Огляд

Інавгурація президента США: церемонія для Дональда Трампа та історія символічної події

19 січня, 2025 неділя
08:00

Вже за лічені дні американці та увесь світ спостерігатимуть за інавгурацією нового, 47-го президента США, яким обрали Дональда Трампа. Церемонія із понад 200-літньою історією запланована на 20 січня

Зміст

Що таке інавгурація, звідки вона взялась та коли вперше відбулася у США

Інавгурація Рузвельта, 20 січня 1945 року

Інавгурація Рузвельта, 1945 р. Фото: New Park Service

Інавгурація – це особлива урочиста церемонія, під час якої новий глава держави офіційно вступає на свою посаду. В Америці цей захід є доволі масовим, адже привітати нового президента виявляється завжди чимало охочих.

Сама назва події походить із давньоримських часів, коли посвячення правителів відбувалося за участі так званих авгурів – офіційних жерців у Стародавньому Римі, які начебто за знаками вгадували волю богів. Саме вони урочисто посвячували нових правителів і чиновників до виконання їхніх обов'язків. А з того часу назва та подія трансформувалися до умов сучасності, пройшовши у кожній країні свій шлях.

Інавгурація президента для Америки вважається найвищим символом мирної передачі влади та присягу складають глави держави навіть після переобрання. А перша церемонія відбулася у далекому 1879 році й вимагала певної імпровізації. Тоді, 30 квітня, перший американський президент Джордж Вашингтон гучно прибув до Нью-Йорка, привітати його зібрався великий натовп, перед яким він склав присягу з балкона Федерал-холу на Волл-стріт. Власне він також започаткував дві цікаві речі, які залишилися у спадок для майбутніх президентів країни – йдеться про інавгураційну промову та про звертання "містере президенте".

Як виглядає процес інавгурації американського президента: традиції та зміни упродовж понад 200 років

Капітолій (Вашингтон)

Фото: Freepik

Після першої інавгурації Вашингтона, яка відбулася 30 квітня, датою для наступних таких заходів Конгрес США встановив 4 березня. Такий тривалий час після виборів був зумовлений тогочасними особливостями процесу підрахунку голосів та збору інформації. 

Проте вже у 1933 році дату змінили. Ухваливши двадцяту поправку до Конституції, Конгрес скоротив проміжок часу між виборами та інавгурацією. Новопризначеною датою стало 20 січня, що допомогло скоротити перехідний період політичної невизначеності у країні. Втім, якщо цей день раптом випаде на неділю, церемонія переноситься на 21 січня.

Близько двох сотень років американські президенти складають свою присягу у Капітолії: спочатку всередині, згодом тривалий час зовні, на східному портику Капітолія, але це змінилося в 1981 році, коли Рональд Рейган хотів задовольнити дедалі більшу кількість глядачів, які хотіли бути присутніми на церемонії та переніс її до західного портика будівлі, де вона залишається й сьогодні.

Упродовж стількох років завдяки появі численних традицій інавгурація від простої церемонії складання присяги розширилася до цілоденної події, обрамленої парадами та різними світськими заходами. Подію транслюють на телебаченні, а медіа перетворюють її у численні новини та репортажі.

Тож, як вже згадувалося, традиційно церемонія проводиться перед Капітолієм за участі великої кількості глядачів. Сюди новий президент прибуває разом із сім'єю, тут складає присягу, кладучи руку на Біблію, а опісля виголошує промову, це усе супроводжується парадами та урочистостями, якщо тогочасні умови не вносять корективів. 

Окрім того, упродовж останніх кількох десятиліть існує також традиція відвідувати у цей день богослужіння перед складанням присяги. Ще однією цікавою традицією є чаювання, яке для нового президента і його сім'ї влаштовує попередній лідер країни, символічно передаючи Білий дім.

Цікаві моменти з історії численних інавгурацій США

інавгурація Джо Байдена

Фото: Navy Petty Officer 1st Class Carlos M. Vazquez II

Упродовж стількох років головна церемонія для нового президента встигла зібрати чимало різноманітних моментів: найкоротша і найдовша промова, наймасовіший захід, найдорожча церемонія та багато іншого.

Зокрема, найкоротшу промову, яка складалася лише зі 135 слів, виголосив 1793 року Джордж Вашингтон під час своєї другої інавгурації. Він же також додав у кінці "Хай допоможе мені Господь", що згодом стало традиційними словами для багатьох наступників. А ще Вашингтон танцював менует після своєї інавгурації.

Тим часом найдовша промова пролунала з уст Вільяма Генрі Гаррісона у 1841 році, тоді він, стоячи під вітром без капелюха й пальта, спромігся говорити близько двох годин. Гаррісон перебував на посаді менше ніж будь-який із президентів США, адже лише за місяць після складання присяги він помер від хвороби. Однією з версій власне було те, що він застудився через таку тривалу промову.

Найнеочікуваніше місце для складання присяги дісталося Ліндону Джонсу, який став 36-м президентом США і склав її на борту президентського літака, що стояв на аеродромі Далласа, безпосередньо перед вильотом до Вашингтона. Причина такого поспіху та спартанських умов – убивство президента Кеннеді, яке точно не залишало місця звичним урочистостям.

А от сучасні інавгураційні паради вперше виглядали як спонтанна процесія, яка зібралася у той момент, коли після своєї другої інавгурації у 1805 році Томас Джефферсон їхав верхи на коні від Капітолія до Президентського дому. Проте найчисельніший натовп під час своєї церемонії присяги зібрав вже наш сучасник – Барак Обама. За різними оцінками, її відвідали від 800 тисяч до 1,8 мільйона людей.

Натомість за вартістю церемонії Дональда Трампа ніхто не зміг обігнати. Його інавгурація 20 січня 2017 року стала найдорожчою в історії США, адже на її проведення витратили близько 90 мільйонів доларів.

Церемонія ж Джо Байдена вперше пройшла із суворими обмеженнями через пандемію коронавірусу. 

Як відбуватиметься друга інавгурація Дональда Трампа 20 січня 2025 року

Дональд Трамп

Дональд Трамп, фото: GettyImages

Новий 47-й президент США Дональд Трамп прагне виконати усі традиційні церемонії у повному обсязі. Тому урочистості стартували вже цими вихідними та триватимуть аж до вівторка.

Проте головним днем, як і очікувано, стане понеділок, 20 січня, коли він складатиме присягу. Через те, що Штатам обіцяють доволі холодну погоду із 7 градусами морозу та сильним вітром, церемонію уперше за останні 40 років вирішили перенести до приміщення, тобто у ротонду Капітолія. Попри такі зміни, політик обіцяє гостям та глядачам події красиве видовище.

Отож, 20 січня для Трампа і його сім'ї розпочнеться традиційним богослужінням, після якого у Білому домі подружжя Байденів влаштує традиційне чаювання, символічно передаючи його Трампові.

Інавгурація розпочнеться опівдні, Трамп покладе руку на Біблію і прочитає президентську присягу з 35 слів, саме після цього він офіційно стане президентом Америки. Опісля він виголосить свою промову. На стадіоні Capital One Arena у Вашингтоні буде організована пряма трансляція церемонії й параду. 

На церемонії присяги очікують виступи кантрі-музикантів Лі Грінвуда та Керрі Андервуд. А національний гімн виконає оперний співак Крістофер Маччіо. Сам політик після складання присяги планує приєднатися до своїх прихильників на території Capital One.

Відвідають подію колишні президенти США та колишні перші леді, запрошені також президенти інших країн, зокрема Сі Цзіньпін, але замість нього Китай відправить віцепрезидента Хань Чжена. Серед лідерів країн ЄС тільки Мелоні отримала особисте запрошення на захід. За інформацією Politico, президентку Єврокомісії Урсулу фон дер Ляєн не запросили. Присутнім буде британський популіст Найджел Фарадж, французький ультраправий політик Ерік Земмур, бельгієць Том Ван Грікен та колишній прем’єр Польщі Матеуш Моравецький. Отримала запрошення й ультраправа кандидатка в канцлери Німеччини від партії Альтернатива для Німеччини (AfD) Аліса Вайдель, але приїхати не зможе, відрядить колегу: поїде співголова партії Тіно Хрупалла. Також запланованими гостями є власники великих компаній, такі як Ілон Маск, Марк Цукерберг, Джеф Безос та низка інших.

Після присяги Трамп візьме участь у своїх перших офіційних діях у Президентській кімнаті в Капітолії, відвідає ланч у Конгресі, організований об'єднаним комітетом Конгресу з інавгураційних церемоній, огляне війська на східних сходах і очолить ходу церемоніальних військових полків та марш оркестрів. День закінчиться церемонією підписання в Овальному кабінеті.

А вже увечері відбудуться три інавгураційні бали, на які також має завітати вже інавгурований президент. Йдеться про бал головнокомандувача для військовослужбовців, бал Свободи за участю гурту Village People, орієнтований на прихильників Трампа, і бал "Зоряне сяйво" для впливових спонсорів. 

Тим часом фіналом усіх заходів стане національний молебень, який відбудеться у вівторок, 21 січня.

Теги:
Читайте також:
Київ
+2.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.08
    Купівля 42.08
    Продаж 42.66
  • EUR
    Купівля 43.29
    Продаж 44.04
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
19 січня
11:13
OPINION
Я погоджуюся з Віталієм Портниковим: всі ми маємо стояти плече до плеча
11:03
Армія РФ намагається заблокувати Велику Новосілку на Донеччині, - ЗСУ
10:47
Ексклюзив
Дональд Трамп
У Трампа немає чіткої стратегії завершення російсько-української війни, - експерт-міжнародник Краєв
10:44
Дональд Трамп
Трамп прибув до Вашингтона перед інавгурацією
10:41
Шахраї привласнили донати для ЗСУ на понад 2,5 млн грн: прокуратура повідомила їм про підозру
10:21
"Розраховуємо на співпрацю у сфері deepstrike": Умєров зустрівся з начальницею штабу оборони Канади
10:11
Польща прапор
У Польщі звинуватили Росію у вербуванні поляків для дестабілізації ситуації перед виборами
10:08
Київський адвокат вербував агентів для російського ГРУ та захищав їх у судах: СБУ оголосила підозру у держзраді
10:02
OPINION
Поки ловлять назарових, у Раді засідають калібровані зрадники
09:27
ппо
Українська ППО знищила 43 дрони РФ, ще 15 - не досягли цілей
09:05
Революція гідності
Як мирне протистояння переросло у криваві бої: події "Вогнехреща" 2014 року
08:50
Південна Корея
У Сеулі затримали прихильників відстороненого президента Юна, які штурмували будівлю суду
08:46
Нова влада Сирії заборонила імпорт із Росії, Ірану та Ізраїлю
08:37
Філіппіни, ВМС
Філіппіни та США вп’яте провели спільні військово-морські навчання в Південнокитайському морі
08:17
Сили оборони відбили 98 штурмів РФ під Покровськом: загалом за добу на фронті сталося 199 боєзіткнень
08:01
TikTok
Для користувачів у США перестав працювати TikTok
08:01
OPINION
Коли влада зрозуміє, що це зовсім інша країна та зовсім інші люди?
07:36
Інфографіка
втрати окупантів
Українські воїни за добу на фронті ліквідували ще 1580 російських окупантів
07:30
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила дрони по території України: у Києві працювала ППО
07:25
У Чехії під час показу військової техніки перекинувся бронетранспортер: є загиблі
2025, субота
18 січня
23:17
Велика Новосілка
Штурмують район молокозаводу, аеродрому та гуртожитку: DeepState розповів, як росіяни активізувались у Великій Новосілці
22:53
Іван Труш. Автопортрет
Цей день в історії: народився імпресіоніст Іван Труш
22:49
вогонь, полум'я, пожежа
У Єкатеринбурзі через атаки БПЛА пожежники залишились без спецтехніки, - "Атеш"
22:11
військові навчання
Якщо студенти цивільних вишів не складуть іспит з військової підготовки, їх відраховуватимуть, – Міноборони
21:59
Кафедральний собор Андрія Первозванного Запорізької єпархії УПЦ МП після російського удару (18 січня 2025 року)
У Запоріжжі ракетний удар обвалив стелю у кафедральному соборі УПЦ МП, де попри все не називають РФ агресоркою та надалі моляться за здоров'я Гундяєва
21:55
Ексклюзив
Воїни 47 ОМБр, ЗСУ, війна
Якщо ми не хочемо капітуляції, то маємо думати про виснаження РФ. Іншого вибору немає, - Портников
21:54
Олександр Зінченко, Арсенал, АПЛ
Турецький клуб перед матчем з "Динамо" розпочав переговори про трансфер Зінченка
21:43
Шведські військові долучилися до бригади НАТО у Латвії
21:12
робота військових у місті Часів Яр
У Часовому Яру українські воїни відійшли з вогнетривкого комбінату, - ЗМІ
21:06
На зимовому курорті в Іспанії через аварію на підйомнику постраждали близько 30 людей
20:43
Віктор Циганков, Жирона, Ла Ліга
Циганков вперше з серпня оформив результативну дію за "Жирону"
20:28
Оновлено
Ранком 18 січня росіяни атакували балістикою Київ та Запоріжжя: 4 людини загинули, 14 поранених
20:01
Володимир Зеленський
"Завтра буде указ": Зеленський анонсував нове рішення щодо санкцій РНБО
20:00
OPINION
"Ця країна"  чи Україна?
19:43
Рустем Умєров
Зброя для України, інвестиції та тренування військових: Умєров провів зустріч з представниками 9 країн Південно-східної Європи
19:22
Оновлено
Ізраїль
Уряд Ізраїлю схвалив угоду про перемир'я з ХАМАС, у межах якої звільнять близько 2 тис. засуджених терористів
19:19
Ексклюзив
ізраїльські солдати
"В довгостроковій перспективі програли обидві сторони": експерт-міжнародник Данилов про перемирʼя між Ізраїлем та ХАМАС
19:06
Єрмак у Парижі обговорив можливий контингент французьких військових в Україні
18:51
напад з ножем
У Тель-Авіві 19-річний палестинець напав з ножем на перехожих: є поранені, нападника застрелили
18:41
Оновлено
новини Львівщини
Росіяни вдарили неподалік від Харкова: виникла пожежа у двоповерхівці
Більше новин