Огляд

Росія оголосила про проведення ядерних навчань, а Україна хоче використати гроші ЄС, щоб звільнитися від залежності в постачанні зброї. Акценти світових ЗМІ 7 травня

Андріана Стахів
7 травня, 2024 вiвторок
11:28

У фокусі міжнародних видань заява Росії про підготовку до проведення ракетно-ядерних навчань, а також те, що Україна хоче використати гроші ЄС, щоб звільнитися від залежності у постачанні зброї

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 7 травня.

Росія оголосила про проведення ядерних навчань

Росія побрязкала ядерною шаблею і вилаяла послів Великої Британії та Франції, щоб продемонструвати гнів у відповідь на коментарі західних лідерів про військову підтримку України, пише The Washington Post.

Президент Росії Володимир Путін надіслав різкий сигнал напередодні своєї інавгурації на п'ятий термін, плануючи тактичні ядерні навчання. Це сталося тоді ж, коли Кремль звинуватив західних лідерів в ескалації напруженості через війну в Україні й викликав послів Великої Британії та Франції для роз'яснень.

Коли Путін зустрічався з членами уряду, готуючись до початку свого нового терміну, міністерство оборони Росії оголосило про проведення нестратегічних ракетно-ядерних навчань у найближчому майбутньому. Тим часом міністерство закордонних справ Росії викликало на догану послів Великої Британії та Франції.

Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков заявив, що навчання стали відповіддю на заяви Франції, Великої Британії та США щодо війни в Україні. 

"Вони говорили про готовність і навіть намір направити збройні контингенти в Україну, тобто, по суті, поставити солдатів НАТО перед російськими військовими, – цитує Пєскова WP. – Це абсолютно новий виток ескалації напруженості. Він безпрецедентний. Він вимагає особливої уваги і особливих заходів".

У своїх коментарях Пєсков послався на американського сенатора, який, за його словами, зробив зауваження, що також спровокували російські навчання. Він не назвав ім'я сенатора, додає видання.

Відколи Росія вторглася в Україну, офіційні особи, починаючи з Путіна, регулярно попереджали про готовність Росії застосувати ядерну зброю, якщо будуть перетнуті "червоні лінії",до яких належать удари України по Криму або по російській території, а також постачання певного західного обладнання в Україну.

Міністерство закордонних справ Росії в понеділок заявило, що Великобританія і Франція все більше залучаються до того, що воно характеризує як війну "колективного Заходу" проти Росії.

WP нагадує, що Захід надавав підтримку Україні від самого початку війни, спершу накладаючи на неї суворі обмеження, наприклад, пропонуючи ракети обмеженої дальності, які не могли бути використані для завдання ударів по російській території. 

Минулого тижня Кемерон дав зрозуміти, що таких обмежень не залишається, коли мова йде про британську зброю, тоді як Сполучені Штати нещодавно відправили в Україну ракети армійської тактичної ракетної системи більшої дальності, за словами американських офіційних осіб. 

Війна також ізолювала Росію від Заходу. У той час як Росія висміяла британського та французького послів, Німеччина відкликала свого посла в Росії на тиждень для консультацій на знак сильного невдоволення через хакерські атаки на німецькі оборонні та аерокосмічні компанії, а також електронну пошту, пов'язану з Соціал-демократичною партією канцлера Німеччини Олафа Шольца минулого року.

Пізніше міністерство закордонних справ Росії оприлюднило заяву, в якій висловило "рішучий протест" британському послу у зв'язку з коментарями Кемерона про право Києва завдати удару по Росії британською зброєю. Відповіддю можуть стати удари по британських військових об'єктах і техніці за межами або на території України, погрожують у міністерстві.

"Британському послу повідомили, що російська сторона розцінює слова Девіда Кемерона як свідчення серйозної ескалації і підтвердження все більшого залучення Лондона у військові дії на боці Києва", – цитує WP повідомлення міністерства.

ядерна зброя рф ракета

Фото: gettyimages

Україна хоче використати гроші ЄС,  щоб звільнитися від залежності у постачанні зброї

Київ хоче звільнитися від залежності від союзників у питанні постачання зброї та боєприпасів, але для цього йому потрібні гроші, зауважують у Politico.

Як розповів в інтерв'ю виданню міністр із питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишин, країни ЄС повинні використовувати кошти блоку для розміщення замовлень на озброєння в українських компаніях, що потім можуть бути використані для поставок Києву.

Камишин виступав у понеділок у Брюсселі на Форумі оборонної промисловості Україна - ЄС, покликаному посилити підтримку української оборонної промисловості. Купівля зброї та боєприпасів для України в українських компаній, за його словами, є "найкращим, найшвидшим і найбільш економічно ефективним способом допомогти нам на фронті".

Так само вважає і головний дипломат ЄС Жозеп Боррель.

"Ми повинні бути більш креативними і шукати нові шляхи надання військової допомоги Україні, – наголошує він у своїй промові на форумі. – Закупівля обладнання в українських компаній або у європейських і українських спільних підприємств, створених в Україні, є варіантом, який ми будемо вивчати".

Виробництво зброї вдома також звільняє Київ від політичного тиску і затримок, пов'язаних із залежністю від союзників у всьому - від артилерійських боєприпасів до сучасних озброєнь, таких як ракети і безпілотники.

Ця реальність привела до ідеї про те, щоб союзники України купували зброю в українських компаній, а потім передавали її Києву, таким чином одночасно озброюючи Україну і розвиваючи її незалежний військово-промисловий комплекс.

За словами Камишина, оборонна промисловість України може виробляти озброєння на суму близько 20 мільярдів доларів. Український уряд планує укласти контракти на 6 мільярдів доларів, ще 4 мільярди доларів надійдуть від місцевих партнерів, а решту 10 мільярдів доларів можуть надати союзники України.

Як зазначає Politico, Данія лідирує в цьому питанні, оголосивши минулого місяця, що виділить 200 мільйонів крон (27 мільйонів євро) на закупівлю озброєння в українських підприємств. Канада також пообіцяла виділити Україні 3 мільйони канадських доларів (1,1 мільйона євро) на виробництво безпілотників вітчизняною оборонною промисловістю.

"Наше головне завдання – знайти додаткове фінансування для сил оборони України. Моє завдання – отримати це фінансування для виробництва в Україні, оскільки ми вже можемо це робити, – пояснює Камишин. – У нас є додаткові позаконтрактні потужності, і ми хочемо, щоб вони були профінансовані коштом європейських фондів".

Другим варіантом може бути використання непередбачених прибутків від мільярдних заморожених російських активів, що зберігаються в ЄС. За оцінками Камишина, це може приносити до 3 мільярдів євро на рік, "і це також може спрацювати".

Третім, більш довгостроковим, варіантом може бути використання Європейської оборонно-промислової стратегії, яка передбачає виділення 1,5 млрд євро з бюджету ЄС на період 2025-2027 років для підвищення доступності та постачання оборонної продукції та розширення співпраці з Україною.

Теги:
Читайте також:
Київ
+22°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 40.2
    Купівля 40.2
    Продаж 40.77
  • EUR
    Купівля 43.61
    Продаж 44.38
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
28 травня
21:30
Ексклюзив
Відповідь дає тільки ATACMS: полковник ЗСУ Черник розповів, чому угруповання ворога на території РФ можна знищити лише американською зброєю
21:19
на фото Зеленський і Макрон
Зеленський відвідає Францію з нагоди 80-ї річниці висадки союзників у Нормандії
21:15
Матвій Сафонов, збірна Росії з футболу
ПСЖ купив російського футболіста і встановив ганебне досягнення
21:12
Ексклюзив
інавгурація путіна
Наші партнери із G7 фактично визнали легітимність Путіна, - політолог Магда
21:09
Саміт ЄС, Емманюель Макрон
Макрон вважає, що Україна має право на удари по військових об'єктах на території РФ
20:51
Ярослава Магучіх
Стало відомо, хто та в якому обсязі транслюватиме Олімпіаду-2024 в Україні
20:39
світло
Укренерго не прогнозує відключень електроенергії 29 травня
20:29
Максим Жорін
Неможливо з ТЦК потрапити прямо під Авдіївку, але є питання до деяких навчальних центрів, - Жорін
20:14
Ексклюзив
тарифи на електроенергію, лічильник
Прогнози невтішні: голова Спілки споживачів комунальних послуг про підвищення тарифів на електроенергію для населення
20:14
У Бердянську росіяни влаштували рейди в пошуку книг українських письменників, - "Жовта стрічка"
20:04
OPINION
Борислав Береза
Жити в моменті
20:02
Польща закупить у США декілька сотень ракет дальністю 1 тис. км
20:01
на фото пожежа у національному природному парку "Святі гори"
РФ обстріляла національний парк "Святі гори" на Донеччині, там виникла масштабна пожежа
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 825-го дня війни: 24-річний солдат ліквідував ворожий БТР з екіпажем, МО дозволило використовувати у війську 10 нових "роботів"
19:44
Оновлено
Володимир Зеленський і Луїш Монтенегру
Україна підписала з Португалією двосторонню угоду про гарантії безпеки
19:31
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
Понад 1,1 млн військовозобов'язаних оновили дані через "Резерв+"
19:31
Оновлено
грузія
Парламент Грузії остаточно схвалив скандальний закон про "іноагентів". У Єврокомісії відреагували
19:13
Vivat продемонструє на Книжковому Арсеналі знищені ударом РФ наклади книжок та уламки типографських верстатів
19:11
Ексклюзив
US Department of Defense
У Defence Express пояснили, чому Україна досі не отримала F-16
18:58
Оновлено
Денис Шмигаль і Петр Фіала
Шмигаль у Празі зустрівся з прем'єром Чехії Фіалою та обговорив ініціативу із закупівлі снарядів для України
18:57
Тібо Куртуа і Андрій Лунін
Зірковий конкурент Луніна в "Реалі" Куртуа не зіграє проти України на Євро-2024
18:53
Оновлено
Олександр Мартиненко
Помер засновник агентства "Інтерфакс-Україна" Олександр Мартиненко
18:44
Ірландія
В Ірландії закриють частину центрів, де живуть українські біженці
18:38
Оновлено
Антарктична станція "Академік Вернадський"
"Україна витрачає мільйони на пінгвінів замість дронів": полярники пояснили, чому не купують безпілотники за кошти на антарктичні дослідження
18:35
Українські діти-сироти за кордоном зможуть безкоштовно отримати паспорти
18:33
Польський уряд скерував додаткові сили для охорони кордону з Білоруссю після поранення військового
18:27
Оновлено
на фото наслідки обстрілу Донеччини
Окупанти вдарили КАБом по селищу на Донеччині: серед поранених дитина, пошкоджено сотню будинків
18:27
Олександр Усик і Тайсон Ф'юрі (праворуч)
"Він найкращий": дядько Фʼюрі засипав Усика компліментами
18:23
ПАРЄ
Комітет культури ПАРЄ визнав елементом російської політики геноциду стирання культурної ідентичності України
18:19
Мелітополь
Росіяни викрадають людей, відбирають житло і мобілізують на війну з Україною: Федоров розповів про реалії життя на ТОТ
18:10
Оксана Марченко
Фінансування росгвардії та МВС РФ: прокурори скерували до суду справу щодо Оксани Марченко
18:05
OPINION
Мирослав Гай
Мільйони для пінгвінів
17:56
На Харківщині палає понад 2300 га лісів. Там залишається багато нерозірваних боєприпасів РФ
17:55
Ексклюзив
НАБУ
Це може стати шансом на очищення НАБУ, - юристка Щербан про обшуки в детектива Бюро й ексголови Броварської РДА
17:50
Рустем Умєров
РФ має близько 500 тис. військових в Україні та поблизу її кордонів, - Умєров
17:45
Оновлено
Росіяни поцілили КАБами в "Епіцентр" у Харкові
Удар РФ по Епіцентру в Харкові: знайшли останки 18 загиблого, аварійно-пошукові роботи тривають
17:43
Hamster Kombat
У грі Hamster Kombat помітили російський слід. У чому небезпека
17:27
Оновлено
Збройні Сили України
Росіяни збільшили інтенсивність штурмів на Куп'янському напрямку. На Покровському ЗСУ відбили 14 атак, ще 6 тривають
17:25
мобілізація, повістка
ТЦК надсилатиме повістки 17-річним юнакам. Пояснення від Сухопутних військ ЗСУ
17:13
криптовалюта
Вплив санкцій: деякі компанії РФ почали розраховуватися криптовалютою з китайськими клієнтами, - Bloomberg
Більше новин