Огляд

Союзники України в Європі розглядають колись табуйовані переговори "земля-за-мир", а нова амбасадорка США в ООН відмовляється від своєї позиції про важливість членства України в НАТО. Акценти світових ЗМІ

14 листопада, 2024 четвер
12:20

У фокусі міжнародних видань те, що європейські союзники України розглядають колись табуйовані переговори "земля-за-мир", також ймовірна зміна позицій обраної Трампом амбасадорки США в ООН про важливість членства України в НАТО

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 14 листопада.

Союзники України в Європі розглядають колись табуйовані переговори "земля-за-мир"

Війна з Росією, ЗСУ, військові

Війна з Росією, Фото: Генштаб

Серед європейських союзників України спостерігається тихий, але зростаючий поворот до думки, що війна з Росією завершиться лише шляхом переговорів між Києвом і Москвою, які передбачатимуть поступки української території, пише The Washington Post.

Як відзначає WP, розмова набула ще більшої актуальності після перемоги на виборах Дональда Трампа, який заявив, що швидко закінчить війну, не уточнивши, як саме. І дав зрозуміти, що може підтримати угоду, яка залишить частину захоплених територій у руках Росії. У Європі дискусії за зачиненими дверима також підігріваються похмурою ситуацією на полі бою, де українські війська обороняються, а також побоюваннями щодо зменшення фінансування з боку США.

Інтерв'ю з 10 нинішніми та колишніми європейськими дипломатами й дипломатами НАТО свідчать про те, що, попри заяви про незмінну підтримку, деякі з союзників України все більше прагнуть закласти основи для переговорів між Україною і Росією, навіть якщо параметри угоди залишаються примарними.

Європейські та натівські чиновники визнають, що розмови про територіальні поступки вже не викликають стільки здивування, як раніше, і дипломати формулюють їх не як "земля в обмін на мир", а скоріше як "земля в обмін на безпеку України".

"Я думаю, що всі так чи інакше дійшли до цього висновку. Важко говорити про це публічно, тому що це було б способом сказати, що ми збираємося винагороджувати агресію", – сказав колишній посол Франції у Вашингтоні Жерар Аро.

Тим часом ще один західний чиновник, говорив на умовах анонімності, зауважив, що це питання вже не за межею.

Поки що незрозуміло, як саме виглядатиме угода, оскільки дипломати зважують проєкти "мирних планів", що з'явилися після вторгнення Росії в Україну у 2022 році.

За словами колишнього помічника генерального секретаря НАТО і політичного дослідника Європейської ради з міжнародних відносин Каміля Гранда, зараз існує широке визнання того, що "переговори можуть розпочатися раніше", ніж очікувалося, і що вони "потягнуть за собою певні поступки з обох сторін". Він відзначив, що європейські лідери мають "великий знак питання щодо того, як команда Трампа захоче грати", і хоча сподіваються, що наступна адміністрація підштовхне Росію до столу переговорів, натомість побоюються, що вона може загнати Україну в глухий кут, припинивши надання допомоги.

Європейські політики кажуть, що вони повинні продовжувати підтримувати Україну, щоб вона мала важелі впливу, якщо переговори врешті-решт розпочнуться. Вони також хочуть уникнути ситуації, коли нова адміністрація Трампа наполягатиме на укладенні угоди. 

Підтримка української армії стільки, скільки необхідно, "є єдиним шляхом до переговорів", переконаний своєю чергою президент Франції Емманюель Макрон. Минулого тижня під час 25-хвилинної телефонної розмови з Трампом Макрон чітко дав зрозуміти, що будь-які переговори повинні передбачати значні поступки з боку Москви, за словами людей, знайомих з цією розмовою.

На вечері європейських лідерів минулого тижня в угорській столиці Будапешті багато з них висловилися за збереження грошової та збройної підтримки України та обговорили, як продовжити надходження коштів у разі припинення їх надання з боку США.

Дипломат Європейського Союзу сказав, що перспектива майбутнього врегулювання шляхом переговорів повільно набирає обертів, здебільшого за лаштунками. 

"Ніхто в кімнаті не говорив: "Ми повинні відмовитися від Донбасу"", – натомість додав дипломат.

Відображаючи відчуття нагальності після виборів у США, державний секретар Ентоні Блінкен здійснив блискавичний візит до Брюсселя в середу, де зустрівся з високопосадовцями НАТО, ЄС та України, щоб обговорити стратегію на майбутнє. Після перемоги Трампа США зосередилися на наданні якомога більшої військової допомоги Києву до того, як до влади прийде нова адміністрація, визнаючи, що вона, ймовірно, матиме зовсім інший підхід.

Попри це, WP підкреслює, що наразі врегулювання конфлікту залишається недосяжним, не в останню чергу тому, що Росія не відступила від своїх вимог, політика адміністрації Трампа щодо України не була повністю артикульована, немає консенсусу щодо гарантій безпеки, які могли б бути прийнятними для України, і, як сказав Гранд, "існує 50 відтінків сірого" серед європейських поглядів на те, як мають відбуватися переговори.

Москва ж дала зрозуміти, що не прийме нічого, окрім капітуляції України. Путін стверджує, що для успіху будь-яких переговорів Україна повинна дотримуватися повного нейтралітету. Крім того, перш ніж розпочнуться переговори, Росія хоче повернути собі всю Курську область.

Радник президента України Михайло Подоляк заявив у середу, що підштовхування України до переговорів на невигідних умовах схоже на примушення "України відмовитися від опору". Офіційна позиція Києва і те, що він вважатиме перемогою, полягає в тому, що російські війська мають залишити всю територію України.

Опитування громадської думки показують, що більшість українців підтримують цю ідею, хоча відсоток тих, хто міг би погодитися на певну втрату землі в рамках мирної угоди, поступово зростає в міру того, як війна продовжується.

Минулого тижня Зеленський заявив журналістам, що не може бути ніякого припинення вогню без гарантій того, що Україна зможе стримати будь-які майбутні російські атаки. А раніше цього року Макрон викликав негативну реакцію з боку деяких європейських союзників, заявивши, що він не виключає, що деякі війська можуть бути розгорнуті в Україні як можливий засіб стримування.  Натомість сьогодні, за словами аналітиків, деякі країни, зокрема Велика Британія, а також країни Східної Європи та Північної Європи, розглядають ідею присутності військ на місцях як можливу гарантію безпеки в разі укладення угоди.

Публічні пропозиції "земля в обмін на мир" обмежуються пропозиціями дружнього до Москви угорського лідера Віктора Орбана. Балтійські країни та сусіди України, такі як Польща, охоплені страхом перед Росією, яка просувається до кордонів НАТО, і вони не сприймають згадки про територіальні поступки, особливо без чіткого стримуючого фактору.

Тим часом високопоставлений чиновник НАТО зауважив, що тих, хто пропонував "землю в обмін на мир", в минулому "практично спалювали на вогнищах", але зараз ця ідея викликає менше обурення. Здатність України захищати великі міста, зокрема Харків і Одесу, зіграла на її користь, сказав він, але ми всі усвідомлюємо, що в короткостроковій перспективі Україні буде важко відновити суверенітет над 100% своєї території".

Поряд із цим, європейські чиновники стверджують, що будь-яка угода не повинна дозволити Путіну оголосити про перемогу в перекроюванні кордонів за допомогою війни, хоча це дуже складно, якщо Росія зберігає контроль над частинами свого сусіда.

Еліс Стефанік відмовляється від своєї позиції про важливість членства України в НАТО

НАТО

Еліс Стефанік, планована новообраним президентом Дональдом Трампом на посаду посла США в Організації Об'єднаних Націй, тепер відмовляється підтримувати свою попередню позицію щодо членства України в НАТО, яку вона колись називала критично важливою для регіональної стабільності, повідомляє CNN.

Її офіс також відмовився повідомити, чи вважає вона, як і раніше, що Росія вчинила геноцид в Україні, як Стефанік заявляла у 2022 році.

У 2022 році Стефаник закликала НАТО прийняти Україну, особливо в умовах ескалації російського вторгнення. У той час вона виступала за надання широкої військової допомоги, наголошуючи на попередньому наданні адміністрацією Трампа ракет Javelin.

Її тодішні коментарі відображали сильну проукраїнську позицію, яка збігалася з широкою двопартійною підтримкою Києва в перші дні конфлікту.

Тепер, коли її запитали, чи підтримує вона все ще членство України в НАТО, речник Стефанік відмовився конкретно говорити про її нинішню позицію. Натомість її офіс дав зрозуміти, що вона поділяє підхід Трампа.

Відсутність відповіді Стефанік щодо можливого членства України в НАТО з'явилася на тлі того, що громадська думка щодо надання допомоги відійшла від початкової підтримки України з боку США, а Трамп та інші республіканці висловлюють дедалі більший скептицизм щодо ролі американської військової та фінансової допомоги в затяжному конфлікті, відзначають у CNN.

Дії Стефанік у Палаті представників також змінювалися разом із громадською думкою. Спочатку вона виступала за проукраїнське законодавство і підтримувала численні санкції проти Росії, а також численні раунди військової допомоги Україні. Але у квітні вона проголосувала проти пакета допомоги Україні на суму 60 мільярдів доларів, посилаючись на занепокоєння щодо витрат і заявивши, що краще надати пріоритет кризі на американському кордоні.

Це контрастує з її коментарями, зробленими у квітні 2022 року, коли Стефанік заявила, що була серед майже 400 членів Палати представників Конгресу США, на яких накладено санкції Росії, назвавши це "знаком честі". Вона описала дії Росії як "геноцид" проти українського народу і назвала президента Росії Володимира Путіна "головорізом" і "військовим злочинцем".

Її офіс відмовився від подальших коментарів, коли її запитали, чи дотримується вона своїх попередніх заяв про те, що Росія чинить геноцид в Україні.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.98
    Купівля 40.98
    Продаж 41.58
  • EUR
    Купівля 46.59
    Продаж 47.33
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
19 квітня
07:42
Оновлено
БПЛА, шахед, дрон
Росія вночі обстріляла Україну дронами: під атакою опинилися Одещина, Запоріжжя і Харків
07:03
Аналітика
Нафта
Неочікуваний ефект: митна політика Трампа б’є по бюджету РФ та може призвести до зниження цін на бензин в Україні
06:41
Фінляндія
Фінляндія почала засекречувати дані про експорт зброї: найбільше постачань - в Україну
06:24
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
Росіяни вивели один ракетоносій у Чорне море
05:22
Tesla авто
Tesla відклала запуск доступнішої моделі позашляховика Model Y, - Reuters
03:52
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп підтвердив, що США можуть відмовитися від посередництва між РФ і Україною
03:26
Оновлено
США скоротять військову присутність у Сирії, - Пентагон
02:37
Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий
Базовий військовий вишкіл пройдуть до 80 тис. студентів ВНЗ, - Лісовий
01:58
катастрофа літака МАУ в Ірані
Іран подав позов до суду ООН проти України та трьох країн у справі про збиття літака МАУ
01:07
Крим
США готові визнати Крим російським у межах мирної угоди, - джерела Bloomberg
00:44
Оновлено
Поліція РФ
У Краснодарі близько сотні російських солдатів намагались втекти з військової частини
2025, п'ятниця
18 квітня
23:45
Оновлено
ракетний удар по Харкову
Внаслідок ворожої атаки по Харкову постраждало 114 людей: Зеленський відреагував
23:35
ЗСУ
Сили оборони відкинули росіян в Удачному на Покровському напрямку, - DeepState
23:04
ТЦК, штраф
Щомісяця більше 4,7 тис. боргів відкриваються за штрафи ТЦК, - Опендатабот
22:50
Еліна Світоліна
Світоліна вперше з січня 2024-го вийшла у півфінал турніру WTA
22:37
Кремль москва
РФ вийшла з угоди про співпрацю в Баранцевому регіоні з Норвегією, Данією та Швецією
22:31
Оновлено
Від початку доби на фронті відбулося 124 бої: третина з них - на Покровському напрямку
22:08
У Києві затримали підлітків, які побили чоловіка у військовій формі, - поліція
21:42
Дональд Трамп
"Стають надто низькими": Трамп заявив, що ціни на яйця в США впали на 87%
21:38
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ворог вдається до тактики ракетного терору та перегруповується на фронті. Колонка Сергія Згурця
21:19
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трампу не вдасться перекласти відповідальність за власну поразку на Європу й Україну, - Рибачук
21:10
Стармер, Трамп
Стармер і Трамп провели телефонну розмову щодо ситуації в Україні
20:43
ФСБ
На ТОТ Херсонщини безслідно зник "прем'єр" Андрій Алєксєєнко: ЦНС підозрює, що його затримали спецслужби РФ
20:25
поліцейський аеропатруль
Поліцейські патрулюватимуть вулиці Запоріжжя за допомогою дронів
20:23
Оновлено
Віталій Буяльський, Динамо, УПЛ
"Динамо" розгромило "Оболонь" в УПЛ: Результати й розклад матчів 25-го туру
20:07
Роберт Кеннеді
У США за наказом Трампа розсекретили 10 тис. сторінок записів про вбивство брата 35-го президента Кеннеді
20:04
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп прагне створити в Європі власні міні-трамповські уряди, - експерт-міжнародник Костогризов
20:04
OPINION
Мир неможливий. Що робити?
19:50
коронавірус
Білий дім оновив сайт про COVID-19: джерелом пандемії вказано "витік з біолабораторії Китаю"
19:40
Кишеньковий годинник пасажира "Титаніка" виставлять на аукціон
19:22
Дональд Трамп
Трамп за 100 днів президентства запровадив рекордну кількість надзвичайних ситуацій у США, - Axios
19:03
курсанти клятва
Кабмін погодив підвищення стипендій курсантам військових навчальних закладів
18:43
На Сихові у Львові внаслідок наїзду потяга загинув чоловік
У потязі Суми - Київ сталася пожежа. Загинув залізничник
18:36
Іран
В Ірані заявили про готовність укласти ядерну угоду, якщо США не будуть "висувати нереалістичних вимог"
18:30
Аналітика
яйця
Чому американцям не підходять українські яйця, як птахівникам удалося подвоїти експорт та чому АМКУ запідозрив змову 
18:18
ЗСУ
Ротація на фронті: в Міноборони розповіли, за яких умов планують замінювати військових, що воюють з 2022 року
18:15
Чарльз ІІІ
Над резиденцією короля Британії запровадили безпольотну зону через дрони, зафіксовані під час візиту Зеленського
18:02
OPINION
Миру не буде. Як Париж завершив усю дипломатію з Росією
17:48
азов
Підполковник Богдан Грішенков став новим командиром бригади "Азов"
17:45
Відкриття у Страсну пʼятницю: організатори фестивалю кіно про ЛГБТ Sunny Bunny відповіли на критику
Більше новин