Аналітика

Що потрібно Тайваню для оборони і до чого тут Україна

Ярослава Наумова
19 квітня, 2023 середа
14:14

Скільки і якої зброї потрібно Тайваню для протистояння потенціальному вторгненню Китаю і які висновки зроблені з оборони України від Росії: експерти аналізують ситуацію та роблять висновки

Зміст

Еспресо вивчив матеріали CNN на цю тему.

Триденні військові навчання, які Китай провів у Тайванській протоці на початку квітня, підігріли побоювання, що країна готується до вторгнення. Китайська армія імітувала блокаду острова Тайвань, відправивши авіаносець і 12 військово-морських кораблів, щоб оточити його, і провівши понад сотню бойових літаків в зону розпізнавання ППО.

Тайвань, своєю чергою, оголосив про продовження періоду обов’язкової військової служби з чотирьох місяців до року та прискорив розробку своєї місцевої програми озброєнь для підвищення боєготовності. А ще оголосив про перемовини із США  щодо створення "непередбачених запасів" боєприпасів на території Тайваню.

У ЗМІ Тайвань нерідко порівнюють з Україною: який досвід з війни, що триває, може бути корисним у випадку із потенційним військовим зіткненням. Головна відмінність від України  – Тайвань острів і не має сухопутних кордонів, через які можливе регулярне постачання зброї. І якщо з Україною Захід застосував метод постійного збільшення постачання через сухопутний кордон вже під час конфлікту, із Тайванем так не вийде. Якщо Китай розпочне вторгнення, передача зброї буде проблематичною з точки зору логістики.

Чи зможе маленький острів протистояти величезному Китаю і запаси якого озброєння є найбільш ефективними у такій ситуації? Експерти стверджують, що успіх можливий у разі асиметричної відповіді. На їхню думку, найважливіше пережити першу хвилю китайської атаки, яка, ймовірно, включатиме об’єднані ракетні удари великої дальності по інфраструктурі та військовим цілям.

Важливість асиметричних відповідей

Десятиліттями тайванські військові купували винищувачі та ракети у США, які продовжують залишатися найбільшим гарантом безпеки острова попри відсутність офіційних дипломатичних відносин. Минулого місяця адміністрація Байдена схвалила потенційні продажі зброї Тайваню на $619 млн, включаючи сотні ракет для його парку винищувачів F-16.

CNN посилається на оцінки тайванського адмірала Лі, який стверджує, що Тайваню слід відмовитися від значних інвестицій у винищувачі та есмінці, оскільки його військові активи вже значно перевершують чисельність китайських і можуть бути легко паралізовані ракетними ударами. Замість порівняння корабля з кораблем або літака з літаком, Тайвань повинен прийняти асиметричну модель ведення війни, зосереджену на закупівлі менш масштабної зброї, як-то портативні ракети та міни: їх важко виявити та вразити з повітря, але вони ефективно зупиняють просування ворога.

"В Україні військові використовували протикорабельні ракети "Нептун", щоб потопити московські лінкори, — сказав адмірал Лі. - Асиметричні системи озброєння дозволять нам зберегти наші бойові можливості. Це тому, що якщо наші вороги захочуть їх знищити, їм потрібно буде наблизитися до нас, що робить їх вразливими для нашої атаки".

"Якщо ми зможемо створити достатньо хороший асиметричний потенціал, я вважаю, що Китай не зможе захопити Тайвань силою, навіть без втручання Сполучених Штатів", – додав він.

Яка зброя потрібна для опору з досвіду України

Експерти багато порівнюють ситуацію, в якій перебуває Тайвань, з ситуацією України. Це стосується й ефективності тієї чи іншої зброї, стратегій нападу противника та вибудування лінії оборони.

Відповідно до цьогорічного Закону про дозвіл на національну оборону, ухваленого Конгресом США та підписаного президентом США Джо Байденом, Тайвань матиме право отримати від США зброю та боєприпаси на суму до 1 млрд доларів для протидії висхідній військовій загрозі Китаю.

Закон також дозволяє створити регіональний резерв на випадок непередбачених обставин, який дозволить Пентагону зберігати зброю на Тайвані для використання в разі виникнення військового конфлікту з Китаєм.

На думку експертів, США можуть бути готові надати ракети Stinger і Patriot. Перше — це ракета "земля - повітря", якою може стріляти один солдат, а система протиракетної оборони Patriot здатна перехоплювати ракети та літаки противника.

Адмірал Лі сказав, що іншою зброєю, яку можна накопичити, є Javelin, портативна протитанкова система американського виробництва, яка широко використовується українськими військовими проти російських танків.

За його словами, NASAMS також може бути корисною для націлювання на китайські військові літаки, оскільки вона здатна запускати ракету AIM-120 середньої дальності з рівня землі.

Інша зброя, яку слід розглянути, - безпілотний літальний апарат із боєприпасами – так званий дрон-самогубець, який може нести один солдат і здатний знищувати важливі цілі, а також іншу протитанкову та протикорабельну зброю. "Якщо у вас є достатньо велика кількість цих типів асиметричних систем зброї, які виживають після початкової атаки, ви можете зберегти більшу частину своїх бойових можливостей недоторканими та зупинити ворога від проведення десантної операції", — сказав Лі.

Сценарії оборони

На думку експертів, китайські військові можуть вдатися до різних варіантів, намагаючись взяти Тайвань під свій контроль.

Під час тотальної війни Китай міг би запустити ракети великої дальності, щоб знищити тайванську інфраструктуру та військові цілі перш ніж спробувати перекинути свої наземні війська через Тайванську протоку.

Інші сценарії з обмеженими військовими діями можуть включати повітряну та морську блокаду Тайваню або захоплення невеликих віддалених островів Тайваню, які знаходяться поблизу китайського узбережжя.

З огляду на це Тайваню потрібні "десятки тисяч ракет". Наприклад, якщо наш ворог має 1000 ракет, а показник успішності становить 25%, то знадобиться близько 4000 протиракет.

Окрім зброї, армія Тайваню може отримати користь від мобільних радарних систем, які дадуть їй змогу отримувати військові сигнали від США: американські військові могли б допомогти ідентифікувати потенційні цілі противника, навіть якщо наземні радіолокаційні системи були знищені.

"Хоча США не мають військ на території України, вони змогли вказати українським військовим, куди вести вогонь зі своєї зброї, надсилаючи сигнали зі свого літака радіоелектронної боротьби, — наводить слова військового експерта Лінь Ін-юй. - Ми повинні переконатися, що у нас є необхідне обладнання для зв’язку з військовими системами США під час війни".

Крім того, на думку експертів, перемовини із США щодо запасів озброєння важливі ще й з іншої точки зору: це сигнал Китаю, що США рішуче налаштовані допомогти в обороні острова.

Теги:
Читайте також:
Київ
-1.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
22 грудня
19:00
Інтерв’ю
путін
Путін боїться торпедувати мирний план, але все одно це робить, - Фейгін
18:45
Інтерв’ю
Михайло Костів
"Батько конвенції про геноцид" - Рафал Лемкін: як найвизначніший юрист XX століття пов'язаний з Україною
18:29
Оновлено
ЗСУ загиблі
На Донеччині росіяни розстріляли 4 українських полонених зі 110-ї бригади: що відомо
18:07
прем'єрка Італії Мелоні
"Загроза набагато ширша, ніж ми уявляємо": прем'єрка Італії Мелоні попередила, що РФ може використати мігрантів, аби дестабілізувати ситуацію в Європі
18:00
OPINION
Внутрішнє існування РФ — мракобісся
17:42
Саломе Зурабішвілі
Грузинський прем'єр Кобахідзе висунув ультиматум президентці Зурабішвілі. Перед її виступом на мітингу в Тбілісі поліція конфіскувала авто зі звукотехнікою
17:29
курсанти
Міноборони різко збільшить стипендії курсантів: про які суми йдеться
17:14
Олександр Усик
Хоче відпочити й побачити доньку: Усик поділився планами на майбутнє після перемоги над Ф'юрі
17:02
Ексклюзив
волонтерка
Як РФ вдається дискредитувати українські благодійні фонди: пояснив засновник OSINT-агенції Molfar Старосєк
17:00
За добу росіяни обстріляли 8 населених пунктів Донеччини: загинула людина, ще одна поранена
16:44
Комплекс балістичних ракет середньої дальності KN-15 (Pukguksong-2), КНДР
Північна Корея імовірно передала РФ балістичні ракети KN-15: що про них відомо
16:00
OPINION
Чому серед українців розвелося чимало корисних ідіотів?
15:54
МВФ
Коли закінчиться війна: МВФ не виключає бойових дій до середини 2026 року
15:42
Після катастрофи танкерів з мазутом на узбережжя Новоросійська винесло мертвих дельфінів
15:25
Зеленський, Трамп
Трамп запропонував Зеленському почати думати про припинення вогню та відмову від усіх окупованих територій, - El Pais
15:21
Дрони вночі атакували Орловську область РФ: загорілася нафтобаза
15:08
Інфографіка
AGM-88 HARM
Знищують радари й засліплюють ворожу ППО: що таке AGM-88 HARM – американські ракети, якими ЗСУ свого часу шокували росіян
15:07
Оновлено
Стінг
Стінг заспівав Shape of my Heart під бандуру: на інструменті зіграв український військовий бандурист Тарас Столяр
15:03
зарплати
Три місяці без зарплати: на ТОТ росіяни не виплачують кошти працівникам Бердянського порту
15:03
Ексклюзив
Насправді все населення України отримує субсидії на електроенергію, - експерт з питань енергоефективності Павлюк
14:35
Зеленський заявив, що 2025 рік має стати для України роком справедливого миру
14:32
Ексклюзив
Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених (22.12.2024)
"У тебе є завтра, а в них немає сьогодні". Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених
14:10
путін
Путін погрожує Україні "багатократно більшими руйнуваннями" у відповідь на удар по Казані
14:07
Вибух
Окупанти вдарили дроном по Бериславу: загинув цивільний
14:00
OPINION
У війні на виснаження цивільне населення — найслабша ланка
13:48
Оновлено
Знешкодження леопарда у зоопарку Одеси: поліція та директор по-різному кажуть про те, чи вискочив звір за вольєр
13:32
грузія
У бою проти росіян на Курщині загинув командир "Вільної Грузії" Бадрі Кварацхелія
13:31
Дональд Трамп
Команда Трампа має намір оголосити про вихід США із ВООЗ "у перший день" після його вступу на посаду президента, - FT
13:18
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
За добу щонайменше 6 "шахедів" залітали до Білорусі, один з них пролетів 170 км, - Беларускі Гаюн
12:41
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 грудня: скільки коштують долар та євро у банках
12:36
санкції проти Росії
ЄС готує новий пакет санкцій проти Росії до третьої річниці повномасштабного вторгнення в Україну, - ЗМІ
12:34
Іран
В Ірані масштабна енергетична криза: на підприємствах скоротили графік роботи, школи перевели на дистанційку, - NYT
12:17
новини Львівщини
Росіяни атакували цивільного чоловіка у Куп’янську: поранення кінцівок призвели до ампутації
12:04
фейк
Росіяни поширюють у соцмережах анонси мітингів в Європі "проти порушень прав людини в Україні", - ЦПД
12:02
OPINION
Українська дипломатія: вмерла, так вмерла…
12:01
терористи ХАМАС
Перемовини між Ізраїлем і ХАМАС щодо перемир'я завершені на 90%, - BBC
11:54
Ексклюзив
Роберт Фіцо
Фіцо намагається отримати вдячність Путіна після війни, - політолог Рейтерович
11:40
втрати окупантів
На Куп’янському напрямку Сили оборони знищили бронетанкову групу російських загарбників
11:11
У Туреччині вертоліт швидкої допомоги врізався у будівлю лікарні: четверо людей загинули
10:54
ППО, обстріл, ЗСУ
Сили ППО за ніч ліквідували 52 російських БПЛА, ще 44 - не досягли цілей
Більше новин