OPINION

Українська чи англійська в кінотеатрах? Спростування найпоширеніших міфів

Тарас Шамайда
10 липня, 2023 понедiлок
18:03

Глядачі ходять у кіно, щоб відпочити та насолодитися фільмом, а не щоб вивчати мови чи читати субтитри

Зміст

Міф 1: якщо фільми йтимуть у кінотеатрах англійською, люди в такий спосіб вивчатимуть англійську.

Реальність: українці відвідують кінотеатр у середньому раз на 2 роки, постійні клієнти кінотеатрів – раз на кілька місяців. Думка, що в такий спосіб можна вивчити іноземну мову – цілковитий абсурд. Глядачі ходять у кіно, щоб відпочити та насолодитися фільмом, а не щоб вивчати мови чи читати субтитри. Англомовні фільми, дубльовані українською – це понад 80% нашого кінопрокату. Більшовицька заборона демонструвати їх українською не допоможе вивчити англійську, натомість знищить якісне українське кінодублювання, завдасть величезного удару по кінопрокату і сприятиме поширенню російської мови. Багато людей перестануть ходити в кіно і дивитимуться західні фільми в інтернеті, дубльовані російською мовою.

Міф 2: в усій Європі англомовні фільми йдуть в оригіналі, дублювання – це нецивілізована радянська звичка.

Реальність: навпаки, культурно найрозвинутіші країни демонструють у кінопрокаті саме дубльовані фільми. 3 шести найбільших країн Європи (англомовну Британію виносимо за дужки) у п’яти (Франція, Італія, Німеччина, Іспанія й Україна) – надають перевагу саме дубльованим фільмам, в одній (Польща) демонструють фільми як в оригіналі, так і дубльовані. Дублюють фільми в Швейцарії, Угорщині, Австрії та інших країнах.

Міф 3: але в країнах, де фільми йдуть в оригіналі, англійську знають значно краще, ніж там, де дублюють.

Реальність: англомовні фільми в оригіналі демонструють у Норвегії, Швеції, Фінляндії, Данії, Нідерландах, Греції, Боснії і Герцеговині, Хорватії, Румунії, і ще кількох країнах Європи. Рівень знання англійської мови в цих країнах дуже різний. Це саме стосується і країн, де фільми дублюються. Причини високого рівня знання англійської мови в деяких (!) із цих країн пов’язані не з кінотеатрами, а з якісним вивченням англійської в закладах освіти і її широким використанням у бізнесі, науці тощо.

Читайте також: Шість запитань і одна пропозиція президенту

Міф 4: дублювання псує фільми, не дає чути оригінальні голоси акторів.

Реальність: усе залежить від якості дублювання. Українське кінодублювання – окреме мистецтво, яке не даремно полюбили мільйони глядачів. Багатьом мешканцям русифікованих міст жива українська мова голлівудських кіногероїв допомогла подолати упередження щодо української і перейти на спілкування нею в повсякденному житті.

Міф 5: фільми українською відіграли важливу роль для подолання русифікації, але ця проблема більше не стоїть так гостро.

Реальність: упродовж останніх років багато людей справді перейшли на українську, але проблема русифікації далеко не вирішена. Особливо у великих містах, де розташовано найбільше кінотеатрів. Попри перехід багатьох людей на українську мову 80% мешканців Харкова й Одеси й понад дві третини мешканців Дніпра спілкуються переважно російською. Навіть у Києві частка таких людей становить до 40%.

Міф 6: навіть не знаючи англійської, можна буде ходити в кіно, там будуть українські субтитри

Реальність: крім того, що люди в принципі не захочуть ходити в кіно, щоб читати субтитри, багато з них просто не зможуть цього зробити через поганий зір. Не читатимуть субтитри і діти, які становлять велику частку відвідувачів кінотеатрів.

Читайте також: Ми знову ведемо боротьбу за ідентичність

Міф 7: дублювання – це дорого, субтитри – значно дешевше.

Реальність: дублювання західних фільмів на українську мову фінансують західні кінокомпанії. Це іноземні інвестиції в нашу економіку, зарплати режисерів і акторів дублювання, створення високоякісного культурного продукту, податки в український бюджет. Західні компанії вкладають кошти в дублювання фільмів українською мовою, бо це їм вигідно: саме завдяки тому, що фільми йдуть у прокаті українською, а не англійською, їх відвідує значно більше людей, збирається більше доходів.

Міф 8: українське кінодублювання не дуже постраждає, адже дублюються фільми не лише для кіно, а й для телебачення і стрімінгових платформ.

Реальність: це зовсім різна якість дублювання. Замовляючи дублювання своїх фільмів для кінопрокату, західні кінокомпанії ставлять високі вимоги до якості і добре оплачують цю роботу. Звівши кінодублювання лише до телепрограм та інтернету, держава вб’є дублювання як мистецтво, яке українці не просто сприймають, а по-справжньому люблять.

Міф 9: держава може відшкодовувати вартість квитків усім, хто захоче подивитися фільми англійською мовою.

Реальність: убити кіноіндустрію, заборонивши демонструвати англомовні фільми українською, а потім намагатися хоч якось його реанімувати користуючись з коштів платників податків – воістину "геніальне" управлінське рішення. У держави «немає грошей» на виконання законів про субсидії для українських книгарень чи мережу курсів української мови для дорослих, але раптом з’являються гроші на купівлю квитків у кінотеатри на іноземні (!) фільми. Якщо є можливість збільшити державні видатки на кіно, ці гроші мають іти на виробництво і промоцію українських фільмів, а не закордонних.

Читайте також: Дацюк, ідентичності та наша перемога

Міф 10: але ж люди, які знають англійську і хотіли б таки дивитися фільми в оригіналі, позбавлені такої можливості. Треба, щоб були сеанси й з мовою оригіналу, і з дублюванням.

Реальність: чинне законодавство дозволяє кінотеатрам мати до 10% сеансів мовою оригіналу. На практиці там, де такі сеанси є, їх 1-2%, і їх відвідуваність дуже низька. Попит на фільми мовою оригіналу невисокий. Шанувальникам фільмів мовою оригіналу треба купувати квитки на ці сенси, збільшуючи наповнюваність залів, і таких сеансів з часом стане більше. Жодних законів для цього змінювати не потрібно. Навіть якщо держава зобов’яже не всі, а якусь частину сеансів робити англомовними, це так само буде невиправдане втручання у кінобізнес, яке завдаватиме збитків кіномережам і буде де факто спрямоване проти української мови.

Міф 11: держава має право ухвалити будь-який закон, а глядачі й бізнес мають його виконувати.

Реальність: в Україні діє принцип верховенства права, держава не може довільно ухвалювати закони, які порушують права людини чи звужують сферу застосування української мови. Закони не можуть суперечити Конституції, яка зобов’язує державу забезпечувати всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя. Щодо мов міжнародного спілкування, Конституція покладає на державу лише сприяння вивченню таких мов. Це сприяння не може відбуватися коштом наступу на українську мову, права людини та національні культурні індустрії.

Міф 12: але ж для інтеграції в ЄС нам потрібен закон про англійську мову.

Реальність: ЄС ніколи не пропонував Україні ухвалювати закон про англійську мову. Жодна не англомовна країна ЄС не має спеціального закону про англійську мову. Такі закони є лише в деяких колишніх британських колоніях в Азії й Африці. Європейський Союз, навпаки, всіляко заохочує розвиток мов кожної країни-члена. Зараз у ЄС 24 офіційних мови. Після вступу України до ЄС однією з його офіційних мов стане українська. Навіть якщо влада і вирішила для чогось ухвалити такий дивний закон, у ньому не може бути норм, які звужують сферу вживання української мови чи ставлять іноземну мову врівень з державною.

Джерело

Про автора. Тарас Шамайда, співкоординатор руху добровольців "Простір свободи"

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.05
    Купівля 41.05
    Продаж 41.53
  • EUR
    Купівля 45.7
    Продаж 46.38
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
2 жовтня
03:33
Оновлено
шахед
Росія запустила "шахеди" з півночі: на Сумщині є знеструмлення, на Київщині працює ППО
03:08
ГУР та МЗС евакуювали з Лівану 179 людей, серед яких 134 українців
02:38
Сектор Гази
ЦАХАЛ ударив по командним пунктам ХАМАСу в секторі Гази, які терористи розташували в приміщеннях шкіл
01:55
Держдепартамент США
США ввели санкції проти ізраїльського поселення Hilltop Youth на Західному березі за напади на палестинців
01:45
напад з ножем
В Ізраїлі терористи влаштували стрілянину й різанину на трамвайній зупинці: 7 людей загинули, щонайменше 8 поранені
01:20
Біньямін Нетаньягу
Іран зробив велику помилку – і він за це поплатиться, - прем'єр Ізраїлю Нетаньягу
00:55
офіційний представник Пентагону Патрік Райдер
Пентагон припускає, що Іран може повторити атаку на Ізраїль
00:09
Війна з Росією, ЗСУ
З початку минулої доби відбулось 110 зіткнень: більш як 60 атак росіяни здійснили на Покровському, Курахівському і Куп’янському напрямках
00:04
Оновлено
Роберт Левандовські, Барселона, Ліга чемпіонів
"Арсенал" кращий за ПСЖ, і розгроми від "Барси", "Ман Сіті" й БД. Результати матчів Ліги чемпіонів за 1 жовтня
00:00
Оновлено
Іран
Іран запустив щонайменше 200 ракет по Ізраїлю
2024, вiвторок
1 жовтня
23:41
речник Держдепу США Метью Міллер
Держдеп заявив, що Ізраїль узгодить з США відповідь на обстріл Ірану
22:48
Мішель Барньє
Новий премʼєр Франції Барньє запевнив, що його держава залишиться на боці України
22:40
Оновлено
Вугледар, Донецька область
DeepState написав про захоплення Вугледару росіянами. У 72-й бригаді ЗСУ спростували
22:23
Андрій Сибіга
Сибіга висловив готовність України обговорювати з Польщею питання Волинської трагедії
22:07
Ексклюзив
Віталій Портников
Знову може бути велика війна на Близькому Сході: Портников про масовану атаку Ірану на Ізраїль
21:57
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко
У ДПСУ заявили про зменшення активності російських ДРГ в Україні
21:57
Ексклюзив
Ізраїль
"У Ізраїлю, попри складну ситуацію, є розкіш, якої немає в України": дипломат Хара
21:33
Заходи у США за участі Зеленського від 24.09. Володимир Зеленський
В Україні за перше півріччя виготовили у 25 разів більше боєприпасів, ніж протягом 2022 року, - Зеленський
21:00
Оновлено
Російські солдати
Росіяни розстріляли 16 військовополонених ЗСУ: Офіс генпрокурора розпочав розслідування
20:44
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Перші висновки та наслідки відходу з Вугледара. Колонка Сергія Згурця
20:20
Ексклюзив
вибори в Україні
Проведення виборів під час війни значно послабить Україну як державу, - експерт з конституційного права Магера
20:00
OPINION
Чи здатен Байден на масштаби Рейгана?
19:48
Виробник Leopard і Cesar відкрив компанію в Києві
19:43
Ексклюзив
ПАРЄ
У Раді Європи створена парламентська мережа з допомоги українським дітям, - кореспондентка Висоцька
19:26
Оновлено
Армія РФ завдала 6 ударів ФАБами по житлових кварталах Запоріжжя: є загиблий, 32 людини постраждали
19:19
На фото людина, що працює за комп'ютером
Британія, США й Австралія наклали санкції на хакерів РФ із Evil Corp
19:15
Олексій Ходикін
Сили оборони на фронті ліквідували тренера однієї із регіональних збірних РФ з карате
18:53
Литва прапор
Литва денонсувала угоди з РФ і Білоруссю щодо економічного співробітництва
18:37
відпочинок, Греція
У Греції потонули дві українські туристки
18:34
тюрма
В Україні до 10 років засудили екскерівника Державної продовольчої зернової корпорації
18:21
Мелітополь
Партизани за координації ГУР знищили ВАЗ з окупантами у Мелітополі
18:20
Інтерв’ю
Сергій Наєв
"Перш ніж наступати, ми маємо вичерпати ресурси ворога": генерал-лейтенант Наєв про можливість контрнаступу
18:04
Оновлено
Зеленський заслухав доповіді Буданова, Умєрова, Сирського та Баргилевича
18:03
Саломе Зурабішвілі
Президентка Грузії Зурабішвілі назвала керівну партію країни "довіреною особою" РФ
18:01
OPINION
Інтернету не буде. Так пабєдім!
17:58
Іван Гаврилюк
Зеленський змінив склад Ставки Верховного Головнокомандувача
17:43
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
17:41
Оновлено
Обстріл Херсона
РФ зранку вдарила по магазинах у центрі Херсона: 6 загиблих, 6 постраждалих
17:40
ФСБ
ФСБ заявила про затримання 39 "проукраїнських радикалів", які нібито готували підлітків до збройних нападів у РФ
17:40
Іран
Іран готовий вдарити по Ізраїлю балістикою у найближчі години, - NYT
Більше новин