Аналітика

Загнати митницю у "цифру". Як е-митниця має допомогти Україні вступити до ЄС?

Анна Родічкіна
1 березня, 2024 п'ятниця
09:30

Міністерство фінансів оприлюднило план розвитку митниці до 2026 року. Про що цей документ та як він допоможе Україні на шляху до євроінтеграції

Нещодавно Міністерство фінансів затвердило план розвитку та цифровізації митниці до 2026 року. У ньому все – і перехід на безпаперові процедури, так звана е-митниця, і кіберзахист ІТ-систем, і гармонізація з системами Євросоюзу. Усе це звучить дуже спокусливо, але як же бути з війною і заблокованими кордонами, які, здавалось би, множать на нуль будь-яку цифровізацію? Розбираємось.

Про що в тексті:

  • Чому Україна говорить про розвиток митниці під час війни і заблокованих кордонів?
  • Коли запрацює електронна митниця?
  • Чи підтримує бізнес митну євроінтеграцію?
  • Як “цифра” бореться з корупцією?

Чому Україна говорить про розвиток митниці під час війни і заблокованих кордонів?

Для пересічної людини досить дивно чути з одного боку новини про те, як на поляки на українському кордоні висипають українське зерно, а з іншого – про розвиток митниці. Але це зовсім різні історії. Оскільки Україна має чіткий курс на вступ до Євросоюзу, потрібно гармонізувати законодавство і процеси в різних сферах життя. Одна і дуже важлива з них – митниця.

Гармонізація митних процесів з ЄС та продовження цифровізації – це міжнародні зобов’язання України згідно з Угодою про асоціацію з ЄС.

"Україна має плани з євроінтеграції та чітко окреслені вимоги, яким маємо відповідати, щоб мати європерспективи. Тобто на той момент, коли постане питання прийняття України до ЄС, всі ІТ-системи, не тільки митниці, але й інших держорганів, мають працювати за європейськими принципами",  – пояснює співголова митного комітету Європейської бізнес асоціації Олександр Лазарев.

Паралельно на розгляді парламенту перебувають зміни до митного законодавства, які мають наблизити митні правила до європейських принципів.

В Європейські бізнес асоціації спрямування до євроінтеграції підтримують.

"Мова не йде про те, що ми платимо купу грошей за те, щоб побавитися в діджиталізацію. Ні, це дуже важливі процеси, які потрібні для євроінтеграції", – каже Лазарев.

фури, блокада кордону, кордон зі Словаччиною

Фото: Закарпатська митниця

 

Коли запрацює електронна митниця?

Офіційна назва документу, який ухвалило Міністерство фінансів, звучить дуже бюрократично – Довгостроковий національний стратегічний план цифрового розвитку, цифрової трансформації та цифровізації Держмитслужби.

Серед європейських пріорітетів – максимальна відмова від паперових процедур. Ту саму мету ставить Мінфін. Тому окрема частина – плани щодо впровадження ініціативи "електронна митниця". Це означає автоматизований обмін інформацією не тільки між митними органами та бізнесом, але й між країнами.

Загнати митницю в “цифру” Україна намагається з 2014 року, і багато вже вдалося зробити. Так, абсолютна більшість митних декларацій подається онлайн, відзначають в ЄБА.

Митниця однією з перших серед інших державних органів почала переходити в “цифру”. Хоча велика частина процесів в цьому органі вже оцифрована, роботи ще багато.

"Як правило, митниця спершу запроваджує цифровізацію сервісів, якими будуть користуватися умовні 0,5% бізнесу, але без уваги залишає те, чим користується переважна більшість", – зауважує Лазарев.

Серед прикладів – листування з бізнесом. Компанія може надіслати до Державної митної служби електронного листа зі зверненням, але відстежити стан його обробки не можна, зазначає він.

Цифровізація будь-яких процесів на митниці зачіпає багато інших сфер і державних органів.

"Оформлення вантажу на митниці потребує погодження, ліцензій, витягів з реєстрів інших структур. Митниця зараз більше зосереджена на роботі без збоїв. Поза увагою залишаються більш утилітарні речі, як-от відстеження звернення до митних органів", – пояснює Олександр Лазарев.

Ілюстративне фото: Freepic

План розраховано до 2026 року, і це – дорожня карта ІТ-змін більш як на сотню сторінок. Перш за все, йдеться про трансформацію ІТ-систем для того, щоб перейти на європейські правила роботи.

Окрема віха плану – кіберзахист. В контексті війни Росії проти України це актуально як ніколи, зауважують в ЄБА.

"На щастя, системи митниці надовго не “падали” під час війни. Якщо й були якісь збої, то затримка була в години. Однак посилити кіберзахист важливо. Крім того, ЄС має вимоги стосовно кіберзахисту персональних даних і комерційної інформації. Не можна допустити, щоб митні бази з’являлися у вільному доступі. Під час війни це несе особливі ризики. Через митницю проходять не тільки вантажі з одягом чи харчові продукти, але й військові", – пояснює Олександр Лазарев.

Чи підтримує бізнес митну євроінтеграцію?

Без зміни митних правил євроінтеграція України не може відбутися, тому бізнес підтримує цей процес, кажуть в ЄБА. Крім цього, для компаній у сфері міжнародної торгівлі налаштування роботи митниці на європейський лад означатиме пришвидшення певних процедур. Одна з цих частин – це автоматизований обмін інформацією між митними органами України та інших держав.

"Усі держави опікуються безпекою даних своїх резидентів – імпортерів або експортерів. Через це ми маємо тривалі зупинки на кордоні – митники витрачають час на підтвердження даних, які можна було б отримати від європейських митниць безпосередньо з системи. Але для цього треба відповідати вимогам їхніх ІТ-систем та підписати додаткові міжнародні угоди", – пояснює Олександр Лазарев.

У ЄБА запевняють: до цього все йде, але це дуже довгий шлях.

"На жаль, цей шлях для нас розпочався тільки десять років тому. Тай те, у нас митниця розвивається досить швидко. Скажімо, ЄС оприлюднив план розвитку митниці до 2035 року. І там буде впроваджуватися щось подібне до наших систем", – каже співголова митного комітету асоціації. 

Як "цифра" бореться з корупцією?

Україні безперервно слід інвестувати в боротьбу з корупцією, зазначила нещодавно спеціальна представниця США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер. На митниці – в тому числі, адже саме нелегальні схеми на митниці створюють “сірий” ринок та живлять тіньову економіку країни. Цифровізацію митниці як запобіжник від корупційних махінацій вона назвала серед важливих реформ, які Україна повинна втілити для вступу в ЄС.

Боротьба з корупцією на митниці стає гаслом кожного нового голови Державної митної служби. І саме вона допомагає органу блискавично діджиталізуватися, вважає Олександр Лазарев.

"З одного боку, бізнес тисне: досить вимагати хабарі. З іншого – держава, хоч і не визнає наявність хабарників, дає бізнесу інструменти для контролю за ними", – пояснює він.

"Найбільший помічник хабарників – це штамп. Він не містить інформації про дату прийому документу, дозволяє викинути документи і сказати “не було”. Коли є електронна система, документи видалити неможливо, а для відмови в оформленні потрібне обгрунтування. Неправомірне обгрунтування – підстава для скарги. Немає реакції на скарги – є вищі щаблі для звернення, навіть на рівні міністра. Це змушує потенційного корупціонера замислитися, чи варто робити такі речі", – пояснює співголова ЄБА.

На його думку, “цифра” бореться з корупцією, але її замало. Потрібна система контролю за прийняттям неправомірних рішень. Якщо компанія доводить у суді, що щодо неї служба вчинила неправомірно, за це ніхто не несе відповідальність. Але це вже інша історія.

Теги:
Читайте також:
Київ
+18°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
19:29
ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 49 ворожих атак на чотирьох напрямках
19:28
Оновлено
"Динамо" - "Дніпро-1" 2:1 (27 квітня 2024 року)
"Динамо" переграло "Дніпро-1", а "Минай" розбив "Чорноморець": розклад та результати всіх матчів 26-го туру УПЛ
19:25
Ексклюзив
Еспресо логотип
Телеканал "Еспресо" має більший спектр позицій, ніж телемарафон, - членкиня громадської ради при Комітеті ВР України з питань свободи слова Дуцик
19:20
Оновлено
Зеленський звільнив голову Броварської РДА Майбоженка, якого заарештовано на 2 місяці за п'яний наїзд на пішоходів
19:06
Наслідки ворожого удару по залізничній станції в Очеретине
Росіяни прорвалися й контролюють частину Очеретиного: офіційно від ЗСУ
19:05
IOS 17 APPLE
Apple поновила переговори з OpenAI щодо впровадження генеративних функцій ШІ в iPhone
18:50
Ексклюзив
Роман Червінський, суд
Стороною обвинувачення було штучно створено дві військових експертизи, - адвокат Червінського про доказову базу у справі
18:41
Як-52
Захисники Одеси збили російський дрон-розвідник за допомогою навчального літака
18:33
малий бізнес
Харків скасує плату за землю та інші податки для бізнесу
18:22
В Одесі відтворили події євангельської історії
В Одесі відбулася щорічна великодня реконструкція хресної дороги Христа
18:10
Ілюстративне фото
Була 6 днів без їжі та води: у США подружжя випадково відправило кішку у зворотній посилці Amazon
18:06
OPINION
Юрій Богданов
Наш світ є продуктом малопрогнозованих і малопрорахованих рішень
17:47
OPINION
Радослав Сікорський
Польща визначилася з політикою щодо України та ЄС
17:44
Оновлено
Атака на НПЗ біля міста Слов'янськ-на-Кубані у РФ
Дрони СБУ атакували військовий аеродром і два НПЗ у Краснодарському краї РФ, - ЗМІ
17:37
міномет обстріл
Окупанти обстріляли з мінометів Козацьке на Херсонщині: трьох людей поранено
17:33
Олександр Сирський
"Має тенденцію до загострення": Сирський про ситуацію на фронті
17:15
Оновлено
Австралія
ППО, безпілотники й обладнання: Австралія виділяє Україні пакет військової допомоги Україні на $100 млн
17:00
Ексклюзив
переговори між Україною та РФ
Питання можна ставити людям, які вели переговори, - політолог Магда про саміт у Стамбулі та "мирну угоду" з РФ 
16:59
Іл-76
ПВК "Вагнер" скуповує в Узбекистані вантажні Іл-76 та переганяє до Африки, - ЗМІ
16:36
повістка
Чи зможуть громадяни з повістками звертатися до рекрутингових центрів: відповідь Міноборони
16:12
Роуз Ґоттемюллер
Питання вступу України до НАТО порушуватимуть на липневому саміті у Вашингтоні, - ексзаступниця генсека НАТО
16:10
напад з ножем
Приїхали з'ясувати стосунки: на Житомирщині вчитель порізав ножем своїх колишніх учнів
16:05
OPINION
Богдан Данилишин
Валютні резерви НБУ витрачає на підтримку гривні
15:37
рф влучила FPV-дроном у вантажний автомобіль
РФ влучила FPV-дроном у вантажний автомобіль біля Вовчанська: важко поранено водія
15:29
обстріл Херсон
Російська армія вдарила ракетою по Херсону: частково зруйновано заклад освіти
15:16
Віола фон Крамон
Верховною Радою керує не Стефанчук, а призначений Офісом президента Штучний: заява депутатки Європарламенту фон Крамон
15:09
Boeing E-4B
США уклали контракт на суму $13 млрд на розробку наступника "літака Судного дня"
15:04
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Теракт у "Крокус Сіті холі": в Москві заарештували 12-го підозрюваного
15:03
Оновлено
танк Abrams M-1
У ЗСУ заперечують новину Associated Press про нібито відведення танків Abrams з поля бою
15:02
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
"Ті, хто зайшов у цей клин, - смертники": військовослужбовець ЗСУ Варченко про просування ворога біля Очеретиного
14:36
окупант рф
Британська розвідка назвала основні причини вбивств серед російських військових
14:35
Депутатка ЄП
Депутатка Європарламенту Віола фон Крамон порадила Україні включити представників опозиції до виконавчих органів влади
14:34
обстріл
На прикордонні Чернігівщини росіяни обстріляли пожежну частину
14:20
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Треба формувати спільний бойовий кулак: Безсмертний про Глобальний саміт миру у Швейцарії
14:20
Ексклюзив
Мирослав Чех
Війна на виснаження не на користь Росії, - історик Чех
14:02
Віктор Орбан
Через це страждає європейський середній клас, - Орбан заявив, що Україні треба давати менше грошей
14:02
В Одесі відкрили тимчасову експозицію, створену з 33-х куль
Зроблена із 33 куль: в Одесі до Великодня відкрили експозицію італійських та місцевих митців
13:57
Вокзал в Очеретиному
DeepState каже про втрату двох сіл біля Очеретиного, Генштаб не підтверджує
13:51
міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський
Поразка України призведе до "спеціальних військових операцій" Путіна у Центральній та Східній Європі, - голова МЗС Чехії
13:41
Ексклюзив
Чорне море, Крим
В "Інформаційному спротиві" назвали умови звільнення Криму та інших тимчасово окупованих територій
Більше новин