Огляд

"Міст" України до НАТО може бути небезпечним, а Путін і Сі на саміті Євразійського блоку безпеки вітають зближення своїх країн. Акценти світових ЗМІ 4 липня

4 липня, 2024 четвер
12:09

У фокусі міжнародних видань обговорення можливості вступу України до НАТО і небезпеки, які цей вступ несе Альянсу, а також те, як Путін і Сі на саміті Євразійського блоку безпеки вітають зближення своїх країн

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 4 липня.

"Міст" України до НАТО може бути небезпечним

Частина міжнародних експертів хоче, щоб Україна наблизилася до вступу в Альянс, а інші кажуть, що це призведе до розколу військового блоку, пише Politico.

Можливість майбутнього членства України в НАТО гаряче обговорюється напередодні майбутнього саміту Альянсу у Вашингтоні.

Як зазначає видання, десятки експертів із питань зовнішньої політики в середу закликали членів НАТО уникати наближення до членства України на саміті, попереджаючи, що це поставить під загрозу США і союзників та розвалить коаліцію. Ця група переконана: якщо Україна буде прийнята, напад Росії на Україну в майбутньому призведе до того, що буде застосована стаття 5 НАТО, яка закликає союзників захищати члена Альянсу, на якого напали.

"Чим ближче НАТО наближається до того, щоб пообіцяти, що Україна приєднається до Альянсу після закінчення війни, тим більший стимул для Росії продовжувати вести війну, – йдеться в листі, який отримали в Politico. – Виклики, які створює Росія, можуть бути вирішені без залучення України до НАТО".

Просування України до членства в НАТО може мати зворотні наслідки, йдеться в листі, "перетворивши Україну на місце тривалого протистояння між двома провідними ядерними державами світу", і зіграти на руку російському лідеру Володимиру Путіну, який стверджує, що це Москва проти Заходу воює. 

Авторами такого листа виступили президент Американського інституту економічних досліджень Вільям Ругер та старший науковий співробітник Фонду Карнегі за міжнародний мир Стівен Вертхайм.

Тим часом інші аналітики не згодні з цим. Минулого тижня дослідники RAND Corp. написали, що союзники виграли б, якби на саміті запропонували Україні чіткі умови її майбутнього членства. Атлантична рада також наполягає на членстві України в НАТО, стверджуючи, що це довело б Києву, що підтримка Заходу не похитнеться.

І тут медіа підкреслює: аналітики і професори коледжів не є тими, хто приймає політичні рішення щодо НАТО, але вони часто роблять свій внесок у зовнішньополітичні дебати, пишучи аналітичні статті і проводячи дискусії.

Адміністрація Байдена утримується від підтримки негайного членства Києва, але кілька високопосадовців заявили, що під час саміту Україні буде запропоновано "місток" до Альянсу. Чиновники також кажуть, що НАТО запропонує Україні нову штаб-квартиру для керування військовою допомогою – на знак підтримки з боку Заходу в довгостроковій перспективі, навіть якщо зараз членство в Альянсі не надається.

Як зауважує Politico, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, який залишає посаду, прямо не згадав про членство України у своїй останній статті, але натякнув на майбутнє Києва в Альянсі й висловив занепокоєння з цього приводу: "Ми хочемо дати зрозуміти, що ми в цьому надовго. Посилення нашої підтримки не робить НАТО стороною цього конфлікту".

Україна не очікує на саміті значних зрушень у питанні свого членства. Радше, вона очікує гарантій безпеки. І для Києва вже з'явилися обнадійливі ознаки: члени НАТО погодилися на прохання Столтенберга зберегти військове фінансування країни на рівні 43 мільярдів доларів у 2025 році – на тому ж рівні, який Альянс надавав з моменту вторгнення Росії. Окрім того, США оголосили про новий пакет безпеки для України на суму 2,3 мільярда доларів.

Згідно з опитуванням Європейської ради з міжнародних відносин, оприлюдненим у середу, українці вважають, що вони потребують від Заходу додаткової зброї та боєприпасів більше, ніж вступу до НАТО. Лише 22% українців виступають за прийняття членства в НАТО в обмін на відмову від окупованих Росією територій, тоді як 71% проти такої угоди.

Україна все ще переслідує максимальні цілі у війні з Росією, щоб повернути собі всі території, які вона втратила, зазначає видання із посиланням на слова головного радника президента Андрія Єрмака. Україна "не готова до компромісів", навіть коли деякі американські та європейські союзники тихо шепочуть офіційним особам у Києві, що слід розпочати переговори з Росією.

Фото: соцмережі

Путін і Сі на саміті Євразійського блоку безпеки вітають зближення своїх країн

У середу Володимир Путін і Сі Цзіньпін під час зустрічі на саміті Євразійського блоку безпеки, який обидва лідери просувають як противагу західній силі, привітали поглиблення зближення їхніх країн, повідомляє CNN.

Путін сказав, що російсько-китайські відносини переживають "найкращий період у своїй історії" і повинні розглядатися як "стабілізуюча" сила для світу.

"Російсько-китайське співробітництво в глобальних справах слугує головним стабілізуючим фактором на міжнародній арені, і ми продовжуємо його подальше поглиблення", – цитує видання Путіна.

Російський президент також підкреслив роль Москви і Пекіна "біля витоків" заснування ШОС у 2001 році, оскільки ці дві держави сприяють перетворенню блоку з регіонального клубу безпеки з акцентом на Центральну Азію на геополітичну противагу західним інституціям на чолі зі Сполученими Штатами та їхніми союзниками.

Вірна союзниця Росії Білорусь, яка допомогла розпочати вторгнення в Україну у 2022 році, була офіційно прийнята до ШОС як 10-й член організації. Східноєвропейська країна є останньою авторитарною державою, яка приєдналася до ШОС, після того як минулого року повноправним членом організації став Іран, підкреслюють у CNN.

"Зі зростанням кількості учасників ШОС також набула більшої ролі як один із ключових стовпів справедливого багатополярного світового порядку", – сказав Путін Сі.

Медіа нагадує, ця зустріч стала другою зустріччю двох лідерів віч-на-віч всього за два місяці після візиту Путіна до Пекіна в травні й відбулася незабаром після того, як російський президент уклав історичний оборонний пакт з Північною Кореєю. 

Путін і Сі Цзіньпін у Москві

Фото: Reuters

Китай став головним торговельним партнером Росії, пропонуючи критично важливе рятівне коло для її економіки, що перебуває під жорсткими санкціями. Двоє сусідів, які володіють ядерною зброєю, також продовжують проводити спільні військові навчання, в тому числі з Іраном.

Тим часом США звинуватили Китай у постачанні Росії товарів подвійного призначення, які зміцнюють військово-промисловий комплекс Москви, проте Пекін це заперечує.

У своєму вступному слові в середу Сі сказав Путіну, що Китай і Росія повинні "продовжувати підтримувати початкове прагнення" своєї "міцної дружби" перед обличчям "міжнародної ситуації, що загрожує турбулентністю й змінами".

"Китай і Росія повинні продовжувати зміцнювати всебічну стратегічну координацію, протистояти зовнішньому втручанню і спільно захищати регіональний спокій і стабільність", – заявив Сі.

CNN зауважує, що розширення ШОС відбувається після того, як інший блок, очолюваний Китаєм і Росією, БРІКС, більш ніж подвоїв кількість членів і значно розширив свій глобальний вплив минулого року.

Обидва кроки широко розглядаються як частина ширших зусиль Сі і Путіна зі створення альтернативного світового порядку, в якому більше не буде домінувати Захід.

Теги:
Читайте також:
Київ
-2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.44
    Купівля 41.44
    Продаж 41.95
  • EUR
    Купівля 43.37
    Продаж 44.04
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
24 лютого
22:19
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну дронами: у Запоріжжі спрацювала ППО
22:08
путін
Путін заявив, що РФ нібито нічого не має проти збереження української державності
21:57
Путін та Трамп на російських сувенірах
"Я не вживаю ці слова легковажно": Трамп відмовився назвати Путіна диктатором
21:43
Ексклюзив
корисні копалини
"Американці не хочуть, щоб ці мінерали потрапили до рук Китаю": нардепка Кравчук про угоду щодо корисних копалин
21:38
Кирило Буданов
"Змінило хід операції": Буданов розповів, що завадило РФ "взяти Київ за 3 дні"
21:21
Урсула фон дер Ляєн і Володимир Зеленський
"Маємо спільне розуміння про тривалий мир": Зеленський провів переговори з фон дер Ляєн і Коштою
21:00
Президент Франції Еммануель Макрон
Франція та Британія підготували план безпекових гарантій для України з миротворцями. Трамп вважає, що Путін це прийме
21:00
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Війна сягнула нового рівня щодо цілей, ціни й втрат. Колонка Сергія Згурця
20:28
Дональд Трамп
"Якщо ми будемо розумними": Трамп заявив, що війна в Україні може закінчитися протягом декількох тижнів
20:20
Ексклюзив
Україна США
"Україна буде розраховуватися зі США 100 років поспіль": економіст Пендзин оцінив наслідки угоди про корисні копалини
20:15
Оновлено
Кевін, "Шахтар" - "Лівий берег"
УПЛ: "Шахтар" здолав "Лівий берег", "Динамо" перемогло "Карпати": результати усіх матчів 18-го туру
20:11
Дональд Трамп
"Цей або наступний тиждень": Трамп анонсував зустріч з Зеленським для підписання угоди про корисні копалини
20:00
OPINION
Інколи любов буває пронизлива. Як стріла
19:55
Анджей Дуда
Дуда заявив, що у Польщі відмовилися від проведення самітів ЄС - Україна та ЄС - США
19:43
Ексклюзив
Микола Княжицький
Схоже на розкол у парламентській більшості, - нардеп Княжицький про провалену постанову щодо підтримки демократії в Україні в умовах війни
19:41
РосЗМІ написали, що Сеул скасує санкції на постачання медобладнання до РФ. У ЦПД спростували
19:27
Дональд Трамп
Трамп заявив, що веде "серйозні переговори" з Путіним щодо "закінчення війни й економічних угод між США та РФ"
19:26
Засідання суду у справі екскомбата ЗСУ Лапіна перенесли на 3 березня
19:17
Оновлено
Організація Об'єднаних Націй, ООН
ООН ухвалила обидві резолюції щодо України. США не підтримали одну з них
19:12
OPINION
Автономія кримських татар як шанс на справедливість: чи готова Україна?
19:06
Об’єднуємось заради перемоги: українці за кордоном проводять демонстрації до третьої річниці повномасштабної війни
18:50
Ексклюзив
Ризики високі: експерт з питань кібербезпеки Корсун про головні загрози надсилання військових звітів через Армія+
18:31
Зеленський, Макрон, Трамп
Зеленський заявив, що поговорив з Трампом під час засідання G7
18:21
Ексклюзив
Кримський міст
"Нівелює унікальність Кримського мосту": Андрющенко розповів про залізницю, яку окупанти планують відкрити у березні
18:15
Володимир Зеленський
Україна досі не отримала ППО, обіцяні на саміті НАТО за відсутність запрошення до Альянсу, - Зеленський
18:10
Трамп цілує ноги Маску
В одному з міністерств США транслювали відео ШІ, на якому Трамп цілує ноги Маску, - WP
18:03
OPINION
Мир по-трампівськи: застосувати силу до жертви й допомагати агресору
17:53
Урсула фон дер Ляєн
Якщо Україна буде рухатись такими ж темпами, то вона потрапить до ЄС раніше 2030 року, - фон дер Ляєн
17:51
президент Фінляндії Александр Стубб
Президент Фінляндії Стубб запропонував європейським колегам створити власний план завершення війни в Україні
17:26
Премʼєр-міністр Іспанії Педро Санчес
Ми зосереджуємося на тому, аби були відкриті чесні мирні перемовини, - прем'єр Іспанії Санчес
17:23
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
"Ставить у залежність кремлівський режим від Пхеньяна": Defense Express про забезпечення КНДР половини потреб Росії у боєприпасах
17:23
Володимир Зеленський
Якщо у вас є тривала спільна історія з РФ, є ризики через політику Кремля, - Зеленський
17:20
Володимир Зеленський
"Ми знаємо кількість солдатів, яка нам потрібна": Зеленський про надсилання іноземних військ в Україну
17:06
Партнерський матеріал
Як відновити зір: офтальмолог розповів про особливості лазерної корекції та інших методів лікування
17:02
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Укренерго прогнозує обмеження потужності для промисловості та бізнесу 25 лютого
17:00
Лише Україна може вирішувати, коли починати мирні переговори, - президент Євроради
16:54
Фумінорі Цучіко, українці, телефот, прапор
ВООЗ: 46% українців мають проблеми з психічним здоров'ям через війну
16:47
Ексклюзив
ЗСУ
У найближчі два-три місяці буде продовження бойових дій на Донбасі без натяків на припинення, - воєнний оглядач Мирошников
16:45
Оновлено
суд, генерал Галушкін
Суд переніс розгляд справи генерала Галушкіна на 10 березня
16:37
Аліса Вайдель
Орбан і Маск привітали лідерку ультраправої AfD Вайдель з отриманим результатом на парламентських виборах у Німеччині
Більше новин