OPINION

Саміт G20 в Індії: з Росією та без України

Мрідула Гош
8 вересня, 2023 п'ятниця
10:06

Присутність України на саміті додала б дипломатичного імпульсу Індії. Однак цього не станеться й ось чому 

Зміст

Після тяжких нічних атак російських дронів у Києві українці разом з індійцями вранці вшановували індійський прапор і святкували День  Незалежності, виконуючи індійські танці та музику, демонструючи свою любов до Індії та її "м'яку силу". Індійці відповіли взаємністю 24 серпня, у День Незалежності України. Натомість Нью-Делі нині готується до саміту G-20, туди прибуде плеяда лідерів з далекого і близького закордоння, однак не з України. Нагадаю, що на саміті буде присутня Росія.

Виходить ми забули роль українців в індо-радянській дружбі, яку Росія безкарно узурпувала для задоволення своїх національних інтересів. Внесок і роль усіх 14 колишніх радянських республік до уваги чомусь не береться. Таке уявлення про пострадянський простір визначає позицію Індії щодо російського вторгнення, опору України та світової солідарності — щодо того, що нині часто стає предметом дискусій. 

У 2023 році Індія головує в G-20 та є провідним глобальним гравцем. З початку 21-го століття Індія долає ідеологічні розбіжності та працює з іншими країнами над створенням нової дорожньої карти багатосторонності, орієнтуючись на вітер змін. Деякі принципи індійської зовнішньої політики, такі як антиколоніалізм, позаблоковість і мультилатералізм, глибоко вкорінені в історію і протягом десятиліть залишаються незмінними, послідовними та перевіреними часом. Ці принципи в поєднанні з економічною потужністю зробили Індію голосом Глобального Півдня. Окрім традиційних питань щодо реформи РБ ООН, розколу між Північчю і Півднем та міжнародної фінансової системи, Індія відповідає на нові виклики, беручи участь у західній "Четвірці", "Великій сімці", а також у незахідних БРІКС і ШОС. Без сумніву, індійська політика ретельно вивірена, втім спостерігається та ж двозначність і непослідовність, яка була характерна для індійської дипломатичної реакції на радянські інтервенції в Угорщину в 1956 році, Чехословаччину в 1968 році та Афганістан у 1980 році.  Її нинішня реакція на експансію Путіна мало чим відрізняється від реакції на доктрину Брежнєва.

Існують вузли, які потрібно розв'язувати. Росіяноцентрична політика Індії щодо пострадянського простору різко контрастує з більш прагматичною політикою щодо США та Заходу. Одержимість олдскульних дипломатів, як у Делі, так і в Києві, грою в трикутник любові-ненависті "Індія-Росія-Україна", а також "Україна-Індія-Пакистан" необхідно відкинути як інфантильний, застарілий багаж спотвореної історії. Щоб це змінити, знадобиться багато часу, політичної волі та дипломатичного креативу. 

Поки що Індія справляється з "українською кризою", надаючи гуманітарну допомогу народу України, відновлюючи консультації на рівні міністерств закордонних справ і заявляючи про прихильність до Статуту ООН, дипломатичного вирішення спорів, поваги до територіальної цілісності та суверенітету. Всі пам'ятають вигук прем'єр-міністра Нарендри Моді - "Це не епоха війни!" - до російського президента Путіна на Самаркандському саміті ШОС восени 2022 року. Попри це Індія не приєдналася до Заходу у запровадженні санкцій проти Росії, натомість продовжувала купувала у неї сиру нафту і ніколи публічно не засуджувала російську агресію. Хоча в її заявах і згадується про війну, агресію тощо, в жодній із них Росію не називають агресором. Реакція Індії на анексію Криму Росією у 2014 році та на повномасштабне вторгнення, схожа на реакцію уряду Неру на радянську інтервенцію в Угорщину в 1956 році.

Читайте також: Папські жарти

Українці не можуть співвіднести свої очікування від гуманістичних традицій Індії з такими її прагматичними підходами. Хтось вважає позицію Індії лицемірною, опортуністичною чи позицією "сидячого на паркані". Тоді як Індія купує дешеву російську нафту, переробляє її та зрештою продає західним країнам, включно з Україною. За даними Державної митної служби України, Індія є головним експортером нафти та нафтопродуктів до України у 2022 році, за нею йдуть Литва та Болгарія. Однак питання торгівлі нафтою, санкцій проти Росії тощо можуть відкрити "скриньку Пандори", чого не хоче допустити ані Захід, ані Схід, ані Північ, ані Південь.

Експерти, які краще розуміють нейтралітет Індії, відзначають її роль в обговоренні української мирної формули з 10 пунктів у Копенгагені в червні минулого року, а також в Джидді в липні, разом із 42 державами. Ці 10 пунктів стосуються глобальних економічних та енергетичних питань; деякі з них зосереджені на Україні. 

Глобальна політика та економіка нероздільні. Конфлікти ж призводять до сек'юритизації або розгляду всіх питань через призму безпеки у двосторонній та багатосторонній дипломатії. У цьому контексті саміт G-20 покладає на Індію міжнародну політичну відповідальність, а в топі його порядку денного буде Україна. 16 серпня міністр закордонних справ Індії С. Джайшанкар пояснив, що Україну не запрошено, оскільки G-20 займається економічними питаннями, а не вирішенням конфліктів, для чого існує РБ ООН. Дійсно, постпандемічний світ потерпає від серйозних проблем у сферах енергетики, продовольчої безпеки та охорони здоров'я. Однак Китай і Росія накладають вето на резолюції, пов'язані з Україною, в Радбезі ООН. До чого це все веде? Присутність Росії в G-20, незалежно від того, наскільки правильними є формальні критерії, щоб не запросити Україну, означає примирення. Якою буде від цього користь для Індії, якщо у будь-якому тристоронньому союзі з Росією чи Китаєм Індія завжди була і буде третьою силою.  

Читайте також: Путін-Ердоган. Зустріч з нульовим результатом

Від початку війни президент України Володимир Зеленський неодноразово звертався до прем'єр-міністра Індії Моді. В рамках саміту G-7 у Хіросімі Моді запевнив, що зробить "усе, що в його силах", щоб допомогти Україні. Таким чином, саміт G-20 є логічною перевіркою того, як Індія може допомоги Україні. Минулого року Індонезія запросила Україну на саміт G-20 на Балі, де Зеленський представив свою Формулу миру з 10 пунктів, що стало історичною віхою.

Саміт G-20 має на меті генерувати м'які, ретельно сформульовані та прийнятні для всіх заяви. На тлі сяйва богемних кристалів найбільшої у світі люстри в Бхарата Мандапамі, головному місці проведення саміту G-20, тьмяніють надії, що без України саміт G-20 стане проривним у подоланні найбільшої післявоєнної цивілізаційної кризи. З іншого боку, з Україною саміт мав би той тонкий баланс, за який цінують Індію; він міг би відродити надії та увінчатися успіхом, на який Індія по праву заслуговує.

Джерело

Про авторку: Мрідула Гош, київський професор кафедри міжнародних відносин Національного університету "Києво-Могилянська академія"

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+13.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.97
    Купівля 40.97
    Продаж 41.58
  • EUR
    Купівля 46.59
    Продаж 47.35
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
19 квітня
08:16
Оновлено
За добу на фронті відбулося 162 бої: Сили оборони відбили 54 штурми окупантів на Покровському напрямку
08:08
OPINION
Час Ч. Ситуація прямує до своєї розв’язки
07:55
втрати окупантів
Втрати армії РФ на фронті в Україні сягнули 940 тис. військових
07:42
Оновлено
БПЛА, шахед, дрон
Росія вночі обстріляла Україну дронами: під атакою опинилися Одещина, Запоріжжя і Харків
07:03
Аналітика
Нафта
Неочікуваний ефект: митна політика Трампа б’є по бюджету РФ та може призвести до зниження цін на бензин в Україні
06:41
Фінляндія
Фінляндія почала засекречувати дані про експорт зброї: найбільше постачань - в Україну
06:24
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
Росіяни вивели один ракетоносій у Чорне море
05:22
Tesla авто
Tesla відклала запуск доступнішої моделі позашляховика Model Y, - Reuters
03:52
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп підтвердив, що США можуть відмовитися від посередництва між РФ і Україною
03:26
Оновлено
США скоротять військову присутність у Сирії, - Пентагон
02:37
Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий
Базовий військовий вишкіл пройдуть до 80 тис. студентів ВНЗ, - Лісовий
01:58
катастрофа літака МАУ в Ірані
Іран подав позов до суду ООН проти України та трьох країн у справі про збиття літака МАУ
01:07
Крим
США готові визнати Крим російським у межах мирної угоди, - джерела Bloomberg
00:44
Оновлено
Поліція РФ
У Краснодарі близько сотні російських солдатів намагались втекти з військової частини
2025, п'ятниця
18 квітня
23:45
Оновлено
ракетний удар по Харкову
Внаслідок ворожої атаки по Харкову постраждало 114 людей: Зеленський відреагував
23:35
ЗСУ
Сили оборони відкинули росіян в Удачному на Покровському напрямку, - DeepState
23:04
ТЦК, штраф
Щомісяця більше 4,7 тис. боргів відкриваються за штрафи ТЦК, - Опендатабот
22:50
Еліна Світоліна
Світоліна вперше з січня 2024-го вийшла у півфінал турніру WTA
22:37
Кремль москва
РФ вийшла з угоди про співпрацю в Баранцевому регіоні з Норвегією, Данією та Швецією
22:08
У Києві затримали підлітків, які побили чоловіка у військовій формі, - поліція
21:42
Дональд Трамп
"Стають надто низькими": Трамп заявив, що ціни на яйця в США впали на 87%
21:38
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ворог вдається до тактики ракетного терору та перегруповується на фронті. Колонка Сергія Згурця
21:19
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трампу не вдасться перекласти відповідальність за власну поразку на Європу й Україну, - Рибачук
21:10
Стармер, Трамп
Стармер і Трамп провели телефонну розмову щодо ситуації в Україні
20:43
ФСБ
На ТОТ Херсонщини безслідно зник "прем'єр" Андрій Алєксєєнко: ЦНС підозрює, що його затримали спецслужби РФ
20:25
поліцейський аеропатруль
Поліцейські патрулюватимуть вулиці Запоріжжя за допомогою дронів
20:23
Оновлено
Віталій Буяльський, Динамо, УПЛ
"Динамо" розгромило "Оболонь" в УПЛ: Результати й розклад матчів 25-го туру
20:07
Роберт Кеннеді
У США за наказом Трампа розсекретили 10 тис. сторінок записів про вбивство брата 35-го президента Кеннеді
20:04
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп прагне створити в Європі власні міні-трамповські уряди, - експерт-міжнародник Костогризов
20:04
OPINION
Мир неможливий. Що робити?
19:50
коронавірус
Білий дім оновив сайт про COVID-19: джерелом пандемії вказано "витік з біолабораторії Китаю"
19:40
Кишеньковий годинник пасажира "Титаніка" виставлять на аукціон
19:22
Дональд Трамп
Трамп за 100 днів президентства запровадив рекордну кількість надзвичайних ситуацій у США, - Axios
19:03
курсанти клятва
Кабмін погодив підвищення стипендій курсантам військових навчальних закладів
18:43
На Сихові у Львові внаслідок наїзду потяга загинув чоловік
У потязі Суми - Київ сталася пожежа. Загинув залізничник
18:36
Іран
В Ірані заявили про готовність укласти ядерну угоду, якщо США не будуть "висувати нереалістичних вимог"
18:30
Аналітика
яйця
Чому американцям не підходять українські яйця, як птахівникам удалося подвоїти експорт та чому АМКУ запідозрив змову 
18:18
ЗСУ
Ротація на фронті: в Міноборони розповіли, за яких умов планують замінювати військових, що воюють з 2022 року
18:15
Чарльз ІІІ
Над резиденцією короля Британії запровадили безпольотну зону через дрони, зафіксовані під час візиту Зеленського
18:02
OPINION
Миру не буде. Як Париж завершив усю дипломатію з Росією
Більше новин