Розвиток бізнесу в Україні стримують проблеми в судовій системі, — виконавча директорка СУП Глазкова

Андрій Яніцький
10 червня, 2021 четвер
07:00

Катерина Глазкова — виконавчий директор Спілки український підприємців (СУП), найбільшої незалежної бізнес-асоціації, яка створена, щоб захищати інтереси підприємців та формувати сприятливий бізнес-клімат в Україні

Очолила СУП у 2016 році. До того співпрацювала з підприємцями як редактор та головний редактор провідних бізнес-видань. Зокрема, журналу “Кореспондент”, газети “Комерсант-Україна”.

Брала участь у створення журналів “Фокус” та Forbes.Україна. Очолювала проєкт “ТОП-100”. Працювала у державних комунікаціях

В ефірі програми “Еспресо: капітал” вона висловила свою оцінку законопроєкту про деолігархізацію, розповіла, на що скаржаться підприємці та які бізнеси найбільше постраждали від пандемії. Ведучий програми — економічний оглядач Андрій Яніцький.

Давайте поговоримо про головну новину цього тижня — про олігархів. З’явився такий законопроєкт. Як багато членів вашої спілки можна віднести до цієї категорії людей?

Як ви вже підмітили, ми є спілкою, яка об’єднує незалежний український бізнес. І наша принципова позиція, наша цінність у тому, що ми не маємо у складі асоціації компаній, власники яких мають походження політичного або олігархічного капіталу. Тому теоретично це взагалі не має стосуватися наших учасників, які є підприємцями, що створили свій бізнес з нуля, з власної ідеї, а не через приватизацію або пені процеси у співпраці з державою і зараз мають цей контроль чи над медіа, чи над політичними процесами, які має визначення олігархів у цьому законопроєкті.

Тобто скоріше це конкуренти членів вашої спілки. А чи правильно з ними держава бореться? Чи правильно приймати окремий законопроєкт про олігархів? Можливо, просто треба, щоб суди почали працювати, Антимонопольний комітет почав працювати, як слід?

Ну дивіться, це паралельні процеси. Звичайно, ми за лібералізацію. Ми така ліберальна організація. Ми за ринок, а не за монополії. І ринок має вирівняти і правила гри. І саме тому у нас об’єднання незалежних українських підприємців, які спільно борються над створенням сприятливого бізнес-клімату для будь-якого бізнесу в Україні — і малого, і великого, і середнього.

А те, що ви кажете, чи не краще нам працювати з судами — так, звичайно, це дуже важливо: і судова реформа, і захист прав власності.

Ми, до речі, час від часу проводимо заміри настроїв підприємців, а минулої осені вперше в Україні зробили дослідження портрету українського підприємця. Там було питання про чинники, які стримують розвиток підприємництва. І якраз більшість респондентів відповіли, що серед тих чинників, які стримують підприємницький розвиток в країні — це відсутність верховенства права та проблеми, які ми маємо в судовій системі.

Тому це справді питання, які потребують уваги. Це важкий шлях, але цим треба займатися, бо без того жоден бізнес-клімат не буде комфортним, ми не зможемо про це говорити, залучати інвесторів.

Це було моє наступне питання — на що скаржиться бізнес? Зрозуміло: скаржаться на суди. Що ще? Податкова? Митниця? Силові структури? Хто перешкоджає працювати нашому бізнесу?

Ну, на щастя, останнім часом ми маємо відкриту гарячу лінію, на яку можуть звертатися підприємці з різними скаргами. Останнім часом ми маємо поодинокі звернення щодо проблем з контролюючими органами, зокрема, це Податкова та Антимонопольний комітет України.

Те, що ви говорите про силові структури — я, думаю, що ми, напевно, всі разом, і громадянське суспільство, і бізнес-асоціації, і медіа, — разом непогано попрацювали. Були прийняті законопроєкти, вже закони, які здебільшого люди називають “маски-шоу стоп”. Це закони, які все ж таки вивели у більш цивілізоване поле ці економічні злочини чи підозри до компаній. Зараз свавілля правоохоронців стало значно менше, і це хороша новина.

На що ще скаржаться? Насправді, здебільшого зараз і звернення, і розмови ведуться про те, як відновлюватися після того важкого року, який ми маємо, з пандемією. Як взагалі  зараз триматися на плаву, як розвиватися далі.

Все одно на першому місці податки. Це наше традиційне важке питання — податкове навантаження. Але зараз дуже важливе питання отримання обігових коштів на покриття щоденних витрат.

Ми ж всі знаємо, це ні для кого не новина, що найбільше постраждав від пандемії малий і навіть мікробізнес. Сфера послуг — це якраз та сфера МСБ, яка потребує найбільшої підтримки держави. Тому зараз ми здебільшого маємо такі звернення.

Це навіть не скарги, а скоріше дискусії: що ще може зробити держава, щоб підтримати бізнес. Адже бізнес — це податки, робочі місця, і наше економічне зростання, це все пов’язано і дуже важливо.

Це світова проблема, але в Україні маємо якісь свої складнощі з тим, що в нас нема багато грошей в бюджеті, щоб просто компенсувати абсолютно всі витрати малому бізнесу.

Пані Катерино, маю зауважити, що у нас є кредитна програма 5-7-9. І якийсь бізнес все ж таки, на щастя, отримує кошти.

З вами абсолютно згодна. Якщо дозволите секунду — ця програма справді працює, ми за нею слідкуємо. Але вона все одно ще не доступна деяким сферам. Наприклад, кінотеатрам, за деякими критеріями вони не підходять.

І на останньому круглому столі з органами влади ми говорили, що варто ще раз подивитися на критерії. Можливо, трохи їх змінити і зробити ще більш доступними для сфер, які страждають від пандемії і обмежень.

Перед тим, як говорити на інші теми, давайте послухаємо киян. Ми опитали їх на вулиці, спитали, чи вони колись намагалися створити власний бізнес і з яким результатом.

Ми все ж таки знайшли людей, які намагалися або зараз роблять свій бізнес. Тоді як на заході, я думаю, що кожного, кого не спитаєш — скаже: “Десять разів намагався”, можливо, десять разів і не вийшло. але чи варто складати руки, якщо не вийшло з першого разу?

Якщо не вийшло побудувати кав’ярню — чи не значить, що все, хрест на людині, вона не підприємець, в неї нічого вже не вийде?

Звичайно, що не так. Ось зараз ми з вами спілкуємося, я знаходжуся в Івано-Франківську, на території Промприлад. Реновація, це дуже цікаве місце в Івано-Франківську. Ми вчора мали тут зустріч з місцевим бізнесом, з підприємцями. У нас якраз було питання про те, чи варто зупинятися і коли зрозуміти, що нічого не виходить і треба займатися чимось іншим. І всі учасники дискусії, підприємці, які були присутні, говорили, що не треба складати руки. Може не вийти раз, другий, третій.

Треба шукати інший підхід. Можливо, інакше упаковувати продукт. Взагалі, питати, чи є запит на цей продукт. Тобто якщо ти хочеш займатися підприємництвом, мені здається, що ти просто не зможеш зупинитися, ти будеш все одно знаходити інші шляхи — наприклад, партнерів. Або свою ідею долучати до ідеї якихось інвесторів. Все одно має вийти.

Пані Катерино, а де вчать цьому? Де можна навчитися? Може, у вас є якась бізнесова школа при СУПі?

Підприємці, які у спільноті вже п’ять років, взагалі називають СУП своїм особистим MBA.

Бо у нас навчання відбувається у дискусіях…

Я поясню глядачам, що таке MBA. Можливо, хтось не знає, — це Master of Business Administration, це магістратура з бізнес-адміністрування. MBA, взагалі, — це корисна штука чи не дуже?

Тут підприємницькі думки розходяться. В когось є позитивний досвід. У когось взагалі досвіду немає.

До речі, з нашого дослідження, про яке я сьогодні вже згадувала, про портрет українського підприємця, ми виявили, що тільки 6% — а у нас було 2 тис. респондентів, різних підприємців — тільки 6% мають оцей ступінь МВА.

Досвідчені підприємці кажуть, що свого часу саме МВА або така бізнес-освіта дозволила їм отримати відповіді на питання, які не давали їм рухатися далі. Що це був новий поштовх, ковток повітря, якісь знання, яких не вистачало.

Але взагалі-то підприємництву, як на мене, навчитися неможливо. Це стан душі. Це ти просто не можеш цим не займатися. Ти все одно будеш пробувати, і будеш добирати знання. І зараз такий світ відкритий, є дуже багато онлайн-курсів, є можливість онлайн-навчання.

Знову ж таки, в Україні є кілька дуже класних бізнес-шкіл. Такі спільноти, як наша. Навіть окремі компанії роблять школи бізнесу. Як, наприклад, “Нова пошта”. В них є школа бізнесу, яка навчає молодих підприємців.

Вона безкоштовна, до речі, наскільки я знаю. Онлайн-школа, принаймні, безкоштовна.

Можливо, я не знаю точно. Але там і є якісь певний внесок, він досить символічний. Насправді, так, це ідея поширювати оці знання, яких не дістає для підприємництва, розвивати підприємництво як таке.

Тобто не обов’язково мати корочку університету, що ти дипломований підприємець-бізнесмен, бери й роби.

Скоріше так. Бо я взагалі не знаю, де дають корочку, в якій написано, що ти — підприємець. Я таких вишів не знаю.

Я ж кажу, що це скоріше про стан душі. Бо серед підприємців багато фізиків, військових, людей з гуманітарною освітою, юристів, математиків. Тобто це не напряму пов’язано з освітою.

Освіта — це фундамент, з якого ти можеш рухатися далі. І, скоріше за все, знайдеш справу, яка тобі до душі і найкраще дається. Але все одно підприємництво — це те, чому ти віддаєш дуже багато часу свого життя, якщо не все життя. Якраз про це ми багато говоримо у ці дні в Івано-Франківську.

Зараз у вас інтенсивно з подіями — захід у Франківську, а днями буде і в Києві, великий захід, конференція вашої великої спілки. І тема цього року, я читаю: “Бізнес без кордонів”. 

Саме так.

Чому ви обрали таку назву? Мені здається, що є таке уявлення, що, навпаки, через карантин з’явилися кордони, ніхто нікуди не може поїхати, треба долати якісь бюрократичні перешкоди. А ви, навпаки, кажете, що бізнес тепер без кордонів.

Ну дивіться, ми справді 10 червня будемо проводити таку дуже надихаючу підприємницьку конференцію, вона називається SUP DAY FORUM. Унікальність цієї події в тому, що її створили самі підприємці для підприємців.

У нас будуть лише практики, практичні кейси, люди, які щодня роблять свою справу, щодня займаються підприємництвом, будуть ділитися власним досвідом. І це найбільша цінність.

Стосовно теми. Це ідея нашої команди, back-офісу Спілки українських підприємців. Вона народилася після спілкування з нашими учасниками і зі спікерами.

Це якраз про сьогодення. Про те, про що ви кажете. З одного боку, світ ніби відкритий. Ніби ми маємо можливість бути у будь-якій точці світу навіть за кілька годин. З іншого боку, пандемія все змінила, і у нас нова реальність, і ми не маємо цієї можливості пересуватися. Але знову ж таки, є технології, сучасний світ — він не має кордонів тепер вже не тільки на мапі, ми не маємо кордонів, і технічні можливості дозволяють з’єднуватися з людьми будь-де. Ось я зараз в Івано-Франківську, ви в студії в Києві, ми з вами спілкуємось.

Так-так. Зазвичай таке раніше не практикувалося, а тепер — нормально.

От бачите!

І ще дуже важливо, що наша конференція буде про бізнес без кордонів ментальних, як я кажу, без кордонів в голові. Це про людей і від людей, які незважаючи на кризу, маючи ці обмеження, все ж таки відкривають нові напрямки, змінюють бізнес-моделі, знаходять нові ринки, створюють нові компанії, нові продукти. Тобто, як це не банально звучить, вони цю кризу використовують як можливість. Це якраз про відсутність ментальних обмежень в голові.

Я серед ваших спікерів бачив Валерія Яковенка, який створив компанію DroneUA. Він був нашим гостем кілька програм назад, приносив дрона, який плаває під водою. І це справді унікальна компанія, яка утворилася буквально з нуля, на моїх очах. Людина просто захопилася цим — і тепер він великий бізнесмен. Наскільки я знаю, він експортує свої послуги: не тільки імпортує, а й експортує.

А як багато зараз українців, які є членами вашої організації і експортують? Чи було у вашому дослідженні питання про це?

У нас зазвичай ця цифра динамічна, додаються нові компанії. Але приблизно від 40 до 50% наших компаній експортують в ту чи іншу країну свою продукцію. Це можуть бути і послуги, і готові продукти. А серед учасників цьогорічної конференції всі працюють з зовнішніми ринками, і це теж для нас була важлива складова, коли ми формували програму форуму. Бо той самий Валерій, якого ви згадували, він буде розповідати, як бути корисним і як розвивати бізнес від Антарктиди до інших країн. Тобто це якраз про відсутність кордонів в голові, яка має наслідок у відсутності кордонів твого бізнесу, і навіть руйнування цих кордонів.
 

Читайте також:
Росія - Данія
21 червня, 2021 понедiлок
Данія розгромила Росію і дала Україні шанс на плей-офф Євро-2020
21 червня, 2021 понедiлок
Наші антисептики проти кремлівської зарази діють, - Гончаренко про російську делегацію в ПАРЄ
Сергій Сидорчук
21 червня, 2021 понедiлок
"Зеленський, чому ми досі не в 1/8 фіналу Чемпіонату Європи 2020?". Соцмережі про програш збірної України у матчі із збірною Австрії
Київ
+26
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.15
  Купівля 27.15
  Продаж 27.39
 • EUR
  Купівля 32.27
  Продаж 32.67
 • Актуальне
 • Важливе
2021, середа
23 червня
11:46
Іван-Павло ІІ
Богдана Матіяш: Згадуючи Папу
11:45
Уряд виклав у відкритий доступ дані про порушення перевізниками вагового контролю
11:44
Роман Яремчук
Клуб Яремчука відмовився відпускати форварда збірної України до "Мілану"

Опитування

Чи вірять європейці брехливим заявам Путіна про Україну?
11:31
Зеленський
Віталій Портников: Зеленський не повинен допустити маніпуляцій із “Північним потоком-2”
11:27
Нафтогаз
"Укртрансгаз" вимагає у Нафтогазу повернення понад 300 млн кубів газу фірмі, яку раніше назвали "шахрайською", - ЗМІ
11:23
PR
Як використовувати Іnfluencer-маркетинг в 2021 році
11:11
Бій Теофімо Лопес - Масайоші Накатані
Ломаченко перед боєм назвав найнебезпечніші якості Накатані
11:04
хакер
Польська розвідка звинуватила російських хакерів у масштабній атаці на чиновників та міністрів країни
11:02
Ігор Лапін
Близько 60-70 ракетних комплексів "Нептун" здатні виправити ситуацію в Чорному морі, − Ігор Лапін
10:42
Есмінець США пройшов між Китаєм та Тайванем: КНР засудила Штати
10:40
Андрій Шевченко
Євро-2020: букмекери оцінили шанси збірної України на вихід до 1/8 фіналу
10:30
вакцинація
Київський центр вакцинації на цьому тижні працюватиме чотири дні
10:17
Пункт пропуску "Дзвінкове" на українсько-угорському кордоні відновив роботу
10:10
Стамбул, Ліга чемпіонів
Відбулися стартові матчі Ліги чемпіонів 2021/2022
09:58
"карантинні" рейди
Київ і п'ять областей не відповідають показникам "зеленої" зони карантину, - МОЗ
09:47
Олександр Новіков
"Ні Шмигаль, ні Малюська не мали права звертатися до суду щодо звільнення Вітренка", – Олександр Новіков
09:41
Вдруге у Києві відбудеться “Кіновернісаж просто неба”
09:40
Ліонель Мессі
Мессі повідомив президенту "Барселони" про своє рішення щодо майбутнього у клубі
09:24
ремонт дороги
Укравтодор тимчасово перекрив проїзд в напрямку Борисполя через ремонт
09:09
Україна - Австрія
Євро-2020: Україна опустилася на одну позицію в рейтингу третіх збірних у групах
08:58
сепар
Окупанти на Донбасі 9 разів порушили режим припинення вогню
08:39
Даяна Ястремська
Українську тенісистку виправдали у допінговій справі
08:33
Олег Пендзин
Україна має розраховуватись за держборгом, питання у вартості запозичень, — експерт Пендзин
08:22
долар
Офіційний курс: долар здорожчав ще на 11 копійок
08:14
коронавірус
Коронавірус: за добу померли 70 українців
08:08
Домагой Віда
Визначилися 12 збірних, які зіграють у плей-офф Євро-2020
07:58
AstraZeneca
Виробники AstraZeneca заявили, що вакцина ефективна проти "індійських" штамів коронавірусу
07:41
Ярослав Думанський та Дієго Марадона (праворуч)
Помер колишній футболіст "Динамо" Думанський, який ставав віцечемпіоном світу
07:38
Новий різновид "індійського" штаму коронавірусу виявили в десяти країнах
07:34
Інфографіка
Євро-2020: розклад матчів і трансляцій вівторка
07:20
ВМС США
Росія закликала США відмовитися від участі у Sea Breeze-2021
07:02
Чехія - Англія
Євро-2020: результати всіх матчів вівторка
2021, вiвторок
22 червня
23:59
Чехія - Англія
Англія здолала Чехію і з першого місця вийшла в 1/8 фіналу Євро-2020
23:52
Хорватія - Шотландія
Хорватія впевнено перемогла Шотландію та вийшла у плей-офф Євро-2020
23:06
Саміт Кримської платформи має ухвалити підсумковий документ про деокупацію, - представник Зеленського
23:02
"Ніколи не було "російським озером": моряки ВМС Британії передали Данілову принт першої у світі британської карти Чорного моря
22:54
Зеленський схвалив продовження угоди про співробітництво у сфері науки та технологій з США
22:38
Російські хакери
Влада Польщі заявила про атаки російських хакерів на електронну пошту понад сотні політиків
22:34
У Дніпрі помер 9-річний хлопчик від отруєння грибами
22:12
вакцина
МОЗ повідомило, скільки українців зробили щеплення вакцинами Pfizer, AstraZeneca, CoronaVac
Більше новин