництва в Україні – тут йдеться про ремонт, технічне обслуговування та виготовлення оборонки Британії на території України. Також британці працюватимуть над можливостями для спільного виробництва. У перспективі оборонна промисловість України має трансформуватись у потужний актив як для Києва, так для євроатлантичної безпеки, що, відповідно, дозволить повернути всі втрачені території. 

Невійськова безпека та допомога на випадок збройного нападу 

У цій частині країни домовилися про декілька напрямків співпраці, зокрема:

  • захист критичної інфраструктури України
  • допомога у сфері розвідки та безпеки, щоб Україна могла виявляти, стримувати та перешкоджати російській воєнній агресії, шпигунству та гібридній війні – йдеться про посилення кіберстійкості та обмін розвідувальними даними
  • інформаційна безпека та боротьба з пропагандою РФ
  • співробітництво у сфері боротьби з небезпечною організованою злочинністю

Також за угодою країни співпрацюватимуть у політичній, економічній та гуманітарній галузях. Британія підтримує проведення в Україні реформ, в тому числі передбачених для вступу до ЄС та НАТО.  

Ще один пункт – співпраця у випадку майбутнього збройного нападу: угода каже, що Британія відреагує упродовж 24 годин та надасть Україні швидку та сталу допомогу у сфері безпеки, сучасну військову техніку, економічну допомогу, а також накладе на РФ санкції. 

"День, коли історія Європи змінилася" та "партнерство на 100 років". Зеленський та Сунак про безпекову домовленість

Президент Зеленський назвав угоду з Британією взірцем для нашого часу, що додає упевненості зараз, поки українці захищаються від агресії РФ. Цей документ фіксує сильні безпекові позиції України до її вступу в НАТО.

"Багато хто чув про зразкові безпекові домовленості XX століття між США та Ізраїлем, деякі інші подібні домовленості. Зараз ми сформували такий взірець для нашого часу – це те, що додає нам упевненості зараз, поки ми захищаємося від російської агресії, та фіксує наші сильні безпекові позиції на весь період до вступу України в НАТО", – казав Зеленський у своєму зверненні 12 січня. 

Ріші Сунак та Володимир Зеленський

Фото: gettyimages

Ключовою безпековою метою є членство України в Альянсі. За його словами, на основі цієї угоди Україна працює й з іншими партнерами. Британія стала лідером та першою серед ініціаторів базової домовленості G7 щодо безпеки України реалізовує двосторонню безпекову угоду. Загалом до цих домовленостей приєдналися близько 30 держав. 

Важливо, що документ не просто формалізує визначений термін дії, а й формує відповідні процедури, консультації щодо допомоги, її обсягу у випадку повторного збройного нападу РФ на Україну. Якби такого рівня безпекових гарантій було досягнуто після 1991 року з Британією та іншими країнами, російської агресії не відбулося б, переконаний Володимир Зеленський.

"День, коли історія Європи змінилась, Україна та Сполучене Королівство уклали нову і безпрецедентну безпекову угоду. Це не просто декларація, це реальність, яка настане завдяки нашій співпраці та, зокрема, безпековим гарантіям від визначної глобальної сили – Великої Британії", – говорив тоді український глава держави. 

Крім того, Британія надасть цьогоріч найбільший оборонний пакет допомоги Україні від початку повномасштабної війни у розмірі 2,5 млрд фунтів стерлінгів. Це особливе лідерство Сполученого Королівства, і, за словами Зеленського, в питанні допомоги українській армії британці випереджають багатьох союзників. 
Прем'єр Сполученого Королівства Ріші Сунак своєю чергою відзначив, що підписана угода забезпечує довгостроковість британської підтримки. Росія має розуміти, що союзники України не відступають, й у випадку майбутньої нової атаки РФ нададуть Україні швидку необхідну допомогу з озброєнням.  

Згодом, під час виступу у Палаті громад Сунак заявив, що Велика Британія підтримуватиме Україну так довго, скільки це потрібно, оскільки безпека України – це також і безпека Британії.

"Якщо наші противники думають, що можуть відвернути нас від допомоги Україні, погрожуючи міжнародній безпеці деінде, то вони дуже помиляються… Я відвідав Київ, де зустрівся з президентом Зеленським і виступив перед українським парламентом. Я передав послання від цієї Палати до Ради, що ми будемо з Україною сьогодні, завтра і так довго, як це буде потрібно", – сказав Сунак.

Він вкотре нагадав: якщо Путін переможе у війні проти України, то не зупиниться на досягнутому, а інші подібні йому лідери будуть спокушатися діяти так само. Тому підтримка Британії Україною не похитнеться, а військова допомога Лондона цього року збільшиться. 

Сунак також нагадав, що британці першими почали тренувати українські війська, першими серед європейських країн надали летальну зброю, основні бойові танки, далекобійні ракети, й тепер ця першість – у дотриманні обіцянки, даної на саміті НАТО влітку 2023-го разом з 30 іншими країнами, надати нові двосторонні зобов'язання у сфері безпеки. НАТО стане сильнішим, коли у ньому буде Україна, а ці домовленості скоротять розрив, доки Україна вступить до Альянсу.

"Згідно з новою угодою, яку ми підписали з президентом Зеленським, ми розбудовуємо військовий потенціал України. І якщо Росія коли-небудь знову вторгнеться в Україну, ми надамо швидку і стійку допомогу, включаючи сучасне обладнання на суші, в повітрі та на морі. Разом з нашими союзниками Велика Британія буде поруч з першої й до останньої миті", – запевнив Ріші Сунак, і додав, що Сполучене Королівство будує нове партнерство з Україною, розраховане на 100 і більше років. 

"Договори – це чудово, але це не замінник НАТО". Що означають безпекові домовленості для України

Британський полковник у відставці, експерт Глен Грант вважає угоду, підписану Зеленським та Сунаком 12 січня 2024-го історичною, тому що зазвичай Велика Британія такого не робить. Подібна угода була у британців перед Другою світовою війною.

"Для нас це щось незвичайне, адже, вийшовши з ЄС, хоча ми члени НАТО, зараз ми говоримо про домовленість з країною, яка не є членом Альянсу. Звичайно, є певні розбіжності Великої Британії, які ставлять питання: для чого нам це? Але я знаю, що багато людей, з якими я спілкуюся, вони вітали таку угоду, бо вважали, що Велика Британія не робить все, що може для України. Тому це історична угода", – казав в ефірі Еспресо Глен Грант.

Разом з тим ексміністр закордонних справ України, дипломат Павло Клімкін не поділяє ані критики, ані ентузіазму щодо безпекової домовленості з Британією. Не йдеться про безпекові гарантії, як того хотілося б українцям. Перехідним періодом до членства в НАТО також важко це назвати. Водночас угода є найбільш комплексною безпековою домовленістю, що коли-небудь була в України із західною державою. Це радше політична заява у вигляді угоди, а для її виконання потрібні будуть політичні рішення майбутніх британських урядів. 

"І політична воля тут ключова, можна мати розпливчастий текст Будапештського меморандуму і мати політичну волю його виконати, чого на жаль не відбулося, а можна не мати волі виконати зобов'язання щодо захисту і гарантій, і це, як всі пам'ятають, якраз і відбулося в Мюнхені щодо Чехословаччини. Цей текст добре вкладається в логіку "ізраїльської моделі", коли з України хочуть зробити своєрідного "дикобраза", – вважає Клімкін.

Імовірно, підписана угода не залякає Путіна, але вона закладає основу для системної співпраці з Британією у сфері безпеки та є хорошим прикладом для інших країн. Тут Сполучене Королівство виявило лідерство, якого Україна чекає від інших партнерів, й за це варто подякувати. 

Інших це й справді підштовхнуло до активніших кроків у підтримці України. Так, 15 січня про намір укласти подібну двосторонню безпекову угоду заявила Канада. Канадці надали Офісу президента України проєкт безпекової угоди, щоб упродовж наступних кількох тижнів мати детальний договір.

А 17 січня про таку ж ініціативу заявила Франція. На переконання президента Еммануеля Макрона, Європа у 2024 році має виробити такий порядок денний, який гарантуватиме, що Росія не переможе у війні, а двосторонні безпекові угоди України з країнами НАТО, разом із західною допомогою, допоможуть тиснути на Путіна. У лютому французький лідер планує приїхати до Києва та підписати двосторонню оборонну угоду. 

Емманюель Макрон саміт НАТО

Фото: reuters


Вже і Єврокомісія розробила документ із гарантіями безпеки для України, які може взяти на себе у майбутньому. Повідомляється, що гарантії включають не лише забезпечення військової безпеки, але стосуються й переговорів про членство України в ЄС. За повідомленнями ЗМІ, питання буде на порядку денному під час Ради міністрів закордонних справ у понеділок, 22 січня. 

Взагалі ж двосторонній договір Великої Британії та України є чудовим документом про допомогу в галузі оборони та безпеки, що охоплює справді ключові елементи, які допоможуть Києву боротися з російською агресією. В цьому його унікальність, й за це варто подякувати британцям, які знову стали піонерами, висловив думку у коментарі Еспресо ексміністр закордонних справ України, дипломат Володимир Огризко. Але цей договір – не безпековий. 

"Це договір про допомогу у сфері військового та безпекового співробітництва. На превеликий жаль, там немає аналогічних положень, які є у статті 5 положень Вашингтонського договору, на чому стоїть НАТО. Тому він не є замінником нашого прагнення найближчим часом приєднатися до Альянсу як повноправного члена цього Альянсу. 

Вже зараз можна почути: нащо нам НАТО, якщо є договори. Договори – це чудово, якщо ми почитаємо текст – він прекрасний, охоплює все, що нам потрібно. Але там немає головного пункту: що у разі чергового нападу Росії на Україну Британія буде за нас битися", – коментує дипломат. 

Він припускає, що водночас британсько-українська угода стане певною мірою зразком для інших країн – наприклад, Канада та Франція вже про це заявили. На озброєння договір можуть взяти також американці, звісно, із внесеними змінами та доповненнями, але структура та стандарти залишаться тими самими. 

"Якщо таких договорів буде півтори чи два десятки, думаю, що ключові країни НАТО безумовно доєднаються до цього процесу, і це буде великим позитивом. Та ще раз наголошую, що це не ерзац нашого вступу до Альянсу. Ця тема залишається ключовою, і вона в угоді з Британією прописана. Сказано, що якщо Україна набуде членства в Альянсі раніше, ніж діятиме укладений договір на 10 років, тоді відповідно він буде переглянутий. Це абсолютно розумне речення, що передбачає, що Україна буде йти в НАТО, і це є головною безпековою гарантією України", – підсумував Володимир Огризко. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+19°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.49
    Продаж 45.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 липня
06:36
балтійський флот росії
"Розглядається як провокація": Ризька дума заборонила захід, присвячений російському флотові
06:20
окупанти
ISW: Росіяни намагаються тиснути по всьому фронту, щоб не дозволити Україні перехопити ініціативу на полі бою
05:34
15 пересувних автотранспортних майстерень
Підрозділи ДСНС отримали 15 пересувних автотранспортних майстерень
04:06
замах на Трампа
Замах на Трампа: у ФБР підтвердили, що колишнього президента США поранила куля
03:35
Дмитро Пєсков
Пєсков пригрозив, що рішення ЄС спрямувати Україні €1,5 млрд доходів від активів РФ, не залишиться без відповіді
03:08
школа в окупації
Росіяни склали список пропагандистської літератури, який буде обов’язковим для шкіл та бібліотек на ТОТ, - Нацспротив
02:31
На фото: Меланія та Дональд Трамп
Дружина Трампа Меланія заявила, що випустить мемуари
01:49
безпілотник, дрон
У РФ заявили про масовану атаку безпілотників на Брянську область
01:25
Румунія, прапор Румунії
Інциденти з російськими "шахедами" в Румунії: прем'єр Чолаку пояснив, чому їх не можуть збивати
00:45
Мін'юст провів перевірку законності нових правил вступу в аспірантуру
00:33
Олімпіада-2024, Париж, Ейфелева вежа
Олімпіада-2024: онлайн-трансляція церемонії відкриття Ігор у Парижі
00:22
фейк
"Україна не може перемогти, не спровокувавши ядерну війну": маніпуляції світових ЗМІ за 26 липня
2024, п'ятниця
26 липня
23:50
Збірна України, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
У Парижі відкрилися XXXIII літні Олімпійські ігри
23:27
Оновлено
ЗСУ війна фронт
Від початку доби на фронті відбулося 107 боєзіткнень: ворог концентрується на Курахівському і Покровському напрямках
23:01
Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді
Прем'єр Індії Нарендра Моді може здійснити візит до України в серпні, - ЗМІ
22:49
Міністр фінансів США Єллен
Міністерка фінансів США Єллен розповіла, коли G7 погодить умови кредиту Україні на $50 млрд
22:23
Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
Леді Гага виступила на церемонії відкриття Олімпіади в Парижі та виконала пісню французькою мовою
21:58
Дональд Трамп
Деякі республіканці незадоволені вибором Венса кандидатом у віцепрезиденти від Трампа, - The Hill
21:53
Вільям Бернс
Шеф ЦРУ зустрінеться з представниками Ізраїлю, Катару та Єгипту для обговорення питань щодо Гази
21:35
Володимир Зеленський
Має бути зроблене все, щоб посилити наші позиції, - Зеленський про ситуацію на Покровському напрямку
21:28
Ексклюзив
Володимир Огризко
Китайці продовжують гратися з нами, - дипломат Огризко про невідповідність слів та дій Пекіну
21:23
Оленівка - наша Катинь
Військовополонені азовці вперше звернулись до президента України з полону, дружини вимагають їхнього звільнення
21:20
ЛУКОЙЛ
Російський "Лукойл" через зупинку нафтопроводу "Дружба" збільшив експорт нафти морем
21:11
US Department of Defense
Маркарова розповіла, коли F-16 будуть застосовані на полі бою
20:48
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ситуація на фронті та як протидіяти розвідувальним безпілотникам ворога. Воєнні підсумки тижня
20:32
москва червона площа
На Красній площі в Москві хотів вчинити самопідпал співробітник НДІ, що працює на міноборони РФ
20:15
У матчі між "Епіцентром" і "Минаєм" визначили другого претендента на вихід в УПЛ
20:04
Оновлено
метро Харків
Деімперіалізація та деколонізація: у Харкові перейменували 3 станції метро та 48 вулиць
20:01
OPINION
Борислав Береза
Історія з Чирковим ганебна, але ілюстративна
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 884-го дня війни:  удари по аеродрому в окупованому Криму, ЄС виділив Україні 1,5 млрд євро із заморожених активів РФ
19:37
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
У Резерв+ можна підвантажувати актуальні дані про бронювання: кому доступна послуга
19:36
Лукойл
Припинення транзиту нафти "Лукойл": Словаччина заявила, що запропонувала Україні технічне рішення
19:10
Оновлено
дрон, БПЛА
Росіяни атакували з дронів Херсон і Кіндійку: поранено 6 людей
19:05
Податки нерухомість
У Мінфіні пояснили, чи можна підвищити в Україні ПДВ замість військового збору
18:59
Ексклюзив
Не схоже на робочий зразок морського дрона: Defense Express про гідроцикл з вибухівкою біля Стамбула, який нібито належить Україні
18:58
ракета "Довгий Нептун"
Російські ракети й дрони містять іноземні компоненти з понад 20 країн, - Інститут судекспертиз
18:55
санкції проти Ірану
Україна та Молдова приєдналися до рішення Ради ЄС продовжити санкції проти Ірану
18:52
безпілотник, дрон
Росія використовує дешеві дрони для виявлення української ППО, - Reuters
18:41
РФ здійснила майже два десятки атак на Нікопольський район за день: тяжко поранено людину
18:31
У 59-й ОМБр завершили службову перевірку після звернення парамедикині Пташки щодо діяльності командира. Що виявили
Більше новин