Огляд

Зупинити важко, але можна: що таке російський БПЛА "Скат" і як із ним боротися

16 лютого, 2025 неділя
17:43

Агресія Росії проти України увійде в історію як війна, що великою мірою змінила уявлення про бойові дії та продемонструвала величезну роль безпілотних апаратів для сучасних війн. Як окупанти, так і Сили оборони постійно отримують на озброєння нові зразки дронів і вчаться протистояти ворожим безпілотникам. Одна з новинок у російській армії – БПЛА "Скат 350М", презентований у 2024 році

Зміст

Що відомо про БПЛА "Скат"

Перші публічні згадки про БПЛА із назвою "Скат" датовані ще 2007 роком. Тоді повнорозмірний макет, створений компанією "МіГ", був продемонстрований у рамках авіасалону МАКС-2007.

Проєкт призупинили через відсутність фінансування, але згодом провели тендер, на якому розробником перспективного ударного БПЛА обрали компанію "Сухой".

На цьому етапі дрон презентували саме як ударний. Його довжина перевищувала 10 метрів, розмах крил сягав 11,5 м, а висота – 2,7 м. Розробники запевняли, що цей літак вагою у 20 т зможе піднятись у повітря на висоту до 15 км і розігнатися до 850 км/год. Бойовий радіус мав скласти 1200 км, а бойове навантаження – 6000 кг. Як варіанти озброєння йшлося про ракети Х-59, Х-31 або авіабомби на кшталт КАБ-500.

"БПЛА "Скат" довели до рівня "концептуального макета", однак, ймовірно, у 2012 році програму було тимчасово зупинено", – писав Defense Express.

Що таке БПЛА Supercam

Дрон, який росіяни називають "Скатом" сьогодні, є не ударним, а розвідувальним. Він був створений на основі безпілотника Supercam.

"Скат-350М"

Фото: з відкритих джерел

Під цією назвою відомі кілька російських безпілотників. Раніше їхнім призначенням називали допомогу при рятувальних операціях чи аерофотознімання місцевості для створення детальних цифрових карт. Після початку повномасштабної війни безпілотники з'явилися також на озброєнні окупаційних військ, їх використовують для ведення повітряної розвідки та наведення далекобійної зброї, в тому числі РСЗВ "Торнадо-С".

Виробники дронів заявляють про тривалість польоту в 4,5 год. (240 км) з передачею інформації до 100 км. Висота польоту нібито може сягати 5 км.

"Конструкція дрону дуже масивна, зокрема, при довжині пристрою в 1,5 метра, розмах його крил становить 3,5 метра. Тому запускати БПЛА можна лише за допомогою спеціальних пристроїв, здатних його катапультувати", – описує безпілотник портал "Мілітарний".

Щодо ціни, то навесні 2024 року Білорусь закупила 13 російських розвідувальних безпілотних комплексів Supercam S350 приблизно за $5,3 млн. Таким чином вартість одного комплексу трохи перевищує 400 тис. доларів.

Що таке "Скат-350М"

У квітні 2024 року російська корпорація "Ростех" повідомила, що шляхом глибокої модернізації дрона Supercam S350 було створено БПЛА "Скат 350М" і він нібито вже на той момент пішов у серійне виробництво. Концерн "Калашников" говорить про 350-ку як власний продукт, однак такий самий дрон виробляє група компаній "Безпілотні системи".

Створений цей дрон "для ведення цілодобової повітряної розвідки в оптичному та інфрачервоному діапазонах". Безпілотник злітає за допомогою еластичної чи пневматичної катапульти, а посадка – на парашуті, в автоматичному чи напівавтоматичному режимах. Росіяни кажуть, що розгорнути комплекс можна за 15 хвилин.

Розміри та дальність польоту модернізованого зразка ідентичні до параметрів "суперкамів". Дальність дії радіолінії та відеоканалу також обмежена сотнею кілометрів. Ідентичний також дизайн обох дронів.

Скат 350М

Скат 350М

На верхньому скрині — БПЛА “Скат” на Евересті. Нижній — Supercam S350 на Північному полюсі. Можна помітити, що дизайн БПЛА “Скат350М” ідентичний до "Supercam"), фото: hackyourmom.com

Щодо змін, то виробники декларують покращення аеродинамічних властивостей та модернізацію комплексу засобів наземного управління. Літальний апарат отримав нові конструкції крила та керуючих елементів. Розробники переконують, що підвищили їхню механічну міцність, надійність в експлуатації, автоматизували багато функцій.

"Реалізовано технічні рішення, що покращують функціонування денної та тепловізійної камер. Сучасний модуль з оновленими алгоритмами полегшує роботу оператора із захоплення та стійкого супроводу цілей", – йдеться в офіційному повідомленні.

Технічні характеристики "Скат-350М" (заявлені)

  • Розмах крила – 3,2 м,
  • Макс. злітна вага – 15 кг,
  • Тривалість польоту – 4 год,
  • Швидкість – до 120 км/год,
  • Дальність зв'язку – до 100 км,
  • Висота корисного застосування – 300-2000 м.

Як боротися з дроном "Скат-350М"

Відповідь на це питання Сили оборони зможуть конкретніше сформулювати після більш масового застосування модернізованого дрона рашистами. Про що можна точно сказати – з прототипом (Supercam S350) українські захисники добре давали собі раду. 

Так зенітники 47-ї бригади "Маґура" збивали "суперкам" за допомогою шведського переносного зенітно-ракетного комплексу RBS 70 від компанії Saab.

Восени 2023-го в Запорізькій області українські військові вирішили боротися з причинами, а не наслідками – ліквідували російський розрахунок безпілотників Supercam S350. Для знищення операторів неподалік Токмака була застосована американська реактивна установка М142 HIMARS, а корегував вогонь український безпілотник SHARK.

Якщо говорити про інші методи, то на Херсонщині російський "суперкам" на таран узяв український FPV-дрон, а на Сумщині такий же дрон уразили за допомогою стрілецької зброї. 

Щодо протиповітряної оборони, то в Україні зараз дефіцит ракет для систем ППО малого та середнього радіуса дії, а Patriot для полювання за "скатами" тим паче ніхто використовувати не планує. Мобільні групи можуть дієво протистояти цих БПЛА, якщо вони летять не надто високо. Ці підрозділи ефективні проти дронів, що летять на висоті до 2 км, тоді як росіяни декларують для "Скат-350М" стелю у 5000 метрів.

Також дієвим способом проти цих дронів можуть стати комплекси радіоелектронної боротьби.

Санкції проти "Скат-350М"

На перешкоді виробництву нових версій російських безпілотників не зуміли стати міжнародні санкції. В січні 2025 року OSINT-спільнота Molfar опублікувала велике розслідування "Виробництво дронів Supercam: війна, шпигунство і санкційна безпорадність".

Аналітики Molfar виявили, що деякі країни накладають обмеження лише на назву компаній, ігноруючи податкові номери. Тому російські виробники безпілотників змінюють назви компаній або створюють нові й санкції на них не впливають. А особи, причетні до виробництва, здебільшого залишаються поза санкційними списками.

Крім того, росіяни залучають міжнародних партнерів у Білорусі, Казахстані, Азербайджані, Узбекистані, Туркменістані, Іраку. Окремі операції компаній групи "Безпілотні системи" були зафіксовані в таких країнах, як Китай, Кіпр, Пакистан, Нігерія та Ангола.

Відтак у 2024 році російські ЗМІ писали, що підприємство "ІЖБС" ("Іжевські безпілотні системи"), яке згадувалося як один з виробників дронів Supercam, збільшить своє виробництво в 10 разів. А в липні 2024 року Ростех, акціонер компаній групи "Безпілотні системи", що виготовляє "Скат-350М", заявив про створення нового виробництва, площею понад 30 000 квадратних метрів.

"Прогалини в санкціях дозволяють російським виробникам дронів, таким як "Безпілотні Системи", отримувати іноземні компоненти через мережу підставних компаній. Так вони масштабують виробництва для потреб армії РФ, попри міжнародні обмеження. Основна причина цього — ненадійні механізми ідентифікації підсанкційних осіб", – йдеться в матеріалі.

Автори наголошують, що досвід цієї компанії демонструють, що міжнародні санкції не працюють і існують лише номінально.

"Для протидії необхідно вдосконалити санкційні механізми: впровадити використання податкових номерів (TIN) для точної ідентифікації, синхронізувати списки між країнами, накладати санкції на пов’язані структури та осіб. Це ускладнить обходження обмежень і посилить міжнародний тиск на російський ВПК", – пише Molfar.

Теги:
Читайте також:
Київ
-5.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.43
    Купівля 41.43
    Продаж 41.92
  • EUR
    Купівля 43.35
    Продаж 43.99
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
21 лютого
12:01
OPINION
блог Денис Прокопенко
Вся увага — на фронт, всі сили — для фронту
11:59
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп хоче, щоб допомога від США була визнана боргом, - економіст Пендзин
11:53
Росіяни скинули КАБ на Золочів Харківської області: четверо постраждалих
11:32
Партнерський матеріал
Перереєстрація поточних проєктів будівництва житла як майбутніх об'єктів нерухомості: експертка розповіла, що це означає для ринку
11:23
G7
США виступають проти "проукраїнського тону" у майбутній заяві G7 до третіх роковин повномасштабного вторгнення, - NYT
11:14
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Критична залежність від США: Згурець назвав три аспекти, де можуть бути проблеми в разі зупинки допомоги
11:05
Огляд
міжнародний огляд
Найближчий союзник Європи – у ліжку з її найлютішим ворогом. Акценти світових ЗМІ 21 лютого
10:55
електроенергія
Енергетики відновили живлення для 14 тис. споживачів: ситуація в енергосистемі 21 лютого
10:48
Видання Гречка з Кропивницького
Кропивницькому виданню пропонували написати замовний матеріал проти Костянтина Жеваго
10:44
безпілотник, дрон
У Куп’янську росіяни поцілили дроном у службовий автомобіль поліції, є постраждалі
10:39
Миколаївська ТЕЦ відновила повноцінну роботу
10:25
ООН
Частина республіканців пропонує Конгресу проголосувати за вихід США з ООН "через неефективність організації"
10:23
Затримано агентів ФСБ, які готували підриви будівель ЗСУ та правоохоронних органів на Київщині
10:05
OPINION
Реальних переговорів немає і, найімовірніше, не буде
10:00
PR
Основні помилки в навчанні англійської мови та як їх уникнути
09:57
Підробляли медичні документи: у Миколаєві викрили чергову схему ухилення від мобілізації
09:57
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 21 лютого: скільки коштують долар та євро
09:55
У РФ готуються оголосити про "перемогу" у війні проти України до третіх роковин повномасштабного вторгнення, - ГУР
09:53
український прапор
21 лютого — Міжнародний день рідної мови. Як виникло свято й чого ви не знали про солов'їну
09:42
Ексклюзив
ЗСУ, Харківщина
"Ворог успіху не має": у бригаді "Рубіж" розповіли про ситуацію на Лимано-Куп'янському та Сіверському напрямках
09:30
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія атакувала Україну безпілотниками та ракетами: у Києві працювала ППО
09:29
Рубіо
Рубіо звинуватив Зеленського у непослідовності щодо угоди про корисні копалини
09:14
Анонс
Динамо, Андрій Ярмоленко
УПЛ: результати матчів та розклад трансляцій 18-го туру
08:57
Ексклюзив
ЗСУ прапор
"Війна - це справа молодих", - інструктор 210-го окремого штурмового полку оцінив ефективність бійців у війську залежно від віку
08:39
коронавірус
У Китаї виявили новий коронавірус кажанів, який може поширитись серед людей
08:29
ЗСУ, ППО
Сили ППО вночі збили 87 зі 160 БПЛА ворога, 70 дронів локаційно втрачені
08:19
США і РФ
Представники США і РФ таємно зустрічалися у Швейцарії для обговорення війни в Україні, - Reuters
08:15
ЗСУ
За минулу добу на фронті відбувся 121 бій: на Покровському напрямку українські захисники відбили 34 атаки
08:09
Верховний суд України
Верховний суд вперше скасував персональні санкції, введені РНБО та Зеленським
08:02
Донецька область, стела
Минулої доби росіяни вбили сімох мирних жителів Донеччини, є поранені
08:01
OPINION
Трамп хоче позбутися Зеленського
07:45
Даніель Дюбуа та Джозеф Паркер (праворуч)
У Саудівській Аравії зірвався бій, в якому мав визначитися суперник Усика
07:37
Оновлено
ХАМАС замість тіла загиблої заручниці передав Ізраїлю останки неідентифікованої людини
07:24
Огляд
станція радіоелектронної розвідки VERA-NG
Невидима для ворога, неоціненна для ППО: що таке станція радіоелектронної розвідки VERA-NG, яку Нідерланди закупили для України
07:23
на фото: Майк Джонсон
"На це немає жодного апетиту": спікер Джонсон про новий законопроєкт щодо допомоги Україні
07:19
На фото втрати окупантів
Армія РФ за добу втратила 1280 окупантів, 12 танків і 2 системи ППО
07:11
Девід Леммі
Очільник МЗС Британії Леммі після промови Лаврова на зустрічі G20 заявив, що не бачить прагнення Росії до миру з Україною
07:03
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
В Чорному та Азовському морях відсутні російські військові кораблі
06:46
росія - китай
В ISW показали, як РФ перекручує позицію Китаю стосовно війни в Україні
06:43
Марко Рубіо
Зустріч Трампа та Путіна відбудеться за умови прогресу в припиненні війни в Україні, - Рубіо
Більше новин