Огляд

"Серпневе прокляття" Росії повертається, між Україною й Польщею зростає напруга, у Китаю свої причини для мирних переговорів. Акценти світових ЗМІ 12 серпня

12 серпня, 2023 субота
11:00

До Росії повертається "серпневе прокляття", а удари дронів мають змусити росіян не ігнорувати війну. Між Україною та Польщею зростає напруга через зерно, що натякає на втому від війни. Китай має власні причини для участі у мирних переговорах щодо України

Зміст

На таких темах акцентують міжнародні видання станом на ранок 12 серпня.

Через зерно зростає напруга між Україною й Польщею

Між Україною та Польщею зростає напруженість через зерно, що натякає, імовірно, на виснаження від війни, пише Washington Post. Так, з початку повномасштабного вторгнення Росії Польща була одним із найрішучіших прихильників України, надаючи військову та економічну допомогу, приймаючи мільйони українських біженців, відстоюючи позицію Києва на міжнародних форумах і перетворюючи свою територію на головний канал для поставок зброї із Заходу на лінію фронту. Але, як йдеться, навіть серед найближчих друзів можуть виникнути серйозні сварки.

Відповідно до угоди, укладеної за посередництва Європейського Союзу, Польщі та чотирьом іншим сусіднім країнам дозволено заборонити імпорт українського зерна, щоб захистити своїх вітчизняних фермерів, але дозволити зерну перетинати свою територію в інші країни. Термін дії угоди закінчується 15 вересня, але Марцін Пшидач, радник президента Польщі із зовнішньої політики та інші польські чиновники закликали продовжити обмеження. У відповідь український прем'єр Денис Шмигаль назвав дії Польщі недружніми та популістськими. 

Зеленський та Дуда у Луцьку

Фото: twitter/prezydentp

Коментарі Пшидача та подальші перевороти між столицями не становлять загрози для тісних відносин України з Польщею, які сягають початку незалежності України, каже видання. Але суперечка також підкреслила балансування, з яким стикається Україна, намагаючись узгодити власні нагальні потреби з потребами своїх сусідів і прихильників – союзників, від яких зараз залежить саме її існування – одночасно намагаючись звести до мінімуму будь-які розбіжності в думках, які могла б мати Москва експлуатувати. Напруга також вказує на виснаження та розбиті нерви, оскільки російське вторгнення наближається до 18-го місяця, що викликає у деяких спостерігачів тривогу.

Безпілотники на Москву кажуть росіянам не ігнорувати війну, а до РФ повертається "серпневе прокляття"

Удари безпілотників по Москві означають, що росіяни не можуть ігнорувати війну Кремля, каже Guardian. Напади продовжують тиснути на Володимира Путіна, хоча для багатьох незворушних росіян це стало невеликою проблемою. Останніми днями нова кампанія ударів безпілотників була націлена на російську столицю, оскільки Київ продемонстрував свою здатність вразити Москву та підтримувати війну Кремля в серцях і свідомості російських еліт та інших, які прагнуть ігнорувати вторгнення в Україну.

Експерт з військових безпілотників Центру військово-морських аналізів Семюель Бендетт сказав, що у Києва є стратегія демонстрації можливостей України. Минулого року вона не мала змоги завдати удару вглиб Росії, а з кінця 2022-го та весь 2023 рік Київ демонстрував, що має технології, безпілотники, щоб перенести війну на територію РФ. За словами експерта,  удар по Москві, яка має бути найбільш захищеним містом Росії, центром політичного, економічного та соціального життя, чинить певний тиск як на російську владу, так і на населення, і показує, що Україна не залишить без відповіді нищівні атаки на своїх цивільних. 

В українському Міноборони заявили, що атаки безпілотників мали подвійну мету – підняти моральний дух у країні в той час, коли успіхи на фронтах були мізерними, і поставити питання серед російської громадськості про те, чи зміг Путін їх захистити. Західні партнери України, колись надзвичайно чутливі до звинувачень у використанні зброї НАТО для нападів на російську територію, визнали, що Київ має право використовувати власні ресурси для дестабілізації режиму Путіна. Проте задокументований психологічний вплив наразі був сумнівним: опитування показали невеликі зміни у ставленні росіян до війни, а неофіційні свідчення психологів і звіти журналістів показали, що багато росіян просто вирішили ігнорувати атаки. Росіяни, які здебільшого пройшли через війну, попри широкомасштабну мобілізацію та посилення репресій, схоже, байдужі до випадкових українських ударів по столиці.

москва, кремль

Фото: gettyimages

Крім  того, у Кремлі заявили, що збили 20 безпілотників над окупованим Кримським півостровом 12 серпня. Як стверджує російське Міноборони, 14 безпілотників були збиті російськими засобами протиповітряної оборони, ще 6 зазнали радіоелектронних перешкод. Жертв та руйнувань не було. Guardian зазначає, що кількість атак безпілотників на Москву та Крим, який Росія незаконно анексувала у 2014 році, зросла в останні тижні після того, як президент України Володимир Зеленський попередив, що війна повертається на територію Росії.

У минулі роки серпень місяць в Росії часто зустрічали з часткою обережності, навіть тривоги. Росіяни пошепки говорили про своє "серпневе прокляття", щоб пояснити надзвичайно велику кількість смертельних аварій, терористичних атак або спалахів війни. Уже давно це прокляття було знято й майже забуто, зводячи місяць до чергової гарячої літньої перерви. Але цього року, схоже, він повернувся з помстою, пише CNN.

Росіяни спостерігають масове зростання кількості нападів з боку України, які привели війну Кремля додому, змусивши Москву заплатити ціну та давши звичайним росіянам відчути жахливе насильство, від якого потерпає Україна з лютого минулого року. У Чорному морі російський військовий і комерційний флот цього місяця зазнав атаки українських військово-морських безпілотників, загрожуючи російським постачанням і торговим шляхам. І кожного дня ЗМІ повідомляли про невеликі, але безперервні атаки українських безпілотників на офіційні будівлі, військові об’єкти або комерційні та житлові приміщення.

У Росії ведеться жорстке придушення інакомислення, особливо навколо критики війни в Україні. Офіційні особи кажуть, що незахищені громадяни, як-от пенсіонери, обманюються під час нападів українськими агентами, які видають себе за міліцію чи кредиторів, вимагаючи позики та змушуючи їх діяти. Але джерело, пов’язане з однією російською партизанською групою, заперечує, що росіяни зазнають примусу, кажучи CNN, що Кремль хоче приховати зростаюче невдоволення в суспільстві.

Китай мав свої причини бути на переговорах у Саудівській Аравії

Європейські чиновники трохи втішилися, коли Китай відвідав саміт у Джидді в Саудівській Аравії минулих вихідних. Метою зустрічі був пошук мирного вирішення конфлікту в Україні. Незважаючи на те, що Пекін не відступив від своєї заявленої позиції неупередженості, одна лише присутність Китаю на зустрічі, на яку Росію не запросили, надіслала, як стверджують деякі джерела, сигнал міжнародній спільноті, що він не бажає відкрито виступати на боці Росії. Як зазначає CNN, це може бути дуже маленька перемога, але в дипломатичному світі ігор з нульовою сумою президент Росії Володимир Путін не отримує саме того, чого хоче, і це є приводом для святкування.

Незважаючи на видимість присутності його делегації в Джидді, Пекін, схоже, не скорочує зв’язки з Росією. Її головний дипломат Ван I зателефонував своєму російському колезі Сергію Лаврову через день після завершення переговорів у Джидді, підтвердивши неупередженість Пекіна в конфлікті. Загалом Китай, який прийшов до столу переговорів, не змінив дискусію в Брюсселі щодо, можливо, найскладніших, але важливих міжнародних відносин ЄС.

саміт в Саудівській Аравії

Фото: Reuters

Водночас як пише Guardian, Китай має свої причини бути на мирних переговорах щодо України в Саудівській Аравії. Зустріч у Джидді дає Пекіну шанс заспокоїти глобальний південь і обмежити шкоду, яку завдає Захід відносинам з Росією. "Найкращий сценарій завершення цієї війни для України є також найгіршим сценарієм для Китаю. Пекін боїться зміни режиму в Москві та її потенційних наслідків для безпеки Китаю", – сказала Аліція Бачульська, політична співробітниця Європейської ради з міжнародних відносин і наукова співробітниця Choice (Китайські спостерігачі в Центральній і Східній Європі). За її словами, розрахунок витрат і вигод Китаю хиткий, але в цілому він не хоче бачити будь-яких суттєвих здобутків для України, оскільки вони посилять як інтереси США, так і здатність НАТО стабілізувати ситуацію в Європі, послаблюючи Росію. 

Натомість зустріч у Джидді дала Пекіну шанс зміцнити зв’язки з союзниками на глобальному півдні та спробувати обмежити репутацію Китаю на заході, де зростає критика його тісних відносин з Москвою. Відносини з господарем Саудівською Аравією також важливі для Китаю, і поява дозволила їм заявити про дипломатичний переворот після того, як європейський саміт був зірваний. Для України присутність Китаю є позитивною, незалежно від цілей Китаю та незважаючи на тісні зв’язки з Росією. Для Китаю участь у мирних переговорах дозволяє дипломатам представити країну як відповідальну зацікавлену сторону в міжнародних зусиллях, спрямованих на припинення кривавого конфлікту, навіть якщо вона твердо підтримує агресора.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.96
    Купівля 41.96
    Продаж 42.47
  • EUR
    Купівля 43.6
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
15:39
Росіяни двічі атакували рятувальників на Херсонщині, є травмований
15:39
Множинне громадянство паспорт
У разі відкриття кордонів 70% українців не переїжджали б за кордон, – опитування
15:35
армія КНДР
У США очікують, що КНДР відправить підкріплення на Курщину, - NYT
15:33
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:21
Служба безпеки України
СБУ затримала агентів ФСБ, які наводили російські удари по Донеччині
15:10
Петро Порошенко
Порошенко готовий внести заставу за генерала Галушкіна
15:04
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Єврокомісар з питань оборони Кубілюс закликав посунути військові цілі НАТО на 14 років через загрозу з боку РФ
15:01
Ексклюзив
Карта бойових дій за 8-15 січня
В рамках наступу на Покровськ росіяни можуть зайти в Дніпропетровську область, - військовий оглядач Попович
14:40
Ексклюзив
У Києві відкрили "Вівтар свободи", який показує 27 регіонів, що представлені автентичними іконами
14:15
штурм капітолію
З вʼязниці звільнили 211 помилуваних Трампом учасників штурму Капітолія
14:12
Український криголам "Ноосфера" вперше забезпечує дослідження на замовлення США
14:04
OPINION
блог Борис Бабін
План Кремля — війна до кінця життя осіб, які її розв'язали
14:03
OPINION
Дует фанфаронів
13:58
МЗС України
МЗС України анонсувало розширення цифрових консульських послуг для громадян за кордоном
13:52
Ірак, жінки
В Іраку офіційно дозволили шлюби з 9-річними дівчатками
13:29
Напад на журналістів "Схем" в Укрексімбанку 2021 року: засідання у справі перенесли на 24 лютого
13:25
російський паспорт
Мама керівниці Шевченківського суду у 2023-му отримала паспорт РФ і розвиває свій бізнес у Луганську, - hromadske
13:20
Володимир Зеленський і Ільхам Алієв
"Важливо тиснути на Росію для правди": Зеленський провів перемовини з Алієвим
13:00
сніг, мокрий сніг
Де очікувати туман, а де мокрий сніг: прогноз погоди від Наталки Діденко на 23 січня
12:48
Молдова відмовилася від участі в Євробаченні-2025
12:42
електроенергія
Споживання електроенергії залишається високим: ситуація в енергосистемі 22 січня
12:36
Армія РФ атакувала Костянтинівку на Донеччині: двоє поранених, пошкоджено будинки
12:31
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Будемо очікувати на період турбулентності, де будуть різні пропозиції: Згурець про план Трампа щодо врегулювання війни
12:29
Lifecell
Оператор lifecell планує підвищити вартість тарифів
12:25
Сирія, Тартус
Сирія розірвала інвестиційну угоду з РФ щодо управління портом Тартус
12:16
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 січня: скільки коштують євро, долар і злотий
12:14
Керівництво черкаського хімзаводу викрили на співпраці з РФ: за два роки відправили продукцію на $1,8 млн
12:08
Європарламент
У ЄС розглянуть проєкт резолюції про фальсифікацію виборів у Білорусі
12:04
OPINION
блог Арсеній Яценююк
Обіцянка Дональда Трампа про сильне лідерство США має початися з України
11:35
Командувач Обʼєднаних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі
"Є причина, чому РФ привезла солдатів із КНДР": командувач НАТО в Європі Каволі оцінив можливості росіян прорвати фронт
11:23
Огляд
світ, міжнародний огляд
Українці борються за справедливу мирну угоду, а США та ЄС готуються до економічної війни. Акценти світових ЗМІ 22 січня
11:20
Ексклюзив
Карта бойових дій за 15-22 січня
Втрачаючи живу силу сотнями, ворог не має територіальних успіхів: заступник комбата БПАК "Ахіллес" про ситуацію на Куп'янщині
11:15
ппо
Сили ППО знищили 65 російських дронів, 30 локаційно втрачені
11:15
Огляд
Карта бойових дій за 15+22 січня
Карта бойових дій за період 15-22 січня: зс РФ пішли на штурм останньої цитаделі на південному фронті Донеччини
10:57
Удосконалить надання меддопомоги: для військових запровадять електронну первинну медичну картку
10:45
Коригування ракетних ударів РФ: адвоката з Дніпра затримали на кордоні й арештували за підозрою в держзраді та виправданні окупантів
10:25
У 2024 році в Україні встановили рекорд із розкриття вбивств за час Незалежності
10:18
Ексклюзив
Воїни 24-ї ОМБр показали, як виглядає знищений росіянами Часів Яр на Донеччині
У Часовому Яру залишаються близько 220 цивільних, які відмовляються виїжджати попри бойові дії в місті, - МВА
10:13
День Соборності України
22 січня: День Соборності України. Чим відоме свято, його історія та цікаві факти
10:11
Дональд Трамп
Трамп доручив спецпредставнику Келлогу завершити війну в Україні за 100 днів, але майже ніхто не вірить у таку можливість, - WSJ
Більше новин