У Південній Кореї скасували воєнний стан: він тривав близько 6 годин
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль 3 грудня оголосив у країні надзвичайний воєнний стан, звинувативши опозицію в "антидержавній діяльності". Парламент проголосував за резолюцію з вимогою скасувати його, а згодом військові вторглися до лідерів опозиції з метою арешту. Близько шести годин по тому воєнний стан скасували
Про це повідомляють Yonhap, Reuters i KBS.
Сок Йоль заявив, що скасує воєнний стан у Південній Кореї на засіданні кабінету міністрів, пише Yonhap. Потім кабінет міністрів схвалив клопотання про відміну воєнного стану, який тривав близько 6-ти годин.
Лідер головної опозиційної Демократичної партії Південної Кореї Лі Чже Мен (C) виходить із головного конференц-залу Національної асамблеї в Сеулі, Фото: Getty Images
Раніше південнокорейський парламент зібрав засідання, на якому проголосував за резолюцію з вимогою скасування воєнного стану. Спікер парламенту Вон Сік потім заявив, що оголошення воєнного стану є "недійсним" після голосування з метою скасувати його, передає СNN.
"Президент повинен негайно скасувати надзвичайний воєнний стан після голосування Національними зборами. Тепер оголошення про надзвичайний воєнний стан є недійсним", - додав він.
Раніше Сок Йоль оголосив про введення надзвичайного воєнного стану у вівторок, 3 грудня, інформували Yonhap, AP та CNN.
"Військовий стан спрямований на викорінення пропівнічнокорейських сил і захист конституційного порядку свободи", - заявив він у телевізійному зверненні.
Також президент Південної Кореї звинуватив опозицію в "антидержавній діяльності" та "плануванні повстанню".
"Завдяки цьому воєнному стану я відновлю і захищаю вільну Республіку Корея, яка потрапляє в глибини національного розорення/ Я ліквідую антидержавні сили якомога швидше і нормалізую країну", - сказав лідер Південної Кореї.
Лідер правлячої партії "Сила народу" Хан Дон Хун заявив, що воєнний стан є "неконституційним" і його не можна підтримувати, передає Reuters.
KBS повідомляє, що військові вторглися до Дон Хуна, спікера Вон Сіка та лідера опозиційної Демократичної партії Лі Дже Мюна з метою арешту.
Лідер основної опозиційної Демократичної партії Південної Кореї Лі Чже Мен, Фото: Getty Images
Заходи, які запровадили через воєнний стан
Згідно з конституцією Південної Кореї, президент може оголосити воєнний стан через військові потреби під час війни, збройний конфлікт, надзвичайну ситуацію чи коли це зумовлено громадською безпекою й порядком. Скасувати його можуть за вимогою парламентської більшості.
Відповідно до воєнного стану, у державі вводять контроль над медіа, а лікарям-стажистам потрібно негайно повернутися до роботи протягом 48 годин. Також у країні заборонили будь-яку політичну діяльність, страйки та мітинги. Порушників правил воєнного стану можуть заарештувати. Поліція заблокувала вхід до парламенту, де зібралися люди.
Згодом у південнокорейський міністр оборони розпорядився провести зустріч командирів і закликав посилити пильність на тлі запровадження воєнного стану.
Реакція США
У Білому домі заявили, що Вашингтон "уважно стежить" за ситуацією в Південній Кореї, передає The Guardian.
"Адміністрація перебуває в контакті з урядом Республіки Корея і уважно стежить за ситуацією", - сказав представник Ради національної безпеки.
Причини політичної кризи
Рішення про воєнний стан прийняли після того, як опозиційна Демократична партія внесла законопроєкт до парламентського комітету про зменшення бюджету й подала клопотання про імпічмент держаудитора. Також опозиція намагалася просунути клопотання про імпічмент трьох прокурорів, зокрема очільника центральної окружної прокуратури Сеула.
Президент звинуватив Демократичну партію у використанні бюджетних законопроєктів та клопотань про імпічмент як політичного інструменту для захисту свого лідера Лі Дже Мюна від судового переслідування (йому загрожує декілька судових процесів).
"Національні збори стали притулком для злочинців, паралізуючи судову та адміністративну системи", - заявляв Сок Йоль.
За словами президента, законопроєкт про зменшення бюджету підірве основні функції уряду, зокрема запобігання наркозлочинності та заходи громадської безпеки. Він вважає, що через це Південно Корея може стати "притулком для наркотиків", а громадська безпека буде "в кризовому стані".
- Актуальне
- Важливе