Інтерв’ю

Путіну вигідна довгострокова війна, а США ні, - Піонтковський

Антін Борковський
16 квітня, 2023 неділя
19:04

Політолог із Вашингтону Андрій Піонтковський в інтерв'ю ведучому програми "Студія Захід" Антону Борковському на телеканалі "Еспресо" розповів про підсумки візиту Макрона в Китай та як витік секретної інформації плине на Україну

Зміст

Надзвичайно важлива історія, йдеться про величезний шпигунсько-секретний скандал. Зокрема, йдеться про величезний витік інформації, яка стосується безпеки без сумніву всього цивілізованого людства. Розуміємо, що до цієї проблематики підключилися вже і російські кібердиверсанти, які починають клепати ледь не на коліні якісь додаткові PDF-файли. Це все перетворюється на хаос і купу. Я хотів би вас просити структурувати зараз, що відбулося з тим надзвичайно потужним інформаційним вибухом.

Ви знаєте, це не вперше. Ми пам’ятаємо так звані витоки Сноудена, Асанжа, Меннінга, Херша безкінечного, та їх попередників історичних. В Америці доволі широке коло людей, які мають доступ, працюють у серйозних структурах і ненавидять Америку. Найкращі американські університети, так звана Ліга Плюща, у яких ще з 1930-х років викладають комуністичні чи прокомуністичні професори випускає покоління лівої молоді, от хтось із таких ворогів Пентагону й імперіалістичної Америки й оприлюднив такі документи секретні. Приблизне коло цих людей відоме. Попри лейбл Top secret, це все ж документи другого рівня секретності. Одразу скажу щодо планованої військової операції, підкреслю, спільної військової операції США й України після того, що ми дізнались, два місяці в Німеччині проходили так звані штабні навчання військового керівництва України й США, фактично за участі перших облич на фінальному етапі, це Міллі й Залужний. Це була фактично розробка спільної операції. Ні карти операції, ні напрямків ударів, ні часу там немає. Ці документи доступні багатьом у конгресі, бо типаж цього документа – це довідка, яка скерована із комітету керівних штабів тим працівникам, що мають доступ, конгресменам безпеки й оборони, ну, там вже й їхні колеги.

Власне Пентагон – це приблизно сто людей, і от серед них таких симпатиків авторитарних режимів завжди одиниці знайдуться.

Мене пригнічує не стільки факт оприлюднення, скільки їхнє агресивне використання лівим крилом демократичної партії, тими шанованими, як ми звикли вважати, виданнями, як The New York Times, Politico, і навіть Washington Post.

Останні дні вони просто кричать заголовками, що Пентагон не впевнений у здатності української армії здійснити контрнаступ. Ну, по-перше, це не випливає з тих документів. Ось конкретний принцип маніпуляції, там є датоване лютим попередження експертів, що закінчуються запаси для російських систем ППО в Україні. І там же написано, які відчайдушні зусилля через це робить Пентагон. По-перше, шукає у всьому світі, де ще могли зберегтися ці радянські боєприпаси. По-друге, посилено направляє в Україну, а з лютого пройшло багато часу, ми це пам’ятаємо, нові сучасні системи протиповітряної оборони. А як подається це у статтях? А в статтях подається із велетенськими гучними заголовками: Пентагон говорить про слабкість української оборони. Тобто вже навіть таке шахрайство, air defense - протиповітряна оборона, замінюється обороною. І всі ці статті базуються на їхній інтерпретації, дуже такій упередженій, цих видань, і закінчуються одним висновком, що ймовірно, навіть у кращому випадку наступ не принесе бажаних результатів, тому чи не варто повернутись до питання можливості переговорів, можливості перемир’я, можливості якоїсь угоди. Ну, ми з вами пам’ятаємо, що є дві лінії в адміністрації президента.

Так-так, і от ключове питання, як це може вплинути на готовність адміністрації президента Байдена, на Пентагон, так би мовити, вирішити ключові речі для нашої безпеки. Зокрема йдеться про F-16, про Abrams і далекобійні ракетні системи ATACMS.

По-перше, реакція на ці публікації. Ви послухайте, що говорить Блінкен. Він із надзвичайною різкістю щодня повторює, що у жодному випадку і жодного перемир’я, бо будь-яке перемир’я, будь-яке припинення вогню сприятиме лише планам агресора, дасть їм можливість перегрупуватись. Фактично ми бачимо, що він веде дискусію всередині своєї адміністрації, даючи відсіч цьому пакетові. І я думаю, що ви цілком правильно поставили запитання. І напевно варто ставити це питання українській стороні, яка спостерігає за всією тією вакханалією, що ставить під сумнів успіх української операції. Треба ставити питання на вищому рівні, Зеленському. Дорогі друзі, от ви дискутуєте, ви обговорюєте чи здатна українська армія успішно завершити операцію, так ви ж не сторонні, українська армія виявляє упродовж вже понад року небачений героїзм, небачену вправність своїх командирів. Успіх цих операцій залежить виключно від ваших рішень, від постачання сучасними видами зброї, передовсім далекобійними ракетами й літаками. Що ж ви прикидаєтесь у цих статтях, що ви обговорюєте чи здатна українська армія? Ви обговорюєте чи здатні ви дати сучасну зброю Україні в потрібній кількості. Як на мене, таке формулювання питання підтримає наших прибічників у адміністрації того ж Блінкена.

Я з вами погоджуюсь, з другого боку розуміємо, що Росія зараз розгортає свій сценарій. Вони запустили оцей от черговий антиконституційний набір у рекрути. Йдеться про електронні повістки і так далі. Ми розуміємо, що значна частина російських громадян не хоче їхати на війну в Україну, тому що вони знають приблизно у якому стані і в якого кольору кульку їх повернуть додому.

Так, це стосується зараз 30 мільйонів військовозобов’язаних. Вони всі внесені у цей електронний реєстр. Фактично

Путін, не оголошуючи це формально, ввів у країні воєнний стан.

Дивовижно, що тези авторів тих безкінечних статей у The New York Times, Politico і Washington Post співпадають із тезами російських пропагандистів. Ви помітили, що недавно Соловйов почав озвучувати такі наративи, що так, весняний наступ України може завершитись частковим локальним успіхом, але цей успіх не вирішить результат війни. І власне ті ж статті говорять про те саме, що Україна може досягнути невеликих територіальних успіхів, але це буде не вирішальний удар все одно. Ситуація стабілізується, заморозиться, і це буде тривалий конфлікт на виснаження. Саме такого тривалого конфлікту й шукає Путін. Тому що такий тривалий конфлікт дасть йому можливість залишатися при владі. Ви пам’ятаєте, він в одному своєму зверненні на федеральних зборах вніс таку пропозицію: а ми будемо людей на фронті раз на пів року відправляти у відпустку на 24 дні. Звучить фраза "раз на пів року". Тобто в його уяві така поточна позиційна війна, він розуміє, що ні на який наступ чи взяття Києва не здатен, але от він хоче зберегти таку тягучу позиційну війну, яка б зберігала його владу, не було б його явної поразки, а була б безкінечна, як от в Орвелла в "1984" безкінечна війна Євразії, яка власне не загрожує владі Великого брата. І от дивовижно, що цей сценарій такої патової ситуації співпадає зі сценарієм, про який говорять всі ті статті упродовж останнього часу.

У будь-якому разі, ми розуміємо, що Росія вже перейшла у формат ІДІЛу. Жорстоке вбивство, цинічне вбивство ножем українського військовополоненого засвідчило про те, що собою зараз являє російська армія і які порядки в ній.

Ви знаєте, що пан Лавров збирається приїхати днями проводити засідання Ради безпеки. От я зараз уявляю цього воєнного злочинця після оприлюднення цих жахливих злочинів, оцей стиль поведінки Росії, у додаток до тих сотень воєнних злочинів, які були вчинені на окупованих територіях,

оця картина головуючого Лаврова на Радбезі – це буде символ просто падіння Заходу, його моральна загибель.

Я просто впевнений, що цього не може відбутися. І заборона цьому негіднику й таким, як він, з’являтися у Нью-Йорку, на Генасамблеї, на території ООН – це мінімальна реакція, мені здається, яка має бути. Моє відчуття, що Захід просто ще навіть не прийшов до тями після того шоку, який викликали ці жахливі кадри. Але звучать голоси про те, що необхідно вислати російського посла і, звичайно ж, виконати резолюцію конгресу про оголошення Росії країною – спонсором тероризму. Хоча це не достатнє формулювання. Який до чорта спонсор тероризму? Це найсправжнісінькі терористи, це ІДІЛ. От і на цьому фоні Трамп пропонує, а віддаймо 10 областей ІДІЛу. А віддаймо 10 американських штатів ІДІЛу, щоб вони там відрізали голови всім, хто ними незадоволений.

Тобто, якщо говорити про розгортання цієї історії, розуміємо, що відео з’явилося в мережі, з якою метою його могли злити росіяни? І що собою загалом являло це ритуальне вбивство?

Я думаю, навіть передовсім перед цим наступом на своїх мобіків. Це такий грубий цинічний розрахунок. От бачите, ми такі звірства чинимо, то українці, якщо ви потрапите у полон, розлючені цим, можуть зробити так само з вами, тому воюйте, вмирайте, але у жодному разі не здавайтесь у полон. Передовсім така була мотивація. Окрім того, це не потрібна спеціальна мотивація, це звіряча природа, ІДІЛ же навіщо відрізає голови, не тільки для того, щоб повпливати на якісь політичні процеси, їм це приємно, вони отримують від цього задоволення. І відома ж група, яка це робить, так звана "Русич", це відоме з нульових років неонацистське об’єднання у Санкт-Петербурзі. Це до тези про те, що Москва з якимось нацизмом бореться. Відомий лідер цього угрупування, точно не пам’ятаю його прізвище. Я не здивувався, що сьогодні вже українська розвідка повідомила, що їм практично відомі виконавці цього. Вони, звісно, будуть покарані та знищені, але не це важливо, зараз дуже важливою є все ж реакція Заходу. Він проковтне цей злочин, чи оці мінімальні міри, повна заборона цим негідникам з’являтися в Організації Об’єднаних Націй чи інших форумах, і звичайно ж оголошення Росії державою – спонсором тероризму.

З якою метою, на вашу думку, їздив президент Макрон до Пекіна? Що було у публічній сфері і що було, так би мовити, у сфері човникової та непублічної дипломатії?

Того, що було у публічній сфері, вже достатньо зрозуміти ту зраду, яку вчинив Макрон. Але він же не приховував, він заявив, що у конфлікті між США та Китаєм щодо питання Тайваню Франція не обиратиме сторону й не братиме участі. По-перше, саме формулювання, Тайвань наче ні до чого. Це те ж саме, як війну в Україні представити, як конфлікт між США і Росією. Тайвань – це маленька, блискуча, героїчна країна Китайської республіки. З точки зору спадкоємності це найбільш законна влада Китаю, спадкоємець Китайської республіки, проголошеної  Сунь Ятсеном у 1913 році, а відповідно й спадкоємець попередньої стадії Китайської імперії. Окрім того, це технологічна держава, яка процвітає, адже весь цей неймовірний технологічний успіх Китаю на 90% забезпечений Тайванем, який став таким хабом трансферу західних технологій до Китаю. І от комуністичне керівництво, цей новий фюрер чи новий китайський імператор прийшов до влади, обіцяючи, що от призначте мене на третій термін китайським імператором, і я поверну Тайвань в лоно так званої батьківщини. І він йде на відверту війну проти Тайваню, проти Сполучених Штатів, проти всього Заходу.

І от Макрон обирає сторону, він обрав сторону у цій війні, що значить неучасть.

А я вам скажу, закрита сторона, вона цілком очевидна, Сі загнав себе в кут, він власне, я ще раз повторюю, здійснив цей переворот внутрішньополітичний, обіцяючи Тайвань. Тепер він від цієї позиції не може відмовитись. Америка вже чітко висловила свою позицію, вона захищатиме Тайвань. І перше, що вона зробить найближчим часом, не чекаючи практичної стадії атаки, висадки, вона звичайно почнеться не цього року, бо потребує достатньої підготовки, я думаю, що Америка піде на крайні економічні заходи, вона просто обрубає будь-яку економічну співпрацю з Китаєм. І це жахливо вдарить й по американському споживачу, їх економіки, частини Заходу, і Китаю.

Але це зруйнує китайську економіку чи все ж таки вона зможе викружити із ситуації завдяки використанню майже безкінечних російських сировинних ресурсів?

Сировини однієї не достатньо, потрібні технології і куди вони будуть збувати свою продукцію. Він домовився з Макроном, що Франція і плюс Макрон обіцяв йому затягнути Європейський Союз у це, що залишившись без американських технологій та американського ринку, Китай не буде ізольованим, тому що Макрон урочисто заявив, що не братиме участі в цьому конфлікті, отже продовжуватиме технологічну й економічну співпрацю з Китаєм. Ба більше, остання заява Макрона показує, що він намагається стати економічним союзником Китаю у боротьбі проти цивілізованого світу, і весь Європейський Союз. Але це йому не вдасться, проти цього виступатиме нова Європа і, я думаю, що й Німеччину така перспектива не надихає. Макрон повторив долю французьких президентів. Ви запитуєте, чого досяг на закритій частині Сі. Того ж, що й товариш Сталін у 44-му році, коли він завербував де Голля і в його обличчі усіх майбутніх президентів Франції на десятки років на особливу роль Франції так звану. Франція ж себе завжди позиціонувала як певного посередника у стосунках між Заходом та Радянським Союзом. От, Радянського Союзу немає, і путінська Росія теж являє собою тільки жалюгідного васала. І от Франція знайшла нового господаря.

Російсько-українська тема там практично не піднімалась, хоча Макрон декларативно заявляв, що він їде вмовляти Сі вплинути на Путіна. Навпаки, між іншим, тон китайських медіа дуже пожорсткішав щодо України останнім часом. Остання стаття була у South China Morning Post, там повторюються усі наративи російської пропаганди про те, що це агресивна НАТО винна у війні і так далі. Не треба чекати жодного дзвінка Сі, мене навіть дивував такий ажіотаж, але він вже подоланий після останньої заяви Зеленського і керівника Офісу Президента, який дзвінок Сі, що він дасть Сі. Із тими ж пропозиціями той же Макрон, Шольц і Драґі приїздили до Києва ще 16 червня, їх послали за адресою російського корабля.

Сі грає на іншому боці, зафіксуймо два позитивних моменти позиції Китаю дл України,

вони викликані не якоюсь любов’ю до України, але власними геополітичними інтересами. Китай різко виступає проти використання ядерної зброї, різко й публічно осмикує Путіна, це тому, що він не зацікавлений у розповсюдженні ядерної зброї. Він боїться, що путінський ядерний шантаж призведе врешті до того, що сусіди Китаю, побоюючись його цієї територіально експансії, такі країни, як Японія, Південна Корея, той же Тайвань, самі негайно придбають ядерну зброю. Тому тут він відстоює свої інтереси і тут воно працює на Україну, а ядерний шантаж Путіна ніхто вже не сприймає. Ну і поки що Китай не робить серйозних поставок важкої зброї до Росії, він обрав дочекатись кінця цієї вирішальної битви. І подивитись, на що здатен Путін і на що здатна Україна.

Теги:
Читайте також:
Київ
-2.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.26
    Купівля 42.26
    Продаж 42.98
  • EUR
    Купівля 43.47
    Продаж 44.39
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
11 січня
23:42
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Росіяни просунулись на декількох напрямках у Донецькій області, - DeepState
23:04
Хуан Родрігес
"Шахтар" запропонував 6 млн євро за 19-річного футболіста збірної Уругваю
22:50
Ексклюзив
Ілон Маск
Інтереси Маска та Путіна співпадають, США можуть стикнутися з фашизмом, - Портников
22:46
Аліса Вейдель ("Альтернатива для Німеччини")
"Альтернатива для Німеччини" затвердила кандидаткою у канцлери Алісу Вайдель, що обіцяє знести вітрові електростанції та видворити нелегалів
22:34
Роберт Фіцо
"Ходить по Європі і жебракує": Фіцо розкритикував Зеленського та Україну
21:56
У Голосіївському районі Києва маршрутка зіткнулася з мінівеном: двоє загиблих, серед поранених діти
21:55
Курахове
"Стирають Дачне": у DeepState розповіли про дії росіян після окупації Курахового
21:40
Ексклюзив
Путін у Георгіївській залі Кремля (8 грудня 2023 року)
Путін націлився на Сумщину, Харківщину, Дніпропетровщину. І це не остаточна його мета, - Портников
21:38
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила дрони по території України: ситуація ввечері 11 січня
21:21
Туркі Аль аш-Шейх
"Сказав, що буде битись": Туркі Аль аш-Шейх розповів, що йому пообіцяв Усик
21:10
Петер Пеллегріні, Словаччина
Президент Словаччини Пеллегріні відмовився їхати до України через зупинку транзиту газу
20:52
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі відвідає інавгурацію Трампа
20:29
Скабєєва
"Вкрали корейців": пропагандистка Скабєєва влаштувала істерику через солдатів КНДР, яких взяли в полон
20:10
Кіт Келлог
Представник Трампа Келлог зустрівся у Парижі з іранською опозицією
20:01
OPINION
Генеалогія страху
19:48
Китай будує спеціальні баржі для висадки десанту на Тайвань, - ЗМІ
19:26
Ексклюзив
Олександр Лукашенко
Заклик до бойкоту - це роки ув'язнення: радник Тихановської про "вибори" у Білорусі
19:15
У заповіднику на Одещині зустріли "мазутну" птаху
19:06
Александар Вучич
Вучич заявив, що Азербайджан призупинив поставки газу до Сербії
18:51
У Києві землю ботанічного саду Гришка передали під житлову забудову: як реагує цивільна та військова міська влада
18:40
Залізничний вокзал у Страсбурзі
На залізничному вокзалі у Страсбурзі потяг зійшов з рейок та врізався в інший: є постраждалі
18:40
Ексклюзив
Путін
Є три фундаментальні моменти щодо можливих комунікацій Путіна з Вашингтоном, - російський опозиційний експерт Морозов
18:31
Володимир Кара-Мурза
Звільнення усіх російських політв'язнів слід включити до імовірної угоди між Україною та РФ: пропозиція опозиціонера Кара-Мурзи
18:02
OPINION
Василь Пехньо
Навіщо Трампу Гренландія?
17:49
У Києві поліція затримала 23-річного чоловіка, який намагався підпалити прапорці загиблим військовим
17:42
У Татарстані під час повітряної тривоги на одному з найбільших НПЗ "ТАНЕКО" відбувається евакуація співробітників
17:38
Ексклюзив
Кароль Навроцький
Польський журналіст Сієрант оцінив шанси на перемогу кандидата у президенти Польщі Навроцького, який зробив резонансу заяву щодо України
17:30
Ексклюзив
Військову підтримку України з боку США буде продовжено, - дипломат Брайза
17:14
"Судовий контроль з Тетяною Шустровою": як за рік просунулась судова реформа в Україні
17:12
Данія
Данія повідомила Трампу про готовність обговорення будь-яких його запитів щодо Гренландії, окрім приєднання до США, - Axios
17:03
У Гришиному біля Покровська росіяни вбили цивільного та поранили п'ятьох в області
17:00
Огляд
Василь Ломаченко та Анатолій Ломаченко (праворуч)
Ломаченко може побитись з росіянином, а "Реал" готовий позбутись Луніна: головні новини українського спорту за тиждень
16:47
Молдова
Молдова працевлаштувала 1598 українських біженців
16:40
Огляд
ракета "Трембіта"
Москва під прицілом: що таке ракета "Трембіта" і чи зможе Україна створити найдешевший далекобійний снаряд у світі
16:37
Ексклюзив
нафта танкер
Удар по тіньовому танкерному флоту РФ: економіст Пендзин про новий санкційний пакет
16:28
війна з РФ, ЗСУ
На фронті від початку доби відбулося 121 боєзіткнення, з них 56 – на Покровському напрямку
16:12
Литва прапор
Обіцяні Литвою БПЛА для України, які мали прибути наприкінці 2024 року, досі лежать на складах: влада звинувачує бюрократію
16:08
зниклі безвісти
Влітку 2024 року Росія вивезла понад 3 тис. дітей з ТОТ Херсонщини на "перевиховання"
16:03
OPINION
блог Сергій Таран
"Офіс простих рішень" Трампа припинив свою роботу, так і не відкрившись
16:01
Німеччина солдат армія
Німеччина створює дивізію тероборони: з якою метою
Більше новин