Українська дипломатія: Відмовами у наданні агреманів нас вчать, як мало б бути правильно
Давно я щось не писав про дипломатичні призначення і чергові серіали на цьому полі у стилі "Санта-Барбари"
Взагалі призначення деяких послів останнім часом нагадують відомий вислів колишнього (уже покійного) спікера парламенту Івана Плюща: "Вони хочуть впихнути невпихуєме. Ну то чого ж його пхати, як воно не лізе?".
Як відомо, останні президентські укази щодо призначень послів були місяць тому. Послом України в Індії став Олександр Поліщук, в Бразилії – Андрій Мельник, а в Колумбії – Юрій Полюхович. При цьому в десятках посольств немає очільників уже понад рік, а в деяких послів звільнили нещодавно.
Отже, почнімо з Чехії. Трохи більше як місяць тому туди вже збирав валізи звільнений голова "Укроборонпрому" Юрій Гусєв. Тут треба зробити ремарку. Прага — це місце, куди прагнули потрапити до десятка дипломатів. І куди навіть оголошували конкурс (була спроба міністра Кулеби публічно рятувати імідж української дипломатії, проте, схоже, вона була марною). З квітня 2022 року Україна в цій надзвичайно важливій країні Європи посла так і не призначила. Хоч Банкова і здійснювала спроби закинути чехам то одну, то іншу кандидатуру для обговорення.
Читайте також: Чому політичні призначення послів вже не дивують
Тут треба віддати належне зміні тактики — перестали одразу слати агремани без погодження (як це було з кандидатурою ексглави Луганської ОДА Сергієм Гайдаєм і Казахстаном). Перед офіційною надсиланням документів почали проводити "дорозвідку", чи країна готова прийняти ту, чи іншу людину.
Так от, з Гусєвим до агреману навіть не дійшло. Але, очевидно, взяті на себе зобовʼязання Банкової перед ним, дали можливість рухатися в інших напрямках.
От, приміром. Звільнили Вадима Пристайка з посла у Великій Британії. То консультації, як я уявляю, виглядали десь таким чином:
- Як ви дивитесь, що на місце Пристайка приїде наш генпрокурор Костін?
- Ви серйозно? WTF?
- Ок, зрозуміло. Костіна не хочете. Хоч він тут нам теж може заважати зі своїми телефонними розмовами по Князєву… Давайте Гусєва?
- O my God! У вас є нормальні кандидати?
- Є ще один — він вам добре знайомий. Олексій Рєзніков. Але сам він не дуже хоче…
Так і поговорили.
Підсумовуючи сказане — Гусєв поїде до Азербайджану. Не Прага, звичайно, але що вдієш…
Читайте також: Cекс у політиці чітко регламентований
Вчора президент Зеленський зустрічався з дипломатичним корпусом. Ще не збирав враження, але офіційно було розставлено пріоритети, які він вважає першочерговими для роботи посольств. Їх 5:
- "Формула миру".
- Зброя та санкції;
- Інтеграція України в Євросоюз і НАТО, безпекові гарантії та політика сусідства;
- Економіка та відновлення, трансформація;
- Наші люди як в Україні, так і за кордоном.
Виходячи з цих викликів, важливо, щоб послами їхали дійсно кваліфіковані та підготовлені кадри. А не виключно політичні призначенці, ефективність роботи яких в Україні була під великим знаком питання.
Відмовами в наданні агреманів нас починають вчити, як мало б бути правильно. Невже цього недостатньо, щоб переглянути підходи до підбору кадрів на дипломатичну службу?
Про автора. Віктор Шлінчак, голова правління Інституту світової політики, керівник інформаційного агентства Главком
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе