Огляд

Росіяни за 3 км від Покровська, а Франція й Польща думають над відправкою військ в Україну. Акценти світових ЗМІ 12 грудня

12 грудня, 2024 четвер
10:55

У фокусі міжнародних видань – складна ситуація довкола Покровська, який усе більше в оточенні російських військ, а також за яких умов європейські військові можуть опинитися на фронті в Україні

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 12 грудня.

Можлива втрата Покровська – стане найбільшою невдачею для України за останні місяці

Покровськ

У CNN написали про те, що російські війська менш ніж за 2 милі (3 км) від ключового українського міста Покровськ. 

За даними українського картографічного сервісу DeepState, російські війська зараз перебувають лише за три кілометри від околиць ключового східноукраїнського міста Покровська після наступу в середу. Вони також знищили або захопили українські позиції поблизу міста, повідомив речник української армії, пишуть американські журналісти.

"Противник атакував наші укріплення в районі Покровська на захід від села Відродження, південніше Новотроїцького, і в результаті тривалих боїв дві наші позиції знищено та одну втрачено", – заявив речник ЗСУ Назар Волошин у телекоментарі.

Волошин додав, що бої тривають на околицях села Шевченкове Харківської області на східному фронті України. Українські військові блогери повідомили, що село перейшло до росіян, хоча це не було підтверджено ні українськими, ні російськими офіційними особами.

Тим часом український регулятор газопостачання "Донецькоблгаз" попередив, що з четверга через "погіршення ситуації" Покровськ буде відключено від газопостачання.

У CNN додають, що протягом кількох місяців Покровськ був місцем одних із найзапекліших боїв на східному фронті, оскільки Росія намагається оточити місто. Він розташований приблизно за 11 миль (майже 18 км) від Дніпропетровської області України і є стратегічною ціллю для Москви. Володимир Путін дав зрозуміти, що його метою є захоплення східних українських областей - Донецької та Луганської.

"Попри те, що Покровськ не є великим містом – до війни населення Покровська становило близько 60 000 осіб, і багато хто виїхав після повномасштабного вторгнення Росії, – воно розташоване на ключовій дорозі постачання, яка з’єднує його з військовими вузлами. Він становить кістяк української оборони на тій частині Донецької області, яка досі перебуває під контролем Києва. Зараз у Покровську, за даними місцевої влади, проживає 11 тисяч людей", - відзначають американські журналісти. 

У виданні додають, що захоплення росіянами Покровська стане найбільшою невдачею для України за останні місяці.

Тим часом прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан зателефонував президенту Росії Володимиру Путіну, щоб обговорити мирні плани для України, пишуть у Politico

"Це найнебезпечніші тижні російсько-української війни. Ми робимо всі можливі дипломатичні кроки, щоб аргументувати припинення вогню та мирні переговори", — написав Орбан. 

За даними Кремля, Орбан висловив зацікавленість у "сприянні спільному пошуку" політико-дипломатичних шляхів вирішення війни в Україні, а Путін традиційно заявив, що Київ перешкоджає "можливості мирного врегулювання конфлікту". 

Телефонна розмова Орбана з Путіним відбулася лише через два дні після його зустрічі з обраним президентом Сполучених Штатів Дональдом Трампом. Однак, за словами прессекретаря Путіна, угорський лідер не передавав жодних послань від Трампа.

Відправка миротворчої місії європейських військових в Україну залежить від остаточної мирної угоди 

переговори між Україною та РФ

У четвер президент Франції Емманюель Макрон і прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск мають намір обговорити можливість відправки європейських військ для миротворчої місії в Україну після досягнення режиму припинення вогню, пишуть у Bloomberg.

Цікаво те, що зустріч двох лідерів у Варшаві відбудеться після переговорів, які Макрон провів з обраним президентом США Дональдом Трампом і Володимиром Зеленським у Парижі в суботу, адже "дипломатичні зусилля з припинення війни набирають обертів", відзначають у виданні.

Президент України каже, що переговори підвищують ризик замороженого конфлікту з Росією, тому наполягає на гарантіях безпеки від західних союзників. Раніше Трамп пообіцяв швидко вирішити конфлікт, коли повернеться до Білого дому в січні.

"Туск і Макрон дослідять ідею потенційного відправлення європейських військ у рамках обговорення того, як зміцнити Україну в коротко- та довгостроковій перспективі. Ця пропозиція залежатиме від остаточної мирної угоди, яка може виникнути між Україною та Росією. Президент Володимир Путін поки що не виявив бажання обговорювати припинення вогню", - наголошують у Bloomberg.

Туск, чия країна почне головувати в Європейському Союзі з січня, заявив у вівторок, що переговори про припинення війни можуть початися цієї зими. 

В офісі Макрона повідомили, що президент Франції поїде до Варшави, щоб обговорити підтримку Києва в контексті переобрання Трампа та головування Польщі в ЄС у першій половині 2025 року. 

Президент Франції вперше висунув ідею відправки військових частин в Україну в лютому, але ця пропозиція зустріла опір кількох західних партнерів, включаючи Німеччину. Пізніше Макрон заявив, що лідери ЄС погодилися підтримати Україну невійськовими силами, включаючи операції з розмінування.  

"Розгортання західних військ на полі бою в Україні означало б ескалацію через втягування НАТО в майже трирічний конфлікт і могло б викликати відповідь з боку Кремля. Та джерела кажуть, що навпаки, потенційна миротворча місія прийде пізніше, щоб стримати нове вторгнення Росії. Потенційне розгортання також відбудеться, оскільки Франція згортає свою військову присутність в Африці", - відзначають у Bloomberg.

У Politico додають, що зустріч двох лідерів ЄС відбувається на тлі зростаючих побоювань, що нова адміністрація Дональда Трампа змусить європейців взяти на себе більше військових обов’язків в Україні.

"Введення іноземних миротворців в Україну може розвіяти побоювання Києва, що його союзники не активізуються, якщо російський лідер Володимир Путін відновить війну. Київ має гіркий досвід відмови від свого ядерного арсеналу в 1994 році в обмін на обіцянки безпеки, які не запобігли нападу Росії", – відзначають у виданні. 

Хоча міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявив у вівторок, що про відправку польських військ в Україну "зараз не може бути й мови". Польський міністр наполягає на тому, що будь-який такий крок має зробити НАТО.

"Різні сценарії на столі. Ми будемо діяти як альянс. НАТО має відігравати тут ключову роль, а не окремі країни", – сказав він.

Як українські ТЕС продовжують працювати після ракетних ударів 

Битва за світло

А в The Guardian написали репортаж про те, як українські електростанції тримають країну. Репортери відвідали "вугільну теплову установку радянської епохи, щоб дослідити, як вона витримала російські атаки". 

"Електростанція — це складна штука, завжди були дрібні речі, які йшли не так, і речі, які потрібно було виправити, але ми навіть у найгірших кошмарах не могли собі уявити нічого подібного", — сказав заступник головного інженера станції, який пропрацював тут 27 років, описуючи складну ситуацію після прильотів по ТЕС.

До війни навіть невеликий витік із даху сприймався як надзвичайна ситуація, а зараз дощ падає просто неба, стікаючи на підлогу, оскільки більша частина даху була зруйнована ударами.

Росія систематично завдавала ударів по енергетичній системі України з початку повномасштабної війни, що призвело до регулярних планових відключень електроенергії та частих аварійних відключень електроенергії. Навіть у Києві лікарні та школи, а також більшість підприємств тепер мають генератори, щоб підтримувати електроенергію під час відключень, відзначають у The Guardian.

Та попри це за міжнародної допомоги Україна навчилася справлятися з цими викликами.

"Енергетики України зробили дуже хорошу роботу щодо ремонту пошкоджених об’єктів та будівництва нових. Ситуація виглядає набагато кращою, ніж ми могли собі уявити пів року тому", – сказав Андріан Прокіп, київський експерт з енергетики з Інституту Кеннана у Вашингтоні. 

Але є два ключові фактори, які можуть погіршити ситуацію. По-перше, це температура. Поки що зима була відносно м’якою, але цими вихідними очікується температура до 10 градусів морозу, а тривале похолодання може створити додатковий тиск на енергомережу та призвести до більш тривалих відключень.

Інше питання – чи продовжаться інтенсивні російські удари по енергомережі. "У мене таке відчуття, що вони хочуть максимально натиснути на українську енергосистему до інавгурації Трампа. Росіяни хотіли б, щоб Трамп повірив, що Україна вже зруйнована", – сказав Прокіп.

Читайте також: Що таке 5-та стаття НАТО й чи стримує вона агресію Путіна

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.23
    Купівля 42.23
    Продаж 42.87
  • EUR
    Купівля 43.41
    Продаж 44.22
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
15 січня
17:25
Вишеградська група, Польща, Анджей Дуда
"Перший крок до реальних гарантій безпеки": Дуда закликав надати Україні запрошення до НАТО вже зараз
17:24
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
17:21
Дональд Туск
Польща виділила Україні новий пакет військової допомоги на понад €200 млн
17:16
Кевін Келсі
"Шахтар" за 6 млн євро продає свого форварда у США, - ЗМІ
17:02
тюрма
Шпигувала в Миколаєві та входила в агентурну мережу ГРУ: 15 років тюрми отримала ексвійськова
16:51
Ексклюзив
ракетна атака, ракета
Росія застосовує менше ракет для ударів по Україні: у Defense Express назвали причини
16:45
Оновлено
Обстріл Краматорська 15 січня
Росіяни зранку вдарили по Краматорську: є поранені, серед них – діти
16:43
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга
"Реал" після 5 пропущених голів від "Барселони" поверне у ворота Луніна
16:36
Марта Костюк
Українська тенісистка Костюк вийшла до третього кола Australian Open
16:34
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулось 48 боєзіткнень: росіяни найактивніші на Покровському напрямку
16:32
Володимир Зеленський. Рамштайн 9 січня 2025 р
Чисельність української армії складає 880 тис. військових, - Зеленський
16:31
Дональд Туск
"Я не дозволю, аби в Польщі використовували цю драматичну історію в політичних іграх": Туск про Волинську трагедію
16:23
Уряд виділив додаткові 540 млн грн на створення майстерень і лабораторій у профтехах та коледжах
16:04
TikTok
TikTok готується до ймовірного блокування застосунку в США 19 січня, - Reuters
16:01
Військовий контингент європейських країн в Україні може бути частиною гарантій безпеки, – Зеленський
16:01
OPINION
Тепер медіа не відповідатимуть за коментарі до їхніх текстів
15:57
Оновлено
Масована ракетна атака РФ: на Львівщині та Прикарпатті пошкоджені об'єкти критичної інфраструктури
15:55
Дональд Туск
Туск звинуватив РФ у підготовці актів терору проти авіаліній Польщі та всього світу
15:41
Мін'юст
Мін'юст планує відновити роботу всіх держреєстрів після кібератаки РФ до кінця січня
15:35
Ніл Ґейман
Автор "Пісочної людини" Ніл Ґейман заперечив нові звинувачення у зґвалтуваннях
15:33
OPINION
Піар на зброї. Що не так працює в Агенції оборонних закупівель?
15:31
Оновлено
Роберт Фіцо
У Словаччині опозиція внесла пропозицію про вотум недовіри уряду Фіцо
15:29
Оновлено
Україна повернула додому з РФ 25 важкохворих і поранених полонених, серед них захисники Маріуполя
15:18
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила закон щодо направлення підрозділів ЗСУ за кордон під час воєнного стану
15:11
Ярослав Юрчишин
Юрчишин прокоментував уточнені вимоги до медіа щодо видалення коментарів
15:04
Оновлено
Володимир Зеленський і Дональд Туск
Початок головування Польщі в ЄС є важливим моментом на шляху України до Євросоюзу, - Туск на зустрічі з Зеленським
15:03
Туск і Зеленський
Польща готова організувати третій саміт, присвячений відбудові України, – Туск
14:46
Кадочникова
Акторка Лариса Кадочникова пояснила, чому не перейшла на українську на церемонії вручення премії Параджанова
14:24
Верховна Рада
Парламент ухвалив законопроєкт про систему охорони психічного здоровʼя
14:23
На Житомирщині оголосили підозру працівнику моргу, який зрізав золоту каблучку з руки загиблого військового
14:11
ворожка
У Мінкульті заявили, що не можуть впливати на показ сюжетів про екстрасенсів у телемарафоні
14:08
ФАБ-3000
Росіяни скинули авіабомбу на будинок майора поліції у Курській області, - росЗМІ
14:05
Андрій Сибіга
Сибіга запевнив, що заборона на ведення прямих переговорів з Путіним є чинною
14:02
OPINION
Чим спричинена інфляція в Україні?
13:51
ЗСУ, мобілізація
Уряд змінив процедуру відстрочки від мобілізації для рідних зниклих безвісти за особливих обставин
13:47
Дональд Трамп
Радники Трампа вважають, що до мирної угоди стосовно війни в Україні залишилося "кілька місяців", - Reuters
13:45
Придністров'я
У невизнаному Придністров'ї заявили, що РФ надаватиме їм газ як гуманітарну допомогу
13:34
Володимир Зеленський
Зеленський підписав закон про подовження можливості стати на облік після СЗЧ
13:21
У Києві затримали чотирьох підпалювачів військових авто на замовлення РФ
13:07
Ексклюзив
Роб Бауер
Очільник військового комітету НАТО Роб Бауер: РФ не досягла жодної цілі в Україні, а втратила 700 тис. військових
Більше новин