OPINION

Саміт G20 в Індії: з Росією та без України

Мрідула Гош
8 вересня, 2023 п'ятниця
10:06

Присутність України на саміті додала б дипломатичного імпульсу Індії. Однак цього не станеться й ось чому 

Зміст

Після тяжких нічних атак російських дронів у Києві українці разом з індійцями вранці вшановували індійський прапор і святкували День  Незалежності, виконуючи індійські танці та музику, демонструючи свою любов до Індії та її "м'яку силу". Індійці відповіли взаємністю 24 серпня, у День Незалежності України. Натомість Нью-Делі нині готується до саміту G-20, туди прибуде плеяда лідерів з далекого і близького закордоння, однак не з України. Нагадаю, що на саміті буде присутня Росія.

Виходить ми забули роль українців в індо-радянській дружбі, яку Росія безкарно узурпувала для задоволення своїх національних інтересів. Внесок і роль усіх 14 колишніх радянських республік до уваги чомусь не береться. Таке уявлення про пострадянський простір визначає позицію Індії щодо російського вторгнення, опору України та світової солідарності — щодо того, що нині часто стає предметом дискусій. 

У 2023 році Індія головує в G-20 та є провідним глобальним гравцем. З початку 21-го століття Індія долає ідеологічні розбіжності та працює з іншими країнами над створенням нової дорожньої карти багатосторонності, орієнтуючись на вітер змін. Деякі принципи індійської зовнішньої політики, такі як антиколоніалізм, позаблоковість і мультилатералізм, глибоко вкорінені в історію і протягом десятиліть залишаються незмінними, послідовними та перевіреними часом. Ці принципи в поєднанні з економічною потужністю зробили Індію голосом Глобального Півдня. Окрім традиційних питань щодо реформи РБ ООН, розколу між Північчю і Півднем та міжнародної фінансової системи, Індія відповідає на нові виклики, беручи участь у західній "Четвірці", "Великій сімці", а також у незахідних БРІКС і ШОС. Без сумніву, індійська політика ретельно вивірена, втім спостерігається та ж двозначність і непослідовність, яка була характерна для індійської дипломатичної реакції на радянські інтервенції в Угорщину в 1956 році, Чехословаччину в 1968 році та Афганістан у 1980 році.  Її нинішня реакція на експансію Путіна мало чим відрізняється від реакції на доктрину Брежнєва.

Існують вузли, які потрібно розв'язувати. Росіяноцентрична політика Індії щодо пострадянського простору різко контрастує з більш прагматичною політикою щодо США та Заходу. Одержимість олдскульних дипломатів, як у Делі, так і в Києві, грою в трикутник любові-ненависті "Індія-Росія-Україна", а також "Україна-Індія-Пакистан" необхідно відкинути як інфантильний, застарілий багаж спотвореної історії. Щоб це змінити, знадобиться багато часу, політичної волі та дипломатичного креативу. 

Поки що Індія справляється з "українською кризою", надаючи гуманітарну допомогу народу України, відновлюючи консультації на рівні міністерств закордонних справ і заявляючи про прихильність до Статуту ООН, дипломатичного вирішення спорів, поваги до територіальної цілісності та суверенітету. Всі пам'ятають вигук прем'єр-міністра Нарендри Моді - "Це не епоха війни!" - до російського президента Путіна на Самаркандському саміті ШОС восени 2022 року. Попри це Індія не приєдналася до Заходу у запровадженні санкцій проти Росії, натомість продовжувала купувала у неї сиру нафту і ніколи публічно не засуджувала російську агресію. Хоча в її заявах і згадується про війну, агресію тощо, в жодній із них Росію не називають агресором. Реакція Індії на анексію Криму Росією у 2014 році та на повномасштабне вторгнення, схожа на реакцію уряду Неру на радянську інтервенцію в Угорщину в 1956 році.

Читайте також: Папські жарти

Українці не можуть співвіднести свої очікування від гуманістичних традицій Індії з такими її прагматичними підходами. Хтось вважає позицію Індії лицемірною, опортуністичною чи позицією "сидячого на паркані". Тоді як Індія купує дешеву російську нафту, переробляє її та зрештою продає західним країнам, включно з Україною. За даними Державної митної служби України, Індія є головним експортером нафти та нафтопродуктів до України у 2022 році, за нею йдуть Литва та Болгарія. Однак питання торгівлі нафтою, санкцій проти Росії тощо можуть відкрити "скриньку Пандори", чого не хоче допустити ані Захід, ані Схід, ані Північ, ані Південь.

Експерти, які краще розуміють нейтралітет Індії, відзначають її роль в обговоренні української мирної формули з 10 пунктів у Копенгагені в червні минулого року, а також в Джидді в липні, разом із 42 державами. Ці 10 пунктів стосуються глобальних економічних та енергетичних питань; деякі з них зосереджені на Україні. 

Глобальна політика та економіка нероздільні. Конфлікти ж призводять до сек'юритизації або розгляду всіх питань через призму безпеки у двосторонній та багатосторонній дипломатії. У цьому контексті саміт G-20 покладає на Індію міжнародну політичну відповідальність, а в топі його порядку денного буде Україна. 16 серпня міністр закордонних справ Індії С. Джайшанкар пояснив, що Україну не запрошено, оскільки G-20 займається економічними питаннями, а не вирішенням конфліктів, для чого існує РБ ООН. Дійсно, постпандемічний світ потерпає від серйозних проблем у сферах енергетики, продовольчої безпеки та охорони здоров'я. Однак Китай і Росія накладають вето на резолюції, пов'язані з Україною, в Радбезі ООН. До чого це все веде? Присутність Росії в G-20, незалежно від того, наскільки правильними є формальні критерії, щоб не запросити Україну, означає примирення. Якою буде від цього користь для Індії, якщо у будь-якому тристоронньому союзі з Росією чи Китаєм Індія завжди була і буде третьою силою.  

Читайте також: Путін-Ердоган. Зустріч з нульовим результатом

Від початку війни президент України Володимир Зеленський неодноразово звертався до прем'єр-міністра Індії Моді. В рамках саміту G-7 у Хіросімі Моді запевнив, що зробить "усе, що в його силах", щоб допомогти Україні. Таким чином, саміт G-20 є логічною перевіркою того, як Індія може допомоги Україні. Минулого року Індонезія запросила Україну на саміт G-20 на Балі, де Зеленський представив свою Формулу миру з 10 пунктів, що стало історичною віхою.

Саміт G-20 має на меті генерувати м'які, ретельно сформульовані та прийнятні для всіх заяви. На тлі сяйва богемних кристалів найбільшої у світі люстри в Бхарата Мандапамі, головному місці проведення саміту G-20, тьмяніють надії, що без України саміт G-20 стане проривним у подоланні найбільшої післявоєнної цивілізаційної кризи. З іншого боку, з Україною саміт мав би той тонкий баланс, за який цінують Індію; він міг би відродити надії та увінчатися успіхом, на який Індія по праву заслуговує.

Джерело

Про авторку: Мрідула Гош, київський професор кафедри міжнародних відносин Національного університету "Києво-Могилянська академія"

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+24°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.11
    Купівля 41.11
    Продаж 41.58
  • EUR
    Купівля 45.45
    Продаж 46.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
14 вересня
14:00
перемовини Україна-РФ
Партія Шольца виступила за створення контактної групи для переговорів між Україною та РФ
14:00
Ексклюзив
НАТО
РФ обере зручний момент для наступного удару, якщо Україна не стане членом НАТО та ЄС, - американський експерт Фрід
13:41
Ізраїль, влучення ракети, випущеної з південного Лівану
"Хезболла" обстріляла Ізраїль 55 ракетами "катюша". ЦАХАЛ у відповідь вдарив по Лівану
13:22
Херсон
У Херсоні внаслідок російського обстрілу поранені двоє чоловіків
13:21
Мобільна майстерня для ремонту озброєння
Міноборони допустило до експлуатації мобільні майстерні для ремонту озброєння
13:20
на фото: ракета
Іран вдруге за рік вивів на орбіту науково-дослідницький супутник
12:58
Росіяни зруйнували шляхопровід "Східний" у Покровську
12:57
на фото: Костін
Прокурори встановили особу 51 представника РФ, причетного до ударів по цивільній інфраструктурі України
12:41
Сергій Шойгу
Шойгу провів "широкий обмін думками" з Кім Чен Ином
12:33
ЄС
"Це лише зміцнило нас": очільник мінфіну Угорщини відреагував на бойкоти з боку Євросоюзу під час їхнього головування в Раді ЄС
12:32
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Білоруси вночі не збивали дрон з РФ, а чекали, доки він вилетить на український Славутич, - Гаюн
12:30
Італія
"Росія нам не ворог": в Італії з'явилися проросійські плакати із закликами припинити допомогу Україні
12:02
OPINION
Навіщо МВФ їде до Росії
12:00
Курська область
Британська розвідка показала мости, знищені ЗСУ в Курській області
11:44
Олаф Шольц
Канцлер Німеччини Шольц здійснить перший за останні десятиліття візит до країн Центральної Азії
11:38
OPINION
Про "антивоєнний" фільм Трофімової "Русскіє на войнє"
11:36
Обстріл Донеччни
Війська РФ за добу вбили трьох жителів Донеччини, ще чотирьох - поранили
11:36
Ексклюзив
Іран
Ключова складова домовленості між РФ та Іраном: "планували закупити двигуни для ракет і адаптовувати під свої", - авіаексперт Храпчинський
11:15
енергетика
Окупанти вдарили по енергооб’єкту на Сумщині: є загиблий та поранені
11:05
Володимир Зеленський та Джо Байден
Байден просить Конгрес продовжити надання Україні допомоги на $5,8 млрд, які можуть "згоріти" у вересні, - The Hill
10:46
У Великих Гуляках на Київщині в приватному будинку сталася пожежа: загинула жінка
10:44
Папа Римський, Папа Франциск
Папа Римський закликав католиків голосувати за "менше зло" на виборах у США
10:43
Володимир Зеленський
"В нас була хороша розмова ": Зеленський розповів, про що говорив із Трампом кілька місяців тому
10:22
Ексклюзив
Run for Freedom
У Києві стартував забіг Run for Freedom за участі Тімоті Снайдера: "Зібралися, щоб виразити солідарність з тими, кого тут немає"
10:18
Сєвєродонецьк, обстріли
Окупанти у Сєвєродонецьку третю зиму не проводять опалення в будинки місцевих, - Луганська ОВА
10:10
Воздвиження Хреста Господнього
Воздвиження Хреста Господнього: як виникло свято та чого не можна робити
10:07
OPINION
Міністерство енергетики чи МінДеркач?
10:04
Оновлено
шахед
Росія запустила "шахеди" з Курської області в ніч на 14 вересня: в Одесі та Києві працювала ППО
10:00
Донбас
День танкових військ: історія, роль та значення свята
09:47
Під час нічного обстрілу Оріхівської громади Запорізької області під завалами зруйнованого будинку загинув чоловік
09:24
Молдова
У Молдові викрили угруповання, яке допомагало росіянам незаконно отримати громадянство
09:19
танкісти 24-ї ОМБр
"Світ бажає перейняти їх досвід": Зеленський і Сирський привітали українських воїнів з Днем танкових військ
09:07
Керівник зовнішньополітичного відомства Канади Мелані Жолі
Канада не дозволяє відправку жодного озброєння або комплектуючих до Гази, - голова МЗС Жолі
09:00
Огляд
Локальні бандерівці, викрадач дракона та економіка на тарілці – 5 книг про спротив
08:45
День українського кіно
День українського кіно 2024: свято творчості та натхнення
08:34
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
Протягом минулої доби на фронті відбулося 138 боєзіткнень: найактивніше ворог наступав на Курахівському напрямку
08:33
Оновлено
шахеди, ППО, ЗСУ
У ніч на 14 вересня росіяни запустили понад 70 "шахедів" по всій Україні, - Зеленський
08:24
ракета ATACMS
The Guardian: США і Британія дозволили Україні удари вглиб РФ, але не оголошують про це
08:04
OPINION
Американська стратегія війни в Україні вкрита туманом
07:37
пушкін, пушкінопад
У Ризі демонтують пам'ятники Пушкіну та його музі Ганні Керн
Більше новин