"Росатом" є частиною російської військової машини. Він не може бути виключенням для санкцій", — Роман Ніцович
Ядерна загроза на півдні України залишається, допоки росіяни контролюють Запорізьку атомну станцію. Створити можливості, щоб витиснути їх звідти, могли б санкції проти підприємств "Росатома" або розширення повноважень місії Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), каже Роман Ніцович, директор з досліджень аналітичного центру DiXi Group. Але найкращим фіналом цієї історії було б звільнення всіх українських територій Силами Оборони
Наводимо нижче текстову версію розмови економічного оглядача телеканала "Еспресо" Андрія Яніцького і Романа Ніцовича, відео можна подивитися за посиланням.
Яку роль грає атомна енергетика для нашої енергосистеми?
Це основа української енергосистеми, тому що вона забезпечує базовий, тобто постійний рівень виробництва електроенергії. Навіть попри війну частка атомної електроенергії у загальному виробництві зберігається дуже висока. Якщо у 2021 році це було близько 54%, то за 2022 рік – це близько 53%.
Усього в Україні чотири діючих атомних електростанції, 15 енергоблоків. Якщо відмінусувати запорізьку АЕС з шістьма блоками, то виходить три атомних електростанції і дев'ять блоків. Працюючі – це Рівненська, Хмельницька і Південноукраїнська. І, звичайно, Запорізька, яка під окупацією.
Запорізька станція зараз продовжує генерувати електроенергію?
Ні, стація не працює. Вона тільки споживає електроенергію в обсязі близько 100 МВт на функціонування систем безпеки та систем охолодження. Тобто вона в такому замороженому режимі працює.
Чому ж тоді країні вистачає електроенергії?
Компенсація відбувається внаслідок того, що попит теж скоротився. Багато людей виїхали та не проживають в Україні. Промисловий попит суттєво впав. Відповідно, відбувається компенсація втрати потужностей.
Тобто Запорізька станція не працює?
П'ять блоків в стані "холодного зупину" (тобто температура води, яка омиває реактор – 70 градусів) і один блок в стані "гарячого зупину". Зараз йде боротьба, щоб змусити окупаційну адміністрацію все-таки виконати припис українського ядерного регулятора і перевести його теж в холодний зупин. Бо зараз цей блок працює на виробництво технічної пари, яка не затребувана. Вона могла би бути затребувана в опалювальний період для обігріву квартир мешканців міста Енергодар, але зараз пара не потрібна. Тобто окупанти штучно утримують установку у небезпечному стані.
Якщо окупанти виведуть з ладу систему охолодження, то реактор необхідно буде швидко охолодити, щоб запобігти розплавленню активної зони та можливому викиду радіоактивних речовин.
Тобто ризик вибуху на Запорізькій АЕС залишається?
На жаль, після підриву Каховської гідроелектростанції росіянами не можна виключати навіть найгірших сценаріїв і на Запорізькій АЕС. Зрозуміло, якщо атомна станція перетворена в воєнний об'єкт, якщо там розміщуються військові, військова техніка і мінно-вибухові пристрої, то небезпека є. Небезпека буде зберігатися до тих пір, поки там перебувають російські військові.
Як діяти людям, особливо які живуть поблизу станції, якщо вибух все ж відбудеться?
В будь-якому разі не потрібно працювати над йодною профілактикою, навіть якщо відбудеться витік, то там не буде радіоактивного йоду. Той радіонуклід, який виробляється на працюючих реакторах – він не виробляється на непрацюючих. Класичні поради – підготувати запас води та їжі, постійно слухати, що повідомляють офіційні служби. Це стосується більшою мірою мешканців прилеглих територій, оскільки за найгірших зі сценаріїв зона ураження становитиме не сотні, а десятки кілометрів навколо АЕС.
На сайті DiXi Group є аналітичний матеріал щодо необхідних заходів із протидії атомній загрозі. Що треба робити?
Найбільш дієвим заходом буде воєнна допомога Україні та допомога у звільненні територій, щоб повністю усунути загрозу. Якщо ми говоримо про дипломатичні канали, то потрібна робота над тим, аби все-таки запроваджувалися санкції проти "Росатому". Працівники цієї російської державної компанії активно допомагають окупантам підривати основи ядерної безпеки на Запорізькій АЕС і взагалі світової ядерної безпеки. "Росатом" є частиною російської військової машини, його підприємства безпосередньо беруть участь в виробництві компонентів ядерної зброї. Очевидно, що така компанія не може бути виключенням і проти неї також мають бути запроваджені санкції.
"Слона треба їсти по шматочкам", тому ми говоримо про запровадження санкцій проти тих компаній "Росатому", які не беруть участь в забезпеченні, наприклад, експлуатації атомних електростанцій. Мова йде про наукові інститути, про підприємства, які працюють на російській військово-промисловий комплекс. Необхідно згортання співпраці, необхідно відрізати їх від технологій, усунути можливість імпорту товарів подвійного призначення. Наразі "Росатом" може використовуватися як "вікно" для імпорту товарів для російської армії.
Чи може МАГАТЕ вплинути на ситуацію?
МАГАТЕ – це не всесильна структура, це організація 176 країн-членів. І якщо ми хочемо чогось досягти, потрібно переконувати не тільки західні країни, а й багато інших країн, щоби вони засудили дії Росії.
По-друге, спостережна місія МАГАТЕ, яка сьогодні є на Запорізькій АЕС, обмежена як у кількості персоналу, так і в доступі експертів до різних частин майданчика. Очевидно, що їх не допускають туди, де вони могли би прозвітувати про реальну небезпеку. За ними постійно ходять працівники ФСБ, тож вони не можуть вільно виконувати той мандат, який у них є – слідкувати за порушеннями режимів і стандартів ядерної безпеки.
Але це єдина міжнародна організація, яка присутня там і до якої є довіра. Позиція української або російської сторони все-таки вважається ангажованою, а позиція МАГАТЕ — більш нейтральною. Можливо, треба говорити про розширення місії, розширення її мандату і поступовий перехід під контроль МАГАТЕ всієї станції.
Це буде унікальна історія, коли ядерний об'єкт опиниться не під контролем конкретної організації оператора національних органів, а тимчасово переходить під контроль МАГАТЕ, а вже потім під контроль України.
- Актуальне
- Важливе