Україна та США підписали двосторонню безпекову угоду на 10 років
Сьогодні, 13 червня, президент України Володимир Зеленський та очільник США Джо Байден підписали двосторонню угоду про безпеку строком на 10 років
Про це повідомляє Reuters.
Україна та Сполучені Штати уклали угоду під час саміту G7, що відбувається в Італії.
"Сторони визнають цю угоду як підтримку мосту до можливого членства України в альянсі НАТО", - зазначається в тексті угоди.
Відповідно до безпекової угоди, США підтверджують Україні її захист суверенітету та територіальної цілісності. Наголошується, що підписанти визнають необхідність України у військовій силі, а також "надійні можливості та стійкі інвестиції в її оборонно-промислову базу, які відповідають стандартам Організації Північноатлантичного договору (НАТО)".
Водночас акцентується, що Вашингтон має намір надати Києву довгострокову матеріальну, оборонно-промислову, інституційну підтримки, які здатні захищати Україну від агресії. Також Штати нададуть навчання, консультування та розвідку.
Згідно з підписаним документом, у разі нового нападу або загрози збройного нападу на Україну, її найвищі особи разом з американськими колегами зустрінуться протягом 24 годин для консультацій щодо відповіді та визначення оборонних потреб Києва.
Байден та Зеленський озвучили деталі угоди
Після укладення угоди Байден заявив на пресконференції, що будь-який мир для України має підкріплюватись її можливостями захищати себе зараз і в майбутньому.
"США допоможуть забезпечити здатність Україні робити і те, й інше не шляхом відправки американських військ воювати в Україну, але наданням зброї та боєприпасів, продовженням підготовки українських вояків на військових базах Європи й США. Посилення взаємодії між нашими збройними силами відповідно до стандартів НАТО", - наголосив він.
Очільник Білого дому також наголосив на підтримці США відновлення української енергетики після ударів РФ та економіки.
"Ця угода пришвидшує інтеграцію України з європейською і трансатлантичною спільнотами. Вона також містить суттєве зобов’язання з боку України впроваджувати демократичні, економічні й безпекові реформи відповідно до цілей вступу в ЄС і програми реформ НАТО", - заявив Байден.
Своєю чергою Зеленський розповів, що безпекова угода деталізує постачання зброї, її виробництво Києвом та Вашингтоном. Він акцентував: це дасть не лише безпеку, а й забезпечить робочі місця для українців та американців.
Також український лідер зазначив: згідно з угодою, будуть запроваджені санкції проти Росії та експортний контроль.
"Америка підтримує справедливу компенсацію за шкоду, завдану російськими ударами, і роботу з надання можливості використання заморожених російських активів для захисту та відновлення України", - підкреслив він.
На сайті Офісу президента детальніше розповіли про угоду.
Вказано, що США також підтримуватимуть Україну в розбудові багаторівневої та інтегрованої системи протиповітряної та протиракетної оборони, зокрема спираючись на системи Patriot. Крім того, буде координуватися у співпраці з союзниками модернізація Повітряних сил України та закупівля ескадрилей сучасних винищувачів четвертого покоління: йдеться не лише про F-16, а й про інші літаки. США також допомагатимуть у розвитку інших спроможностей, зокрема БПЛА.
Водночас на сайті Білого дому вказано, що також існує можливість розірвання угоди.
Зазначається, що угоду може розірвати будь-яка зі сторін, сповістивши письмово іншу дипломатичними каналами щодо свого наміру. Рішення про припинення стане чинним через 6 місяців після дати отримання такого повідомлення.
"У зв'язку з цим, попри те, що будь-яка сторона може припинити дію цієї угоди, будь-яка імплементаційна угода або домовленість, укладена між сторонами відповідно до умов цієї угоди, продовжує залишатися чинною на своїх умовах, якщо інше не передбачено умовами конкретної імплементаційної угоди або домовленості", - йдеться у тексті угоди.
Разом з тим, ця угода "сприяє прокладанню мосту до майбутнього членства України в НАТО", і у випадку, якщо Україна стане членом Альянсу, сторони мають зустрітися, або обговорити майбутній статус угоди.
Єрмак назвав документ "найсильнішим" за часи незалежності
Керівник Офісу президента Андрій Єрмак назвав безпекову угоду між США та Україною найсильнішою за часи незалежності, підкресливши, що вона кардинально відрізняється від Будапештського меморандуму. Зокрема в ній зазначено, що Америка зобовʼязується забезпечувати стабільний рівень підтримки України щороку на 10 років.
Водночас документ охоплює всі ключові елементи Формули миру, серед них: притягнення до відповідальності РФ та її воєнних злочинців, санкційний тиск та передача Україні заморожених російських активів.
"Важливою його частиною є співробітництво в економічному відновленні, в питаннях інвестування. Зокрема США допоможуть Україні в галузі енергетичної безпеки, її децентралізації та подальшій інтеграції з європейською. Також угода передбачає подальшу допомогу Сполучених Штатів у реформах та підвищенні прозорості роботи нашої державної машини", - наголосив Єрмак.
Керівник ОП додав, що протягом двох місяців з моменту підписання угоди вона буде зареєстрована в ООН, тому документ введеться в міжнародний обіг.
- Учора, 12 червня, стало відомо, що президенти США й України Джо Байден та Володимир Зеленський підпишуть двосторонню безпекову угоду на саміті G7.
- Актуальне
- Важливе