Огляд

Україна стикається з нестачею працівників, а ЄС переносить свої зустрічі з Будапешта на знак протесту проти позиції Орбана щодо війни в Україні. Акценти світових ЗМІ 23 липня

23 липня, 2024 вiвторок
11:25

У фокусі міжнародних видань – проблеми в Україні із пошуком працівників, а також те, що ЄС переносить свої важливі зустрічі з Будапешта на знак протесту проти позиції Орбана щодо війни в Україні

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 23 липня.

Україна стикається з нестачею працівників

Нагальна потреба України в солдатах для боротьби з російським вторгненням виснажує робочу силу і створює тягар для економіки, але також відкриває нові можливості для жінок, вважають у The Washington Post.

WP починає з історії Тетяни Устименко у Павлограді, для якої похід на роботу – це втеча. Вона спускається ліфтом у вугільну шахту на глибину понад 1500 футів і залишає там свій мобільний телефон – це означає, що вона відволікається від останніх подій на східній лінії фронту всього за 60 миль звідти. Так глибоко під землею вона також не чує сирен повітряної тривоги, що попереджають про російський ракетний удар.

"Тут мирно, – каже Устименко. – Ви забуваєте, що йде війна".

Однак, підкреслює видання, якби не вторгнення Росії в Україну, Тетяна не отримала б цієї роботи. Вугільна шахта в Павлограді вперше у своїй історії дозволила жінкам працювати під землею лише після вторгнення Росії в лютому 2022 року. Підприємство намагалося заповнити численні вакансії, які залишилися після того, як чоловіки пішли у військо.

Шахта – не єдине робоче місце, яке відчуває гострий дефіцит робочої сили. Інтернет-портали з працевлаштування в Україні кажуть, що вони ніколи не оголошували стільки вакансій. Мільйони українців виїхали за кордон, рятуючись від жорстоких бомбардувань Москви, а з тих, хто залишився, сотні тисяч чоловіків проміняли свою роботу на військову службу.

Як вважають у видання, зараз,  коли Київ посилює свої мобілізаційні зусилля, бізнес очікує, що працівників буде ще важче знайти, що ще більше навантажить постраждалу українську економіку. 

шахтарі

Фото: krokus

Нестача працівників в Україні загострюватиметься більше, чим довше триватиме війна, це додає навантаження на економіку, яка і так перебуває під тиском і залежить від іноземної допомоги.

Віялові відключення електроенергії по всій країні через постійні російські удари по енергетичній інфраструктурі переривають роботу або змушують бізнес інвестувати в дорогі генератори. Це також відлякує деякі приватні іноземні інвестиції. За словами економіста і заступника директора інвестиційної компанії Dragon Capital у Києві Сергія Фурси, цього року в Україні все ще очікується відносне економічне зростання на рівні близько 4 відсотків, але воно було б більшим, якби не дефіцит робочої сили.

"Якщо буде мобілізовано від 200 до 300 тисяч осіб, багато хто може вирішити, що краще десь сховатися від військкомату, ніж йти на роботу, що призведе до того, що вони підуть з ринку праці. У такому випадку вплив на економічні показники може бути набагато більшим. Точно підрахувати це неможливо, тому що ми не знаємо, скільки людей зараз переховуються і не працюють", – каже Сергій Фурса.

Тут WP підкреслює, що одним із ненавмисних результатів стало певне гендерне вирівнювання на робочому місці, оскільки багато галузей вирішили наймати жінок на ролі, які раніше були зарезервовані для чоловіків, оскільки вони вважалися занадто трудомісткими. Подібно до припливу американок, які пішли працювати під час Другої світової війни, українські жінки отримують нові можливості для кар'єрного зростання, працюючи на заводах, керуючи тракторами або працюючи охоронцями.

Зокрема Київський метрополітен, який втратив майже третину свого довоєнного персоналу через мобілізацію, минулого місяця оголосив про перші курси для жінок, які стануть машиністками потягів. 

На всіх станціях метро Києва розмістили дефібрилятори

Фото: Київський метрополітен

На Павлоградській вугільній шахті зміна політики, яка дозволила жінкам працювати під землею, дала можливість 40-річній Устименко отримати роботу своєї мрії. Усі чоловіки в її родині були шахтарями. Після того, як у 16 років батько вперше показав їй шахту та її розгалужену мережу тунелів, Устименко захотіла проводити більше часу в тому, що вона називає іншим світом під землею, розповідає її історії медіа.

Деякі роботи все ще залишалися закритими, але інші, з меншим фізичним навантаженням, такі як обслуговування невеликих електропоїздів, які перевозять робітників з шахти ліфта, тепер виконують понад 120 жінок під землею.

Але навіть коли компанії наймають більше жінок, дефіцит робочої сили зберігається.

Український уряд дозволив деяким галузям промисловості – наприклад, у сфері критичної інфраструктури та оборонного виробництва – "зарезервувати" своїх працівників-чоловіків від призову на військову службу. Але більшість підприємств, які мають на це право, можуть звільнити від призову лише 50% своїх працівників-чоловіків у рамках виснажливого і бюрократичного процесу.

Підприємства, які сумлінно дотримуються податкового законодавства і ведуть належний облік, є популярними цілями для військового призову, оскільки їхні дані є відкритими, що полегшує мобілізацію їхніх працівників, сказав Фурса. Тому чоловіки можуть вирішити працювати деінде.

Фермерські господарства належать до підприємств, які можуть звільнити половину своїх працівників-чоловіків, але особливо під час посівної та збору врожаю, з початку вторгнення відчувається нестача трактористів, каже заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук. За його словами, кваліфікованих кадрів особливо не вистачає, і їх важко замінити, а оформлення документів на звільнення деяких працівників від призову часто може зайняти до двох місяців. За цей час чоловіки ризикують бути призваними до армії, особливо в сільській місцевості.

Тим часом керівництво вугільної шахти в Павлограді не впевнене, що рішення дозволити жінкам працювати під землею є остаточним. Ніхто не знає, коли закінчиться війна, і що станеться, коли вона закінчиться і тисячі чоловіків повернуться на свої старі робочі місця. Але жінки, які полюбили свою роботу в шахтних глибинах, сподіваються, що для них ще знайдеться місце.

ЄС переносить свої зустрічі з Будапешта на знак протесту проти позиції Орбана щодо війни в Україні

Віктор Орбан

Фото: Getty Images

Наступні зустрічі міністрів закордонних справ і оборони Європейського Союзу, заплановані на серпень, будуть перенесені з Будапешта до Брюсселя, оголосив провідний дипломат блоку, що стало черговою ескалацією суперечки між ЄС та Угорщиною через позицію її прем'єр-міністра щодо війни в Україні, повідомляє CNN.

Ультраправий прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан викликав роздратування серед лідерів ЄС, заявивши нещодавно, що Євросоюз проводить "провійськову політику". 

"Я зрозумів, що ми повинні послати сигнал, навіть якщо це символічний сигнал, що виступ проти зовнішньої політики Європейського Союзу і дискваліфікація політики Європейського Союзу як "партії війни" повинні мати певні наслідки", – сказав на це Жозеп Боррель.

За його словами, представники ЄС проаналізували заяви і дії угорського прем'єр-міністра і міністра закордонних справ і "всі держави-члени, за одним єдиним винятком, дуже критично поставилися до такої поведінки".

"Політика Європейського Союзу не є провійськовою політикою. Ми рішуче відкидаємо це, – зауважив Боррель і додав: – Єдиний, хто виступає за війну – це Путін".

Неофіційні засідання Ради ЄС на рівні міністрів закордонних справ і оборони мали відбутися в Будапешті з 28 по 30 серпня, згідно з повідомленням на сайті Ради ЄС, оскільки Угорщина наразі головує в Європейському Союзі на ротаційній основі.

Але Боррель прийняв рішення про перенесення. Це сталося після того, як президент Європейської Ради Шарль Мішель у своєму листі, опублікованому минулого тижня, жорстко відповів на заяву Орбана.

"Росія – агресор, а Україна – жертва, яка реалізує своє законне право на самооборону. Росія веде агресивну війну, грубо порушуючи міжнародне право, територіальну цілісність і суверенітет України відповідно до Статуту ООН", – написав тоді Мішель.

Орбан ще більше розчарував євродепутатів своїми нещодавніми так званими "мирними місіями", тобто зустрічами з президентом Росії Володимиром Путіним у Москві, китайським лідером Сі Цзіньпіном у Пекіні та зустріччю з колишнім президентом США Дональдом Трампом у його резиденції Мар-а-Лаго у штаті Флорида.

Як зауважують у CNN, авторитарний угорський лідер намагається виставити себе миротворцем в українському конфлікті, проте його позиція розходиться з більшістю лідерів ЄС, які пообіцяли беззастережну підтримку Україні в її спробах відбити військову агресію Росії.

У своєму листі до цих лідерів Орбан повідомив, що під час зустрічей було висловлено "загальне спостереження", що "інтенсивність військового конфлікту" в Україні "радикально зросте в найближчому майбутньому".

У листі, підписаному понад 63 європейськими законодавцями, адресованому трьом лідерам ЄС, йдеться про те, що своїми зустрічами Орбан "завдав значної шкоди". Вони закликали лідерів блоку призупинити право голосу Угорщини в Європейській Раді, стверджуючи, що "просте словесне засудження" Угорщини "не має жодного ефекту".

Пізніше президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн назвала візит угорського прем'єра до Москви "місією умиротворення". У відповідь на це Орбан заявив CNN, що просто виконує свій "християнський обов'язок", відвідуючи Путіна.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.08
    Купівля 42.08
    Продаж 42.66
  • EUR
    Купівля 43.29
    Продаж 44.04
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
20 січня
07:37
Оновлено
У Татарстані ввели обмеження у двох аеропортах через загрозу БПЛА, в Казані пролунали вибухи
07:20
Дональд Трамп
Трамп доручив помічникам організувати телефонну розмову з Путіним, - CNN
06:46
Ілон Маск
Ілон Маск зустрівся з віцепрезидентом Китаю перед інавгурацією Трампа
06:28
Італія
В Італії ініціюють законопроєкт про заборону мусульманського одягу, який закриває обличчя
06:15
Дональд Трамп
Трамп пообіцяв припинити війну в Україні, повернути TikTok у США та збудувати в Америці "Залізний купол"
05:38
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росіяни атакували Україну "шахедами": на Київщині уламки ворожих БПЛА пошкодили приватну будівлю та легкові авто
00:53
ЗСУ
Сили оборони відновили деякі позиції на Курщині та Донеччині, - DeepState
00:18
Харківщина
РФ ударила КАБом по селищу Золочів на Харківщині: постраждала 14-річна дівчина
00:01
Меланія Трамп слідом за чоловіком заявила про запуск власної криптовалюти $MELANIA
2025, неділя
19 січня
23:49
Олександр Сирський
Через атаки по промисловості РФ норми витрат артснарядів ворога зменшилися вдвічі, - Сирський
23:41
Удар по Запоріжжю 8 січня
У мережі з'явилося відео російського удару 8 січня по Запоріжжю, внаслідок якого загинули 13 людей, понад 120 поранені
22:51
Ексклюзив
Путін та президент Ірану Пезешкіан
Іран може дати задній хід, - сходознавець Якубович про угоду між Москвою та Тегераном про "стратегічне партнерство"
22:37
Оновлено
ЗСУ
З початку доби на фронті сталося 180 боєзіткнень, з них 88 на Покровському напрямку: там РФ втратила майже 300 окупантів
22:35
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Зараз до всіх заяв Трампа треба ставитись дуже уважно": дипломат Шамшур
22:23
Монета-мем Трампа $TRUMP подорожчала до понад $68 млрд
21:48
Дональд Трамп
Як може виглядати мирна угода між Україною та РФ за сприяння Трампа: прогноз від NYT
21:18
"Не гірше, ніж Patriot": Сирський заявив про розробку Україною власної системи ППО
21:06
втрати окупантів
За 2024 рік окупанти втратили більше живої сили, ніж за 2 попередні роки, - Сирський
20:49
Сирський заявив, що Сили оборони роблять все, щоб не допустити втрату Покровська
20:45
Огляд
удар по військових об'єктах ворога
Дрони у Татарстані, свіжа пожежа на базі в Енгельсі й на нафтобазі у Калузькій області: де у росіян вибухало та палало цього тижня
20:28
Ексклюзив
сховище газу
"Поки що ми не зможемо проходити цю зиму виключно на газі з власного видобутку": експерт з енергетики Омельченко
20:25
Реактивна система залпового вогню калібру 122 мм “Град”
Білорусь виробляє снаряди для російських "градів": що встановило розслідування
20:11
Оновлено
TikTok
У TikTok заявили про початок процесу відновлення роботи застосунку в США
20:02
OPINION
Цією війною Росія хоче заразити нас смертю
19:52
війна з РФ, ЗСУ
Генштаб перевіряє, як формується 156-та бригада: що виявили
19:50
Ольга Решетилова
Ненаправлення на ВЛК і лікування та проблеми переведення між підрозділами: уповноважена з питань захисту прав військовослужбовців Решетилова про першу хвилю звернень
19:01
Ексклюзив
робота військових у місті Часів Яр
Ворог просувається, але не так швидко, як йому хотілося б, - воєнний оглядач Пехньо про ситуацію на Донеччині
18:45
Інтерв’ю
У Парижі відбулась тристороння зустріч між Макроном, Трампом та Зеленським
Поки Трамп не прийде, не здійме шуму та не змусить діяти, важко очікувати реальних змін в обороні ЄС, - полковник Грант
18:22
Армія FM
У Києві в студії радіостанції "Армія FM" стався вибух: постраждала ведуча
18:03
Нова влада Сирії відхилила прохання курдів про створення власного військового блоку
18:00
OPINION
Ми не можемо залишатися буферною сірою зоною між демократією та диктатурою
17:45
Інтерв’ю
Дональд Трамп і Володимир Путін
У США розуміють, що питання вступу України в НАТО є універсальним важелем тиску на РФ, - Безсмертний
17:16
Плакати із заручниками Емілі Техіла Дамарі, Ромі Гонен і Даніелла Гілбо
ХАМАС передав Червоному Хресту трьох ізраїльських заручниць
17:12
Аналітика
Дональд Трамп та Ілон Маск
Права рука чи тіньовий президент: хто такий Ілон Маск у новому світі Дональда Трампа. Пояснюємо
16:54
Джо Байден
Байден помилував п’ятьох ув’язнених, ще двом – пом’якшив вироки
16:27
Ексклюзив
"Аеропорт. 242": у Музеї Війни відкрили виставку робіт Олега Дробоцького
"Аеропорт. 242": у Музеї Війни відкрили виставку робіт Олега Дробоцького
16:22
Сирський зустрівся з начальницею Штабу оборони ЗС Канади Каріньян: говорили про ситуацію на фронті та потреби ЗСУ
16:02
OPINION
блог Сергій Гузь
Чи зможе Україна утримувати величезну армію після війни
15:32
санкції
Шуфрич, Симоненко, Мураєв, Григоришин, Крюкова потрапили під санкції. Бойка позбавили держнагород
15:28
Херсонська область
Росіяни вдарили з артилерії по Червоному Маяку на Херсонщині, загинув чоловік
Більше новин