Огляд

Ціна на золото досягла рекордної позначки: чому так сталося і чи варто у нього інвестувати

Крістіна Слончак
6 грудня, 2023 середа
11:46

Світова ціна на золото 4 грудня сягнула свого історичного максимуму - 2111,39 доларів за унцію. Що передує цьому процесу та чи варто очікувати ще здорожчання?

Зміст

Еспресо розібралося у питанні здорожчання золота та розповість, які причини підвищення цін, чи буде подальше підняття та чи варто інвестувати у жовтий метал. 

Bloomberg писало, що ціни на золото перевищили попередній максимум, який був встановлений під час пандемії коронавірусної хвороби у серпні 2020 року. "Дорогоцінний метал зріс більш ніж на 3% на початку торгів у понеділок, перевищивши попередній історичний максимум, встановлений 7 серпня 2020 року", – зазначили в агентстві.

Вартість золота на сучасному ринку є досить нестабільною і піддається впливу різноманітних економічних та геополітичних чинників. Цей дорогоцінний метал відображає зміни у геополітичній атмосфері, стані світової економіки та коливаннях валютних курсів, реагуючи на події, що відбуваються у світі.

Золото, як інвестиційний інструмент, володіє унікальними властивостями. У часи економічних труднощів та невпевненості, його роль дуже висока. Інвестори широко використовують золото як засіб збереження капіталу та мінімізації ризиків, оскільки його вартість може зростати в періоди нестабільності, допомагаючи зберегти фінансові активи в умовах коливань ринку.

Чому відбувається підвищення ціни на золото?

Золото, як благородний метал, часто виступає як безпечний актив, особливо в періоди економічної нестабільності або неспокою на ринках. Тож, експерти визначають декілька основних причин, чому ціна на золото зросла.

У першу чергу, ціна на золото підвищилася у зв'язку з тим, що період підвищення процентних ставок Федеральної резервної системи (ФРС) завершився. Ба більше, з’явилось побоювання про те, що Федрезерв може ставки знизити, через уповільнення інфляції. Ця думка виникала після того, як голова ФРС США Джер Пауелл зауважив, що ставки "знаходиться на обмежувальній території", та це "втілило надію, що ФРС може незабаром розпочати їх зниження". Такі дані надає портал Експерт з посиланням на інформаційне агентство AFP.

Зазвичай, коли центральні банки підвищують процентні ставки, це може призвести до збільшення вартості запозичень та зниження ціни на золото, оскільки це благородний метал, який часто оцінюється у доларах США. Однак, якщо цикл підвищення процентних ставок закінчився, це може призвести до зміцнення золота. Зі свого боку, коли центральні банки зменшують процентні ставки або вартість запозичень, це може призвести до зниження вартості грошей, у тому числі і долара США. Якщо долар стає слабшим, то ціна на золото, оцінюване в доларах, може зрости.

Іншою можливою причиною здорожчання жовтого металу, аналітики називають війну між Ізраїлем та Сектором Гази. У даному контексті відображається прагнення інвесторів убезпечити себе в умовах геополітичних конфліктів, користуючись золотом як інструментом для збереження капіталу та захисту від можливих ризиків на ринках.

Ще однією причиною, що підкреслює умови нестабільності та геополітичної турбулентності, що підвищила зацікавленість у безпечних активах, зокрема у жовтому металі, є атака на американський військовий корабель та комерційні судна у Червоному морі. Деталей нападу не розголошують, однак події посилили загальні побоювання щодо загострення конфлікту на Близькому Сході.

Окрім того, неспокій викликав інший епізод – напад на відому золоту копальню компанії "Poderosa" в Перу. Це подія також підвищила градус побоювання щодо можливих перебоїв у поставках золота.

Крім того, сьогодні, світовий банківський сектор знаходиться в умовах нестабільності. Після банкрутства низки американських банків - Silicon Valley Bank, Signature Bank та Silvergate Bank, настали фінансові складнощі у швейцарського банку Credit Suisse. Швейцарська банківська система завжди була символом надійності, однак і вона знаходиться на порозі можливих коливань.

Золото "на даний момент є відповіддю на багато речей — чи то інфляція, що продовджується, чи зниження ставок, чи невизначеність із дуже дорогими війнами", — появнив Джо Харменджян, менеджер портфеля проектів Tiberius Group AG.

Фото: Ціни на золото за останні 6 місяців "Cnbc"

Чи буде подальше підняття цін на жовтий метал?

Насправді, дати однозначну відповідь на це питання не можуть навіть експерти. Думки, щодо цього питання в більшій мірі залежать від багатьох зовнішніх чинників.

У Bloomberg повідомили, що трейдери визначають з високою вірогідністю, що ФРС все ж таки знизить ставки у 2024 році. Однак, згідно з думкою експертів, подальше зростання вартості цього металу не має бути значним, і можливе зниження цін до рівня $1,9 тис. вже до кінця поточного року.

Існує і протилежна думка. Так, у кінці листопада експерт з технічного аналізу у дослідній компанії Fundstrat, Марк Ньютон, висловив прогноз щодо можливого зростання вартості золота до рекордних 2500 доларів за тройську унцію. Він підкреслив, що ціни на цей благородний метал можуть піднестися до найвищого рівня за всю історію. Ньютон вбачає, що золото вже рухається в напрямку нових історичних піків, та за його прогнозами, перевищення рубежу в 2009,41 доларів має відкрити дорогу до діапазону від 2060 до 2080 доларів за унцію. Ймовірний прорив рівня опору у 2080 доларів призведе до ще більшого підвищення. Такі дані передає Мінфін з посиланням на Business Insider.

Директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital розповів в інтерв’ю виданню "Фокус", що згідно з базовим сценарієм, ціна на жовтий метал продовжить зростати приблизно на 10% щороку протягом наступних двох років. Відповідно до такого прогнозу, ціна на середину 2024 року ставитиме 2200 доларів за унцію, а в 2025 році - 2420 доларів за унцію.

Фото: Freepik

Чи варто інвестувати в золото?

Експерти порталу Traders Union визначають низку позитивних та негативних аспектів, які варто врахувати перш ніж інвестувати в цінний метал. Основними перевагами вважають:

  • Ризик знецінення відсутній. У порівнянні з валютами, які піддаються гіперінфляції або можуть втратити вартість через банкрутство компаній, золото є безпечним дорогоцінним металом зі статусом інвестиційного активу. Воно завжди зберігає первну вартість.
  • Зростання ціни у перспективі на довгий термін.
  • Воно виступає як захисний актив у часи нестабільності у світовій економіці.

З негативних аспектів інвестування виділяють такі:

  • Низька ліквідність, особливо у випадку придбання фізичного золота.
  • Значна маржинальність. Під час реалізації фізичного золота втрати можуть сягати більше 15-20% .
  • Невдалий короткостроковий прогноз може призвести до втрат.

Голова правління "Юнекс Банку" Іван Світек запевняє, що роздрібним інвесторам не варто інвестувати у золото, якщо вони шукають прибутковість на відносно короткому інвестиційному горизонті. Але водночас, золото може залишатися захисним активом для тих, хто має довгостроковий інвестиційний горизонт - понад 5 років.

Теги:
Читайте також:
Київ
+20°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.03
    Купівля 41.03
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.47
    Продаж 45.19
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 липня
02:31
На фото: Меланія та Дональд Трамп
Дружина Трампа Меланія заявила, що випустить мемуари
01:49
безпілотник, дрон
У РФ заявили про масовану атаку безпілотників на Брянську область
01:25
Румунія, прапор Румунії
Інциденти з російськими "шахедами" в Румунії: прем'єр Чолаку пояснив, чому їх не можуть збивати
00:45
Мін'юст провів перевірку законності нових правил вступу в аспірантуру
00:33
Олімпіада-2024, Париж, Ейфелева вежа
Олімпіада-2024: онлайн-трансляція церемонії відкриття Ігор у Парижі
00:22
фейк
"Україна не може перемогти, не спровокувавши ядерну війну": маніпуляції світових ЗМІ за 26 липня
2024, п'ятниця
26 липня
23:50
Збірна України, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
У Парижі відкрилися XXXIII літні Олімпійські ігри
23:27
Оновлено
ЗСУ війна фронт
Від початку доби на фронті відбулося 107 боєзіткнень: ворог концентрується на Курахівському і Покровському напрямках
23:01
Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді
Прем'єр Індії Нарендра Моді може здійснити візит до України в серпні, - ЗМІ
22:49
Міністр фінансів США Єллен
Міністерка фінансів США Єллен розповіла, коли G7 погодить умови кредиту Україні на $50 млрд
22:23
Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
Леді Гага виступила на церемонії відкриття Олімпіади в Парижі та виконала пісню французькою мовою
21:58
Дональд Трамп
Деякі республіканці незадоволені вибором Венса кандидатом у віцепрезиденти від Трампа, - The Hill
21:53
Вільям Бернс
Шеф ЦРУ зустрінеться з представниками Ізраїлю, Катару та Єгипту для обговорення питань щодо Гази
21:35
Володимир Зеленський
Має бути зроблене все, щоб посилити наші позиції, - Зеленський про ситуацію на Покровському напрямку
21:28
Ексклюзив
Володимир Огризко
Китайці продовжують гратися з нами, - дипломат Огризко про невідповідність слів та дій Пекіну
21:23
Оленівка - наша Катинь
Військовополонені азовці вперше звернулись до президента України з полону, дружини вимагають їхнього звільнення
21:20
ЛУКОЙЛ
Російський "Лукойл" через зупинку нафтопроводу "Дружба" збільшив експорт нафти морем
21:11
US Department of Defense
Маркарова розповіла, коли F-16 будуть застосовані на полі бою
20:48
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ситуація на фронті та як протидіяти розвідувальним безпілотникам ворога. Воєнні підсумки тижня
20:32
москва червона площа
На Красній площі в Москві хотів вчинити самопідпал співробітник НДІ, що працює на міноборони РФ
20:15
У матчі між "Епіцентром" і "Минаєм" визначили другого претендента на вихід в УПЛ
20:04
Оновлено
метро Харків
Деімперіалізація та деколонізація: у Харкові перейменували 3 станції метро та 48 вулиць
20:01
OPINION
Борислав Береза
Історія з Чирковим ганебна, але ілюстративна
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 884-го дня війни:  удари по аеродрому в окупованому Криму, ЄС виділив Україні 1,5 млрд євро із заморожених активів РФ
19:37
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
У Резерв+ можна підвантажувати актуальні дані про бронювання: кому доступна послуга
19:36
Лукойл
Припинення транзиту нафти "Лукойл": Словаччина заявила, що запропонувала Україні технічне рішення
19:10
Оновлено
дрон, БПЛА
Росіяни атакували з дронів Херсон і Кіндійку: поранено 6 людей
19:05
Податки нерухомість
У Мінфіні пояснили, чи можна підвищити в Україні ПДВ замість військового збору
18:59
Ексклюзив
Не схоже на робочий зразок морського дрона: Defense Express про гідроцикл з вибухівкою біля Стамбула, який нібито належить Україні
18:58
ракета "Довгий Нептун"
Російські ракети й дрони містять іноземні компоненти з понад 20 країн, - Інститут судекспертиз
18:55
санкції проти Ірану
Україна та Молдова приєдналися до рішення Ради ЄС продовжити санкції проти Ірану
18:52
безпілотник, дрон
Росія використовує дешеві дрони для виявлення української ППО, - Reuters
18:41
РФ здійснила майже два десятки атак на Нікопольський район за день: тяжко поранено людину
18:31
У 59-й ОМБр завершили службову перевірку після звернення парамедикині Пташки щодо діяльності командира. Що виявили
18:28
окупанти в Криму
У Росії навряд чи закінчиться військова техніка у 2025 році, – розвідка Естонії
18:21
Олександр Лукашенко
У КНДР повідомили, що Лукашенко пообіцяв працювати "над подальшим розширенням співпраці" держав
18:11
Фредерік Бегбедер
Суд відхилив позов проти Фредеріка Беґбедера, звинуваченого у зґвалтуванні
18:03
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Убивство Фаріон. Чому надмірний піар може зашкодити знайти реального замовника?
18:01
Сергій Жадан
Жадан про військових і цивільних: "Тилу не потрібно соромитися своєї втоми"
17:58
відключення електроенергії
Графіки вимкнень світла 27 липня діятимуть лише 6 годин на добу: подробиці
Більше новин