Інтерв’ю

Путін все ще може підірвати ЗАЕС, а Захід це може проковтнути, - полковник Грант

Антін Борковський
9 липня, 2023 неділя
18:20

Британський військовий експерт, полковник запасу армії Його Королівської Величности короля Карла ІІІ Глен Грант в інтерв'ю ведучому програми "Студія Захід" Антону Борковському на телеканалі "Еспресо" розповів про те до чого потрібно готуватися як українцям, так і всім європейцям, щоб виграти війну

Зміст

Дуже небезпечний сценарій розгортається, зокрема, навколо Запорізької атомної станції. Свого часу росіяни погрожували нам, що можуть застосувати тактичну ядерну зброю. Ми розуміємо, що президент Джозеф Байден сказав, що ця небезпека досить висока. Російські терористи можуть використати або вибухівку, або підірвати реактори чи насоси з водосховищ-охолоджувачів, щоб створити велику техногенну катастрофу. Їх поведінка під час вибуху на Каховській дамбі показала серйозність їхніх намірів, але ключовим моментом тут є реакція Заходу, якщо вони дійсно реалізують цей пекельний сценарій.

Я впевнений, що Захід через свої закриті канали доніс до Путіна, що це погана ідея. Я маю на увазі, що американський уряд чітко дав зрозуміти, що застосування ядерної бомби буде розглядатися як напад на НАТО, тому що наслідки неминуче торкнуться країн НАТО. Тому логічно, що росіяни не захочуть цього робити. Однак не слід забувати, що ми маємо справу з не зовсім логічною твариною, тобто Путіним, і завжди буде можливо, що він захоче використати будь-що, аби тільки втримати владу в своїх руках.

Перш ніж розглядати будь-яку реакцію Заходу, слід пам'ятати, що ця війна здебільшого ведеться заради російської громадської думки. Його дії напряму залежать від громадської думки росіян, на пульсі якої постійно знаходиться його рука. Чи ця думка зараз на користь підриву АЕС? Не знаємо. Але якщо він подумає, що наважившись на цей крок, громадська думка надасть йому необхідну підтримку або зробить його сильнішим, то він це зробить.

Окрім всього іншого, найперше нам потрібно зазирнути всередину Росії, щоб зрозуміти, про що вона говорить і як думає.

Така катастрофа безумовно сколихне Захід, але сумніваюся, що люди там будуть здатні на якусь виняткову реацію.

Нічого особливого вони не зробили після підриву Каховської ГЕС. І це справді в голову не вкладається, адже якби дамбу підірвали в будь-якій іншій країні світу, навіть у Китаї, то західні країни поспішали б з допомогою, забезпечили б необхідним обладнанням, собаками-шукачами і всім, чим завгодно. Вони б відправили туди все, що могли, як зрештою вони завжди роблять під час катастроф, але у випадку з Україною вони нічого не зробили, і боюся, що це може повторитися знову.

Наближається Вільнюський саміт. Які можливі сценарії розгортатимуться на Вільнюському саміті?  Зокрема, мова йде про так звані гарантії безпеки для України на шляху до НАТО. Ми розуміємо, що це надзвичайно серйозне питання. Якщо Сполучені Штати чи Велика Британія зможуть укласти з Україною конкретну безпекову угоду, то це також буде дуже багато означати. Тайвань, наприклад, не є членом НАТО, але Тайвань відчуває себе в безпеці, і це справедливо для низки інших євроатлантичних партнерів Америки, які не є членами НАТО. Я хотів би побачити дуже конкретну формулу, чи можемо ми досягти цього в нинішній ситуації, чи можемо ми обійтися так званими паліативними заходами.

Це напрочуд гостре запитання. І, на жаль, мушу сказати, що нам доведеться дочекатися Саміту, щоб побачити, що з нього вийде. Наразі незрозуміло, в чому полягає сила аргументів. Білий дім говорить гарні слова, але часто, коли справа доходить до критично важливих речей, таких як  ATACMS, F-16 чи гарантій безпеки, там починають давати задню. Чи може хтось, окрім НАТО, надати безпекові гарантії? Можливо, але наразі про це ніхто не говорить. Газети мовчать. Ніхто не поспішає з візитами до багатьох столиць, намагаючись розробити гарантії безпеки. У мене таке відчуття, що після цього Саміту нічого нового в плані гарантій не буде. Звісно, я можу і повністю помилятися, але я просто не відчуваю, що щось відбувається, тому що немає жодних попередніх дискусій. Для гарантій безпеки потрібно, щоб хтось на кшталт Блінкена, поїхав до Франції, Німеччини, Великобританії з метою обговорення можливих подальших кроків. З іншого боку, той факт, що явних обговорень немає, може означати, що є сильніші аргументи на користь членства в НАТО. Але пам'ятайте, що на шляху до членства в НАТО увагу варто зосередити також і на палках, які Угорщина і Туреччина уже готові встромляти. Членство України в НАТО для цих країн все ще видається сумнівним. Тому цей тиждень може бути дуже складним для України і чогось особливо позитивного я не бачу. Але знову ж таки, як я вже сказав, я можу помилятися. Можливо, країни підуть назустріч, і ми почуємо те, що хочемо. Втім, варто бути реалістами, тобто готовими до не зовсім бажаного розвитку подій. Відтак боротьба триватиме, і, як я вже казав, уряд має почати сприймати війну серйозно, чого поки що не відбувається.

Для мене найхарактернішим показником того, як буде реалізовуватися та чи інша військова доктрина допомоги Україні, є виділення чи не виділення винищувачів F16 і ракетних комплексів ATACMS. Ми розуміємо, що це надзвичайно серйозне озброєння, і воно потрібне нам, воно потрібне нашим солдатам, оскільки наш головнокомандувач генерал Валерій Залужний у своєму нещодавньому інтерв'ю дуже чітко окреслив, що нам потрібно, а також своє бачення того, як це має бути зроблено. З іншого боку, він також засвідчив надзвичайно важливу річ: навіть якщо росіяни вчинять безпрецедентний злочин, включно із застосуванням, можливо, тактичної ядерної зброї, навіть якщо вона буде загорнута у формат Запорізької атомної станції, Україна не поступиться, тому що російські інтервенти не залишають нам іншого вибору.

Я думаю, що це ще більше обтяжило б усіх українців. Якщо говорити про системи озброєнь в контексті ATACMS, то вважаю, що жодної вини України в тому, що ці системи досі не надали - немає. Все залежить від США, адже ATACMS - це ключова система озброєнь. США повинні не упускати з виду Тайвань і Китай, тому вони не можуть дозволити собі надати Україні все, що вона просить. Зрештою щось, вони та й можуть дати, що матиме вкрай вагоме значення для України, але підозрюю, що вони намагаються притримати такі системи, на випадок, що вони можуть знадобитися їм.

F-16 - це інша справа. Американцям не потрібні їхні F-16, адже в запасі у них їх дуже багато. Тож я глибоко здивований і розчарований їхнім ставленням щодо надання цих винищувачів Україні. Вочевидь є певні проблеми з логістикою, українська система не пристосована до управління складною системою озброєнь, такою як F-16, але, з іншого боку, схожі наративи витали і навколо систем Patriot, які Україна доволі швидко і добре опанувала. Тому я вважаю, що країни, які мають F16, повинні ризикнути і віддати їх Україні, а потім вирішити, як у подальшому утримувати їх у повітрі.

Чи є інші системи озброєнь, які вам потрібні? Тут варто зазначити, що насправді Україна потребує не лише потужних систем, таких як ATACMS і F-16, але й набагато більше малих піхотних комплексів, які дійсно допоможуть, адже в кінцевому підсумку ATACMS не втримають територію. F-16 не здобудуть територію. Єдине, що може відвоювати територію - це піхота, звичайні люди, які воюють, і було б набагато краще, якби у них було більше нічних прицілів, більше мінометів, мінометних боєприпасів, загалом більше піхотного спорядження, більше малих безпілотників, тому що тоді вони витіснятимуть окупантів набагато швидше, ніж це відбувається зараз.

Отже, слід зробити ставку на піхоту, піхотне спорядження, а також на обладнання для розмінування.

Це ті речі, на які ми повинні спрямовувати більше ресурсів на передовій, а не лише на речі, які вимагають великих витрат.

Оскільки росіяни глибоко закріпилися на півдні та сході, їхні логістичні ланцюги можуть бути розірвані за допомогою ракетних систем дальнього радіусу дії. Ми бачили, наскільки змінилася логістика противника в результаті надзвичайно успішної кампанії на Чонгарі, але, з іншого боку, ми розуміємо, що російська логістика там була частково знищена - це надзвичайно важливо, але противник продовжує розгортати плани.

З одного боку, погляньмо на логістику. Впродовж останнього року, ви активно знищували логістику, і попри це артилерія ворога загриміла ще гучніше. Просто знищити логістику - це не вирішити проблему, а на одного ліквідованого генерала прийде двоє нових. Ваша ціль - не перемога у битві, а крах російської армії. Росія намагатиметься зберегти свою поточну форму ведення бойових дій. Це дуже важливо для неї, тому що російські солдати і російська система не витримують невизначеності. Тому вони тяжіють до визначеності, до боротьби впритул. Найменше вони хотіли б, щоб Україна прослизнула в їхній тил. Такий розвиток подій посіяв би невизначеність, паніку, а також необхідність до негайних переговорів з командуванням, а елементарних рацій у них бракує. Це означає, що вам потрібні командири, які вміють добре думати, а не лише віддавати накази. Росія намагатиметься наскільки це можливо тримати поле бою проти України у формі квадрата. Якщо вони зможуть залучити більше людей, а їм це вдасться, то вони позалатують ними ресурсні прогалини всюди, де тільки зможуть, щоб перейти до комфортного для них бою впритул, про який я уже згадував, можливо, знову навколо Бахмута. Більше вони нічого не зможуть зробити, бо наразі не здатні вести розумні бойові дії.

Росіяни почали використовувати свої резервні золоті танки Т-90М "Прорив". Вони надзвичайно добре горять, хоча я не жартую, це надзвичайно серйозна і якісна техніка, але з іншого боку, ми розуміємо, що нічого принципово нового з точки зору стратегії на полі бою вони показати не можуть.

Ви знаєте відповідь на це запитання. Свіжомобілізовані російські солдати дуже погано підготовлені. Це не означає, що їм бракує кмітливості, і в цьому полягає проблема, тому що якщо російська армія почне набирати більше представників середнього класу, то в їхніх рядах з'являться наприклад бізнесмени, які набагато розумніші і які будуть воювати краще, ніж алкоголіки перших кількох хвиль. Але ці люди також будуть більш розумними в плані прийняття рішень, і вони не будуть задоволені тим, що керівництво просто кидає їх на поталу, як гарматне м'ясо. Тож для Росії це насправді може вилізти боком. Інша справа, що Путін говорить про додаткових 500 000 солдатів. Ну, а як ви навчите 500 000 осіб, хто, наприклад, буде їх тренувати? Хто знайде для них обладнання? Я маю на увазі, що вже протягом останніх місяців людей присилають на передову без належної зброї, харчування і військового вишколу. Тому якщо вони знову наберуть велику кількість людей, ми побачимо ще гірших профанів, якими затикатимуть дірки, які нині створюють Збройні Сили України, що просуваються вперед.

Ви не просто скромний британський полковник, який у вільний час починає вивчати те, що відбувається на полі бою, вивчати карти і так далі. Ви спілкуєтеся з дуже великою кількістю експертів різного роду, і я хотів би попросити Вас дати нам резюме бачення експертного співтовариства щодо можливих планів Росії. Як вони оцінюють новий етап, або, можливо, те, що відбувається зараз, зокрема, з російського боку?

Загальне відчуття таке, що Росія продовжуватиме робити те, що вона робить зараз, тому що насправді жодних альтернатив у неї немає. Вони збираються кинути більше людей у бій, де тільки це можливо. Люди стурбовані тим, що вагнерівців перекинуть до Білорусі, звідки потенційно вони зможуть рухатись на південь у напрямку Києва, але вони не можуть цього зробити. У них недостатньо як людського ресурсу, так і належної підготовки до такого роду боїв. Навіть вагнерівці також віддають перевагу боям впритул.

Все це вимагає мужності, стійкості до огидного відчуття, коли в душі ти усвідомлюєш, що в черговій атаці ти радше всього загинеш.

Тому чим глибше російська армія заходить у суспільство, тим менше буде людей, які з радістю підуть вперед на міни.

Російський план в основному базується на збереженні репутації і життя Шойгу і Герасимова, з одного боку, і на тому, щоб боротися з усіх сил, тому що хтось хоче залишитися міністром чи начальником Генштабу. Тому вони вважають, що повинні перемогти, кинувши на фронт все, що можуть. І тоді Пригожин, розуміючи, що якщо йому дати трохи більше техніки, зеків та інших речей, він продовжує плекати надію, що у нього є можливість десь прорвати лінію фронту. Але навіть якщо він це зробить, його війська недостатньо кваліфіковані і недостатньо оснащені, щоб просуватись далі. Уявімо, що прориваються вони через Бахмут, а далі куди? У них немає ані підготовки, ані радіостанцій, ані досвіду для чогось іншого, окрім як окопної війни в стилі Першої світової. Від Росії нічого розумного сподіватись не варто, тому що вони просто не мають розумових здібностей, тренувальних умінь і базових навичок, аби чимось нас здивувати.

А що говорять мудрі євроатлантичні експерти щодо больових точок ворога?

Думаю, це не про страх перед ворогом. Більшість експертів, з якими я спілкувався, чітко усвідомлюють, що Захід, особливо США, не надав Україні достатньо обладнання, щоб виграти цю війну. Експерти більше зосереджують свою увагу не на росіянах, а на тому, що потрібно для перемоги у війні. Ми всі знаємо і бачимо, якими є росіяни. Зараз вони просто побудували величезні оборонні укріплення, тому що нічого іншого вони не можуть зробити. А Україна однозначно потребує кращого озброєння. І як я вже казав, Україні потрібне краще піхотне спорядження, не централізоване, яке може використовувати генеральний штаб, а таке, яке може задіяти піхотинець, щоб пройти повз міни, залізти в окопи і мати зброю, яка насправді потрібна для ведення окопних боїв. Наприклад, чомусь забули про вогнемети. Саме вогнемети дуже часто використовувалося в окопах під час Першої світової війни.

Міністерству оборони варто звернути увагу на міномети, за допомогою яких можна отримати перевагу в окопах. Слабкість росіян в тому, що вони не можуть віч-на-віч розправитись з належно оснащеними українськими військовими. Але якщо ваші солдати не будуть належно екіпіровані, тоді росіяни продовжуватимуть тиснути кількістю. Саме тому вони задіюють більше артилерії та піхотної стрілецької зброї. Захід повинен це зрозуміти і зробити так, щоб слабкість росіян могли використати краще підготовлені і краще оснащені українські солдати на передовій.

 Але з іншого боку, ми також усвідомлюємо, що успіхи американської коаліції в Іраку під час операції "Буря в пустелі", наприклад, були досягнуті завдяки повному домінуванню авіації. Ми розуміємо, наскільки важливою була роль авіації, зокрема країн НАТО, у перемозі над режимом Мілошевича.

Цілком з вами згоден. Війна в Іраку була зовсім іншою, тому що іракські солдати не були настільки підготовлені до великої битви в оборонному плані. І у них не було стільки ліній оборони та таких глибоких окопів. Їх було набагато легше подолати, по-перше, з повітря, по-друге, з артилерії, тому що була вагома перевага в обох сферах. Їх практично розбили, і більшість з них втекли.

Зараз такий сценарій не пройде, тому що Україна -  це зовсім інша історія. У вас немає ані F-16, ані А-10, а кількість артилерії все ще набагато менша, ніж потрібно для проведення масштабної атаки.

І на завершення скажу, що ми переможемо. Правда почекати прийдеться набагато довше, ніж люди собі уявляють.  Річ у тім, що у росіян проснулося бажання воювати, і повертаючись до того, про що я говорив у своїх попередніх інтерв'ю - уряду потрібно серйозно поставитися до цієї війни і почати визначати, що необхідно для перемоги - не ззовні, а що потрібно зробити всередині країни, щоб перемогти.

Теги:
Читайте також:
Київ
+7.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.87
    Купівля 41.87
    Продаж 42.49
  • EUR
    Купівля 43.45
    Продаж 44.29
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
2 січня
19:11
енергосистема
РФ змінила тактику ударів по енергосистемі під час масованих атак у 2024 році
19:10
Кенія
На селище в Кенії з космосу впало півтонне сталеве кільце
18:36
Молдова
У Молдові євро став базовою валютою обмінного курсу
18:36
Фінляндія
У Фінляндії просять офіційно арештувати танкер Eagle S у зв'язку з пошкодженням кабелю у Балтійському морі
18:34
МЗС України
ООН заявила про обмеження релігійних свобод в Україні. МЗС відреагувало
18:33
Ігор Клименко і Дмитро Фінашин
Клименко призначив Героя України Дмитра Фінашина своїм радником з питань ветеранської політики
18:12
Ілон Маск
Маск планує провести розмову в прямому етері з ультраправою кандидаткою у канцлери Німеччини Вайдель
18:07
Міністерство оборони України
Міноборони обіцяє реформи в командуванні Сухопутних військ ЗСУ після комплексного аналізу
18:00
OPINION
Перемога буде: чого очікувати економіці у рік Дерев’яної Змії
17:55
Аварія танкерів РФ: супутник зафіксував нафтову пляму біля Керченської протоки площею близько 10 кв. км
17:48
Укрзалізниця
"Для всіх, у чиєму житті замало див": у Києві курсує Магічний експрес від УЗ
17:35
Придністров'я
У самопроголошеному Придністровʼї заявили про зупинку роботи всіх промислових підприємств через відсутність енергоресурсів
17:34
опалення
У Харкові повністю відновили надання комунальних послуг після масованої атаки РФ 25 грудня
17:12
Курт Волкер
Курт Волкер припустив, що Україні доведеться піти на територіальні поступки РФ
17:06
Тренування з помповою рушницею Maverick M88 під час проходження БЗВП
Військові у 2025 році отримуватимуть "Пакунок пораненого"
17:02
На фото: режисерка "Барбі" Ґрета Ґервіґ
Жінки зняли тільки 16% з 250 найкасовіших фільмів 2024 року, - дослідження
16:55
паспорт рф
Нацспротив: на ТОТ українців, які не обміняли паспорт на російський, вважатимуть "мігрантами"
16:52
Українське зерно, яке висипали у Польщі
Польські фермери анонсували протест у Варшаві, зокрема, проти імпорту сільгосппродукції з України
16:41
У сирійському Хомсі сили безпеки шукають бойовиків, повʼязаних з Асадом
16:34
Ексклюзив
морські піхотинці РФ
Острови на Дніпрі стають смертельною пасткою для російських військових, - Братчук
16:32
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 72 боєзіткнення: на Покровському напрямку ЗСУ відбили 18 ворожих атак
16:28
Майдан Незалежності
У Києві 2024 рік був найтеплішим за всю історію спостережень
16:27
ракета "Довгий Нептун"
ЗСУ атакували командний пункт ворожої армії на Курщині
16:27
Припинення транзиту російського газу через Україну не вплине на ціни для населення, – Нафтогаз
16:13
Росіяни навряд чи підійматимуть затонулі в Керченській протоці танкери до завершення сезону штормів, - ВМС
16:12
Курт Волкер
"Це єдине, що Путін поважає": Курт Волкер переконаний, що Україні треба наполягати на членстві в НАТО
16:09
У Великій Британії знайшли живою та здоровою жінку, яка зникла безвісти 52 роки тому
16:00
OPINION
Кінець епохи: про зупинку транзиту російського газу через Україну
15:56
Великий збір на потреби ЗСУ
15:54
Євробачення-2025: оголосили порядкові номери і назви пісень учасників, які претендують на місце десятого фіналіста Нацвідбору
15:53
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
"Пересуваються на всьому, що їздить, використовують погодні умови": офіцер ЗСУ Цехоцький про ворожі штурми на Покровському напрямку
15:51
Калін Георгеску
Кандидат у президенти Румунії Георгеску подав скаргу до ЄСПЛ через перезапуск виборів
15:50
швидка
РФ атакувала дроном Станіслав на Херсонщині: двоє потерпілих у важкому стані
15:43
Оновлено
Унаслідок атаки по Києву 1 січня постраждала будівля Спілки письменників України. Волонтери за лічені години розібрали завали
15:39
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
"Стратегічний населений пункт": військовий експерт Снєгирьов припустив, куди зміститься акцент боїв на Курахівському напрямку
15:34
На фото: Юрій Горбунов
"СМТ Інгулець" за 33 млн грн держфінансування: Горбунов вважає, що хейт проти нього був замовленим
15:30
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
РФ залучила до 180 тис. увʼязнених для війни проти України, - зовнішня розвідка
15:23
гривня тисяча гривень
До бюджету України у 2024 році стягнули 2,5 млрд грн російських активів
14:57
пшениця зерно
За 2024 рік Україна експортувала товарів на $41 млрд, – Зеленський
14:45
Міноборони провело тестування FPV-дронів на оптоволокні
Більше новин