Токсичні стосунки: що це означає та як з них вирватися

15 листопада, 2023 середа
12:20

Поняттями "токсична людина" та "токсині відносини" дуже часто зловживають, тому важливо зрозуміти та розібратися в цих питаннях, аби не втрапити у складну ситуацію

Зміст

У світі міжособистісних відносин існують невидимі, але потужні динаміки, які можуть впливати на наше фізичне та емоційне благополуччя. Токсичні стосунки — це не лише слова, а реальність, в яку непомітно для себе потрапляють люди. І визначити, чи перебуваєте ви саме в таких відносинах, може бути непросто.

Однак, розпізнати ознаки і навчитися їх розуміти — це перший крок на зустріч до здорових відносин. Давайте розглянемо ключові принципи токсичних стосунків і дізнаємося, як їх відрізняти від звичайних труднощів, які можуть виникнути в будь-яких взаєминах.

Значення поняття "токсичні стосунки"

Токсичні стосунки - це взаємини, які завдають шкоди емоційному чи психічному благополуччю одного або обох партнерів. У таких стосунках виявляються негативні шаблони поведінки, такі як приниження, контроль, маніпуляції, або інші деструктивні елементи, які руйнують відносини та соціальні зв’язки з оточуючими.

"З точки зору нейропсихології, токсичні стосунки — це такі стосунки, в яких одна людина отримує ресурс та додаткові гормони щастя та мотивації — наприклад, окситоцин та дофамін — користуючись з іншої: пригнічуючи, принижуючи, знецінюючи", - пояснює нейропсихолог Андрій Васін в матеріалі Folga.

Іноді можна сплутати токсичні стосунки зі звичайними труднощами в стосунках, оскільки обидві ситуації викликають негативні емоції і напругу. Проте є деякі ключові відмінності:

 • Частота та інтенсивність. Труднощі зазвичай є тимчасовими явищами, або можуть виникнути через звичайну різницю у поглядах чи потребах партнерів. Токсичні стосунки, навпаки, характеризуються систематичністю та інтенсивністю негативних поведінкових зразків.
 • Проблеми в стосунках можуть виникати навіть через відмінності у судженнях або поглядах на одну й ту саму річ, однак взаємна повага залишається незмінною, попри негаразди та неузгодженості. У токсичних стосунках зазвичай відсутня повага, взаєморозуміння та емпатія.
 • "Токсики" часто порушують глобально відчуття безпеки та благополуччя. Тоді як труднощі в стосунках можуть викликати напругу, але зазвичай не створюють серйозної загрози для фізичного або емоційного благополуччя.

Важливо чітко усвідомлювати цю різницю і при необхідності, звертатися за підтримкою та консультацію до спеціалістів.

Фото: Freepik

Основні маркери токсичних відносин

Токсичні відносини залежно від самих людей можуть дещо відрізнятися, але є декілька ключових ознак, які зазвичай вказують на проблеми у взаєминах.

Докори та звинувачення

Постійні звинувачення можуть бути однією з важливих ознак токсичних відносин. Коли одна сторона систематично спрямовує свої негативні емоції чи власні проблеми на іншу особу, це може викликати серйозний дисбаланс та напруженість у взаєминах.

Докори можуть приймати різні форми, включаючи безпідставні обвинувачення, критику та винесення вини за власні негаразди на іншого. Це створює атмосферу непевності та негативно впливає на самооцінку та емоційне становище іншої сторони. Така поведінка партнера руйнує довіру та створює негативне середовище, що переростає у непосильний психологічний тиск.

Порушення особистого простору та контроль

Порушення меж приватності, де одна сторона не поважає особистий простір та кордони іншої, це "дзвіночок" дуже нездорових взаємин. Може проявлятися у різних формах, включаючи втручання у особисті справи, читання особистих повідомлень або постійне стеження за діями в Інтернеті.

Цей вид поведінки порушує важливий аспект здорових відносин - повагу до приватності та індивідуальності. Коли одна сторона не дотримується цього принципу, це принижує партнера, дає йому відчуття невпевненості у собі та втрати свободи.

У здорових відносинах важливо шанувати особистий простір і конфіденційність партнера. Якщо ви відчуваєте, що особисті межі порушуються, важливо відкрито обговорити цю проблему з партнером і визначити, які межі ви вважаєте важливими для збереження вашого благополуччя.

Психологічні маніпуляції

Особливо популярною в токсичних відносинах є певні форми маніпуляцій – газлайтінг. Ця психологічна техніка полягає в систематичних спробах заперечити чи викривити реальність, сприйняття іншої особи. Наприклад, якщо ви розмовляли з партнером на важливу для вас тему, однак через короткий проміжок часу ви чуєте від нього/неї фразу: "такого не було, ти все вигадав(-ла)", - тоді це газлайтінг.

Одна сторона активно намагається перекрутити події чи вигадати неправдиві факти для зміни сприйняття іншої особи. Або, газлайтер може заперечувати чи зменшувати емоційний досвід іншої особи, намагаючись переконати, що ці емоції не є обґрунтованими.

Така маніпуляція створює відчуття невпевненості та втрати контролю у потерпілої сторони, що може значно підірвати її емоційний та психічний стан. Тому, важливо вчасно розпізнати такий вид психологічного насилля та звернутися за допомогою.  

Необґрунтовані конфлікти

Неконструктивні конфлікти є однією з основних ознак токсичних відносин, особливо якщо вони приймають систематичний характер та призводять до взаємних образ.

Такі конфлікти часто супроводжуються агресією, образами та взаємним приниженням. Це створює негативне та напружене середовище. У токсичних відносинах ці суперечки можуть стати безплідними, оскільки сторони не можуть досягти конструктивного рішення, а обговорення безкінечно ведеться в круговороті.

У здорових відносинах конфлікти можуть виникати, але вони вирішуються за допомогою взаєморозуміння, співпраці та пошуку компромісів.

Емоційне вигорання

Емоційна виснаженість може бути важливим сигналом токсичних відносин, адже емоційне навантаження та стрес перевищують можливості особи адаптуватися та впоратися з ситуацією.

Зазвичай емоційного виснаження зазнає жіноча стать, адже більшість дівчат виховували так, аби вони були берегинями сімейного спокою та благополуччя. Бути привітною, постійно посміхатися та ніжно реагувати навіть на не дуже приємні коментарі – класична стереотипна модель гарної жінки, яка через пару років емоційного обслуговування може отримати невроз, - зазначає психотерапевтка Роксана Ящук у матеріалі Wonderzine.

Відчуття безпомічності у вирішенні конфліктів чи покращенні відносин, тривожність та депресія, відсутність емоційної підтримки сприяє психологічному виснаженню, що може мати серйозні наслідки для фізичного та психічного здоров'я. Людина може втрачати інтерес до того, що відбувається навколо, оскільки емоційний вплив токсичних відносин відбивається на загальному стані.

Фото: Freepik

Що робити з токсичними стосунками та як себе вберегти?

Вириватися з "токсичного кола" може бути складним, але важливим кроком для збереження власного фізичного та психічного здоров'я. Є кілька порад, як зберегти себе в токсичних відносинах:

 • Розпізнайте токсичність, усвідомте та визнайте, що відносини наповнені негативними емоціями. Розгляньте основні ознаки токсичності, такі як агресія, емоційна виснаженість, порушення меж та інші.
 • Встановіть власну межу та вимагайте від партнера поваги до них. Це може включати відмову від неприйнятної поведінки та вимагання поваги до ваших особистих просторів та меж.
 • Спілкуйтеся з близькими для вас людьми. Поділіться своєю ситуацією з друзями, родиною або фахівцем. Зовнішня підтримка може бути важливою для вас на цьому етапі.
 • Якщо відстоювання власних меж не допомогло і партнер продовжує свою токсичну поведінку, тоді продумайте кроки, які вам потрібно буде зробити для того, щоб піти з цих стосунків.
 • Зверніться до професіонала. Якщо ситуація стає важкою, зверніться до фахівця, такого як психотерапевт чи консультант, який допоможе вам зрозуміти і справлятися з емоційними аспектами цього процесу.

Пам'ятайте, що вихід з токсичних відносин є процесом і важливо приділяти увагу власному фізичному та емоційному благополуччю.

Теги:
Читайте також:
Київ
+22°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.46
  Купівля 40.46
  Продаж 41.02
 • EUR
  Купівля 43.68
  Продаж 44.47
 • Актуальне
 • Важливе
2024, четвер
13 червня
17:07
Євросоюз
Вісім очільників МЗС країн ЄС закликали обмежити пересування російських дипломатів, - Reuters
17:03
Партнерський матеріал
фінанси
Фінтех-ринок в Україні ефективніший за європейський: експерти MyCredit пояснили, чому
16:54
Папа Франциск
"Люди втрачають увагу і засинають": Папа Римський закликав священників робити проповіді коротшими
16:51
Московська біржа
Під обмеження потрапила Московська біржа: Велика Британія розширила санкції проти Росії
16:47
Віталій Козловський
Козловський відзначив рік на війні та поділився, як змінилося його життя
16:45
міністр оборони США Ллойд Остін
Ми перетрусимо небо і землю, аби Україна отримала те, що потребує, - Остін
16:37
Папа Римський Франциск
Зеленський та Папа Римський зустрінуться на саміті G7
16:27
Ексклюзив
Ллойд Остін
Україна отримає черговий військовий пакет допомоги на понад $100 млн, - Остін
16:22
Тейлор Свіфт
Фанати Тейлор Свіфт спричинили землетрус у Шотландії, танцюючи і співаючи на її концерті
16:21
texty.org.ua
Команда Texty.org.ua заявила про тиск на свободу слова й погрози на свою адресу
16:20
Російський агент, який шпигував за Силами оборони, отримав 15 років в'язниці
16:12
"Україно, вперед": Укрпошта презентувала марку з нагоди виходу нацзбірної з футболу на Євро-2024
16:09
OPINION
Микола Княжицький
Європейський Союз, Польща та Україна в мінливому міжнародному порядку
15:52
Оновлено
У Михайлівському соборі відбулося прощання з військовим фотографом Арсеном Федосенком
15:51
Кевін Джонас з гурту Jonas Brothers повідомив, що в нього діагностували рак
15:39
Китай
Китай лобіює свій "мирний план" перед Самітом миру у Швейцарії, - Reuters
15:32
Мобілізація й оснащення бойових бригад: Умєров зустрівся з Остіном під час "Рамштайну"
15:13
Оновлено
Cаміт G7, 13 червня 2024 року, Італія
Міністр фінансів Німеччини підтвердив, що G7 домовилися про надання Україні $50 млрд із прибутків від заморожених активів РФ
15:07
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:01
Ексклюзив
окупанти оркі русня
Ворог підтягує резерви: військовослужбовець Тимочко про ситуацію на Харківщині
15:00
Брав участь у захопленні Харківщини на початку вторгнення: російському командувачу повідомили про підозру
14:51
Оновлено
Від початку доби на фронті відбулося 41 боєзіткнення. Генштаб назвав 3 найгарячіші напрямки
14:43
The Hardkiss
ЗМІ дізнались про стосунки всередині The Hardkiss на тлі перебування чоловічої частини гурту не в Україні
14:30
Енергоатом
Дефіцит генерації може збільшитися: Енергоатом виведе у ремонт ще один блок АЕС
14:08
ракетний комплекс "Патріот"
Переміщення всієї батареї Patriot в Україну є небезпечним, - очільник Бюро національної безпеки Польщі
14:06
OPINION
Василь Зима
Запідозрений НАБУ Голик втік за кордон, навіть не скупавшись у Тисі
13:58
Стало відомо, де і коли відбудеться прощання із військовослужбовицею Шурою Рязанцевою
13:48
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
Військові РФ відкрили вогонь по мирних жителях, які не зупинилися на КПП у прикордонному селі з Україною, - росЗМІ
13:46
Джамала
Окупанти "націоналізували" майно Джамали та Яценюка в Криму, гроші підуть на війну в Україні
13:39
енергосистема
Уряд виділив 2,5 млрд грн для відновлення енергосистеми Харківщини
13:34
спорт, Формула 1, світ, Велика Британія
Українець Олександр Бондарев дебютує у Формулі-4 цього року
13:30
Чорне море
Сили оборони знищили 5 ворожих човнів на півдні України
13:17
Massive Attack
Massive Attack скасували концерт у Грузії на знак протесту проти "нападу грузинського уряду на права людини"
13:17
Школа
Працювала на РФ у Куп'янську, а потім влаштувалася вчителькою у Києві: СБУ затримала підозрювану
13:07
Ллойд Остін
Аргентина приєдналася до "Рамштайну"
12:58
Єнс Столтенберг
НАТО посилить боротьбу з російськими шпигунами у відповідь на диверсії та кібератаки, - Столтенберг
12:57
Український мирний саміт
Швейцарія змінила проєкт рішення Саміту миру на користь України. Після цього кількість країн-учасниць знизилась, - ЄвроПравда
12:49
Оновлено
Нікол Пашинян
"Бажав перемоги Азербайджану": Пашинян заявив, що не їздитиме до Білорусі, поки при владі Лукашенко
12:47
Ексклюзив
Україна - США, конгрес
Дипломат Левченко пояснив, що може бути з безпековою угодою між США та Україною, якщо Трамп стане президентом
12:47
Наталка Діденко розповіла, коли в Україні очікувати спекотну погоду
Більше новин