Огляд

Ціна на золото досягла рекордної позначки: чому так сталося і чи варто у нього інвестувати

Крістіна Слончак
6 грудня, 2023 середа
11:46

Світова ціна на золото 4 грудня сягнула свого історичного максимуму - 2111,39 доларів за унцію. Що передує цьому процесу та чи варто очікувати ще здорожчання?

Зміст

Еспресо розібралося у питанні здорожчання золота та розповість, які причини підвищення цін, чи буде подальше підняття та чи варто інвестувати у жовтий метал. 

Bloomberg писало, що ціни на золото перевищили попередній максимум, який був встановлений під час пандемії коронавірусної хвороби у серпні 2020 року. "Дорогоцінний метал зріс більш ніж на 3% на початку торгів у понеділок, перевищивши попередній історичний максимум, встановлений 7 серпня 2020 року", – зазначили в агентстві.

Вартість золота на сучасному ринку є досить нестабільною і піддається впливу різноманітних економічних та геополітичних чинників. Цей дорогоцінний метал відображає зміни у геополітичній атмосфері, стані світової економіки та коливаннях валютних курсів, реагуючи на події, що відбуваються у світі.

Золото, як інвестиційний інструмент, володіє унікальними властивостями. У часи економічних труднощів та невпевненості, його роль дуже висока. Інвестори широко використовують золото як засіб збереження капіталу та мінімізації ризиків, оскільки його вартість може зростати в періоди нестабільності, допомагаючи зберегти фінансові активи в умовах коливань ринку.

Чому відбувається підвищення ціни на золото?

Золото, як благородний метал, часто виступає як безпечний актив, особливо в періоди економічної нестабільності або неспокою на ринках. Тож, експерти визначають декілька основних причин, чому ціна на золото зросла.

У першу чергу, ціна на золото підвищилася у зв'язку з тим, що період підвищення процентних ставок Федеральної резервної системи (ФРС) завершився. Ба більше, з’явилось побоювання про те, що Федрезерв може ставки знизити, через уповільнення інфляції. Ця думка виникала після того, як голова ФРС США Джер Пауелл зауважив, що ставки "знаходиться на обмежувальній території", та це "втілило надію, що ФРС може незабаром розпочати їх зниження". Такі дані надає портал Експерт з посиланням на інформаційне агентство AFP.

Зазвичай, коли центральні банки підвищують процентні ставки, це може призвести до збільшення вартості запозичень та зниження ціни на золото, оскільки це благородний метал, який часто оцінюється у доларах США. Однак, якщо цикл підвищення процентних ставок закінчився, це може призвести до зміцнення золота. Зі свого боку, коли центральні банки зменшують процентні ставки або вартість запозичень, це може призвести до зниження вартості грошей, у тому числі і долара США. Якщо долар стає слабшим, то ціна на золото, оцінюване в доларах, може зрости.

Іншою можливою причиною здорожчання жовтого металу, аналітики називають війну між Ізраїлем та Сектором Гази. У даному контексті відображається прагнення інвесторів убезпечити себе в умовах геополітичних конфліктів, користуючись золотом як інструментом для збереження капіталу та захисту від можливих ризиків на ринках.

Ще однією причиною, що підкреслює умови нестабільності та геополітичної турбулентності, що підвищила зацікавленість у безпечних активах, зокрема у жовтому металі, є атака на американський військовий корабель та комерційні судна у Червоному морі. Деталей нападу не розголошують, однак події посилили загальні побоювання щодо загострення конфлікту на Близькому Сході.

Окрім того, неспокій викликав інший епізод – напад на відому золоту копальню компанії "Poderosa" в Перу. Це подія також підвищила градус побоювання щодо можливих перебоїв у поставках золота.

Крім того, сьогодні, світовий банківський сектор знаходиться в умовах нестабільності. Після банкрутства низки американських банків - Silicon Valley Bank, Signature Bank та Silvergate Bank, настали фінансові складнощі у швейцарського банку Credit Suisse. Швейцарська банківська система завжди була символом надійності, однак і вона знаходиться на порозі можливих коливань.

Золото "на даний момент є відповіддю на багато речей — чи то інфляція, що продовджується, чи зниження ставок, чи невизначеність із дуже дорогими війнами", — появнив Джо Харменджян, менеджер портфеля проектів Tiberius Group AG.

Фото: Ціни на золото за останні 6 місяців "Cnbc"

Чи буде подальше підняття цін на жовтий метал?

Насправді, дати однозначну відповідь на це питання не можуть навіть експерти. Думки, щодо цього питання в більшій мірі залежать від багатьох зовнішніх чинників.

У Bloomberg повідомили, що трейдери визначають з високою вірогідністю, що ФРС все ж таки знизить ставки у 2024 році. Однак, згідно з думкою експертів, подальше зростання вартості цього металу не має бути значним, і можливе зниження цін до рівня $1,9 тис. вже до кінця поточного року.

Існує і протилежна думка. Так, у кінці листопада експерт з технічного аналізу у дослідній компанії Fundstrat, Марк Ньютон, висловив прогноз щодо можливого зростання вартості золота до рекордних 2500 доларів за тройську унцію. Він підкреслив, що ціни на цей благородний метал можуть піднестися до найвищого рівня за всю історію. Ньютон вбачає, що золото вже рухається в напрямку нових історичних піків, та за його прогнозами, перевищення рубежу в 2009,41 доларів має відкрити дорогу до діапазону від 2060 до 2080 доларів за унцію. Ймовірний прорив рівня опору у 2080 доларів призведе до ще більшого підвищення. Такі дані передає Мінфін з посиланням на Business Insider.

Директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital розповів в інтерв’ю виданню "Фокус", що згідно з базовим сценарієм, ціна на жовтий метал продовжить зростати приблизно на 10% щороку протягом наступних двох років. Відповідно до такого прогнозу, ціна на середину 2024 року ставитиме 2200 доларів за унцію, а в 2025 році - 2420 доларів за унцію.

Фото: Freepik

Чи варто інвестувати в золото?

Експерти порталу Traders Union визначають низку позитивних та негативних аспектів, які варто врахувати перш ніж інвестувати в цінний метал. Основними перевагами вважають:

  • Ризик знецінення відсутній. У порівнянні з валютами, які піддаються гіперінфляції або можуть втратити вартість через банкрутство компаній, золото є безпечним дорогоцінним металом зі статусом інвестиційного активу. Воно завжди зберігає первну вартість.
  • Зростання ціни у перспективі на довгий термін.
  • Воно виступає як захисний актив у часи нестабільності у світовій економіці.

З негативних аспектів інвестування виділяють такі:

  • Низька ліквідність, особливо у випадку придбання фізичного золота.
  • Значна маржинальність. Під час реалізації фізичного золота втрати можуть сягати більше 15-20% .
  • Невдалий короткостроковий прогноз може призвести до втрат.

Голова правління "Юнекс Банку" Іван Світек запевняє, що роздрібним інвесторам не варто інвестувати у золото, якщо вони шукають прибутковість на відносно короткому інвестиційному горизонті. Але водночас, золото може залишатися захисним активом для тих, хто має довгостроковий інвестиційний горизонт - понад 5 років.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
18:40
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Вдень 24 листопада РФ запустила по Україні кілька груп БПЛА: на Київщині пошкоджено промислове підприємство
18:32
З 14:00 до 20:00: коли відключатимуть світло 25 листопада
18:04
OPINION
Соціальна ненависть як зброя проти України
17:57
Ярмак на вулиці Вокзальній у Бучі (весна 2022 року)
"Всіх чекає присяга або прапору, або ординській ганчірці". Yarmak випустив пісню "Замкнутий контур" про те, як Україні перемогти у війні
17:40
Андрій Мельник
Посол Мельник: наступні 8 тижнів будуть найбільш відповідальними і складними в історії України після 1991 року
17:37
Інтерв’ю
НАТО, Трамп
Трамп прагнутиме угоди, яка не дозволить Україні залишатися вразливою до тиску Росії, - дипломат Брайза
17:10
скрішот
Удар "Орешником" по Дніпру: СБУ показала уламки ракети
16:54
В Одесі через відключення світла діти застрягли на атракціоні
16:45
ТЭС в Курахово
Курахівської ТЕС більше нема. Після ударів Росії не лишилося навіть труб
16:41
Ексклюзив
вибори в румунії
"Стане, якщо не президентом, то принаймні опозиційним політиком №1": журналістка Присяжнюк про перебіг першого туру виборів у Румунії
16:40
Інтерв’ю
Іван Уривський
Гейт "Конотопської відьми", українська класика та обличчя вітчизняного театру, - розмова із режисером-постановником театру ім. Франка Уривським
16:28
Оновлено
Вбивство у готелі Києва: де це сталося і хто стріляв
16:16
Оновлено
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору: яка реакція України
16:04
OPINION
Ескалація: як вийти з цього пекельного кола — невідомо
15:45
окупанти
Увійшли до квартири й відкрили вогонь: у Торецьку росіяни розстріляли двох і поранили одного цивільного
15:41
ізраїльський авіаудар по Бейруту
ЦАХАЛ вдарив по командному пункту ліванської армії в Аль-Амірії: в Ізраїлі заявили, що "шкодують про інцидент"
15:37
Ексклюзив
Фото ВПО, який евакуювали на Львівщину
Майже 99% біженців повертаються на окуповані території, бо не змогли облаштувати нормальне життя на підконтрольній частині України, - ексзаступник міністра з питань ТОТ Тука
15:23
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Кривбас" обіграв "Оболонь". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
14:45
Росіяни розмістили системи ППО С-300 на мисі Фіолент в окупованому Криму, - "Атеш"
14:41
Огляд
Перші удари Storm Shadow, уражений ATACMS арсенал на Брянщині та удар по Капустиному Яру в Астраханській області: де в росіян вибухало та палало цього тижня
14:36
нафта роснефть
Під час атаки 22 листопада українські безпілотники вразили нафтобазу "Роснафти" в Калузі, - ЗМІ
14:28
Аналітика
ЗСУ
Чітка структура, відповідальність генералів і ніякого ручного управління: чому в Україні хочуть повернути дивізії та армійські корпуси
14:19
Вперше в Україні: 17-річна спортсменка Глухова увійшла до основного раунду Кубка світу зі стрибків на лижах з трампліна
14:05
Нацполіція
У Києві сталося три випадки диверсій з підривами проти військових і поліцейських, - РБК-Україна
14:01
OPINION
Чого хоче нація: ганьбу чи славу — вирішувати нам усім
13:50
Безпілотники
У Британії над американськими військовими базами зафіксували невідомі дрони
13:40
Дональд Трамп
"Мир через силу" чи поступки з боку України: журналіст Пітер Померанцев про роль Трампа у завершенні війни
13:32
Оновлено
Росіяни вдарили артилерією по Херсону й області: поранено трьох літніх людей
13:17
хакер
У Білому домі зібралися на нараду після зламу провайдерів США китайськими хакерами для шпигування за високопосадовцями, - CNN
12:45
Босфор
Закриття Туреччиною проток Босфор і Дарданелли завадило РФ захопити Одесу й Миколаїв, - посол
12:29
Цай Інвень
Американська зброя Україні потрібніша: експрезидентка Тайваню закликала США зосередитись на допомозі Києву, а не Тайбею
12:07
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Про 24 години для завершення війни вже не говорять": політик Джердж назвав причину зміни риторики команди Трампа
12:05
OPINION
Не в дипломатах справа...
11:29
Оновлено
Рабин Цві Коган
Спецслужби ОАЕ знайшли тіло зниклого безвісти ізраїльського рабина Цві Когана
11:27
Балістика, ракета, шахед, дрон, атака
"Тривога лунала майже щодня": за тиждень росіяни випустили по Україні майже 1300 повітряних цілей
11:05
ЗРК С-400 РФ
Сили оборони уразили ЗРК "С-400" окупантів на Курщині
11:01
FT: РФ завербувала в армію сотні єменських хуситів через операцію з торгівлі людьми й відправила їх на війну в Україну
10:49
Фінляндія
У Фінляндії скасовують 300 рейсів у грудні через страйк пілотів
10:24
Ексклюзив
Утримувати території на Курщині стратегічно недоцільно, - генерал армії Маломуж
10:03
швидка
На окупованій Луганщині з 2022 року кількість бригад швидкої зменшилася на третину, - ОВА
Більше новин