Аналітика

Загнати митницю у "цифру". Як е-митниця має допомогти Україні вступити до ЄС?

Анна Родічкіна
1 березня, 2024 п'ятниця
09:30

Міністерство фінансів оприлюднило план розвитку митниці до 2026 року. Про що цей документ та як він допоможе Україні на шляху до євроінтеграції

Зміст

Нещодавно Міністерство фінансів затвердило план розвитку та цифровізації митниці до 2026 року. У ньому все – і перехід на безпаперові процедури, так звана е-митниця, і кіберзахист ІТ-систем, і гармонізація з системами Євросоюзу. Усе це звучить дуже спокусливо, але як же бути з війною і заблокованими кордонами, які, здавалось би, множать на нуль будь-яку цифровізацію? Розбираємось.

Про що в тексті:

  • Чому Україна говорить про розвиток митниці під час війни і заблокованих кордонів?
  • Коли запрацює електронна митниця?
  • Чи підтримує бізнес митну євроінтеграцію?
  • Як “цифра” бореться з корупцією?

Чому Україна говорить про розвиток митниці під час війни і заблокованих кордонів?

Для пересічної людини досить дивно чути з одного боку новини про те, як на поляки на українському кордоні висипають українське зерно, а з іншого – про розвиток митниці. Але це зовсім різні історії. Оскільки Україна має чіткий курс на вступ до Євросоюзу, потрібно гармонізувати законодавство і процеси в різних сферах життя. Одна і дуже важлива з них – митниця.

Гармонізація митних процесів з ЄС та продовження цифровізації – це міжнародні зобов’язання України згідно з Угодою про асоціацію з ЄС.

"Україна має плани з євроінтеграції та чітко окреслені вимоги, яким маємо відповідати, щоб мати європерспективи. Тобто на той момент, коли постане питання прийняття України до ЄС, всі ІТ-системи, не тільки митниці, але й інших держорганів, мають працювати за європейськими принципами",  – пояснює співголова митного комітету Європейської бізнес асоціації Олександр Лазарев.

Паралельно на розгляді парламенту перебувають зміни до митного законодавства, які мають наблизити митні правила до європейських принципів.

В Європейські бізнес асоціації спрямування до євроінтеграції підтримують.

"Мова не йде про те, що ми платимо купу грошей за те, щоб побавитися в діджиталізацію. Ні, це дуже важливі процеси, які потрібні для євроінтеграції", – каже Лазарев.

фури, блокада кордону, кордон зі Словаччиною

Фото: Закарпатська митниця

 

Коли запрацює електронна митниця?

Офіційна назва документу, який ухвалило Міністерство фінансів, звучить дуже бюрократично – Довгостроковий національний стратегічний план цифрового розвитку, цифрової трансформації та цифровізації Держмитслужби.

Серед європейських пріорітетів – максимальна відмова від паперових процедур. Ту саму мету ставить Мінфін. Тому окрема частина – плани щодо впровадження ініціативи "електронна митниця". Це означає автоматизований обмін інформацією не тільки між митними органами та бізнесом, але й між країнами.

Загнати митницю в “цифру” Україна намагається з 2014 року, і багато вже вдалося зробити. Так, абсолютна більшість митних декларацій подається онлайн, відзначають в ЄБА.

Митниця однією з перших серед інших державних органів почала переходити в “цифру”. Хоча велика частина процесів в цьому органі вже оцифрована, роботи ще багато.

"Як правило, митниця спершу запроваджує цифровізацію сервісів, якими будуть користуватися умовні 0,5% бізнесу, але без уваги залишає те, чим користується переважна більшість", – зауважує Лазарев.

Серед прикладів – листування з бізнесом. Компанія може надіслати до Державної митної служби електронного листа зі зверненням, але відстежити стан його обробки не можна, зазначає він.

Цифровізація будь-яких процесів на митниці зачіпає багато інших сфер і державних органів.

"Оформлення вантажу на митниці потребує погодження, ліцензій, витягів з реєстрів інших структур. Митниця зараз більше зосереджена на роботі без збоїв. Поза увагою залишаються більш утилітарні речі, як-от відстеження звернення до митних органів", – пояснює Олександр Лазарев.

Ілюстративне фото: Freepic

План розраховано до 2026 року, і це – дорожня карта ІТ-змін більш як на сотню сторінок. Перш за все, йдеться про трансформацію ІТ-систем для того, щоб перейти на європейські правила роботи.

Окрема віха плану – кіберзахист. В контексті війни Росії проти України це актуально як ніколи, зауважують в ЄБА.

"На щастя, системи митниці надовго не “падали” під час війни. Якщо й були якісь збої, то затримка була в години. Однак посилити кіберзахист важливо. Крім того, ЄС має вимоги стосовно кіберзахисту персональних даних і комерційної інформації. Не можна допустити, щоб митні бази з’являлися у вільному доступі. Під час війни це несе особливі ризики. Через митницю проходять не тільки вантажі з одягом чи харчові продукти, але й військові", – пояснює Олександр Лазарев.

Чи підтримує бізнес митну євроінтеграцію?

Без зміни митних правил євроінтеграція України не може відбутися, тому бізнес підтримує цей процес, кажуть в ЄБА. Крім цього, для компаній у сфері міжнародної торгівлі налаштування роботи митниці на європейський лад означатиме пришвидшення певних процедур. Одна з цих частин – це автоматизований обмін інформацією між митними органами України та інших держав.

"Усі держави опікуються безпекою даних своїх резидентів – імпортерів або експортерів. Через це ми маємо тривалі зупинки на кордоні – митники витрачають час на підтвердження даних, які можна було б отримати від європейських митниць безпосередньо з системи. Але для цього треба відповідати вимогам їхніх ІТ-систем та підписати додаткові міжнародні угоди", – пояснює Олександр Лазарев.

У ЄБА запевняють: до цього все йде, але це дуже довгий шлях.

"На жаль, цей шлях для нас розпочався тільки десять років тому. Тай те, у нас митниця розвивається досить швидко. Скажімо, ЄС оприлюднив план розвитку митниці до 2035 року. І там буде впроваджуватися щось подібне до наших систем", – каже співголова митного комітету асоціації. 

Як "цифра" бореться з корупцією?

Україні безперервно слід інвестувати в боротьбу з корупцією, зазначила нещодавно спеціальна представниця США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер. На митниці – в тому числі, адже саме нелегальні схеми на митниці створюють “сірий” ринок та живлять тіньову економіку країни. Цифровізацію митниці як запобіжник від корупційних махінацій вона назвала серед важливих реформ, які Україна повинна втілити для вступу в ЄС.

Боротьба з корупцією на митниці стає гаслом кожного нового голови Державної митної служби. І саме вона допомагає органу блискавично діджиталізуватися, вважає Олександр Лазарев.

"З одного боку, бізнес тисне: досить вимагати хабарі. З іншого – держава, хоч і не визнає наявність хабарників, дає бізнесу інструменти для контролю за ними", – пояснює він.

"Найбільший помічник хабарників – це штамп. Він не містить інформації про дату прийому документу, дозволяє викинути документи і сказати “не було”. Коли є електронна система, документи видалити неможливо, а для відмови в оформленні потрібне обгрунтування. Неправомірне обгрунтування – підстава для скарги. Немає реакції на скарги – є вищі щаблі для звернення, навіть на рівні міністра. Це змушує потенційного корупціонера замислитися, чи варто робити такі речі", – пояснює співголова ЄБА.

На його думку, “цифра” бореться з корупцією, але її замало. Потрібна система контролю за прийняттям неправомірних рішень. Якщо компанія доводить у суді, що щодо неї служба вчинила неправомірно, за це ніхто не несе відповідальність. Але це вже інша історія.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.12
    Купівля 41.12
    Продаж 41.62
  • EUR
    Купівля 43.15
    Продаж 43.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
12:24
Донецька область, стела
Росіяни атакували передмістя Краматорська: загинула людина, є поранені
12:21
Ексклюзив
ексзаступник начальника Генштабу ЗСУ генерал-лейтенант Ігор Романенко
Patriot - не зовсім та зброя, потрібні такі ЗРК, як на базі США в Польщі, - генерал Романенко про збиття міжконтинентальних ракет РФ
12:18
дрони
Українські виробники стали лідерами за кількістю заявок у серії міжнародних тендерів Коаліції дронів
12:00
OPINION
Гра в боягуза
11:55
Рафаель Гроссі МАГАТЕ
МАГАТЕ: РФ пошкодила 4 важливі для ядерної безпеки українські електропідстанції
11:40
Світовий банк
Україна отримає $4,8 млрд у межах проєкту PEACE від Світового банку, - Шмигаль
11:30
Огляд
світ, міжнародний огляд
Захід не вірить у ядерний блеф Путіна, але розглядає всі можливі сценарії через невизначеність Трампа. Акценти світових ЗМІ 22 листопада
11:23
Фанатам Queen пропонують купити дробові частки роялті від 4 пісень гурту
11:18
Україна скликає екстрене засідання з НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою, - AFP
11:15
Пресреліз
Легенди Чарівнолісся - виставав
До зимових свят вийде інклюзивна аудіовистава для дітей "Легенди Чарівнолісся"
11:14
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
11:11
указ президента
Медведчук, Табачник, Лорак, Повалій: Зеленський позбавив держнагород 34 зрадників та ворога України
11:06
новини Львівщини
Окупанти обстріляли Херсон: поранення дістав літній чоловік
11:00
PR
Та Сама П’ятниця в Алло: грандіозний день розпродажів
10:58
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Експериментальне випробування РФ залишків міжконтинентальних ракет РС-26, - Згурець про удар по Дніпру
10:48
Міноборони допустило до використання у військах всюдихід-амфібію Argo Aurora
10:32
Джо Байден
Байден розкритикував ордери МКС на арешт Нетаньяху і Галланта та пообіцяв подальшу підтримку Ізраїлю
10:31
Spotify назвав пісню, яка найшвидше набрала 1 млрд прослуховувань на стримінгу
10:08
опалення
"Без тепла 934 житлові будинки, школи, лікарні": Мінрозвитку повідомило про критичну ситуацію з опаленням у Кривому Розі
10:06
На фото: Джонатан Мейджорс
Ексдівчина Джонатана Мейджорса забрала позов про напад, через який Marvel його звільнила
10:02
OPINION
Загроза ядерного удару з боку Росії дуже низька
09:40
Німеччина, військова форма
У Німеччині розпочалася підготовка до потенційної війни з Росією, - ЗМІ
09:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 6-13 листопада
У пожежному режимі керівництво РФ штовхає особовий склад на штурми, - комбат ударних БпАК "АХІЛЛЕС" про Куп'янщину
09:14
обстріл, ППО
У Маріуполі спрацювала ворожа ППО, у місті частково зникло електропостачання, - Андрющенко
09:04
Очільник МЗС Чехії Ліпавський приїхав до Києва
08:58
Танкер для доставки СПГ
У РФ завод з виробництва СПГ майже законсервований через західні санкції проти російської енергетики
08:51
В Австрії показали фільм "Буча" про окупацію Київщини
08:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 13-20листопада
У Часовому Ярі з доступу до води лишилась одна свердловина, - очільник МВА
08:33
Газпром нафта
Росія поставила КНДР понад мільйон барелів нафти за військову допомогу у війні проти України, - BBC
08:30
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 32, серед них діти
08:14
Покровськ
Минулої доби на фронті відбулось 190 бойових зіткнення. Найважча ситуація на Покровському та Курахівському напрямках
08:00
OPINION
Путін грає у Карибську кризу-2
07:54
втрати окупантів
ППО, 1050 військових і 5 артсистем: втрати армії РФ за добу війни в Україні
07:48
біткоїн
Біткоїн виріс до позначки більше ніж $99 тис.
07:00
Жаір Болсонару
Експрезидента Бразилії Болсонару звинуватили в спробі держперевороту у 2022 році
06:48
Ілон Маск
Ілон Маск розкритикував закон Австралії про заборону соцмереж для дітей молодших 16 років
06:41
Олаф Шольц
Шольц має намір балотуватися на другий термін від СДПН, - DW
06:31
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі 6 ракетоносіїв: загальний залп - до 23 "калібрів"
06:20
міни, замінований пляж
Україна використовуватиме надані США протипіхотні міни лише на власній території, - Пентагон
05:55
Анонс
Карпати, УПЛ
УПЛ: розклад матчів і трансляцій 14-го туру
Більше новин