Огляд

Вплив повномасштабної війни на культуру: як конфлікт відобразився на творчості митців та чи переорієнтувалися українці на своє

24 лютого, 2025 понедiлок
08:00

Нема сфери життя, на якій не позначилося б повномасштабне вторгнення. У цьому матеріалі Еспресо пробує подивитися на факти й цифри та узагальнити, як українське мистецтво та українці як його реципієнти трансформувалися з 24 лютого 2022 року

Зміст

Переосмислення національної ідентичності: переорієнтація на своє

Війна - це трагедія. Це загиблі військові й цивільні (серед яких, за даними ініціативи з моніторингу "Їх убила Росія: Постаті української культури", 183 діячів і діячок культури), це зруйнована інфраструктура й житло (зокрема, за даними Міністерства культури й стратегічних комунікацій, 1333 пам’ятки культурної спадщини та 2185 об’єктів культурної інфраструктури), це мільйони біженців (4,2 млн лише в ЄС).

Повномасштабне вторгнення призвело до трансформацій, зокрема і самосвідомості. Однією з найпомітніших загальних змін стало перевідкриття українцями національної ідентичності. Від початку повномасштабного вторгнення ті, хто були зросійщені, почали переходити на українську. Згідно з даними дослідження, проведеного на замовлення Українського інституту книги, у 2024 році загалом 89% опитаних вказали, що розмовляють вдома українською (59%) або двома мовами: українською і російською (30%). У публічному просторі 66% респондентів використовують українську, а 24% - обидві мови. Однак упродовж третього року повномасштабної війни відсоток виключно української мови зменшився порівняно з 2023 роком, а двомовність збільшилась за рахунок тих, хто раніше спілкувався виключно російською або говорив суржиком. Утім, переважання української у публічному просторі вказує на те, що говорити російською стає щонайменше немодно.

Фото: InfoSapience на замовлення Українського інституту книги

Внутрішні трансформації призвели й до зміни запиту суспільства загалом, на який десятиліттями кивали деякі культурні діячі, виправдовуючи створення російськомовного контенту. Так, за останні три роки українці стали більше читати (52,8% опитаних читають щодня порівняно з 17% у 2023-му і 8% у 2020-му), і обирають вони для цього здебільшого книжки українською. Згідно з даними дослідження рівня читання українців у 2024 році, проведеного на замовлення Українського інституту книги, торік три чверті прочитаних книжок - 76% - були україномовними, тобто порівняно з 2023 роком споживання книжок українською зросло приблизно на 20%. Основним фактором переходу на україномовні книжки автори дослідження вбачають прийняття закону про встановлення обмежень на ввезення та розповсюдження видавничої продукції з РФ та Білорусі.

Протягом 2022–2025 років в Україні виросла кількість книгарень у 2,5 рази. Згідно з дослідженням Українського інституту книги, станом на кінець 2024 року в Україні функціонує приблизно 700 офлайн-книгарень та 60 інтернет-магазинів книжок. У грудні 2021 року, за даними Книжкової палати, на всю країну було менше ніж 200 роздрібних продавців книг. Такий сплеск появи нових книжкових магазинів частково пояснюється і наданням книгарням субсидій.

книгарня "Sens" на Хрещатику 16 лютого 2024 р. Києв

книгарня "Сенс" на Хрещатику 16 лютого 2024 р. Києв, фото: Getty Images

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році музичні вподобання українців зазнали змін. Попри те, що росіян і надалі можна побачити в українських чартах на YouTube та стримінгових платформах, загалом популярність російських виконавців та російськомовного музичного контенту зменшилася.

Так, за даними OSINT-спільноти Molfar, частка російської музики в топах на Spotify знизилася з 48% у першому півріччі 2022 року до 18% у другому півріччі. Відсоток пісень виконавців з країни-агресорки в чартах Apple Music зменшився з 27% до 21% за той самий період.

Фото: Molfar

Однак росіяни й досі не полишають українські чарти. Згідно з даними Bezodnya Music, попри повномасштабне вторгнення значна частина українців продовжує споживати контент з Росії - у середньому це чверть пісень від загальної кількості композицій в чартах на Spotify, YouTube, Apple Music та Shazam. Найбільше російської музики досі слухають на YouTube - 30% у трендах та 20% у топах, на Spotify - 28%. Однак нині україномовні пісні переважають, їх у чартах 39%, а ще 34% - пісні виконавців з інших країн.

Фото: Bezodnya Music

Зросла цікавість громадян і до українського кіно. У період з 2022 по 2024 рік збільшилася як частка українських фільмів у національному прокаті порівняно з 2018–2021 роками, так і популярність вітчизняного кіно серед глядачів порівняно з зарубіжними фільмами. У 2023 році частка українських фільмів у національному прокаті досягла 27%, що стало історично високим показником. Для порівняння, у 2019 році лише 4,5% стрічок у кінопрокаті були українського виробництва. Як зазначала в інтервʼю "Інтерфакс-Україна" гендиректорка FILM.UA Group Вікторія Ярмощук, у 2020 році були спорадичні 6,4%, а оскільки іноземне кіно, хоч і менше, але в Україну і надалі приходить, то 27% - "не випадковість, а тенденція, що люди свідомо вибирають своє кіно".

У десятці українських фільмів з найбільшими касовими зборами десятиліття, за підрахунками Media Resources Management, - чотири стрічки, що вийшли в прокат після початку повномасштабного вторгнення: "Мавка. Лісова пісня" ($4,3 млн та 1,2 млн проданих квитків), "Довбуш" ($1,9 млн та 490 тисяч проданих квитків), "Я, "Побєда" і Берлін" ($1,5 млн та 390 тисяч проданих квитків) та "Конотопська відьма" ($1,3 млн та 330 тисяч проданих квитків).

У 2024 році українські фільми "20 днів у Маріуполі" та "Конотопська відьма" увійшли до десятки найпопулярніших кінозапитів українців у Google. Фільм про облогу росіянами українського портового міста став рекордсменом кінопрокату серед документалок за касовими зборами (у повторному прокаті в березні бокс-офіс склав понад 6 млн грн), а також - за кількістю глядачів на всіх українських стрімінгових сервісах.

Через військову агресію РФ чимало зусиль спрямовано нині на охорону та збереження культурної спадщини. Після 2022 року в Україні була започаткована низка ініціатив та державних програм. Так, наприклад, проєкт UREHERIT (2023–2026), реалізований консорціумом з 11 організацій з країн ЄС та України, що пропонує навчання, дослідження, публічні дискусії для фахівців зі збереження культурної спадщини. Ці ж проблеми намагається вирішити грантова програма "Культурна спадщина" від Українського культурного фонду (2023–2024), а в рамках програми від департаменту охорони культурної спадщини КМДА передбачено і проведення реставраційних робіт у столиці.

Для порятунку культурних артефактів, які перебувають у музеях на прифронтових територіях, МКСК домовляється з європейськими колегами. Так, артефакти експонуються у музеях Європи, що дозволяє не лише уберегти їх від знищення Росією, а й показати світу. Таким чином досягається ще одна мета - українське мистецтво бачать, про нього говорять.

Спосіб відрефлексувати війну та надати власні свідчення

З кінця лютого 2022-го стався бум музичних релізів, що так чи інакше були повʼязані з вторгненням Росії. Ледь не щодня народжувалися нові пісні - переважно попсові, які на початку повномасштабної військової агресії підбадьорювали та надавали психологічних сил. Через них каналізували негативні емоції, у них оспівували патріотизм, хоробрість, висміювали росіян, і все це було рясно оздоблено символами й атрибутикою. Ми побачили сплеск народної творчості. Пісні про "байрактари", "джавеліни", пса Патрона і "ваньку-встаньку" були відповіддю на суспільний запит і зʼявились вчасно, щоб допомогти впоратися з апатією, зневірою і депресивними станами.

Згодом це явище отримало власний термін - "байрактарщина" - через однобоке й комічне висвітлення російсько-української війни. Артистів, які вхопилися за це і навіть розкрутилися шляхом подібної творчості, згодом звинуватили в експлуатації теми війни та паразитуванні на патріотизмі.

Анна Трінчер

Фото: Анна Трінчер

Утім цим не обмежилось. За три роки повномасштабного вторгнення зʼявилися тисячі нових українських виконавців. За даними українського проєкту NUAM, у 2023 році дебютував 931 музичний проєкт, а у 2024-му - ще 1149 музикантів вперше презентували релізи. Загалом лише за минулий рік вийшло 53 383 нових треків. Найбільш прослуховуваними дебютантами стали артисти, які за популярністю обійшли навіть декого зі старожилів українського шоубізнесу: Klavdia Petrivna (зібрала два Палаци спорту), Parfeniuk, OSTY, Domiy, Кажанна, Ann in Black, STASYA, iSKra, MAYOROVA і Phil It. 

Фото: Klavdia Petrivna

У музичній творчості часто артисти звертаються до віршів українських класиків, перевідкриваючи їх. Деяким артистам, а заразом і їхній творчості, довелося трансформуватися, щоб відповідати новому запиту аудиторії та залишитися на українському музичному ринку. Чимало зірок переклали свої російськомовні хіти, хтось залишив пісні російською у минулому і почав нову, україномовну, сторінку.

За даними українського проєкту NUAM, у 2022 році 72,8% нових пісень, випущених українськими артистами, були українською мовою, тоді як частка російськомовних треків становила 16,7%.

Тоді як одні втекли за кордон, чимало інших діячів культури взяли до рук зброю і встали на захист України. Дехто з них навіть продовжує поєднувати службу у війську з творчістю, випускаючи нові пісні (O.Torvald, "Бумбокс", Yarmak), знімаючи кіно (режисер Олег Сенцов), видаючи збірки віршів та прозу (Ярина Чорногуз, Максим Кривцов, Артем Чех, Артем Чапай, Сергій Жадан). Саме їхніми голосами говорять українські військові, вибудовуючи діалог з цивільними.

Колаж Еспресо

Але не лише військові створюють сюжети й розповідають світу українські історії, які торкаються душ. Мстислав Чернов, документальна стрічка якого "20 днів у Маріуполі" здобула перший в історії України "Оскар", зняв ще один фільм - "2000 метрів до Андріївки", який у січні 2025-го отримав нагороду американського кінофестивалю Sundance. Нині номінацію на "Оскар-2025" отримала документалка "Порцелянова війна" режисерів Брендана Белломо та Слави Леонтьєва, відзначена також премією гільдії режисерів США (DGA Awards) та гран-прі Sundance у 2024 році. Не всі фільми, які вийшли за три роки повномасштабного вторгнення, про війну. І це добре, адже нерідко це перетворюється на спекуляцію на темі, яка болить мільйонам людей і яка добре "продається".

З 2014 року в Україні зʼявилася ветеранська література. За три роки книжки про війну відчутно поповнились сюжетами про досвід проживання трагедії цивільними. На книжковому ринку з 2022 року можна знайти науково-фантастичну чи романтичну прозу і поезію військових та книжки цивільних, що намагаються осмислити війну: "З любов’ю – тато!" Валерія Пузіка, "Полон" Валерії Нави Суботіної, "Словник війни" Остапа Сливинського, "Точка нуль" Артема Чеха, "Свідчення" Вікторії Амеліної, "Я перетворююсь... Щоденник окупації. Вибрані вірші" Володимира Вакуленка, "Позивний для Йова. Хроніки вторгнення" Олександра Михеда, "Тут були ми" Артура Дроня тощо.

Мистецтво як засіб психологічної (і не тільки) підтримки

Мистецтво допомагає не лише митцям проживати досвід війни. Мистецтво стало інструментом підтримки інших.

Зокрема, об'єднання військовослужбовців творчих та креативних професій "Культурний десант" займається морально-психологічним забезпеченням бійців Сил оборони. Щомісяця мобільні групи, до складу яких входять музиканти, поети, актори та інші артисти, дають до 200 виступів на різних ділянках фронту, а також у військових шпиталях, реабілітаційних центрах тощо.

Важливу роль у реабілітації українських військових та переселенців відіграє арттерапія. Вона допомагає опрацьовувати травматичний досвід через творчість. З 2022 року в Україні організовують спільні творчі проєкти художників та військових, де митці співпрацюють з воїнами, створюючи спільні роботи. Малювання та медитації допомагають військовослужбовцям знизити рівень стресу та тривожності, надаючи можливість виразити емоції та переживання через творчість. Творча діяльність відтворює процес самовизначення людини, дає їй відчуття контролю, яке втрачається під час війни. Такі ж механізми спрацьовують і в роботі з переселенцями та цивільними, постраждалими від війни. Арттерапевтичні методики застосовують для підтримки людей у подоланні кризових станів, допомагають їм адаптуватися до нових умов життя та формувати відчуття підтримки й опори. 

арт-терапія

Дівчина малює сім’ю під час арт-терапії для родичів українських військових, які загинули під час російсько-української війни, 19 жовтня 2024 року в Києві,фото: Getty Images

Літературні заходи, музичні фестивалі, театральні і кінопокази за останні три роки стали орієнтованими на допомогу війську. На них проводять благодійні аукціони, збирають донати на підтримку ЗСУ, хтось частину прибутку з кожного виступу перераховує на потреби війська.

Українські артисти вирушають у тури та дають сольні концерти, збираючи кошти на армію. Гурт "Курган і Агрегат" (Аміл і Раміл Насіров та Євген Володченко) наразі залишаються рекордсменами. З останнього європейського туру хлопці привезли понад 14 млн грн ($338 тис.), задонативши всі 100% прибутку з проданих квитків та аукціонів на ЗСУ.

Створювати просто якісний культурний продукт недостатньо. Намагатися залишатися осторонь подій в Україні - запорука провалу. Частина артистів, які виїхали з України, переорієнтувалися на західну аудиторію і уникають теми війни, закрили для себе можливість повернутися на український ринок. За три роки українці (хоч і не всі) стали значно більш розбірливими, а мантра "мистецтво поза політикою" більше не працює.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.77
  • EUR
    Купівля 44.73
    Продаж 45.46
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
16 березня
00:30
Ексклюзив
Дональд Трамп
Позиція США щодо питання Тайваню залежатиме від того, як закінчиться війна в Україні, - Портников
00:28
Італія
"Це війна, і необхідно боротися": мер Мілана підтримав Україну
00:05
Оновлено
Дональд Трамп
Новий уряд США лишив "Радіо Свобода" без фінансування, співробітників "Голосу Америки" відправили у безстрокові відпустки
2025, субота
15 березня
23:30
Торговельний кіоск поблизу зі школами (Левада, Полтава)
У Полтаві перед двома школами зʼявився кіоск з написом "Одноразки": чим це закінчилося
22:50
Ексклюзив
Путін зустрічається з російськими пілотами на авіабазі Хмеймім. 11 грудня 2017
Якщо Трамп зупинить військову допомогу Україні, він позбудеться єдиного інструменту тиску на Путінa, - Портников
22:46
Кір Стармер
Коаліція охочих відкинула підхід Путіна "так, але" до припинення вогню в Україні, - Sky News
22:39
Оновлено
Наслідок російського удару по Чернігову (вечір 15.03.2025)
Армія РФ ввечері 15 березня запустила дрони по Україні: у Чернігові є влучання по 5-поверхівці
22:24
Грандіозна опозиційна акція у Белграді (вечір 15.03.2025)
Грандіозна ініційована студентами акція протесту у Белграді: сербське МВС каже про 107 тисяч присутніх, організатори наполягають на 1 мільйоні
22:11
путін
Путін заборонив громадянам України та інших "недружніх держав" реєструвати нерухомість на ТОТ
22:04
суд, санкції
Жительку Києва засудили за систематичне домашнє насильство над чоловіком
21:54
Ексклюзив
Метью Брайза
Введення миротворчих сил в Україну виключене, а місія ООН не має жодних шансів, - Брайза
21:40
Ексклюзив
Портников пояснив, чи можуть українські удари вглиб РФ вплинути на перемирʼя
21:32
Кіт Келлог
Трамп призначив Келлога своїм представником виключно в Україні
21:20
Дональд Трамп
Трамп розпочав війну з хуситами
21:02
Ілон Маск
Спецпредставник Путіна, який був на перемовинах у Саудівській Аравії, запропонував Маску спільну російсько-американську експедицію на Марс
20:50
Австралія
Австралія відкрита до участі у миротворчій місії в Україні
20:47
окупанти, оркі, російські солдати
У Силах оборони пояснили причини збільшення ворожих обстрілів та штурмів на півдні
20:02
OPINION
"Є ті, кому складніше"
19:56
Олександр Лукашенко (26.01.2025)
Речник МЗС України назвав Лукашенка "тарганом": яка причина
19:55
Оновлено
"Ворскла" перемогла "Рух": результати й розклад 21-го туру УПЛ
19:51
Ексклюзив
путін
Путін або сам зірве перемир'я, або звинуватить у цьому Україну, - Брайза
19:22
Павло Дуров
Засновнику Telegram Дурову дозволили виїхати з Франції до Дубаю, - ЗМІ
19:15
Ексклюзив
Джон Гербст
Експосол США в Україні Гербст: Путін сподівається на беззахисність Трампа перед його хитрощами
18:06
OPINION
блог Денис Попович
"Оточення" в кредит
18:06
Володимир Путін
На 9 травня до Путіна прилетять Лукашенко, Рахмон та Алієв
18:01
Володимир Зеленський
"Ми поступово розвиваємо цей напрямок": Зеленський заявив, що Україна співпрацює з партнерами щодо ракет для ППО SAMP/T та IRIS-T
18:00
Інтерв’ю
Джон Гербст
Джон Гербст: Путін не хоче дратувати Трампа, але справжня мета Кремля – політичний контроль над Україною
17:58
До театрів Москви відсьогодні не пропускають без документів
17:42
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Росіяни повністю повернули під контроль Суджу та ще один населений пункт на Курщині, – DeepState
17:22
Ексклюзив
Дональд Трамп
Рано чи пізно Трамп розлютиться, що Путін використав його у власних інтересах, - Брайза
17:09
РФ атакувала Херсон та передмістя: загинула пенсіонерка, поранено чоловіка
17:07
Росіяни найактивніші на Покровському напрямку: ситуація на всіх ділянках фронту
17:06
Президент України Володимир Зеленський
Як не допустити "вічного замороженого конфлікту" з Росією: Зеленський озвучив вимоги до угоди про припинення вогню
16:58
Володимир Зеленський
Зеленський сказав, що робитимуть Україна та Європа, якщо Росія порушить майбутнє можливе перемир'я
16:51
Росіяни обстріляли Нікополь з артилерії: загинула 70-річна жінка, поранено дитину
16:37
Ексклюзив
Дональд Трамп
Популярність Трампа буде падати серед американців, - професор Айзенберг
16:31
Володимир Зеленський
Якщо росіяни не погоджуються на 30-денне перемир’я, то вони не погоджуються з пропозицією Трампа, – Зеленський
16:30
Огляд
САУ DITA
В історії світової артилерії аналогів немає: що таке САУ DITA – артилерійська установка, якою воює екіпаж лише з двох людей
16:25
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що на Курському напрямку росіяни прагнуть взяти українські війська в оточення, але на території України
16:15
Володимир Зеленський
Зеленський: не треба прислухатись до того, що кажуть росіяни про західний військовий контингент в Україні
Більше новин