Огляд

Росія оголосила про проведення ядерних навчань, а Україна хоче використати гроші ЄС, щоб звільнитися від залежності в постачанні зброї. Акценти світових ЗМІ 7 травня

Андріана Стахів
7 травня, 2024 вiвторок
11:28

У фокусі міжнародних видань заява Росії про підготовку до проведення ракетно-ядерних навчань, а також те, що Україна хоче використати гроші ЄС, щоб звільнитися від залежності у постачанні зброї

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 7 травня.

Росія оголосила про проведення ядерних навчань

Росія побрязкала ядерною шаблею і вилаяла послів Великої Британії та Франції, щоб продемонструвати гнів у відповідь на коментарі західних лідерів про військову підтримку України, пише The Washington Post.

Президент Росії Володимир Путін надіслав різкий сигнал напередодні своєї інавгурації на п'ятий термін, плануючи тактичні ядерні навчання. Це сталося тоді ж, коли Кремль звинуватив західних лідерів в ескалації напруженості через війну в Україні й викликав послів Великої Британії та Франції для роз'яснень.

Коли Путін зустрічався з членами уряду, готуючись до початку свого нового терміну, міністерство оборони Росії оголосило про проведення нестратегічних ракетно-ядерних навчань у найближчому майбутньому. Тим часом міністерство закордонних справ Росії викликало на догану послів Великої Британії та Франції.

Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков заявив, що навчання стали відповіддю на заяви Франції, Великої Британії та США щодо війни в Україні. 

"Вони говорили про готовність і навіть намір направити збройні контингенти в Україну, тобто, по суті, поставити солдатів НАТО перед російськими військовими, – цитує Пєскова WP. – Це абсолютно новий виток ескалації напруженості. Він безпрецедентний. Він вимагає особливої уваги і особливих заходів".

У своїх коментарях Пєсков послався на американського сенатора, який, за його словами, зробив зауваження, що також спровокували російські навчання. Він не назвав ім'я сенатора, додає видання.

Відколи Росія вторглася в Україну, офіційні особи, починаючи з Путіна, регулярно попереджали про готовність Росії застосувати ядерну зброю, якщо будуть перетнуті "червоні лінії",до яких належать удари України по Криму або по російській території, а також постачання певного західного обладнання в Україну.

Міністерство закордонних справ Росії в понеділок заявило, що Великобританія і Франція все більше залучаються до того, що воно характеризує як війну "колективного Заходу" проти Росії.

WP нагадує, що Захід надавав підтримку Україні від самого початку війни, спершу накладаючи на неї суворі обмеження, наприклад, пропонуючи ракети обмеженої дальності, які не могли бути використані для завдання ударів по російській території. 

Минулого тижня Кемерон дав зрозуміти, що таких обмежень не залишається, коли мова йде про британську зброю, тоді як Сполучені Штати нещодавно відправили в Україну ракети армійської тактичної ракетної системи більшої дальності, за словами американських офіційних осіб. 

Війна також ізолювала Росію від Заходу. У той час як Росія висміяла британського та французького послів, Німеччина відкликала свого посла в Росії на тиждень для консультацій на знак сильного невдоволення через хакерські атаки на німецькі оборонні та аерокосмічні компанії, а також електронну пошту, пов'язану з Соціал-демократичною партією канцлера Німеччини Олафа Шольца минулого року.

Пізніше міністерство закордонних справ Росії оприлюднило заяву, в якій висловило "рішучий протест" британському послу у зв'язку з коментарями Кемерона про право Києва завдати удару по Росії британською зброєю. Відповіддю можуть стати удари по британських військових об'єктах і техніці за межами або на території України, погрожують у міністерстві.

"Британському послу повідомили, що російська сторона розцінює слова Девіда Кемерона як свідчення серйозної ескалації і підтвердження все більшого залучення Лондона у військові дії на боці Києва", – цитує WP повідомлення міністерства.

ядерна зброя рф ракета

Фото: gettyimages

Україна хоче використати гроші ЄС,  щоб звільнитися від залежності у постачанні зброї

Київ хоче звільнитися від залежності від союзників у питанні постачання зброї та боєприпасів, але для цього йому потрібні гроші, зауважують у Politico.

Як розповів в інтерв'ю виданню міністр із питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишин, країни ЄС повинні використовувати кошти блоку для розміщення замовлень на озброєння в українських компаніях, що потім можуть бути використані для поставок Києву.

Камишин виступав у понеділок у Брюсселі на Форумі оборонної промисловості Україна - ЄС, покликаному посилити підтримку української оборонної промисловості. Купівля зброї та боєприпасів для України в українських компаній, за його словами, є "найкращим, найшвидшим і найбільш економічно ефективним способом допомогти нам на фронті".

Так само вважає і головний дипломат ЄС Жозеп Боррель.

"Ми повинні бути більш креативними і шукати нові шляхи надання військової допомоги Україні, – наголошує він у своїй промові на форумі. – Закупівля обладнання в українських компаній або у європейських і українських спільних підприємств, створених в Україні, є варіантом, який ми будемо вивчати".

Виробництво зброї вдома також звільняє Київ від політичного тиску і затримок, пов'язаних із залежністю від союзників у всьому - від артилерійських боєприпасів до сучасних озброєнь, таких як ракети і безпілотники.

Ця реальність привела до ідеї про те, щоб союзники України купували зброю в українських компаній, а потім передавали її Києву, таким чином одночасно озброюючи Україну і розвиваючи її незалежний військово-промисловий комплекс.

За словами Камишина, оборонна промисловість України може виробляти озброєння на суму близько 20 мільярдів доларів. Український уряд планує укласти контракти на 6 мільярдів доларів, ще 4 мільярди доларів надійдуть від місцевих партнерів, а решту 10 мільярдів доларів можуть надати союзники України.

Як зазначає Politico, Данія лідирує в цьому питанні, оголосивши минулого місяця, що виділить 200 мільйонів крон (27 мільйонів євро) на закупівлю озброєння в українських підприємств. Канада також пообіцяла виділити Україні 3 мільйони канадських доларів (1,1 мільйона євро) на виробництво безпілотників вітчизняною оборонною промисловістю.

"Наше головне завдання – знайти додаткове фінансування для сил оборони України. Моє завдання – отримати це фінансування для виробництва в Україні, оскільки ми вже можемо це робити, – пояснює Камишин. – У нас є додаткові позаконтрактні потужності, і ми хочемо, щоб вони були профінансовані коштом європейських фондів".

Другим варіантом може бути використання непередбачених прибутків від мільярдних заморожених російських активів, що зберігаються в ЄС. За оцінками Камишина, це може приносити до 3 мільярдів євро на рік, "і це також може спрацювати".

Третім, більш довгостроковим, варіантом може бути використання Європейської оборонно-промислової стратегії, яка передбачає виділення 1,5 млрд євро з бюджету ЄС на період 2025-2027 років для підвищення доступності та постачання оборонної продукції та розширення співпраці з Україною.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.12
    Купівля 41.12
    Продаж 41.62
  • EUR
    Купівля 43.15
    Продаж 43.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
12:48
мокрий сніг
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, якої погоди чекати українцям цими вихідними
12:24
Донецька область, стела
Росіяни атакували передмістя Краматорська: загинула людина, є поранені
12:21
Ексклюзив
ексзаступник начальника Генштабу ЗСУ генерал-лейтенант Ігор Романенко
Patriot - не зовсім та зброя, потрібні такі ЗРК, як на базі США в Польщі, - генерал Романенко про збиття міжконтинентальних ракет РФ
12:18
дрони
Українські виробники стали лідерами за кількістю заявок у серії міжнародних тендерів Коаліції дронів
12:00
OPINION
Гра в боягуза
11:55
Рафаель Гроссі МАГАТЕ
МАГАТЕ: РФ пошкодила 4 важливі для ядерної безпеки українські електропідстанції
11:40
Світовий банк
Україна отримає $4,8 млрд у межах проєкту PEACE від Світового банку, - Шмигаль
11:30
Огляд
світ, міжнародний огляд
Захід не вірить у ядерний блеф Путіна, але розглядає всі можливі сценарії через невизначеність Трампа. Акценти світових ЗМІ 22 листопада
11:23
Фанатам Queen пропонують купити дробові частки роялті від 4 пісень гурту
11:18
Україна скликає екстрене засідання з НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою, - AFP
11:15
Пресреліз
Легенди Чарівнолісся - виставав
До зимових свят вийде інклюзивна аудіовистава для дітей "Легенди Чарівнолісся"
11:14
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
11:11
указ президента
Медведчук, Табачник, Лорак, Повалій: Зеленський позбавив держнагород 34 зрадників та ворога України
11:06
новини Львівщини
Окупанти обстріляли Херсон: поранення дістав літній чоловік
11:00
PR
Та Сама П’ятниця в Алло: грандіозний день розпродажів
10:58
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Експериментальне випробування РФ залишків міжконтинентальних ракет РС-26, - Згурець про удар по Дніпру
10:48
Міноборони допустило до використання у військах всюдихід-амфібію Argo Aurora
10:32
Джо Байден
Байден розкритикував ордери МКС на арешт Нетаньяху і Галланта та пообіцяв подальшу підтримку Ізраїлю
10:31
Spotify назвав пісню, яка найшвидше набрала 1 млрд прослуховувань на стримінгу
10:08
опалення
"Без тепла 934 житлові будинки, школи, лікарні": Мінрозвитку повідомило про критичну ситуацію з опаленням у Кривому Розі
10:06
На фото: Джонатан Мейджорс
Ексдівчина Джонатана Мейджорса забрала позов про напад, через який Marvel його звільнила
10:02
OPINION
Загроза ядерного удару з боку Росії дуже низька
09:40
Німеччина, військова форма
У Німеччині розпочалася підготовка до потенційної війни з Росією, - ЗМІ
09:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 6-13 листопада
У пожежному режимі керівництво РФ штовхає особовий склад на штурми, - комбат ударних БпАК "АХІЛЛЕС" про Куп'янщину
09:14
обстріл, ППО
У Маріуполі спрацювала ворожа ППО, у місті частково зникло електропостачання, - Андрющенко
09:04
Очільник МЗС Чехії Ліпавський приїхав до Києва
08:58
Танкер для доставки СПГ
У РФ завод з виробництва СПГ майже законсервований через західні санкції проти російської енергетики
08:51
В Австрії показали фільм "Буча" про окупацію Київщини
08:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 13-20листопада
У Часовому Ярі з доступу до води лишилась одна свердловина, - очільник МВА
08:33
Газпром нафта
Росія поставила КНДР понад мільйон барелів нафти за військову допомогу у війні проти України, - BBC
08:30
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 32, серед них діти
08:14
Покровськ
Минулої доби на фронті відбулось 190 бойових зіткнення. Найважча ситуація на Покровському та Курахівському напрямках
08:00
OPINION
Путін грає у Карибську кризу-2
07:54
втрати окупантів
ППО, 1050 військових і 5 артсистем: втрати армії РФ за добу війни в Україні
07:48
біткоїн
Біткоїн виріс до позначки більше ніж $99 тис.
07:00
Жаір Болсонару
Експрезидента Бразилії Болсонару звинуватили в спробі держперевороту у 2022 році
06:48
Ілон Маск
Ілон Маск розкритикував закон Австралії про заборону соцмереж для дітей молодших 16 років
06:41
Олаф Шольц
Шольц має намір балотуватися на другий термін від СДПН, - DW
06:31
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі 6 ракетоносіїв: загальний залп - до 23 "калібрів"
06:20
міни, замінований пляж
Україна використовуватиме надані США протипіхотні міни лише на власній території, - Пентагон
Більше новин