Огляд

РФ купила на $4 млрд заборонених чипів, а медаль Харлан має важливе символічне значення. Акценти світових ЗМІ 30 липня

30 липня, 2024 вiвторок
11:30

У фокусі міжнародних видань – як росіяни купують заборонені технології попри західні санкції та чому медаль Ольги Харлан на Паризькій олімпіаді має символічне значення

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 30 липня.

Росіяни купили на $4 млрд заборонених чипів для виробництва зброї

ІТ технології

Фото: gettyimages

 

У The New York Times написали про підставні компанії, зокрема у Гонконгу, через яких відбувається незаконний потік технологій до Росії.

Фіктивні компанії придбали мільйони заборонених чипів і датчиків для військових технологічних компаній Росії, багато з яких потрапили під санкції уряду США, згідно з дослідженням The New York Times.

Ці компанії мають такі назви, як Olax Finance та Rikkon Holding. Їхній офіс виглядає порожнім. Під час візиту журналістів минулого місяця ніхто не відповів, а в щілині дверей висіла реклама кондиціонера.

"І все ж ці компанії є важливою ланкою в ланцюжку, що з’єднує дослідницькі лабораторії США з китайськими заводами, російськими виробниками зброї та полями битв в Україні, — і є ознакою того, що уряд США та технологічні гіганти не можуть контролювати, куди йдуть їхні технології", - відзначають у The New York Times.

Згідно з аналізом російських митних даних, корпоративних записів, реєстрацій доменів і даних про санкції, проведеним американськими журналістами після вторгнення Росії в Україну у 2022 році, майже 4 мільярди доларів заборонених чипів переправилися в Росію з понад 6000 компаній, у тому числі гонконзьких.

Російський імпорт технологій починається з того, що американські виробники мікросхем продають свою продукцію міжнародним дистриб’юторам. Компанії, що займаються виробництвом чипів, за законом не зобов’язані відстежувати, куди йдуть їхні товари. Тоді Росія звернулася до міжнародних дистриб’юторів, які, згідно з аналізом The New York Times, розташовані в Гонконзі, Китаї, Туреччині, Індії, Сербії та Сінгапурі, — щоб підтримувати постійне постачання технологій.

Деякі компанії-посередники є частиною давніх мереж офшорних фірм, що належать російським бізнесменам.

"Швидкість, з якою підставні компанії почали діяти, приголомшила західних регуляторів. Як тільки один постачальник зникає, на його місці з’являються нові, іноді з тим самим власником. Деякі з компаній працюють на задньому дворі Сполучених Штатів, у тому числі одна пов’язана з Росією фірма, яку, мабуть несвідомо, очолює латвійсько-канадський пенсіонер, у двоповерховому будинку в передмісті Торонто", - відзначають у виданні.

Речниця міністерства фінансів США заявила, що агентство розширило свої зусилля щодо покарання тих, хто торгує з Росією та підтримує її військові зусилля.

Китай продовжує відігравати істотну роль. Як провідний світовий виробник електроніки, він імпортує величезну кількість західних компонентів і перетворює їх на побутову електроніку. Китайські фірми можуть легко направляти ці поставки до Росії, вважають експерти галузі.

Тим часом, як пишуть у Bloomberg, банк Raiffeisen "пришвидшує згортання своїх операцій у Росії" через тиск з боку Європейського центрального банку. Зазначається, що віденський кредитор, який керує найбільшим іноземним банком у Росії, скорочує свій бізнес після того, як у квітні отримав наказ Європейського центрального банку скоротити свій кредитний портфель у країні на 65% до 2026 року разом зі скороченням платіжних послуг.

Банк заявив, що обмеження в Росії означають, що він надає кредитні та платіжні послуги лише попередньо затвердженому списку великих і міжнародних компаній. Він не пропонує строкових депозитів, а поточні рахунки не сплачують відсотків, у порівнянні з ключовою ставкою центрального банку у 18%, але стягують високі комісії за обслуговування.

У Bloomberg відзначають, що Raiffeisen зазнав критики за те, що зберіг свою російську діяльність після вторгнення РФ в Україну у 2022 році. Два роки банк безуспішно працює над продажем або виділенням російського підрозділу. Тим часом чистий прибуток Raiffeisen у другому кварталі склав 661 мільйон євро, що перевищує середню оцінку аналітиків у 484 мільйони.

Перемога Харлан – це меседж світу, що Україна ніколи не здається

Ольга Харлан, Європейські ігри-2023

Фото: t.me/nocukraine

 

Також світові ЗМІ писали про Олімпіаду в Парижі, зокрема, про першу медаль України, яку завоювала Ольга Харлан. Зокрема, у The New York Times назвали статтю: "Українська фехтувальниця присвятила медаль загиблим землякам".

"Ольга Харлан стала на коліна, наче не вірячи собі, після хвилюючого повернення у жіночих змаганнях з фехтування на шаблях … Вона щойно виграла бронзову медаль із найменшим відривом, 15:14 …. Це була її п’ята олімпійська медаль у кар’єрі та перша будь-якого кольору для України на Іграх у Парижі, емоційний момент святкування та непокори для нації у стані війни", - описують журналісти момент події.

Згодом Харлан заявила журналістам, що це особлива мить, що ця медаль була здобута для її країни та її захисників, а також для українських спортсменів, "які не змогли приїхати сюди, тому що їх убила Росія".

"Зважаючи на обставини, це могла б бути найвагоміша медаль у її кар’єрі. Сама присутність Харлан підтвердила, що цей нішевий вид спорту, мабуть, більше, ніж будь-який інший, ілюструє гостроту та їдку ворожнечу, які виникли в результаті вторгнення Росії в Україну", - додають у The New York Times.

У виданні нагадують, що 33-річна Харлан була дискваліфікована з Чемпіонату світу з фехтування минулого літа за відмову потиснути руку суперниці з Росії. Але Томас Бах, президент Міжнародного олімпійського комітету, все ж дозволив Харлан участь у Паризьких іграх, посилаючись на її "унікальну ситуацію".

"Оскільки Росії заборонено брати участь у цих Олімпійських іграх через її вторгнення в Україну, лише 15 російських спортсменів змагаються в Парижі, та всі вони позначені як нейтральні, без супроводу прапора країни чи національного гімну. У фехтуванні їх немає, що завдає величезного удару по олімпійському престижу країни, враховуючи, що Росія та колишній Радянський Союз поступаються лише Італії, Франції та Угорщині в загальному заліку медалей у фехтуванні", - додають у The New York Times.

У The Guardian відзначили слова Харлан після перемоги: "Це меседж світові – Україна ніколи не здасться".

"Це було для України. Це було для людей удома, де кожна перемога, будь-якого роду, має значення, яке мало хто ззовні може зрозуміти. Це було для тих, хто втратив життя під час боротьби за те, щоб спортсмени країни могли вільно змагатися. Це було для сім’ї Ольги Харлан у Миколаєві, де її батьки місяцями жили у своєму підвалі під постійними нападами Росії. І це був прояв принциповості, який ледь не позбавив її шансу змагатися на Олімпіаді", - пишуть британські журналісти.

Читайте також: Що чекає на збірну України після провалу на Євро-2024 та навіщо залишили Реброва

Теги:
Читайте також:
Київ
+22°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.31
    Купівля 41.31
    Продаж 41.8
  • EUR
    Купівля 45.9
    Продаж 46.63
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
19 вересня
19:08
Командувач Сухопутних військ, генерал-полковник Олександр Сирський
Сирський, Соловʼяненко та Забужко стали почесними громадянами Києва
19:05
Оновлено
РФ атакувала Сумський геріатричний пансіонат: одна людина загинула, 13 поранено
19:03
OPINION
Трамп і Гарріс зустрінуться із Зеленським
19:01
Зеленський відзначив державними нагородами переможців і призерів Паралімпійських ігор
18:50
Битва за світло
"Битва за світло": в Києві з'явилася незвична інсталяція – знищений Росією трансформатор
18:46
За день росіяни атакували Нікопольщину понад 20 разів: пошкоджені будинки та господарські споруди
18:40
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
18:35
путін
Путін заявив, що РФ цьогоріч планує збільшити виробництво дронів майже вдесятеро
18:29
застосунок Дія
Особистий кабінет і чатбот: Дія.Бізнес оновив портал
18:28
Ексклюзив
ракета "Довгий Нептун"
У зоні потенційної досяжності засобів Сил оборони є ще близько 7 схожих арсеналів: Defense Express про удар по складу РФ
18:05
OPINION
В Україні діють ботоферми на кшталт кремлівських
18:04
Будапешт повінь
У Будапешті Дунай почав затоплювати вулиці: пік повені очікують 21 вересня
17:54
Ізраїль, ЦАХАЛ
Армія Ізраїлю атакувала об'єкти "Хезболли" в Лівані
17:40
iPhone 16
У Росії запустили попередні продажі нового iPhone 16, попри експортну заборону Apple
17:40
швидка
У Херсоні окупанти скинули вибухівку з БПЛА: один із постраждалих у важкому стані
17:36
В Грузії затримали підозрюваного в жорстокому вбивстві трансгендерної моделі
17:36
Книги
Цьогоріч Україна вперше візьме участь в одному з найбільших книжкових ярмарків світу Liber
17:29
Ексклюзив
ЗСУ
Ворог намагався проводити штурми навіть на мотоциклах: боєць ЗСУ Барна про Сіверський напрямок
17:23
Українська співачка Dakooka записала пісню з російським гуртом "Аигел", що написав саундтрек до "Слова пацана"
17:15
на фото ситуація на фронті
На фронті від початку доби відбулося 95 боєзіткнень: на Покровському та Курахівському напрямках ворог атакує найбільше
17:10
Огляд
Атака дронів, яка викликала землетрус у РФ, або черговий натяк про надання дозволу на удари західними ракетами. Пояснюємо
17:02
Бєлгород
Росіяни в Білгородській області замінували дамби, - ОТУ "Харків"
16:57
"Болісні дні": донька хворого на деменцію Брюса Вілліса розповіла про стан актора
16:56
Оновлено
Радослав Сікорський
Глава МЗС Польщі Сікорський запропонував передати Крим під мандат ООН для підготовки референдуму. Меджліс відреагував
16:52
На фото: Репер Diddy
Вдруге відмовили в заставі: звинувачений у секс-торгівлі репер Diddy залишиться за ґратами
16:43
прапор Росії
Впродовж року з Росії виїхали понад 2 млн іноземців
16:35
сонячні батареї
В YASNO розвінчали три найпоширеніші міфи про сонячні електростанції
16:22
В Україні взимку можуть вимикати світло до 18 годин на добу, - місія ООН
16:03
OPINION
Віктор Каспрук
"Курський синдром" як ознака розпаду путінізму
16:03
вогонь, полум'я, пожежа
Окупанти завдали подвійного удару по медзакладу на Сумщині: поранено двох людей
15:55
Ексклюзив
Володимир Зеленський
Українська сторона вирішила зіграти на випередження: політолог Фесенко про план перемоги України
15:53
Микола Тищенко, суд
Миколі Тищенку продовжили запобіжний захід на два місяці
15:53
National Media Talk
Українські медіа є агентами змін, попри війну, - президентка Internews Network
15:46
ПриватБанк попередив про нову шахрайську схему
ПриватБанк розширив перелік країн, у які безоплатно доставлятиме картки
15:44
КМДА
Пораненим на війні киянам місто виплачуватиме 45 тис. грн одноразової допомоги
15:43
Верховна Рада
Рада підтримала в першому читанні реформу Рахункової палати. Нардеп Фролов розповів подробиці змін
15:30
Верховна Рада
Рада ухвалила в цілому законопроєкт про реформування митниці. Це структурний маяк МВФ
15:23
Урсула фон дер Ляєн
У ЄС є план енергетичної допомоги Україні, - фон дер Ляєн
15:23
Олександр Мережко
"Я сповнений оптимізму": голова комітету ВРУ з питань зовнішньої політики Мережко про переведення Безуглої
15:09
Оновлено
Марʼяна Безугла
Рада звільнила Безуглу з посади заступниці комітету з питань нацбезпеки й оборони. Нардепка прокоментувала
Більше новин