OPINION

Російську церкву в Україні хочуть зберегти

12 січня, 2023 четвер
10:18

Спочатку потрібно заборонити діяльність РПЦ в Україні, експертизи будуть згодом

Зміст

Десятого січня стартувала робота Експертної групи для проведення релігієзнавчої експертизи Статуту про управління УПЦ МП. Це наслідок рішень Ради національної безпеки і оборони 1 грудня, яка доручила уряду підготовку законопроєкту "щодо унеможливлення діяльності в Україні афілійованих із центрами впливу в Російській Федерації релігійних організацій", натомість Державній службі з етнополітики та свободи совісті забезпечення проведення релігієзнавчої експертизи Статуту про управління УПЦ "на наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським патріархатом і за необхідності вжити передбачених законом заходів".

Я вже писав ("Влада проти рішення ЄСПЛ щодо законодавчої заборони російської церкви", 7 грудня 2022 р.), що обидва доручення, це марна трата часу й зупинення процесу заборони діяльності Російської православної церкви в Україні. Заборони, обґрунтованої інтересами національної безпеки нашої держави, для якої підставою служить українське законодавство й судова практика Європейського суду з прав людини. 

Відповідний законопроєкт ("Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій" – № 8221) вже зареєстрований у Верховній Раді, його одноголосно підтримали члени Комітету з гуманітарної політики та інформаційної політики ВРУ. 

Законопроєкт потрібно проголосувати, а далі провести процес впорядкування ситуації в українському православ’ї згідно Томосу про автокефальний церковний устрій Православної Церкви України. Для цього є всі правові підстави (згідно з українським та європейським законодавством), а також міцний канонічний фундамент ("Церква має визначати, хто може називатися православним", 4 січня 2023 р.).  

І тому релігієзнавчу експертизу, яка допускається статтями 14 і 30 Закону про свободу совісті та релігійні організації, потрібно проводити після, а не перед ухваленням згаданого закону. Тобто спочатку маємо заборонити діяльність РПЦ в Україні й лише після цього має проходити процес визначення релігійними організаціями (перш за все УПЦ МП) того як їм дальше жити в новій реальності. Приєднатися до ПЦУ або ж зареєструвати нову релігійну організацію, яка, однак не називатиметься православною. І якраз для реєстрації нової церкви знадобиться релігієзнавча експертиза. 

В іншому випадку процес написання експертизи стане зручним інструментом для продовження діяльності РПЦ в нашій державі, буде грою за правилами УПЦ МП й служитиме отриманню доказів порушення Українською державою свободи совісті та релігійних організацій. Щоб поставити її перед українськими, а згодом європейськими судами з надією на позитивний результат для московської церкви.

Саме так і сталося під час першого засідання Експертної групи. Голова Юридичного відділу УПЦ МП протоєрей Олександр Бахов звернувся із заявою про недовіру та відвід чотирьох членів цієї групи. Мотивував це їхньою приналежністю до ПЦУ та проявлянням "упередженості та ворожості до УПЦ, що неодноразово публікувалось у соцмережах та ЗМІ". І вимагав залучення до підготовки експертизи релігієзнавців, які "не мають упередженого та ворожого ставлення до УПЦ, а також релігієзнавців з міжнародних наукових установ". 

Гра значеними картами, тому не варто на це звертати увагу? На жаль, така відповідь неправильна. Захистом присутності РПЦ в Україні займаються компетентні люди, які не один рік використовують нашу демократію, незадовільний (м’яко кажучи) стан судової системи та низьку професійність частини експертів для своїх цілей.  
Після собору УПЦ МП від 27 травня 2022 р. "адвокатуванням" інтересів УПЦ МП займалася ДЕСС під старим керівництвом. Її найбільшим "досягненням" стала відмова від реєстрації змін до Статуту про управління УПЦ МП. Зміни подав на реєстрацію митрополит Онуфрій, натомість ДЕСС заявила, що реєструвати непотрібно, бо цього не передбачено законом про свободу совісті. Хоч у законі чітко прописані норми про необхідність реєстрації статуту про управління релігійних об’єднань, отже УПЦ МП. І ДЕСС на цьому не зупинилася, ствердивши, що УПЦ тепер вже не МП, бо на соборі 27 травня мала "розірвати" зв’язки з РПЦ.  

Для церкви керованої митрополитом Онуфрієм це омріяна ситуація: держава порушила закон, не зареєструвавши змін до статуту про управління, в яких прямо вказана підлеглість УПЦ МП московській церкві. Отже, держава сама ствердила, що УПЦ МП "незалежна" від Москви. 

У наявній правовій ситуації проведення релігієзнавчої експертизи, це черговий подарунок московській церкві. Тепер її юристи можуть зміщати акцент з оцінки діяльності РПЦ та її структур в Україні під час російської агресії, на оцінку рівня "упередженості й ворожнечі" до УПЦ МП авторів експертизи, отже і майбутніх рішень Української держави, які будуть зроблені на основі цієї експертизи.    

Кінь має стояти поперед возу. Інтереси національної безпеки України потребують відстоювання у сфері свободи совісті та релігійних організацій. Діяльність церкви очолюваної патріархом Кірілом має бути заборонено, бо вона втратила характер релігійної організації, ставши елементом структури держави-агресора, якої мета – знищення Української держави, геноцид української нації та знищення демократії в Європі та світі.

Коли хтось вважатиме, що така заборона суперечитиме національній безпеці України, потребі захисту української демократії та канонічному порядку у Вселенському православ’ї, тоді хай подає скаргу до суду. І неважливо: спочатку в український, чи зразу  в європейський. Результат гарантований: програш. 

І тому "Карфаген має бути зруйнований". Для захисту української незалежності та демократії якомога скоріше має ухвалитися законопроєкт ("Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій" (№ 8221).

Теги:
Читайте також:
Київ
+14.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.52
    Купівля 41.52
    Продаж 42.1
  • EUR
    Купівля 47.86
    Продаж 48.58
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
23 червня
01:45
Оновлено
БПЛА, шахед, дрон
РФ атакує безпілотниками Україну: в Києві є постраждалі
00:43
Трамп
"Зробимо Іран великим знову": Трамп висловився щодо зміни режиму Тегерана
00:17
віце-президент США Джей Ді Венс
США воюють не з Іраном, а з його ядерною програмою, - Венс
00:09
Оновлено
"Реал", клубний ЧС-2025
Клубний ЧС-2025: результати матчів 22 червня
2025, неділя
22 червня
23:42
Володимир Зеленський
"Очікую на повний звіт щодо наслідків та обставин": Зеленський відреагував на удар РФ по тренувальному полігону ЗСУ
23:24
Оновлено
Зеленський зустрівся з міністром оборони Норвегії Сандвіком: Осло виділить $400 млн для українського виробництва дронів
23:04
Оновлено
вибухи обстріл
Росіяни завдали ракетного удару по тренувальному полігону однієї з бригад Сухопутних військ на Миколаївщині: 3 загиблих, 14 поранених
22:50
евакуація
Із Сумщини цього тижня евакуювали понад 350 людей, - ОВА
22:30
чорний леопард
У горах Болгарії блукає чорний леопард: небезпечну ділянку перекрили, розставили пастки, тварину шукають 100 поліцейських і мисливців
22:20
Вано Надірадзе
В Києві помер підполковник Вано Надірадзе, який керував грузинським підрозділом у ССО
22:13
Ексклюзив
Ігор Семиволос
"Іран залишить це питання підвішеним": експерт-міжнародник Семиволос про закриття Ормузької протоки
22:06
Саміт НАТО у Гаазі
У НАТО домовилися збільшити витрати на оборону до 5% національних ВВП, - ЗМІ
21:47
Журналіст Владислав Єсипенко
Українського журналіста "Радіо Свобода" Владислава Єсипенка звільнили з увʼязнення в окупованому Криму
21:39
Ексклюзив
Петро Порошенко
Атака США по Ірану в інтересах України, - Порошенко
21:15
Лавров
Лавров сказав у розмові з Сіярто, що удар США по Ірану "ознаменував витік ескалації конфлікту"
21:00
Ексклюзив
Павло Вишебаба
Ми маємо серйозно думати над тим, щоб долучати жінок до війська, - боєць ЗСУ Вишебаба
20:45
МЗС України
"Агресивність дій іранського режиму призвела до нинішніх подій": МЗС України відреагувало на удари США 22 червня по ядерних обʼєктах Тегерану
20:42
Ексклюзив
Сергій Тихановський на волі (Вільнюс, 21 червня 2025 року)
"Ми маємо чітку політичну фігуру з ясними позиціями": радник Тихановської Вячорка про повернення з ув’язнення Сергія Тихановського
20:30
Ексклюзив
Трамп путін
При Трампі Путін не боїться за свою безпеку, - політолог Фесенко
20:25
Ексклюзив
Вибух в Ірані
"Сподіваюся, що американці мали успіх, але дуже в цьому сумніваюсь": військовий експерт Лакійчук про удар США по Ірану
20:21
Іран
"Вони зрадили дипломатію": Іран заявив, що США та Ізраїль повинні нести "відповідальність за наслідки війни"
20:21
Оновлено
У Дамаску стався теракт – терорист-смертник підірвав себе у церкві
19:30
Огляд
Таємниці НЛО: як і для чого Пентагон десятиліттями дурив світ фальшивими інопланетянами. Пояснюємо
19:23
Сергій та Світлана Тихановські на брифінгу у Вільнюсі (22.06.2025)
Сергій Тихановський: Путін - наш спільний ворог, Крим - це Україна, Зеленський - герой, якого я підтримую абсолютно та безмежно
19:22
Миколаївська область
РФ здійснила ракетний обстріл по Очакову: є поранені, серед них - діти
19:00
Інтерв’ю
Девід Рейнольдс Ігнатіус
Путін не може діяти цілком самостійно, підтримка Китаю критично важлива, - журналіст із США Ігнатіус
18:51
Човни на озері Тахо в Каліфорнії
На озері Тахо в США перекинувся човен: шестеро людей загинули, двоє зникли безвісти
18:35
Ексклюзив
На фото: Павло Вишебаба
Є консенсус, що військові заслужили повагу. Щоб їх критикувати, люди говорять, що хтось не справжній військовий, - боєць ЗСУ Вишебаба
18:02
ЗСУ
З початку доби на фронті зафіксували 69 боїв: на Покровському напрямку ворог 20 разів намагався просунутися до українських позицій
17:47
Віцепрем'єр Чернишов повернувся до України
17:45
Інтерв’ю
Ігор Яковенко
Путін і Трамп грають кожний у свою гру: один вбиває, інший прикриває, - Яковенко
17:19
Кремль готує нові військові операції у Європі: Буданов надав Зеленському докази
17:15
Огляд
GBU-57
Найбільша неядерна бомба, яку застосовували вперше в історії: що таке GBU-57, якою американці атакували ядерні об'єкти Ірану
17:15
OPINION
Варто нагадати: Іран є одним із ключових союзників Кремля у війні проти України
16:53
Оновлено
РФ вночі атакувала Україну: у Ніжині, Краматорську та Слов'янську є загиблі та поранені
16:46
"Надихаюсь ними": Вакарчук уперше показав своїх доньку й сина
15:59
OPINION
Трамп вирішив бомбити Іран. Ізраїль радіє, Іран не дуже
15:49
Мапа операції "Опівнічний молот" (Midnight Hammer)
Американська операція "Опівнічний молот": 120 літаків поцілили по ядерних об'єктах Ірану 75-ма високоточними боєприпасами
15:46
Україна отримала чесько-словацький легкомоторний літак РЕБ для боротьби з дронами
15:40
Польща
Польща готує плани евакуації творів мистецтва на випадок російського вторгнення
Більше новин