Що потрібно Тайваню для оборони і до чого тут Україна
Скільки і якої зброї потрібно Тайваню для протистояння потенціальному вторгненню Китаю і які висновки зроблені з оборони України від Росії: експерти аналізують ситуацію та роблять висновки
Еспресо вивчив матеріали CNN на цю тему.
Триденні військові навчання, які Китай провів у Тайванській протоці на початку квітня, підігріли побоювання, що країна готується до вторгнення. Китайська армія імітувала блокаду острова Тайвань, відправивши авіаносець і 12 військово-морських кораблів, щоб оточити його, і провівши понад сотню бойових літаків в зону розпізнавання ППО.
Тайвань, своєю чергою, оголосив про продовження періоду обов’язкової військової служби з чотирьох місяців до року та прискорив розробку своєї місцевої програми озброєнь для підвищення боєготовності. А ще оголосив про перемовини із США щодо створення "непередбачених запасів" боєприпасів на території Тайваню.
У ЗМІ Тайвань нерідко порівнюють з Україною: який досвід з війни, що триває, може бути корисним у випадку із потенційним військовим зіткненням. Головна відмінність від України – Тайвань острів і не має сухопутних кордонів, через які можливе регулярне постачання зброї. І якщо з Україною Захід застосував метод постійного збільшення постачання через сухопутний кордон вже під час конфлікту, із Тайванем так не вийде. Якщо Китай розпочне вторгнення, передача зброї буде проблематичною з точки зору логістики.
Чи зможе маленький острів протистояти величезному Китаю і запаси якого озброєння є найбільш ефективними у такій ситуації? Експерти стверджують, що успіх можливий у разі асиметричної відповіді. На їхню думку, найважливіше пережити першу хвилю китайської атаки, яка, ймовірно, включатиме об’єднані ракетні удари великої дальності по інфраструктурі та військовим цілям.
Важливість асиметричних відповідей
Десятиліттями тайванські військові купували винищувачі та ракети у США, які продовжують залишатися найбільшим гарантом безпеки острова попри відсутність офіційних дипломатичних відносин. Минулого місяця адміністрація Байдена схвалила потенційні продажі зброї Тайваню на $619 млн, включаючи сотні ракет для його парку винищувачів F-16.
CNN посилається на оцінки тайванського адмірала Лі, який стверджує, що Тайваню слід відмовитися від значних інвестицій у винищувачі та есмінці, оскільки його військові активи вже значно перевершують чисельність китайських і можуть бути легко паралізовані ракетними ударами. Замість порівняння корабля з кораблем або літака з літаком, Тайвань повинен прийняти асиметричну модель ведення війни, зосереджену на закупівлі менш масштабної зброї, як-то портативні ракети та міни: їх важко виявити та вразити з повітря, але вони ефективно зупиняють просування ворога.
"В Україні військові використовували протикорабельні ракети "Нептун", щоб потопити московські лінкори, — сказав адмірал Лі. - Асиметричні системи озброєння дозволять нам зберегти наші бойові можливості. Це тому, що якщо наші вороги захочуть їх знищити, їм потрібно буде наблизитися до нас, що робить їх вразливими для нашої атаки".
"Якщо ми зможемо створити достатньо хороший асиметричний потенціал, я вважаю, що Китай не зможе захопити Тайвань силою, навіть без втручання Сполучених Штатів", – додав він.
Яка зброя потрібна для опору з досвіду України
Експерти багато порівнюють ситуацію, в якій перебуває Тайвань, з ситуацією України. Це стосується й ефективності тієї чи іншої зброї, стратегій нападу противника та вибудування лінії оборони.
Відповідно до цьогорічного Закону про дозвіл на національну оборону, ухваленого Конгресом США та підписаного президентом США Джо Байденом, Тайвань матиме право отримати від США зброю та боєприпаси на суму до 1 млрд доларів для протидії висхідній військовій загрозі Китаю.
Закон також дозволяє створити регіональний резерв на випадок непередбачених обставин, який дозволить Пентагону зберігати зброю на Тайвані для використання в разі виникнення військового конфлікту з Китаєм.
На думку експертів, США можуть бути готові надати ракети Stinger і Patriot. Перше — це ракета "земля - повітря", якою може стріляти один солдат, а система протиракетної оборони Patriot здатна перехоплювати ракети та літаки противника.
Адмірал Лі сказав, що іншою зброєю, яку можна накопичити, є Javelin, портативна протитанкова система американського виробництва, яка широко використовується українськими військовими проти російських танків.
За його словами, NASAMS також може бути корисною для націлювання на китайські військові літаки, оскільки вона здатна запускати ракету AIM-120 середньої дальності з рівня землі.
Інша зброя, яку слід розглянути, - безпілотний літальний апарат із боєприпасами – так званий дрон-самогубець, який може нести один солдат і здатний знищувати важливі цілі, а також іншу протитанкову та протикорабельну зброю. "Якщо у вас є достатньо велика кількість цих типів асиметричних систем зброї, які виживають після початкової атаки, ви можете зберегти більшу частину своїх бойових можливостей недоторканими та зупинити ворога від проведення десантної операції", — сказав Лі.
Сценарії оборони
На думку експертів, китайські військові можуть вдатися до різних варіантів, намагаючись взяти Тайвань під свій контроль.
Під час тотальної війни Китай міг би запустити ракети великої дальності, щоб знищити тайванську інфраструктуру та військові цілі перш ніж спробувати перекинути свої наземні війська через Тайванську протоку.
Інші сценарії з обмеженими військовими діями можуть включати повітряну та морську блокаду Тайваню або захоплення невеликих віддалених островів Тайваню, які знаходяться поблизу китайського узбережжя.
З огляду на це Тайваню потрібні "десятки тисяч ракет". Наприклад, якщо наш ворог має 1000 ракет, а показник успішності становить 25%, то знадобиться близько 4000 протиракет.
Окрім зброї, армія Тайваню може отримати користь від мобільних радарних систем, які дадуть їй змогу отримувати військові сигнали від США: американські військові могли б допомогти ідентифікувати потенційні цілі противника, навіть якщо наземні радіолокаційні системи були знищені.
"Хоча США не мають військ на території України, вони змогли вказати українським військовим, куди вести вогонь зі своєї зброї, надсилаючи сигнали зі свого літака радіоелектронної боротьби, — наводить слова військового експерта Лінь Ін-юй. - Ми повинні переконатися, що у нас є необхідне обладнання для зв’язку з військовими системами США під час війни".
Крім того, на думку експертів, перемовини із США щодо запасів озброєння важливі ще й з іншої точки зору: це сигнал Китаю, що США рішуче налаштовані допомогти в обороні острова.
- На думку американських військових експертів, найкращий спосіб, яким США можуть утримати Китай від військової агресії в Азії, – це допомогти Україні перемогти Росію.
- Актуальне
- Важливе