Огляд

Росія оголосила про проведення ядерних навчань, а Україна хоче використати гроші ЄС, щоб звільнитися від залежності в постачанні зброї. Акценти світових ЗМІ 7 травня

Андріана Стахів
7 травня, 2024 вiвторок
11:28

У фокусі міжнародних видань заява Росії про підготовку до проведення ракетно-ядерних навчань, а також те, що Україна хоче використати гроші ЄС, щоб звільнитися від залежності у постачанні зброї

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 7 травня.

Росія оголосила про проведення ядерних навчань

Росія побрязкала ядерною шаблею і вилаяла послів Великої Британії та Франції, щоб продемонструвати гнів у відповідь на коментарі західних лідерів про військову підтримку України, пише The Washington Post.

Президент Росії Володимир Путін надіслав різкий сигнал напередодні своєї інавгурації на п'ятий термін, плануючи тактичні ядерні навчання. Це сталося тоді ж, коли Кремль звинуватив західних лідерів в ескалації напруженості через війну в Україні й викликав послів Великої Британії та Франції для роз'яснень.

Коли Путін зустрічався з членами уряду, готуючись до початку свого нового терміну, міністерство оборони Росії оголосило про проведення нестратегічних ракетно-ядерних навчань у найближчому майбутньому. Тим часом міністерство закордонних справ Росії викликало на догану послів Великої Британії та Франції.

Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков заявив, що навчання стали відповіддю на заяви Франції, Великої Британії та США щодо війни в Україні. 

"Вони говорили про готовність і навіть намір направити збройні контингенти в Україну, тобто, по суті, поставити солдатів НАТО перед російськими військовими, – цитує Пєскова WP. – Це абсолютно новий виток ескалації напруженості. Він безпрецедентний. Він вимагає особливої уваги і особливих заходів".

У своїх коментарях Пєсков послався на американського сенатора, який, за його словами, зробив зауваження, що також спровокували російські навчання. Він не назвав ім'я сенатора, додає видання.

Відколи Росія вторглася в Україну, офіційні особи, починаючи з Путіна, регулярно попереджали про готовність Росії застосувати ядерну зброю, якщо будуть перетнуті "червоні лінії",до яких належать удари України по Криму або по російській території, а також постачання певного західного обладнання в Україну.

Міністерство закордонних справ Росії в понеділок заявило, що Великобританія і Франція все більше залучаються до того, що воно характеризує як війну "колективного Заходу" проти Росії.

WP нагадує, що Захід надавав підтримку Україні від самого початку війни, спершу накладаючи на неї суворі обмеження, наприклад, пропонуючи ракети обмеженої дальності, які не могли бути використані для завдання ударів по російській території. 

Минулого тижня Кемерон дав зрозуміти, що таких обмежень не залишається, коли мова йде про британську зброю, тоді як Сполучені Штати нещодавно відправили в Україну ракети армійської тактичної ракетної системи більшої дальності, за словами американських офіційних осіб. 

Війна також ізолювала Росію від Заходу. У той час як Росія висміяла британського та французького послів, Німеччина відкликала свого посла в Росії на тиждень для консультацій на знак сильного невдоволення через хакерські атаки на німецькі оборонні та аерокосмічні компанії, а також електронну пошту, пов'язану з Соціал-демократичною партією канцлера Німеччини Олафа Шольца минулого року.

Пізніше міністерство закордонних справ Росії оприлюднило заяву, в якій висловило "рішучий протест" британському послу у зв'язку з коментарями Кемерона про право Києва завдати удару по Росії британською зброєю. Відповіддю можуть стати удари по британських військових об'єктах і техніці за межами або на території України, погрожують у міністерстві.

"Британському послу повідомили, що російська сторона розцінює слова Девіда Кемерона як свідчення серйозної ескалації і підтвердження все більшого залучення Лондона у військові дії на боці Києва", – цитує WP повідомлення міністерства.

ядерна зброя рф ракета

Фото: gettyimages

Україна хоче використати гроші ЄС,  щоб звільнитися від залежності у постачанні зброї

Київ хоче звільнитися від залежності від союзників у питанні постачання зброї та боєприпасів, але для цього йому потрібні гроші, зауважують у Politico.

Як розповів в інтерв'ю виданню міністр із питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишин, країни ЄС повинні використовувати кошти блоку для розміщення замовлень на озброєння в українських компаніях, що потім можуть бути використані для поставок Києву.

Камишин виступав у понеділок у Брюсселі на Форумі оборонної промисловості Україна - ЄС, покликаному посилити підтримку української оборонної промисловості. Купівля зброї та боєприпасів для України в українських компаній, за його словами, є "найкращим, найшвидшим і найбільш економічно ефективним способом допомогти нам на фронті".

Так само вважає і головний дипломат ЄС Жозеп Боррель.

"Ми повинні бути більш креативними і шукати нові шляхи надання військової допомоги Україні, – наголошує він у своїй промові на форумі. – Закупівля обладнання в українських компаній або у європейських і українських спільних підприємств, створених в Україні, є варіантом, який ми будемо вивчати".

Виробництво зброї вдома також звільняє Київ від політичного тиску і затримок, пов'язаних із залежністю від союзників у всьому - від артилерійських боєприпасів до сучасних озброєнь, таких як ракети і безпілотники.

Ця реальність привела до ідеї про те, щоб союзники України купували зброю в українських компаній, а потім передавали її Києву, таким чином одночасно озброюючи Україну і розвиваючи її незалежний військово-промисловий комплекс.

За словами Камишина, оборонна промисловість України може виробляти озброєння на суму близько 20 мільярдів доларів. Український уряд планує укласти контракти на 6 мільярдів доларів, ще 4 мільярди доларів надійдуть від місцевих партнерів, а решту 10 мільярдів доларів можуть надати союзники України.

Як зазначає Politico, Данія лідирує в цьому питанні, оголосивши минулого місяця, що виділить 200 мільйонів крон (27 мільйонів євро) на закупівлю озброєння в українських підприємств. Канада також пообіцяла виділити Україні 3 мільйони канадських доларів (1,1 мільйона євро) на виробництво безпілотників вітчизняною оборонною промисловістю.

"Наше головне завдання – знайти додаткове фінансування для сил оборони України. Моє завдання – отримати це фінансування для виробництва в Україні, оскільки ми вже можемо це робити, – пояснює Камишин. – У нас є додаткові позаконтрактні потужності, і ми хочемо, щоб вони були профінансовані коштом європейських фондів".

Другим варіантом може бути використання непередбачених прибутків від мільярдних заморожених російських активів, що зберігаються в ЄС. За оцінками Камишина, це може приносити до 3 мільярдів євро на рік, "і це також може спрацювати".

Третім, більш довгостроковим, варіантом може бути використання Європейської оборонно-промислової стратегії, яка передбачає виділення 1,5 млрд євро з бюджету ЄС на період 2025-2027 років для підвищення доступності та постачання оборонної продукції та розширення співпраці з Україною.

Теги:
Читайте також:
Київ
+18.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.97
    Купівля 40.97
    Продаж 41.58
  • EUR
    Купівля 46.59
    Продаж 47.35
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
19 квітня
20:42
Оновлено
Путін на зустрічі з Герасимовим оголошує 30-годинне великоднє перемир'я (19.04.2025)
Путін оголосив 30-годинне великоднє перемир'я і наказав окупантам бути готовими до українських "провокацій"
20:37
Юрій Бутусов
Росіяни готують провокацію біля Покровська для зриву свого "перемирʼя", - Бутусов
20:23
Оновлено
Віталій Буяльський, Динамо, УПЛ
"Шахтаря" розтрощив "Колос" в УПЛ: Результати й розклад матчів 25-го туру
20:14
Іран
В Ірані заявили, що домовились зі США про розробку проєкту майбутньої ядерної угоди
20:05
OPINION
Путінське "перемир'я" - свідчення слабкості позиції Росії у війні
19:57
Ексклюзив
путін трамп
Зараз Трамп, як і Путін, робитимуть усе, щоб розірвати Європу, - Кульпа
19:33
Оновлено
Україна та Росія провели обмін полоненими: на Батьківщину повернулись 277 українських військових
19:26
Андрій Сибіга
"Його словам не можна довіряти": Сибіга висловив сумніви щодо дієвості оголошеного Путіним "великоднього перемир'я"
19:11
ППО
"Великоднє перемир'я": до 18:00 над Києвом ще збивали російські дрони-розвідники
19:05
Оновлено
Крим
США готові визнати Крим російським у межах мирної угоди, - джерела Bloomberg
18:56
ракетна атака, ракета
За пів години до "перемир'я" РФ вдарила ракетою по Ізюму
18:39
Володимир Зеленський
Зеленський назвав "грою з життями людей" заяву Путіна про "великоднє перемир'я"
18:07
OPINION
блог Ігор Семиволос
Політика Трампа: пам'ятаймо про Афганістан
17:57
Огляд
Дональд Трамп
Яку позицію висловлював Дональд Трамп щодо України впродовж політичної кар’єри: від бізнесу до другої каденції
17:53
ЗСУ
Сили оборони просунулись і збільшили зону контролю на Білгородщині, - Зеленський
17:50
Ексклюзив
Китай та США
Насправді триває повномасштабна торговельна війна, - Кульпа
17:49
Юрій Ушаков
Трампу заважає "антиросійське тло" у США та Європі: заява помічника Путіна Ушакова
17:31
ракети Taurus
"Передвиборна обіцянка має бути виконана": експосол України в Німеччині Мельник закликав Мерца терміново передати 150 ракет Taurus
17:01
Оновлено
Україна - США, конгрес
NYP: за словами Умєрова, Київ на 90% підтримує мирну програму Трампа. Міноборони не погоджується
16:52
Ексклюзив
Ірина Федорів
Це погана історія: голова ГІ "Голка" Федорів про ігнорування президентом петиції, яка набрала 25 тис. голосів, щодо незаконно привласнених лісів і узбереж
16:47
вугілля
Розвідка: експорт вугілля з РФ впав на третину
16:46
У Китаї вперше до тисяч бігунів на напівмарафоні долучилися гуманоїдні роботи
16:32
Ексклюзив
путін
Для Росії захоплення Одеси означатиме завершення війни й фактичну перемогу, це стратегічна мета Путіна, - генерал Кларк
16:16
ЗСУ
Від початку доби на фронті зафіксували 59 боїв: найактивніше ворог атакує на Покровському та Курському напрямках
16:09
OPINION
Трамп не честолюбний, а марнославний
16:01
єврейська громада україни
Ізраїль досі розглядає можливість ударів по ядерних об'єктах Ірану, - Reuters
15:59
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Трамп помилився і щодо України, і щодо Росії": польський експерт Кульпа назвав дві ключові проблеми США в переговорах
15:50
Бердянськ
Окупанти у Бердянську нав'язують дітям російські великодні традиції
15:35
Фіктивні шлюби за 50 тис. грн: прикордонники затримали на Вінниччині жінку з інвалідністю, яка переправляла ухилянтів за кордон
15:25
Ексклюзив
Мерц передасть ракети TAURUS найближчими місяцями, - німецький політолог Сумленний
15:17
Оновлено
Біля столичного кінотеатру "Жовтень" поліція затримала противників ЛГБТ-кінофестивалю Sunny Bunny: чим ті були невдоволені
14:59
Депортації венесуельців без документів
Верховний суд США зобов'язав адміністрацію Трампа призупинити депортацію мігрантів з Венесуели
14:28
Уперше в історії Польщі жінка стала пілотом винищувача F-16
14:24
Огляд
Олександр Усик та Даніель Дюбуа (ліворуч)
Бій Усика вже близько: огляд головних новин українського спорту за тиждень
14:05
OPINION
Мобілізація: страх перед зміною життєвих обставин
13:53
Ексклюзив
трамп путін
"Лише привід, щоб відновити відносини з Росією": польський експерт про бажання Трампа завершити війну
13:47
Султан Оману Хайтем бен Тарік Аль Саїд
Султан Оману прямує до Москви для переговорів з Путіним
13:40
Ексклюзив
Атака дронів по двох нафтобазах у Ростовській області
Москва не наполягала б на запровадженні мораторію на атаки вглиб території, якби вони не давали б результату, - генерал Кларк
13:18
світломаскування
На Херсонщині на Великдень запроваджують нічний режим світломаскування
13:05
світло
Вдруге за місяць: у Грузії стався масштабний блекаут
Більше новин