Корисні види риби, які варто додавати до раціону

20 січня, 2025 понедiлок
18:38

Риба - це один із найкорисніших продуктів у раціоні людини, адже є джерелом високоякісного білка, корисних жирів, вітамінів і мікроелементів

Зміст

Дієтологи та експерти радять вживати рибу щонайменше двічі на тиждень. Проте важливо розуміти, що не всі види риби однаково корисні. Крім того, деякі підводні мешканці під час життєдіяльності поглинають більше токсичних речовин, важких металів та мікропластику, ніж інші. Тому важливо знати, які види риби найбільш цінні для здоров’я, а також чому їх варто їсти частіше.

Які види риби найбільш корисні для людини

Риба – це справжнє джерело поживних речовин, які важливі для здоров’я. Вони містять багато білка, вітамінів групи В та корисних мінералів, зокрема заліза, селену, цинку, а подекуди й кальцію. Як зазначає кваліфікована дієтологиня Крістен Карлі, білок відіграє ключову роль у відновленні м’язової тканини, зміцненні імунітету та підтримці енергійності й тривалого відчуття ситості. Крім того, мікроелементи, що входять до складу риби, сприяють нормальній роботі обміну речовин, підтримують імунітет і здоров’я серцево-судинної системи та кісткової тканини.

Водночас деякі з найцінніших для здоров’я видів риби є відмінними джерелами Омега-3 жирних кислот та вітаміну D. Ці елементи сприяють підтримці нормальної роботи серця, зменшують запальні процеси в організмі та зміцнюють імунітет. Крім того, вони важливі для збереження міцності кісток та поліпшення шкірних покривів.

Сардини

Сардини заслужено в топі серед найкорисніших риб у світі. Навіть консервовані варіанти вирізняються високою поживністю та доступністю, що робить їх ідеальним вибором для здорового харчування. Ця риба багата на Омега-3 жирні кислоти, які допомагають боротися із запаленнями, знижують ризик депресії, серцево-судинних хвороб та інсультів. Цікаво, що в сардині більше Омега-3, ніж у більш популярному лососі. 

Додатковою перевагою цього виду риби є високий вміст кальцію. Одна банка сардин містить таку ж кількість цього мінералу, як склянка молока. Важливо, що в рибі також міститься вітамін D, який сприяє ефективному засвоєнню кальцію.

Сардини можна вживати разом із макаронними виробами, тушкувати з овочами або подавати в салатах чи з крекерами. 

Оселедець

Завдяки високому вмісту нежирного білка, ця риба забезпечує довге відчуття ситості. Оселедець насичений Омега-3 жирними кислотами, вітамінами D та В12, які допомагають правильній роботі серцево-судинної системи і забезпечують здоров'я кісток. Крім того, ця риба багата селеном – мікроелементом, що підтримує функціонування щитоподібної залози, а також йодом.

"Крім того, в оселедці міститься йод. 100 г цієї риби забезпечить практично половиною добової дози цього необхідного для роботи щитоподібної залози елемента. Важливий для щитоподібної залози також селен. В оселедці його досить багато - близько 37 мкг за мінімальної добової потреби 50 мкг.⁣⁣ ⁣Оселедець містить потужні антиоксиданти: вітамін Е і селен. Обидві ці поживні речовини важливі для роботи імунної системи", - зазначає лікарка-дієтологиня вищої категорії Світлана Фус в Instagram

 Оселедець часто споживають у маринованому або консервованому вигляді, додають до салатів, а також закусок. Однак ця риба добре смакуватиме, якщо її тушкувати з овочами.

Оселедець. Фото: Freepik

Лосось

Лосось є одним із найпопулярніших видів риби завдяки своїй універсальності в приготуванні та високій поживній цінності. Він багатий Омега-3 жирними кислотами, які покращують роботу серця, мозку та зменшують запалення в організмі. Крім того, вітамін D у складі лосося сприяє зміцненню кісток і підтримці імунної системи.

Особливо важливо звертати увагу на місце вилову лосося, оскільки відповідальний вилов гарантує безпечність для споживання, тому обов'язково читайте дані на упаковці. 

Ця риба має м’який смак, тому чудово поєднується з різними маринадами та приправами, її часто споживають просоленою, смажать, запікають або додають до салатів із зеленню, макаронів, рибних тако тощо. Консервований лосось є більш доступним, його можна використовувати для приготування рибних котлет, намазок або салатів. Він зберігає більшість корисних властивостей свіжої риби й дає змогу створювати бюджетні, але смачні страви.

Анчоуси

Ця невеличка, проте поживна риба є справжнім джерелом корисних речовин. Анчоуси містять багато білка, Омега-3 жирних кислот та кальцію. Крім того, вона є гарним джерелом селену — потужного антиоксиданту, що захищає клітини від ушкоджень, знижуючи ризик серцево-судинних захворювань, раку та інших хвороб.

Зазвичай анчоуси продаються у вигляді консервів, упакованими в олії або у вигляді пасти. Через насичений солоний смак їх часто використовують для різних страв.

Форель

Форель дещо схожа на лосося, адже ці види риб близькі за складом та взаємозамінні в кулінарії. Як і лосось, вона багата на Омега-3 жирні кислоти, білки та вітамін D. Хоча вона розташована вище в харчовому ланцюгу, її поживна цінність та вишуканий смак легко компенсують цей нюанс, роблячи її чудовим вибором для раціону. "Ця м’яка риба багата на Омега-3, містить менше забруднюючих речовин, ніж інша риба, яка  вище в ланцюгу живлення", - розповіла Карлі.

Цікаво, що всього 100 грамів форелі можуть забезпечити денну норму вітаміну D, важливого для зміцнення імунітету та здоров’я кісток. Райдужна форель, із її яскравою шкірою та насиченим помаранчевим м’ясом, виглядає ефектно на тарілці, її використовують для приготування багатьох страв. 

Форель. Фото: Freepik

Чи може вживання риби нести шкоду здоров'ю

Нині багато видів риби, яка за своєю природою є корисною, викреслюють зі списків меню через непридатність для споживання. Це відбувається тому, що риба може містити забруднювачі, зокрема ртуть, мікропластик та поліхлоровані біфеніли (PCBs), які можуть негативно впливати на здоров'я людини. Ртуть може шкодити нервовій системі, особливо небезпечна вона для дітей та вагітних жінок. Мікропластик містить токсичні речовини, які небезпечні для організму. ПХБ також накопичуються у деяких видах риби та можуть порушувати функцію імунної системи, гормональний баланс людини. Тому важливо перевіряти походження та безпечність риби, зокрема через бази даних, наприклад Seafood Watch

Однак є способи мінімізувати ризик. Один із них — вибирати рибу, виловлену в природних умовах. Така риба зазвичай містить менше токсичних речовин, ніж вирощена на фермах, де можуть використовувати добавки та антибіотики. Крім того, риба, яка нижче в харчовому ланцюгу, є більш безпечним вибором, адже вона накопичує менше токсинів, оскільки не харчується забрудненою рибою. 

За даними FDA краще взагалі уникати деяких видів риби, оскільки вони поглинають багато ртуті: королівська скумбрія, марлін, глибоководний окунь, риба-меч, багатоокий тунець тощо. Ці види риб часто знаходяться на вершині харчового ланцюга, що призводить до накопичення токсичних речовин в їхньому організмі.

Забруднення природних водойм. Фото: Freepik

Джерела: Real Simple, Today

Теги:
Читайте також:
Київ
+11.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.52
    Купівля 41.52
    Продаж 42.1
  • EUR
    Купівля 47.86
    Продаж 48.58
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
23 червня
01:45
Оновлено
БПЛА, шахед, дрон
РФ атакує безпілотниками Україну: в Києві є постраждалі
00:43
Трамп
"Зробимо Іран великим знову": Трамп висловився щодо зміни режиму Тегерана
00:17
віце-президент США Джей Ді Венс
США воюють не з Іраном, а з його ядерною програмою, - Венс
00:09
Оновлено
"Реал", клубний ЧС-2025
Клубний ЧС-2025: результати матчів 22 червня
2025, неділя
22 червня
23:42
Володимир Зеленський
"Очікую на повний звіт щодо наслідків та обставин": Зеленський відреагував на удар РФ по тренувальному полігону ЗСУ
23:24
Оновлено
Зеленський зустрівся з міністром оборони Норвегії Сандвіком: Осло виділить $400 млн для українського виробництва дронів
23:04
Оновлено
вибухи обстріл
Росіяни завдали ракетного удару по тренувальному полігону однієї з бригад Сухопутних військ на Миколаївщині: 3 загиблих, 14 поранених
22:50
евакуація
Із Сумщини цього тижня евакуювали понад 350 людей, - ОВА
22:30
чорний леопард
У горах Болгарії блукає чорний леопард: небезпечну ділянку перекрили, розставили пастки, тварину шукають 100 поліцейських і мисливців
22:20
Вано Надірадзе
В Києві помер підполковник Вано Надірадзе, який керував грузинським підрозділом у ССО
22:13
Ексклюзив
Ігор Семиволос
"Іран залишить це питання підвішеним": експерт-міжнародник Семиволос про закриття Ормузької протоки
22:06
Саміт НАТО у Гаазі
У НАТО домовилися збільшити витрати на оборону до 5% національних ВВП, - ЗМІ
21:47
Журналіст Владислав Єсипенко
Українського журналіста "Радіо Свобода" Владислава Єсипенка звільнили з увʼязнення в окупованому Криму
21:39
Ексклюзив
Петро Порошенко
Атака США по Ірану в інтересах України, - Порошенко
21:15
Лавров
Лавров сказав у розмові з Сіярто, що удар США по Ірану "ознаменував витік ескалації конфлікту"
21:00
Ексклюзив
Павло Вишебаба
Ми маємо серйозно думати над тим, щоб долучати жінок до війська, - боєць ЗСУ Вишебаба
20:45
МЗС України
"Агресивність дій іранського режиму призвела до нинішніх подій": МЗС України відреагувало на удари США 22 червня по ядерних обʼєктах Тегерану
20:42
Ексклюзив
Сергій Тихановський на волі (Вільнюс, 21 червня 2025 року)
"Ми маємо чітку політичну фігуру з ясними позиціями": радник Тихановської Вячорка про повернення з ув’язнення Сергія Тихановського
20:30
Ексклюзив
Трамп путін
При Трампі Путін не боїться за свою безпеку, - політолог Фесенко
20:25
Ексклюзив
Вибух в Ірані
"Сподіваюся, що американці мали успіх, але дуже в цьому сумніваюсь": військовий експерт Лакійчук про удар США по Ірану
20:21
Іран
"Вони зрадили дипломатію": Іран заявив, що США та Ізраїль повинні нести "відповідальність за наслідки війни"
20:21
Оновлено
У Дамаску стався теракт – терорист-смертник підірвав себе у церкві
19:30
Огляд
Таємниці НЛО: як і для чого Пентагон десятиліттями дурив світ фальшивими інопланетянами. Пояснюємо
19:23
Сергій та Світлана Тихановські на брифінгу у Вільнюсі (22.06.2025)
Сергій Тихановський: Путін - наш спільний ворог, Крим - це Україна, Зеленський - герой, якого я підтримую абсолютно та безмежно
19:22
Миколаївська область
РФ здійснила ракетний обстріл по Очакову: є поранені, серед них - діти
19:00
Інтерв’ю
Девід Рейнольдс Ігнатіус
Путін не може діяти цілком самостійно, підтримка Китаю критично важлива, - журналіст із США Ігнатіус
18:51
Човни на озері Тахо в Каліфорнії
На озері Тахо в США перекинувся човен: шестеро людей загинули, двоє зникли безвісти
18:35
Ексклюзив
На фото: Павло Вишебаба
Є консенсус, що військові заслужили повагу. Щоб їх критикувати, люди говорять, що хтось не справжній військовий, - боєць ЗСУ Вишебаба
18:02
ЗСУ
З початку доби на фронті зафіксували 69 боїв: на Покровському напрямку ворог 20 разів намагався просунутися до українських позицій
17:47
Віцепрем'єр Чернишов повернувся до України
17:45
Інтерв’ю
Ігор Яковенко
Путін і Трамп грають кожний у свою гру: один вбиває, інший прикриває, - Яковенко
17:19
Кремль готує нові військові операції у Європі: Буданов надав Зеленському докази
17:15
Огляд
GBU-57
Найбільша неядерна бомба, яку застосовували вперше в історії: що таке GBU-57, якою американці атакували ядерні об'єкти Ірану
17:15
OPINION
Варто нагадати: Іран є одним із ключових союзників Кремля у війні проти України
16:53
Оновлено
РФ вночі атакувала Україну: у Ніжині, Краматорську та Слов'янську є загиблі та поранені
16:46
"Надихаюсь ними": Вакарчук уперше показав своїх доньку й сина
15:59
OPINION
Трамп вирішив бомбити Іран. Ізраїль радіє, Іран не дуже
15:49
Мапа операції "Опівнічний молот" (Midnight Hammer)
Американська операція "Опівнічний молот": 120 літаків поцілили по ядерних об'єктах Ірану 75-ма високоточними боєприпасами
15:46
Україна отримала чесько-словацький легкомоторний літак РЕБ для боротьби з дронами
15:40
Польща
Польща готує плани евакуації творів мистецтва на випадок російського вторгнення
Більше новин