Рублі не пахнуть: які відомі бренди залишились працювати в Росії
Значна частина міжнародних компаній, які мають заводи на території РФ, зупинили інвестиції, але продовжують виробляти для російського ринку. Постачають на російський ринок товари й певна частина виробників побутової техніки
Частина виробників побутової техніки продовжують постачати товари на російський ринок навіть попри офіційні заяви про вихід з РФ
На початку повномасштабного вторгнення в Україні більшість світових виробників побутової техніки та електроніки, які дорожать репутацією, заявили про зупинку діяльності чи повний вихід з Росії. Однак багато хто так і не дотримав обіцянок.
Серед компаній, які йшли-йшли – не дійшли, південнокорейська корпорація Samsung. Офіційно компанія зупинила постачання в Росію ще навесні й не заявляла про своє повернення на ринок. При цьому товари Samsung продаються на ринку. А станом на 8 листопада на кадровому порталі HeadHunter було близько півсотні вакансій за запитом "Samsung" у Росії. Здебільшого шукають продавців-консультантів у фірмові магазини. Цікаво, чим вони там торгуватимуть, якщо компанія начебто не постачає товари до РФ?
Російські ЗМІ стверджують, що компанія також активно набирала на роботу колишніх працівників Electrolux. До слова, шведський бренд Electrolux продав російську "дочку" лише через пів року після повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Активувала набір персоналу у російський підрозділ також китайська Huawei, яка теж начебто йшла з ринку. Утім, аналітики припускають, що аби "зберегти обличчя", компанія може створити окремий бренд для роботи на російському ринку.
Xiaomi – третій за величиною виробник смартфонів у світі – також продовжує працювати на російському ринку, не приховуючи це. Зокрема, на офіційній сторінці Xiaomi в Росії анонсована акція 11.11.
Південнокорейський бренд LG ще навесні повідомив, що зупиняє постачання товарів в Росію, дипломатично змовчавши про власний завод у Підмосков’ї. Лише у жовтні з’явилась інформація, що компанія може перенести виробництво з Росії в Узбекистан або Казахстан. До речі, попри офіційну заяву про зупинку постачання до РФ, російський сайт компанії працює, так само як і офіційні сервісні центри.
Утім, лояльність азійських брендів до Росії легко пояснити. Утім, західні компанії також тримаються за кривавий російський ринок. Зокрема голландська багатонаціональна конгломератна корпорація Philips. Свого часу вона була однією з найбільших компаній у світі електроніки, але наразі основні її розробки скеровані у сферу охорони здоров’я. Philips у РФ має науково-дослідний підрозділ, який базується в інноваційному центрі "Сколково". Щоправда, у компанії й не обіцяли, що вийдуть з російського ринку. Більше, того у Philips кажуть, що залишаються у РФ саме "з гуманітарних міркувань".
Словенський бренд великої побутової техніки Gorenje, яка досить популярна в Україні, також продовжує працювати у РФ. Утім, словенським його тепер можна назвати умовно. У 2018 році його придбала китайська державна компанія Hisense.
Італійська Ariston Group, яка має завод у Росії, також продовжує там працювати. Компанія спеціалізується насамперед на водонагрівачах та котлах, тож, купуючи новий бойлер, перевірте, чи він часом родом не з Ленінградської області РФ.
Торгові мережі та виробники популярної побутової хімії та косметики продовжують працювати в Росії
Німецька компанія Metro, яку безрезультатно закликали піти з російського ринку через напад Росії на Україну, залишилась у РФ і навіть запустила Академію розвитку малого та середнього бізнесу. Утім, Metro Cash & Carry не єдина мережа, яка працює на два фронти, тобто зберігає діяльність як в Україні, так і в Росії.
Французька мережа продуктових супермаркетів Auchan також цілком спокійно продовжує працювати на обох ринках.
"Найголовніше для нас – зберегти наших працівників і забезпечити нашу головну місію – продовжувати годувати населення цих двох країн. У нас ніколи не було іншої мети", – заявив ще у березні гендиректор Auchan Ів Клод, додавши, що компанія діє в інтересах мирного населення. Щоправда, майже дві з половиною сотні супермаркетів у Росії сплачують мільйони рублів податків, за які купують зброю, але то вже деталі.
Залишилась у Росії також французька мережа гіпермаркетів Leroy Merlin. Однак через те, що багато виробників відмовились постачати товари на російський ринок, у компанії виникли труднощі з товаром. Тож споживачі скаржаться на спорожнілі полиці гіпермаркетів, а Leroy Merlin компанія шукає нових постачальників – як з РФ, так і з "дружніх" країн.
Не наважились покинути прибутковий ринок і такі гіганти як Colgate-Palmolive та Procter & Gamble Co. Обидві компанії суттєво скоротили присутність у РФ, перестали інвестувати у розвиток та витрачати кошти на рекламу, але при цьому зберегли виробництво продуктів "необхідних для повсякденного життя".
Компанія Nestlé попри критику також вирішила залишитись, заявивши, що її діяльність у Росії буде зосереджена "на забезпеченні основними харчовими продуктами, такими як дитяче харчування та медичне/лікарняне харчування, а не на отриманні прибутку". Nestlé припинила фінансувати рекламу у РФ та призупинила всі капіталовкладення, але її фабрики продовжують працювати для внутрішнього ринку.
Схожої політики дотримується відома італійська кондитерська компанія Ferrero. Вони перестали рекламувати у РФ Nutela, Raffaello та Kinder Surprise, але при цьому завод Ferrero у РФ продовжує працювати.
Чимало брендів, які ще навесні заявили про вихід з російського ринку, насправді продовжували працювати через франчайзерів. Зокрема, американська мережа Gap ще у березні обіцяла покинути РФ. При цьому за даними Reuters, з 11 березня по 16 червня поставила в Росію одягу на 5,2 млн доларів. Однак після скандалу таки вирішила закрити магазини в Росії.
Схожа ситуація з німецькою компанією Henkel (побутова хімія та будматеріали) – вони чітко заявили про вихід з ринку і начебто шукають покупця на активи, але підприємства продовжують працювати.
Фото з загальнодоступних джерел
- Актуальне
- Важливе