У Габоні відбувся держпереворот. МЗС України відреагувало
У Габоні, що на західному узбережжі Центральної Африки, у середу, 30 серпня, відбувся державний переворот: військові оголосили тимчасового керівника держави, законного президента тримають під домашнім арештом
Група військових, яка захопила владу в Габоні, оголосила про призначення главою держави на перехідний період командувача Республіканської гвардії генерала Бріса Оліги Нгеми, інформує BBC.
Заява була зроблена в ефірі національного телебачення, через яке військові раніше оголосили про захоплення влади в країні за кілька днів після президентських виборів.
Одного з синів президента Габону арештували за підозрою у державній зраді, інформує France24.
Крім того, за різними звинуваченнями арештували також представників уряду.
Військові, відповідальні за державний переворот, по місцевому телебаченню повідомили, що президента Алі Бонго тримають під домашнім арештом, передає AFP.
"Президент Алі Бонго перебуває під домашнім арештом в оточенні своєї сім'ї та лікарів", - йшлося в заяві.
Вказано, що скинутий президент переміг на виборах, набравши 64,27% голосів. До цього він був при владі 14 років: вперше його обрали 2009 року. Раніше країною понад 41 рік правив його батько.
Про захоплення влади військові оголосили на національному телебаченні Габону, інформує BBC.. Вони заявили, що скасовують результати виборів, у яких виграв Алі Бонго, та розпускають "всі інституції республіки". Крім того, вони повідомили про закриття кордонів.
Військові вказали, що їхні дії зумовлені "безвідповідальним, непередбачуваним управлінням, яке призводить до постійного погіршення соціальної згуртованості, що ризикує привести країну до хаосу".
"Ми вирішили захистити мир, поклавши край нинішньому режиму", - заявив один із військових.
Після їх виступу в ефірі телебачення, у столиці країни Лібревілі було чути звуки стрілянини. На думку редактора африканської служби BBC, це свідчить про опір перевороту.
Зазначається, що у разі успіху, це буде вже восьмий переворот у колишніх французьких колоніях в Африці за останні три роки.
Реакція МЗС України
У Міністерстві закордонних справ України заявили, що уважно стежать за розвитком подій в Габонській Республіці, оскільки повідомлення про спробу силової зміни легітимної влади є "вкрай тривожними".
"Наголошуємо на необхідності дотримання положень національного законодавства Габону та норм міжнародного права, вжиття заходів задля недопущення дестабілізації внутрішньополітичної ситуації, що матиме подальший негативний вплив на регіон Західної та Центральної Африки", - йдеться у повідомленні.
Також в МЗС розповіли, що робити українцям на місці, які потрапили у надзвичайну ситуацію. Громадяни України можуть:
- звернутися на гарячу лінію українського посольства в Сенегалі за номерами: +221 77 454 5563, +221 78 475 20 13 або на email: [email protected]
- звернутися на "гарячу лінію МЗС України: +38 044 238 15 88, або на email: [email protected]
Реакція ООН та Комісії Африканського союзу
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш рішуче засуджує спробу державного перевороту в Габоні як засіб розв'язання післявиборчої кризи, заявив журналістам речник генсека Стефан Дюжаррік, пише Укрінформ.
"Генеральний секретар дуже уважно стежить за розвитком ситуації в Габоні. Він з глибоким занепокоєнням відзначає оголошення результатів виборів на тлі повідомлень про серйозні порушення фундаментальних свобод", - сказав Гутерреш.
За його словами, Гутерреш підтверджує свій рішучий протест проти військових переворотів і закликає всі сторони виявляти стриманість і вести діалог, а також гарантувати президентові країни та його родині фізичну недоторканність.Організація Об'єднаних Націй підтримує народ Габону, додав Дюжаррік.
Голова Комісії Африканського союзу Мусса Факі Махамат "із великим занепокоєнням" стежить за ситуацією в Габоні та засуджує "спробу державного перевороту в країні як засіб виходу з поточної кризи після виборів", інформує "Радіо Свобода".
Махамат закликав військових гарантувати фізичну недоторканність президента Габону, членів його сім’ї та уряду.
"Голова Комісії заохочує всіх політичних, цивільних і військових діячів у Габоні віддати перевагу мирним політичним шляхам і швидкому поверненню до демократичного конституційного порядку в країні", – заявляє пресслужба Союзу.
- 26 липня військовий переворот відбувся також у Нігері. Військові заявили, що скинули демократично обраного президента Нігеру, оголосивши по державному телебаченню, що вони поклали край владі через погіршення ситуації з безпекою в африканській країні.
- 13 серпня очільник військового перевороту в Нігері Абдурахаман Чіані заявив про готовність до переговорів з Економічним співтовариством західноафриканських держав (ECOWAS).
- Актуальне
- Важливе