Огляд

Росія почала ядерні навчання, щоб продемонструвати силу та як новини про насильство руйнують виборчу кампанію Макрона в ЄС. Акценти світових ЗМІ 22 травня

Ірина Запотічна
22 травня, 2024 середа
11:05

У фокусі міжнародних видань початок навчань відпрацювання застосування тактичної ядерної зброї у РФ та як питання безпеки у Франції створюють проблеми для президента

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 22 травня.

У Росії почалися планові тактичні ядерні навчання

Фото: ілюстративне

У Росії стартували бойові навчання з відпрацювання застосування тактичної ядерної зброї, щоб продемонструвати силу США та їхнім союзникам, пише Bloomerg. У Міноборони Росії не уточнили скільки триватимуть навчання.

Так Путін віддав наказ про проведення навчань за день до того, як цього місяця він склав присягу на п’ятий президентський термін, у відповідь на те, що Росія назвала провокаційними заявами Заходу. Російський президент неодноразово висловлював погрозу застосувати ядерну зброю з початку свого вторгнення в Україну в лютому 2022 року, викликаючи засудження з боку США та їхніх союзників з Організації Північноатлантичного договору. Президент Китаю Сі Цзіньпін, який приймав Путіна на переговорах минулого тижня, також раніше попереджав, що використання ядерної зброї є червоною лінією для Пекіна.

Попри це у березні Путін заявив державній службі новин РІА Новини, що в Україні ніколи не було необхідності використовувати тактичну ядерну зброю, і ця думка ніколи не приходила йому в голову.

Російське державне телебачення показало кадри військових вправ із ракетними системами на машинах із символом "Z", які військові країни взяли на озброєння під час війни в Україні.

"Тактична ядерна зброя відноситься до менш потужних боєголовок, які можна використовувати на полі бою, на відміну від стратегічної зброї, яку США і Росія можуть запустити на батьківщину один одного за допомогою міжконтинентальних балістичних ракет.Тактична ядерна зброя відноситься до менш потужних боєголовок, які можна використовувати на полі бою, на відміну від стратегічної зброї, яку США і Росія можуть запустити на батьківщину один одного за допомогою міжконтинентальних балістичних ракет", - зазначили у виданні.

Президент Франції хоче виступити з проєвропейським посланням, але вбивства підлітків, стрілянина та протести підживлюють ультраправих

Саміт ЄС, Емманюель Макрон

Фото: Getty Images

Низка заголовків про побоювання безпеки значно підірвала стратегію Макрона, оскільки наближаються вибори до Європейського парламенту 9 червня. POLITICO пише, що для президента Франції та його європейської виборчої кампанії багато проблем створили новини про вбивства підлітків, стрілянину, пов’язану з наркотиками, підвищену терористичну загрозу та смертоносні протести на заморській території Нової Каледонії.

Хоча нещодавні шокуючі та насильницькі події явно не пов’язані одна з одною, потік новин надав провокаційний матеріал для ультраправої кампанії. 

Раніше цього року Макрон призначив 35-річного Габріеля Аттала прем’єр-міністром з надією дати новий старт своєму другому терміну, який переживає важкі обставини, і поставити жорсткого і популярного супротивника проти власної тисячолітньої зірки RN Джордан Барделла. Французька виконавча влада висловила свою підтримку Україні проти російського вторгнення, зайнявши все більш агресивну риторику та подвоюючи звинувачення в тому, що ультраправі симпатизують Кремлю.

"Слід поставити собі питання, чи війська Володимира Путіна вже не знаходяться в нашій країні — я говорю про вас і вашу сторону", — сказав Аттал тричі кандидату в президенти Ле Пену в лютому.

Пізніше того ж місяця провідна кандидатка від "Відродження" на виборах до ЄС Валері Хаєр назвала свою кампанію єдиною проєвропейською і заявила, що вона намагатиметься захистити Європу від російського Путіна та його союзників у Союзі.

"Але в очах французьких виборців європейські теми та Україна продовжують виглядати як далекі питання. В опитуванні Odoxa 1000 осіб, проведеному 15-16 травня, лише десята частина опитаних назвала війну в Україні одним із трьох факторів, які вплинуть на їхній голос на виборах до ЄС, тоді як більше третини (35 відсотків) згадали безпеку".

Хоча уряд Макрона робить усе можливе, щоб показати себе жорстким щодо злочинності, опитування Odoxa показало, що 70 відсотків опитаних оцінили дії держави з питань безпеки як недостатні. Опитування на виборах в ЄС передбачає, що наступного місяця ультраправе Національне об’єднання (RN) набере понад 30 відсотків голосів, а список Макрона "Відродження" застряг близько 16 відсотків і ризикує бути перевершеним лівоцентристським списком, який підтримує Соціалістична партія. 

Зображення насильства були широко поширені у Франції протягом останнього року, починаючи з зіткнень по всій країні минулого літа після того, як 17-річний підліток був смертельно застрелений поліцейським. Крім того, минулого місяця 15-річного підлітка забили до смерті в паризькому передмісті, нібито четверо молодих людей віком від 17 до 20 років. Кілька тижнів потому ще одного 22-річного хлопця вбили два підлітки, які влаштували на нього засідку після того, як виманили його через сайт знайомств. 

Після 20 місяців відносного миру, будинки та життя, які почали відновлювати, знову опинилися на лінії фронту

Фото: Олег Синєгубов

The Guardian опублікували текст Ади Вордсворт - співзасновниці KHARPP (The Kharkiv and Przemyśl Project, - ред.), масового проєкту з ремонту будинків у східній Україні. Авторка пише, що після того, як її організація понад 20 місяців займалася відновленням будинків, мир знову покинув населені пункти, де розташовувались ці доми.

"Для багатьох проживання в селах, що розташовані за 30 миль між Харковом і кордоном з Росією, повернення додому також є свідомим актом непокори. Одна літня жінка, яка залишалася у своєму селі всю війну, через окупацію та обстріли, сказала мені, що вона не піде звідти, бо "поки є українець на цій землі, це буде Україна", - пише Ада.

Коли ще в січні почали циркулювати повідомлення про те, що Росія може знову спробувати захопити Харків, місцеві жителі, як правило, проігнорували їх. Усі розуміють ризики, на які вони йдуть, живучи так близько до кордону, але люди не можуть жити в постійному страху. Мешканці садили свої городи, впевнені, що за кілька місяців отримають з них урожай. 

10 травня росіяни перетнули кордон і захопили понад десяток сіл. Ще один фактор, який помітила авторка - відсутність віри в підтримку Заходу. У перші дні війни, незважаючи на всі жахи, які відбувалися, люди були впевнені, що Захід сприймає цю боротьбу також як свою боротьбу, і що Україна отримає необхідну підтримку. Великі затримки допомоги США означають, що ця віра була замінена почуттям зради. 

"Я не знаю жодної людини, яка б не втратила близької людини в боях за останні шість місяців, і ніхто тут не може похитнути переконання, що ці життя можна було б врятувати, якби США прийняли законопроєкт про військову допомогу раніше".

До переїзду до Харкова перші місяці війни Ада волонтерила на польсько-українському кордоні, допомагала тим, хто втікав. Тоді вона думала, що немає нічого більш неприємного, ніж погляд в очах людини, яка була змушена покинути свій дім. Після нового наступу жінка зрозуміла, що є: погляд в очах людини, яка втекла з дому, повернулася, думаючи, що знову в безпеці, і почала будувати своє життя заново, але була змушена тікати знову.

"Мої друзі та колеги знову змушені приймати неможливе рішення: покинути свої домівки та повернутися до життя біженця чи залишитися в улюбленому Харкові та щодня ризикувати смертю", - підсумовує волонтерка.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • USD 42.06
    Купівля 42.06
    Продаж 42.62
  • EUR
    Купівля 43.54
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
08:21
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 121 боєзіткнення, з них 61 на Покровському напрямку
08:17
Еліна Світоліна, Олімпіада-2024
Світоліна програла американці Кіз у чвертьфіналі Australian Open
08:03
OPINION
Трамп: Путін руйнує Росію. Колонка Віталія Портникова
07:59
Ілюстративне фото
У Тель-Авіві чоловік напав з ножем на перехожих, 4 постраждалих
07:30
втрати окупантів
Армія РФ за добу в Україні втратила 1950 окупантів, 11 танків і 60 артсистем
07:24
Оновлено
Дональд Трамп
На адміністрацію Трампа подали до суду 22 штати через указ скасувати громадянство дітям мігрантів за правом народження
07:09
Дональд Трамп
"Його засудили покидьки": Трамп помилував засновника Silk Road, який відбував довічне покарання за продаж наркотиків
07:07
кримськотатарський прапор
Окупанти в Криму в 2024 році щонайменше 64 рази порушили права політв'язнів на здоров'я, - КРЦ
06:47
Ілюстративне фото
У Литві затримали росіянина, який постачав до РФ високотехнологічне обладнання попри санкції
06:24
Володимир Зеленський в Давосі
Зеленський: для убезпечення України після зупинки бойових дій знадобиться щонайменше 200 тис. миротворців
04:42
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну БПЛА: у Миколаєві є постраждалі
03:08
Трамп
Трамп анонсував новий проєкт розвитку штучного інтелекту з інвестиціями у $500 млрд
02:44
Сили Оборони відкинули росіян біля Шевченко та в Удачному, - DeepState
01:23
Дональд Трамп
Трамп погрожує РФ санкціями, якщо Путін не погодиться на переговори щодо України
00:38
Рафінья, Барселона, Ліга чемпіонів
"Барселона" перемогла "Бенфіку", а "Болонья" програла "Борусії": результати усіх матчів Ліги чемпіонів 21 січня
00:16
Фінляндія підготувала 27-й пакет військової допомоги Україні
2025, вiвторок
21 січня
23:41
Фінляндія
Є певність, що мирна угода щодо війни в Україні буде цьогоріч, - МЗС Фінляндії
23:24
Ексклюзив
путін
Мені здається, що Путін - "найкращий агент ЦРУ", - дипломат Огризко
22:31
Ексклюзив
Інавгурація Трампа
Головне, щоб "яструби" Трампа не припуститися помилки Обами, - дипломат Огризко
21:51
Віктор Орбан
Орбан пригрозив "дати відсіч" Києву за зупинку транзиту російського газу
21:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Команда Трампа зіткнулась із воєнною реальністю, в якій вони ще не були, - нардеп Костенко
21:26
Україна та Албанія підписали угоду про довгострокове співробітництво
21:11
Куба
Трамп повернув Кубі статус держави-спонсора тероризму
21:07
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп анонсував запровадження 25% мита на товари з Канади й Мексики. Трюдо запевнив, що Оттава відповість
21:04
Ексклюзив
Дональд Трамп
У Трампа немає причин поступатись або йти на компроміс з Росією, - експерт-міжнародник Краєв
20:51
Зеленський зустрівся з Шольцом: обговорили військову допомогу та "осередки єдності"
20:39
Оновлено
Екскомбата ЗСУ Лапіна й бригадного генерала Галушкіна, підозрюваних у неналежній обороні Харківщини у 2024 році, взяли під варту
20:12
Ізраїль, ЦАХАЛ
Ізраїль запропонував передавати Україні захоплену ЦАХАЛом зброю, яка виробляється у РФ
20:04
Ексклюзив
Є певні підстави для стриманого оптимізму: Defense Express про темпи виробництва російського ВПК
20:00
OPINION
Звідки беруться українські "с*ачі"?
19:55
Роберт Фіцо
Фіцо заявив, що опозиція готує у Словаччині Майдан із захопленням урядових будівель
19:48
PR
Ванна – центральний елемент ванної кімнати
19:36
"Динамо-Галатасарай". 21 січня 2024
"Динамо" заробило перші очки в Лізі Європи
19:27
Оновлено
Маск на інавгурації Трампа зробив жест, схожий на нацистське привітання. Німеччина відреагувала
18:59
Сценарист "Таксиста" та "Одержимості" Пол Шредер зізнався, що спитав ідеї для фільмів у ChatGPT і йому сподобалося
18:58
Дональд Трамп
Трамп помилково назвав Іспанію країною - членом БРІКС, у Мадриді відреагували
18:42
На Сумщині сапери знешкодили близько 170 вибухонебезпечних предметів за один виїзд
18:41
військовий квиток, мобілізація
Нардеп Федієнко: раджу відповідальним за мобілізаційні плани підприємств надіслати листи в ТЦК, щоб заброньованих взяли на спецоблік
18:30
Покровськ
Окупанти змінили тактику наступу на Покровськ і намагаються обійти місто з заходу, - ОСУВ "Хортиця"
18:16
Ексклюзив
Прапори України та ЄС
Фінансові потреби України на 2025 рік повністю закриті: журналістка Висоцька про результати засідання Ради ЄС з економіки та фінансів
Більше новин