OPINION

Саміт G20 в Індії: з Росією та без України

Мрідула Гош
8 вересня, 2023 п'ятниця
10:06
Зміст

Присутність України на саміті додала б дипломатичного імпульсу Індії. Однак цього не станеться й ось чому 

Після тяжких нічних атак російських дронів у Києві українці разом з індійцями вранці вшановували індійський прапор і святкували День  Незалежності, виконуючи індійські танці та музику, демонструючи свою любов до Індії та її "м'яку силу". Індійці відповіли взаємністю 24 серпня, у День Незалежності України. Натомість Нью-Делі нині готується до саміту G-20, туди прибуде плеяда лідерів з далекого і близького закордоння, однак не з України. Нагадаю, що на саміті буде присутня Росія.

Виходить ми забули роль українців в індо-радянській дружбі, яку Росія безкарно узурпувала для задоволення своїх національних інтересів. Внесок і роль усіх 14 колишніх радянських республік до уваги чомусь не береться. Таке уявлення про пострадянський простір визначає позицію Індії щодо російського вторгнення, опору України та світової солідарності — щодо того, що нині часто стає предметом дискусій. 

У 2023 році Індія головує в G-20 та є провідним глобальним гравцем. З початку 21-го століття Індія долає ідеологічні розбіжності та працює з іншими країнами над створенням нової дорожньої карти багатосторонності, орієнтуючись на вітер змін. Деякі принципи індійської зовнішньої політики, такі як антиколоніалізм, позаблоковість і мультилатералізм, глибоко вкорінені в історію і протягом десятиліть залишаються незмінними, послідовними та перевіреними часом. Ці принципи в поєднанні з економічною потужністю зробили Індію голосом Глобального Півдня. Окрім традиційних питань щодо реформи РБ ООН, розколу між Північчю і Півднем та міжнародної фінансової системи, Індія відповідає на нові виклики, беручи участь у західній "Четвірці", "Великій сімці", а також у незахідних БРІКС і ШОС. Без сумніву, індійська політика ретельно вивірена, втім спостерігається та ж двозначність і непослідовність, яка була характерна для індійської дипломатичної реакції на радянські інтервенції в Угорщину в 1956 році, Чехословаччину в 1968 році та Афганістан у 1980 році.  Її нинішня реакція на експансію Путіна мало чим відрізняється від реакції на доктрину Брежнєва.

Існують вузли, які потрібно розв'язувати. Росіяноцентрична політика Індії щодо пострадянського простору різко контрастує з більш прагматичною політикою щодо США та Заходу. Одержимість олдскульних дипломатів, як у Делі, так і в Києві, грою в трикутник любові-ненависті "Індія-Росія-Україна", а також "Україна-Індія-Пакистан" необхідно відкинути як інфантильний, застарілий багаж спотвореної історії. Щоб це змінити, знадобиться багато часу, політичної волі та дипломатичного креативу. 

Поки що Індія справляється з "українською кризою", надаючи гуманітарну допомогу народу України, відновлюючи консультації на рівні міністерств закордонних справ і заявляючи про прихильність до Статуту ООН, дипломатичного вирішення спорів, поваги до територіальної цілісності та суверенітету. Всі пам'ятають вигук прем'єр-міністра Нарендри Моді - "Це не епоха війни!" - до російського президента Путіна на Самаркандському саміті ШОС восени 2022 року. Попри це Індія не приєдналася до Заходу у запровадженні санкцій проти Росії, натомість продовжувала купувала у неї сиру нафту і ніколи публічно не засуджувала російську агресію. Хоча в її заявах і згадується про війну, агресію тощо, в жодній із них Росію не називають агресором. Реакція Індії на анексію Криму Росією у 2014 році та на повномасштабне вторгнення, схожа на реакцію уряду Неру на радянську інтервенцію в Угорщину в 1956 році.

Читайте також: Папські жарти

Українці не можуть співвіднести свої очікування від гуманістичних традицій Індії з такими її прагматичними підходами. Хтось вважає позицію Індії лицемірною, опортуністичною чи позицією "сидячого на паркані". Тоді як Індія купує дешеву російську нафту, переробляє її та зрештою продає західним країнам, включно з Україною. За даними Державної митної служби України, Індія є головним експортером нафти та нафтопродуктів до України у 2022 році, за нею йдуть Литва та Болгарія. Однак питання торгівлі нафтою, санкцій проти Росії тощо можуть відкрити "скриньку Пандори", чого не хоче допустити ані Захід, ані Схід, ані Північ, ані Південь.

Експерти, які краще розуміють нейтралітет Індії, відзначають її роль в обговоренні української мирної формули з 10 пунктів у Копенгагені в червні минулого року, а також в Джидді в липні, разом із 42 державами. Ці 10 пунктів стосуються глобальних економічних та енергетичних питань; деякі з них зосереджені на Україні. 

Глобальна політика та економіка нероздільні. Конфлікти ж призводять до сек'юритизації або розгляду всіх питань через призму безпеки у двосторонній та багатосторонній дипломатії. У цьому контексті саміт G-20 покладає на Індію міжнародну політичну відповідальність, а в топі його порядку денного буде Україна. 16 серпня міністр закордонних справ Індії С. Джайшанкар пояснив, що Україну не запрошено, оскільки G-20 займається економічними питаннями, а не вирішенням конфліктів, для чого існує РБ ООН. Дійсно, постпандемічний світ потерпає від серйозних проблем у сферах енергетики, продовольчої безпеки та охорони здоров'я. Однак Китай і Росія накладають вето на резолюції, пов'язані з Україною, в Радбезі ООН. До чого це все веде? Присутність Росії в G-20, незалежно від того, наскільки правильними є формальні критерії, щоб не запросити Україну, означає примирення. Якою буде від цього користь для Індії, якщо у будь-якому тристоронньому союзі з Росією чи Китаєм Індія завжди була і буде третьою силою.  

Читайте також: Путін-Ердоган. Зустріч з нульовим результатом

Від початку війни президент України Володимир Зеленський неодноразово звертався до прем'єр-міністра Індії Моді. В рамках саміту G-7 у Хіросімі Моді запевнив, що зробить "усе, що в його силах", щоб допомогти Україні. Таким чином, саміт G-20 є логічною перевіркою того, як Індія може допомоги Україні. Минулого року Індонезія запросила Україну на саміт G-20 на Балі, де Зеленський представив свою Формулу миру з 10 пунктів, що стало історичною віхою.

Саміт G-20 має на меті генерувати м'які, ретельно сформульовані та прийнятні для всіх заяви. На тлі сяйва богемних кристалів найбільшої у світі люстри в Бхарата Мандапамі, головному місці проведення саміту G-20, тьмяніють надії, що без України саміт G-20 стане проривним у подоланні найбільшої післявоєнної цивілізаційної кризи. З іншого боку, з Україною саміт мав би той тонкий баланс, за який цінують Індію; він міг би відродити надії та увінчатися успіхом, на який Індія по праву заслуговує.

Джерело

Про авторку: Мрідула Гош, київський професор кафедри міжнародних відносин Національного університету "Києво-Могилянська академія"

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+15°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.34
    Купівля 39.34
    Продаж 39.84
  • EUR
    Купівля 42.2
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
3 травня
22:57
Бріджит Брінк
Не заохочуємо застосування нашої зброї по території РФ, – посол США в Україні Брінк
22:56
сша допомога Україні
Основні партії військової допомоги від США Україна почне отримувати не раніше літа, - NYT
22:55
Львів, приватбанк
"ПриватБанк встановив ліміт для чоловіків призовного віку": росфейки та маніпуляції за 3 травня
22:26
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що обмін полоненими "всіх на всіх" можливий до закінчення війни
22:08
Президент України Володимир Зеленський
Зеленський розповів, як влада збирається відбудовувати Україну в умовах масової еміграції
22:03
Вільям Бернс
Очільник ЦРУ прибув до Єгипту для переговорів щодо перемир'я в Газі, - Reuters
21:59
московський патріархат
Опендатабот назвав кількість церков московського патріархату в Україні. Найбільше - на Донеччині
21:46
Збірна України з хокею
Україна перемогла Литву та виграла ЧС з хокею у дивізіоні IB
21:35
Іраклі Кобахідзе
Прем'єр Грузії Кобахідзе звинуватив США у розпалюванні в країні революції
21:30
Ексклюзив
безпілотник, дрон
Здебільшого бачимо активність розвідувальних дронів: речник Повітряних сил ЗСУ Євлаш про особливості ворожих дій у небі над Україною
21:16
Девід Кемерон
Кемерон про ймовірність введення військ в Україну: "Не вважаю правильним, аби солдати НАТО вбивали росіян"
21:11
Британія порадила своїм громадянам утриматись від поїздок в області України, що межують з Білоруссю
20:43
Михайло Мудрик і Георгій Судаков, збірна України
УЄФА за місяць до Євро-2024 змінив регламент турніру
20:41
Аналітика
Сергій Згурець
Ситуація на фронті, переговори з РФ та реформування Сил оборони України. Воєнні підсумки тижня
20:39
Дональд Трамп
Трамп у разі перемоги на виборах може вимагати від усіх країн НАТО витрачати на оборону 3% від ВВП, - The Times
20:16
Жак Бо
"Україну не чекають ні в НАТО, ні в ЄС": швейцарський псевдоексперт просуває проросійський фейк
20:06
Ілля Євлаш
РФ активізувала розвідувальні БПЛА для коригування ракетних атак, - Євлаш про нову тактику ворога
20:03
OPINION
Василь Зима
Ця війна надто велика, щоб кудись подітися після її фіналу
19:52
Марія Захарова
РФ готова розглядати "серйозні пропозиції" щодо врегулювання конфлікту в Україні, – Захарова
19:36
Дмитро Медведєв
"Дякую, країно сиру й годинників": Медведєв розкритикував Саміт миру, який організовує Швейцарія
19:31
повінь
Найкритичніший випадок: зливи у Бразилії спричинили повені та зсуви ґрунту, щонайменше 31 людина загинула
19:27
Олександр Зінченко та Давіде Фратеззі (позаду)
"Один хлопець на війну збирається, я вже втомився його зустрічати на вокзалі": ексфутболіст "Динамо" поглузував над Зінченком
19:22
ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 28 ворожих атак на Авдіївському напрямку
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 800-го дня війни: понад тисячу уражених окупантів за добу на східному напрямку та кібератака ГУР на зв'язок у російському Татарстані
18:56
речник Держдепу США Метью Міллер
У Держдепі США засудили кібератаки РФ проти країн ЄС та НАТО й обіцяли допомогти покарати винних
18:55
У Києві дитина випала з вікна третього поверху
У Києві дитина випала з вікна третього поверху: що відомо
18:51
Ілюстративне фото
Окупанти вдарили ракетою по Кропивницькому: поранено чоловіка, пошкоджено інфраструктурні об‘єкти
18:45
військовий квиток, мобілізація
В Україні змінили правила бронювання чиновників від мобілізації
18:44
Tesla
Tesla подала до суду на виробника акумуляторів, звинувативши його в копіюванні торгової марки
18:36
Тібо Куртуа і Андрій Лунін
Анчелотті повідомив невтішну новину для Луніна: зірковий голкіпер повертається у ворота "Реала"
18:35
Прем'єра Вірменії Пашиняна хочуть перевірити на держзраду через делімітацію кордону з Азербайджаном
18:15
Сергій Никифоров
На Саміті миру вироблять спільну переговорну позицію України, яку передадуть Росії, – ОП
18:06
Денис Шмигаль
Кабмін створив підгрупу, що працюватиме над конфіскацією активів РФ за кордоном, - Шмигаль
18:05
Ексклюзив
Удар по Кримському мосту в день інавгурації Путіна міг би мати серйозний ефект, - майор запасу Гетьман
18:01
OPINION
Костянтин Єлісєєв
Макрон готовий до бою з російською загрозою. Яка відповідь України?
18:00
військовий квиток, мобілізація
Проблеми з психікою та очима: у Міноборони оновили список захворювань, з якими не беруть на службу до армії
17:59
Жерсон
Європейський клуб погнав скандального футболіста "Динамо"
17:57
Юлія Навальна
Навальна стала лауреаткою премії "За свободу слова" від Deutsche Welle
17:48
Ексклюзив
ТОС-1А "Солнцепек"
Окупанти прогресують: Defense Express про удосконалення у РФ важкої вогнеметної системи "Дракон"
17:47
Російські солдати
РФ легалізувала звільнення від кримінальної відповідальності тих осіб, які йдуть воювати в Україну, - Спротив
Більше новин