Корисні види риби, які варто додавати до раціону

20 січня, 2025 понедiлок
18:38

Риба - це один із найкорисніших продуктів у раціоні людини, адже є джерелом високоякісного білка, корисних жирів, вітамінів і мікроелементів

Зміст

Дієтологи та експерти радять вживати рибу щонайменше двічі на тиждень. Проте важливо розуміти, що не всі види риби однаково корисні. Крім того, деякі підводні мешканці під час життєдіяльності поглинають більше токсичних речовин, важких металів та мікропластику, ніж інші. Тому важливо знати, які види риби найбільш цінні для здоров’я, а також чому їх варто їсти частіше.

Які види риби найбільш корисні для людини

Риба – це справжнє джерело поживних речовин, які важливі для здоров’я. Вони містять багато білка, вітамінів групи В та корисних мінералів, зокрема заліза, селену, цинку, а подекуди й кальцію. Як зазначає кваліфікована дієтологиня Крістен Карлі, білок відіграє ключову роль у відновленні м’язової тканини, зміцненні імунітету та підтримці енергійності й тривалого відчуття ситості. Крім того, мікроелементи, що входять до складу риби, сприяють нормальній роботі обміну речовин, підтримують імунітет і здоров’я серцево-судинної системи та кісткової тканини.

Водночас деякі з найцінніших для здоров’я видів риби є відмінними джерелами Омега-3 жирних кислот та вітаміну D. Ці елементи сприяють підтримці нормальної роботи серця, зменшують запальні процеси в організмі та зміцнюють імунітет. Крім того, вони важливі для збереження міцності кісток та поліпшення шкірних покривів.

Сардини

Сардини заслужено в топі серед найкорисніших риб у світі. Навіть консервовані варіанти вирізняються високою поживністю та доступністю, що робить їх ідеальним вибором для здорового харчування. Ця риба багата на Омега-3 жирні кислоти, які допомагають боротися із запаленнями, знижують ризик депресії, серцево-судинних хвороб та інсультів. Цікаво, що в сардині більше Омега-3, ніж у більш популярному лососі. 

Додатковою перевагою цього виду риби є високий вміст кальцію. Одна банка сардин містить таку ж кількість цього мінералу, як склянка молока. Важливо, що в рибі також міститься вітамін D, який сприяє ефективному засвоєнню кальцію.

Сардини можна вживати разом із макаронними виробами, тушкувати з овочами або подавати в салатах чи з крекерами. 

Оселедець

Завдяки високому вмісту нежирного білка, ця риба забезпечує довге відчуття ситості. Оселедець насичений Омега-3 жирними кислотами, вітамінами D та В12, які допомагають правильній роботі серцево-судинної системи і забезпечують здоров'я кісток. Крім того, ця риба багата селеном – мікроелементом, що підтримує функціонування щитоподібної залози, а також йодом.

"Крім того, в оселедці міститься йод. 100 г цієї риби забезпечить практично половиною добової дози цього необхідного для роботи щитоподібної залози елемента. Важливий для щитоподібної залози також селен. В оселедці його досить багато - близько 37 мкг за мінімальної добової потреби 50 мкг.⁣⁣ ⁣Оселедець містить потужні антиоксиданти: вітамін Е і селен. Обидві ці поживні речовини важливі для роботи імунної системи", - зазначає лікарка-дієтологиня вищої категорії Світлана Фус в Instagram

 Оселедець часто споживають у маринованому або консервованому вигляді, додають до салатів, а також закусок. Однак ця риба добре смакуватиме, якщо її тушкувати з овочами.

Оселедець. Фото: Freepik

Лосось

Лосось є одним із найпопулярніших видів риби завдяки своїй універсальності в приготуванні та високій поживній цінності. Він багатий Омега-3 жирними кислотами, які покращують роботу серця, мозку та зменшують запалення в організмі. Крім того, вітамін D у складі лосося сприяє зміцненню кісток і підтримці імунної системи.

Особливо важливо звертати увагу на місце вилову лосося, оскільки відповідальний вилов гарантує безпечність для споживання, тому обов'язково читайте дані на упаковці. 

Ця риба має м’який смак, тому чудово поєднується з різними маринадами та приправами, її часто споживають просоленою, смажать, запікають або додають до салатів із зеленню, макаронів, рибних тако тощо. Консервований лосось є більш доступним, його можна використовувати для приготування рибних котлет, намазок або салатів. Він зберігає більшість корисних властивостей свіжої риби й дає змогу створювати бюджетні, але смачні страви.

Анчоуси

Ця невеличка, проте поживна риба є справжнім джерелом корисних речовин. Анчоуси містять багато білка, Омега-3 жирних кислот та кальцію. Крім того, вона є гарним джерелом селену — потужного антиоксиданту, що захищає клітини від ушкоджень, знижуючи ризик серцево-судинних захворювань, раку та інших хвороб.

Зазвичай анчоуси продаються у вигляді консервів, упакованими в олії або у вигляді пасти. Через насичений солоний смак їх часто використовують для різних страв.

Форель

Форель дещо схожа на лосося, адже ці види риб близькі за складом та взаємозамінні в кулінарії. Як і лосось, вона багата на Омега-3 жирні кислоти, білки та вітамін D. Хоча вона розташована вище в харчовому ланцюгу, її поживна цінність та вишуканий смак легко компенсують цей нюанс, роблячи її чудовим вибором для раціону. "Ця м’яка риба багата на Омега-3, містить менше забруднюючих речовин, ніж інша риба, яка  вище в ланцюгу живлення", - розповіла Карлі.

Цікаво, що всього 100 грамів форелі можуть забезпечити денну норму вітаміну D, важливого для зміцнення імунітету та здоров’я кісток. Райдужна форель, із її яскравою шкірою та насиченим помаранчевим м’ясом, виглядає ефектно на тарілці, її використовують для приготування багатьох страв. 

Форель. Фото: Freepik

Чи може вживання риби нести шкоду здоров'ю

Нині багато видів риби, яка за своєю природою є корисною, викреслюють зі списків меню через непридатність для споживання. Це відбувається тому, що риба може містити забруднювачі, зокрема ртуть, мікропластик та поліхлоровані біфеніли (PCBs), які можуть негативно впливати на здоров'я людини. Ртуть може шкодити нервовій системі, особливо небезпечна вона для дітей та вагітних жінок. Мікропластик містить токсичні речовини, які небезпечні для організму. ПХБ також накопичуються у деяких видах риби та можуть порушувати функцію імунної системи, гормональний баланс людини. Тому важливо перевіряти походження та безпечність риби, зокрема через бази даних, наприклад Seafood Watch

Однак є способи мінімізувати ризик. Один із них — вибирати рибу, виловлену в природних умовах. Така риба зазвичай містить менше токсичних речовин, ніж вирощена на фермах, де можуть використовувати добавки та антибіотики. Крім того, риба, яка нижче в харчовому ланцюгу, є більш безпечним вибором, адже вона накопичує менше токсинів, оскільки не харчується забрудненою рибою. 

За даними FDA краще взагалі уникати деяких видів риби, оскільки вони поглинають багато ртуті: королівська скумбрія, марлін, глибоководний окунь, риба-меч, багатоокий тунець тощо. Ці види риб часто знаходяться на вершині харчового ланцюга, що призводить до накопичення токсичних речовин в їхньому організмі.

Забруднення природних водойм. Фото: Freepik

Джерела: Real Simple, Today

Теги:
Читайте також:
Київ
-4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
22 лютого
16:22
Оновлено
Росіяни атакували безпілотниками Куп’янськ та район, є поранені
16:17
З початку доби на фронті сталося 54 бої: окупанти намагаються атакувати на 10 напрямках
16:17
Оновлено
Німеччина
У Берліні 18-річний чеченець ходів підірвати посольство Ізраїлю, а 19-річний сирієць поранив відвідувача Меморіалу жертв Голокосту
16:07
OPINION
У 1933 році США визнали СРСР. Майже те саме зараз робить Трамп
15:04
безпілотник, дрон
Росіяни скинули вибухівку з дрона на цивільне авто у Херсоні, є постраждалий
15:03
Огляд
Олександр Усик
Пригоди Усика в Саудівській Аравії та тріумф Магучіх: головні новини українського спорту за тиждень
15:00
Ексклюзив
виступ Дональда Трампа в Давосі
Трамп хоче, щоб Україна капітулювала перед його нав'язуванням мирної угоди, - дипломат Брайза
14:59
Папа Римський, Папа Франциск
Госпіталізований через пневмонію Папа Франциск пробуде у лікарні ще принаймні тиждень
14:58
В Одесі затримали чоловіка, який розпилив сльозогінний газ і здійснив кілька пострілів у представника ТЦК
14:57
US Department of Defense
Цьогоріч Нідерланди продовжать постачати Україні літаки F-16
14:48
Американська письменниця Сент-Клер хоче через суд визнати Маска батьком своєї дитини та отримати одноосібну опіку над сином
14:37
В Японії номінували на культурну премію мангу про війну в Україні
14:11
Оновлено
Удар по Костянтинівці 22 лютого
РФ скинула 7 авіабомб на Костянтинівку: загинули двоє людей, ще троє поранено
14:08
Віктор Медведчук
Кремль не просив про обмін Медведчука, а Богуслаєвим навіть не цікавиться, - Коордштаб
14:06
Келлог відвідав поранених українських воїнів у військовому госпіталі в Ірпені
14:02
OPINION
Венс і консервативна контрреволюція
13:56
хакер
Викрадено майже $1,5 млрд: біржа Bybit зазнала найбільшого зламу в історії криптовалют
13:55
Ексклюзив
Путін і Лавров
Ушаков, Лавров та Путін маніпулюють Трампом щодо угоди зі США про надра, - дипломат Брайза
13:46
Ексклюзив
Олег Рибачук
Формула "я і мої п'ять-шість менеджерів" розвалюється на наших очах, - Рибачук
13:22
РФ обстріляла з артилерії Краснопільську громаду на Сумщині: сталася пожежа у будинку, постраждала людина
13:19
Оновлено
Зеленський, Трамп
Київ та Вашингтон ще працюють над текстом угоди про корисні копалини. Що не подобається Україні і чи підпишуть документ сьогодні
13:00
Білий дім
Через назву затоки: Associated Press подала до суду на трьох представників адміністрації Трампа
12:59
зима сонце
Морози триватимуть: синоптикиня Діденко розповіла, якою буде погода в Україні у неділю
12:22
Ситуація контрольована: у ДСНС розповіли про стан укриття на ЧАЕС, в яке влучив російський дрон 14 лютого
12:01
OPINION
Нова реальність. Стислий опис
11:42
новини Львівщини
Дрони СБУ вдарили по нафтоперекачувальній станції РФ на Кубані: вона припинила роботу
11:36
Літак JetBlue, США
У РФ анонсували нову зустріч з представниками США протягом наступних двох тижнів, - росЗМІ
11:35
Ексклюзив
ЗСУ
Україна вже виграла війну. Потрібно лиш закріпити досягнуті результати, - військовослужбовець Тимочко
11:05
Сибіга й Каллас скоординували кроки напередодні третьої річниці повномасштабного вторгнення
11:05
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 лютого: скільки коштують долар та євро
11:02
Джордж Армітедж
У віці 82 років помер режисер Джордж Армітедж, відомий за фільмами "Хітмен" та "Маямі Блюз"
10:48
Оновлено
США погрожують вимкнути Starlink, якщо Україна не підпише угоду про корисні копалини, - Reuters
10:36
Порт Маріуполя
У порт Маріуполя окупанти привезли 88 вагонів викраденого вугілля
10:35
Оновлено
В Україну приїхав генінспектор Бундесверу Карстен Броєр: говорив про потреби ЗСУ із Сирським і Умєровим
10:13
Російський газ
Путіну запропонували возити газ із РФ на атомних підводних човнах: російський диктатор вважає ідею перспективною
10:08
Ексклюзив
На Донеччині внаслідок російських обстрілів загинули 5 людей, понад 50 будинків зруйновано
10:00
OPINION
блог Андрій Магера
Трамп — Путін: уявіть, що Рузвельт раптом захотів мати справи з Гітлером
09:49
забруднене повітря
У Києві зранку зафіксували погіршення стану повітря
09:48
Бурітікупу
У бразильському місті Бурітікупу через ерозію ґрунт утворились гігантські воронки: влада оголосила надзвичайний стан
09:29
Інтерв’ю
Олекса Руденко
Символіка бригад – не просто емблеми, це частина ідентичності, - Олекса Руденко про сенси в ЗСУ
Більше новин