OPINION

Що спільного в досвіді Папи римського та українців?

Олеся Ісаюк
11 листопада, 2022 п'ятниця
11:33

У Латинській Америці та Східній Європі важливим чинником уявлень про минуле та сучасне є досвід перебування в складі імперій та опір зазіханням колонізаторів. Тому різну реакцію на дії цивілізованого Заходу та виродженої Росії визначають інерція, травматичне перенесення й рудименти постколоніального ресентименту.

Зміст

У висловлюваннях Папи римського на тему Росії та в реакції загалу українців поза фаховим колом на курс лекцій професора Тімоті Снайдера про українську історію є одна спільна риса. Попри колосальну взаємну віддаленість обох особистостей і подій.

І папа, і українці походять із регіонів, що мають колективний досвід колоніального поневолення. Цілі покоління там виростають у "визвольній парадигмі", спрямованій передусім проти колишньої метрополії.

Аби побачити цю спільну рису, варто пригадати одну річ, яка не є таємницею для, наприклад, спеціалістів із міжнародних відносин та політологів. А саме – і Святіший Отець, і українці походять із регіонів та країн, що мають колективний досвід колоніального поневолення. Цілі покоління там виростають тією чи іншою мірою у "визвольній парадигмі", спрямованій, зрозуміло, передусім проти колишньої метрополії.

І отут закінчуються загальники та починаються конкретні деталі, в яких зазвичай і сидить нечистий. Папа походить із Латинської Америки, одного з регіонів "глобального Півдня". Як загалом у "глобального Півдня", повістку Латинської Америки багато в чому визначає сприйняття Заходу як колективного колонізатора, котрому дай лиш волю – і понесеться.

Україна ж – частина іншого регіону, країна зі спадком тривалої бездержавності. Це Східна Європа. Так само, як і решті країн регіону (чи в окремих випадках, скажімо, Білорусі – активній опозиційній частині суспільства), Україні справедливо притаманний антиколоніалізм, спрямований проти Росії.

Абсолютно не нова політична практика шукати союзника в особі конкурента "твоєї" імперії. Отож, немає сенсу приписувати тільки пропагандистським талантам Москви стрімке поширення проросійських настроїв у пакеті з різноманітними лівими напрямками в усій Латинській Америці. Як і замалим не обожнювання Заходу з боку східних європейців не слід приписувати чиїм би то не було свідомим зусиллям. На цьому можна було б і закрити питання, якби не те, що воно пояснює тільки вельми обмежену частину того, що відбувається.

Справжнім мастилом русофільства латиносів та західництва східних європейців є насамперед інерція.

Бо справжнім мастилом русофільства латиносів та західництва східних європейців є насамперед інерція. Миттю перебудуватися людська психіка не здатна, звички та уявлення спільноти – тим паче. Основна частина нації потрапляє з колоніальної підлеглості у свободу в системі координат, у якій точкою відліку є добрий, але суворий колоніальний "батько". На рівні конкретики вважати таким колишню метрополію не дозволяє гонор, ставити себе в центр і спокійно мислити своїми інтересами й пріоритетами ще не навчилися і не звикли, отож починаються підсвідомі пошуки нового "батька". Як правило, за принципом "від протилежного".

Другою складовою згаданого "мастила" є травматичне перенесення. Ця штука виростає з переконаності, що самому з колонізатором-насильником не справитися. А це, своєю чергою, часто ґрунтується не так на об’єктивних даних, як на суб’єктивному відчутті нікчемності та безсилля відносно колонізатора. Це відчуття на повсякдень живиться як спогадами про факт і момент поневолення, так і зусиллями колоніальної пропаганди – одним з інструментів, яким імперія тримає у покорі поневолені народи, є саме наратив про їхню недосконалість: от ви такі й сякі, вам бракує того і цього, тому ми вас вчимо такими методами, щоб до вас доходило. Наступний логічний крок – пошук захисника – зазвичай за принципом "ворог мого ворога – мій друг". Все б нічого, але рівень вимог до умовного захисника рівняється, знов-таки, не об’єктивній потребі, а глибині власної травми та болю. Як результат – лідер, чи той, хто претендує на роль рятівника, – має бути ідеальним. Узагалі, абсолютно, за якою міркою не міряй. А ще він має бути всесильним, – адже, щоб здолати могутню метрополію, треба бути, як мінімум, не слабшим за неї.

До того ж якщо хтось зголошується рятувати, чи бодай вислухати, – він теж стає опосередкованим свідком приниження. А це те, що людське самолюбство не вибачає за своєю природою. Визволення від страху повернення насильника розтягується, перетворюючись у тривалі стосунки колишньої жертви і рятівника чи кандидата на нього. Поки жертві пояснюють, що їй насправді нічого не загрожує, її внутрішній страх й огида до себе підсвідомо провокують захисну реакцію. Остання ж змушує вимагати нових і нових доказів всемогутності претендента на роль рятівника в уявному поєдинку з насильником.

"Глобальний Південь" не мав шансів познайомитися з Москвою персонально. Тому Росія уникла бомбардування травматичним перенесенням. А ось Захід шансів не мав завдяки географічній близькості.

У цій катавасії Росії пощастило – "глобальний Південь", за невеликими винятками, не мав шансів познайомитися з Москвою персонально. Тому Росія уникла бомбардування травматичним перенесенням. А ось Захід шансів не мав, зокрема, завдяки географічній близькості. Тому й прилітає то західним політикам за нібито таємні переговори з Росією, а то й Бога духу винному професорові Снайдеру за "не так" розказану історію України. Питання не в переговорах і не в нюансах лекцій. Питання – у страху, а ну ж бо раптом виявиться, буцім "наш" насильник, тобто Росія, – правий?

До всього сказаного, обом регіонам також притаманний своєрідний комплекс "бідного родича" супроти Заходу. Звідки він береться? Та все звідтіля ж, з історії. У випадку Латинської Америки сучасне населення значною мірою є креолами, тобто сумішшю корінного населення і прибульців з метрополії. За невеликими винятками, мало хто може похвалитися прямим походженням від народів-творців доколумбових цивілізацій Америки. З дуже простої причини – інків, ацтеків та інших уже впродовж перших ста років не те що здесяткували, а майже до ноги винищили пошесті – віспа, кір, скарлатина тощо. Одним із наслідків цього епідеміологічного удару і стало те, що населення росло коштом нащадків колонізаторів та дітей від змішаних шлюбів. Колонізатори принесли з собою, крім багато чого іншого, принципову образу на батьківщину, яка їх "виштовхала", а потім ще й дивилася зверху вниз, як на представників колонії. Коли до цього додалося почуття національного приниження з боку місцевих народів і племен, коктейль був готовий.

Папа римський у "російському" питанні – класичний зразок того, як виглядають рудименти колоніальної свідомості у ситуації аж ніяк не колоніальній.

У випадку України образа була результатом, з одного боку, плеканого ще з ранньомодерного часу відчуття "заборола християнства" стосовно і магометанського світу, і тієї ж Росії. Пізніше додалося усвідомлення по суті гри на боці таки тої ж Росії і під час перших Визвольних Змагань, особливо з боку Франції, і після Другої Світової війни – йдеться про ялтинські домовленості та сприяння "репатріації" з боку західних союзників.

Доречно, либонь, згадати також про схожість соціальних проблем у Латинській Америці та в Східній Європі. А ще – про поширеність магічного мислення і там, і там.

Отож папа римський у "російському" питанні – класичний зразок того, як виглядають рудименти колоніальної свідомості у ситуації аж ніяк не колоніальній. А реакція українців на сам факт лекцій Тімоті Снайдера (поза фаховим колом) – це те, як реагує спільнота у процесі визволення на те, що їх узагалі згадують. Ось такі наші справи.

Спеціально для Еспресо.

Про авторкуОлеся Ісаюк – історик, докторка гуманітарних наук, наукова співробітниця Центру досліджень визвольного руху та Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького", дослідниця нацистських і совєтських репресій у ХХ столітті.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Слідкуйте за найважливішими новинами України! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.12
    Купівля 41.12
    Продаж 41.62
  • EUR
    Купівля 43.15
    Продаж 43.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
12:24
Донецька область, стела
Росіяни атакували передмістя Краматорська: загинула людина, є поранені
12:21
Ексклюзив
ексзаступник начальника Генштабу ЗСУ генерал-лейтенант Ігор Романенко
Patriot - не зовсім та зброя, потрібні такі ЗРК, як на базі США в Польщі, - генерал Романенко про збиття міжконтинентальних ракет РФ
12:18
дрони
Українські виробники стали лідерами за кількістю заявок у серії міжнародних тендерів Коаліції дронів
12:00
OPINION
Гра в боягуза
11:55
Рафаель Гроссі МАГАТЕ
МАГАТЕ: РФ пошкодила 4 важливі для ядерної безпеки українські електропідстанції
11:40
Світовий банк
Україна отримає $4,8 млрд у межах проєкту PEACE від Світового банку, - Шмигаль
11:30
Огляд
світ, міжнародний огляд
Захід не вірить у ядерний блеф Путіна, але розглядає всі можливі сценарії через невизначеність Трампа. Акценти світових ЗМІ 22 листопада
11:23
Фанатам Queen пропонують купити дробові частки роялті від 4 пісень гурту
11:18
Україна скликає екстрене засідання з НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою, - AFP
11:15
Пресреліз
Легенди Чарівнолісся - виставав
До зимових свят вийде інклюзивна аудіовистава для дітей "Легенди Чарівнолісся"
11:14
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
11:11
указ президента
Медведчук, Табачник, Лорак, Повалій: Зеленський позбавив держнагород 34 зрадників та ворога України
11:06
новини Львівщини
Окупанти обстріляли Херсон: поранення дістав літній чоловік
11:00
PR
Та Сама П’ятниця в Алло: грандіозний день розпродажів
10:58
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Експериментальне випробування РФ залишків міжконтинентальних ракет РС-26, - Згурець про удар по Дніпру
10:48
Міноборони допустило до використання у військах всюдихід-амфібію Argo Aurora
10:32
Джо Байден
Байден розкритикував ордери МКС на арешт Нетаньяху і Галланта та пообіцяв подальшу підтримку Ізраїлю
10:31
Spotify назвав пісню, яка найшвидше набрала 1 млрд прослуховувань на стримінгу
10:08
опалення
"Без тепла 934 житлові будинки, школи, лікарні": Мінрозвитку повідомило про критичну ситуацію з опаленням у Кривому Розі
10:06
На фото: Джонатан Мейджорс
Ексдівчина Джонатана Мейджорса забрала позов про напад, через який Marvel його звільнила
10:02
OPINION
Загроза ядерного удару з боку Росії дуже низька
09:40
Німеччина, військова форма
У Німеччині розпочалася підготовка до потенційної війни з Росією, - ЗМІ
09:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 6-13 листопада
У пожежному режимі керівництво РФ штовхає особовий склад на штурми, - комбат ударних БпАК "АХІЛЛЕС" про Куп'янщину
09:14
обстріл, ППО
У Маріуполі спрацювала ворожа ППО, у місті частково зникло електропостачання, - Андрющенко
09:04
Очільник МЗС Чехії Ліпавський приїхав до Києва
08:58
Танкер для доставки СПГ
У РФ завод з виробництва СПГ майже законсервований через західні санкції проти російської енергетики
08:51
В Австрії показали фільм "Буча" про окупацію Київщини
08:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 13-20листопада
У Часовому Ярі з доступу до води лишилась одна свердловина, - очільник МВА
08:33
Газпром нафта
Росія поставила КНДР понад мільйон барелів нафти за військову допомогу у війні проти України, - BBC
08:30
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 32, серед них діти
08:14
Покровськ
Минулої доби на фронті відбулось 190 бойових зіткнення. Найважча ситуація на Покровському та Курахівському напрямках
08:00
OPINION
Путін грає у Карибську кризу-2
07:54
втрати окупантів
ППО, 1050 військових і 5 артсистем: втрати армії РФ за добу війни в Україні
07:48
біткоїн
Біткоїн виріс до позначки більше ніж $99 тис.
07:00
Жаір Болсонару
Експрезидента Бразилії Болсонару звинуватили в спробі держперевороту у 2022 році
06:48
Ілон Маск
Ілон Маск розкритикував закон Австралії про заборону соцмереж для дітей молодших 16 років
06:41
Олаф Шольц
Шольц має намір балотуватися на другий термін від СДПН, - DW
06:31
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі 6 ракетоносіїв: загальний залп - до 23 "калібрів"
06:20
міни, замінований пляж
Україна використовуватиме надані США протипіхотні міни лише на власній території, - Пентагон
05:55
Анонс
Карпати, УПЛ
УПЛ: розклад матчів і трансляцій 14-го туру
Більше новин