Ціни на нерухомість обвалилися: скільки коштує оренда та покупка квартир у Києві та Львові
Власникам та орендарям квартир доводиться надавати покупцям знижки, щоб залучити потенційних клієнтів. Про довоєнні ціни доведеться забути
Однокімнатна квартира на 20-му поверсі в київському престижному будинку на пр. Героїв Сталінграда (Оболонський р-н) площею 50 кв. м з непоганим ремонтом здається в оренду всього за 7,5 тис. грн, йдеться в оголошенні на профільному сайті, присвяченому оренді житла. Ще півроку тому зняти цю квартиру можна було за 13 тис. грн на місяць. У Львові та інших містах на заході країни квартири теж дешевшають – кияни та жителі інших великих міст повертаються додому, але колишнього ажіотажного попиту вже немає. А, значить, власникам житла потрібно стримати апетит. Продаж нерухомості взагалі зупинився - реєстри хоч і відкриті, але потенційні покупці не поспішають купувати квартири до завершення військових дій. Ризики надто великі.
Оренда б'є антирекорди
Київський ріелтор Віталій Демченко допомагає з десятку власників здати житло в оренду, але потенційні орендарі зателефонували лише за одним оголошенням. Їх не приваблюють навіть нижчі ціни. Наприклад, на Райдужному масиві зараз можна орендувати одиничку з непоганим ремонтом за 6,5 тис. грн на місяць, тоді як ще півроку тому аналогічне житло коштувало 9 тис. грн. Квартиру з гарним ремонтом на вул. Жмаченка, теж однокімнатну, можна зняти за 8 тис. грн. на місяць, тоді як до початку війни її вартість оцінювалася у 12 тис. грн. на місяць. “І ніхто не хоче орендувати квартири навіть за такими цінами”, – розводить руками Демченко. За три місяці квартири у столиці подешевшали більш ніж на 30%.
У Львові охочих орендувати житло теж дедалі менше. Після вторгнення Росії в Україну на місцевому ринку нерухомості спостерігався небувалий ажіотаж - кияни і жителі східних і центральних регіонів країни, які тікали від війни, готові були знімати квартири буквально за будь-які гроші. Місцеві ріелтори згадують, як житло винаймалося буквально за 5 хвилин після появи оголошення про здачу в оренду. Причому однокімнатна квартира могла здаватися за $800-1 тис. на місяць. Але на початку травня ситуація стала змінюватися – кияни та жителі інших великих міст масово повертаються та відмовляються платити нечувані ціни за оренду житла. Ріелтор Руслана Артім каже, що плата вже знизилася на 30-40%. Наприклад, вже зараз можна зняти квартиру за 7-8 тис. грн на місяць, тоді як ще кілька місяців тому знайти житло дешевше за 10 тис. грн на місяць було неможливо. На пл. Старий ринок можна винайняти двокімнатну квартиру з хорошим ремонтом за 15 тис. грн на місяць, що теж недорого.
Аналогічна ситуація спостерігається і в інших містах на заході. За даними OLX нерухомість, в Івано-Франківську одиничку можна зняти за 8,8 тис. грн, двокімнатну – за 11,7 тис. грн, а трикімнатну – за 17,6 тис. грн на місяць. А ось у Калуші, за 30 кілометрів від Франківська, однокімнатну квартиру можна орендувати набагато дешевше – за 3 тис. грн, а двокімнатну – за 6 тис. грн на місяць. У Хмельницькому одиничку можна орендувати у 6 тис. грн, а двокімнатну – за 8 тис. грн на місяць.
Покупці не цікавляться квартирами
Після вторгнення Росії в Україну ринок купівлі-продажу житла виявився паралізованим: Міністерство юстиції призупинило роботу Державного реєстру майнових прав. Але наприкінці квітня уряд пішов на поступки ринку та дозволив реєструвати угоди в регіонах, де не ведуться активні бойові дії. Віталій Демченко каже, що охочих придбати житло у Києві немає. "Реальні ціни знизилися на 7-10%, але інтересу все одно немає", - говорить він. Наприклад, однокімнатну квартиру у новому будинку з ремонтом на Софіївській Борщагівці можна купити за $47 тис. А на Троєщині за $40 тис. можна купити одиничку на вул. Закревського із косметичним ремонтом.
Така сама ситуація і у Львові. Руслана Артім розповідає, що кількість охочих продати житло у столиці Галичини зросла, а ось потенційних покупців немає. “Багато людей, особливо тих, які мають кілька квартир, хочуть продати житло та купити квартиру в Польщі, Чехії чи Іспанії”, - розповідає ріелтор. І додає, що продавці готові надати знижку до 20%. Але не більше. Однокімнатні у Львові стартують із $25 тис. В Ужгороді, Хмельницькому та Івано-Франківську надії на те, що переселенці купуватимуть житло, теж не справдилися. Поодинокі клієнти приходять на перегляди, але угоди не укладають, кажуть місцеві ріелтори.
Потенційні покупці побоюються, що вони витратять велику суму грошей, а до їхнього нового будинку потрапить ракета. І вони залишаться і без квартири, і без грошей. ”Інвесторам невигідно вкладати гроші у нерухомість і потім здавати її в оренду. Плата дуже низька і повертати вкладені інвестиції доведеться 20 років”, - додає Віталій Демченко.
Ціни на оренду та продаж квартир залежатимуть від того, як довго в Україні триватимуть бойові дії, вважають ріелтори з різних регіонів країни. За їх прогнозами, якщо війна завершиться до кінця цього року, то нерухомість - і оренда, і продаж можуть подешевшати ще на 10-15%.
- Актуальне
- Важливе