Огляд

В армії РФ більшає дезертирів, хто відмовляється воювати – розстрілюють, США все важче бути військовим лідером. Акценти світових ЗМІ 27 жовтня

Юрій Мартинович
27 жовтня, 2023 п'ятниця
10:50

У фокусі міжнародних ЗМІ були роздуми над лідерськими амбіціями адміністрації президента Байдена та все меншим бойовим духом російської армії в Україні, де почастішали випадки дезертирства та військові трибунали

Зміст

Про це і не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 27 жовтня.

Дезертирство в російській армії виходить на перший план

окупанти

Фото: Reuters

 

У The Guardian написали велику статтю про те, що в російської армії з’являється все більше дезертирів.

"Російські чоловіки розповідають про втечу до Вірменії, провину та докори сумління, оскільки все більше солдатів тікають від злочинної війни в Україні", - пишуть британські журналісти.

Сидячи в підвальній студії в центрі Єревана, Артем розповів про своє рішення покинути російську армію після року проведеного в боях в Україні.

Ще два тижні тому він був командиром взводу і жив в окопі. Відтоді він залишив свій пост і втік до вірменської столиці.

"Я не хотів брати участь у цій війні. Я не хотів бути частиною імперіалістичних звичок нашого правителя", – сказав він. "Та я відчуваю провину перед Україною. Провина за те, що я не зробив цього раніше… Я міг сказати "ні", я просто не знав, які будуть наслідки"».

Артем є одним із зростаючої кількості російських бойовиків, які втекли з армії за останні 20 місяців війни.

Він приїхав з маленького міста на півдні Сибіру, сказав, що підлітком пішов у військовий інтернат, "тому що армія здавалася престижною". Він підписав трирічний контракт з російськими військовими, але швидко розчарувався, і коли російські війська вторглися в Україну, його відправили на кордон навчати призовників.

Але коли вторгнення Росії загальмувалося, що змусило Кремль оголосити широкомасштабну мобілізацію, йому наказали приєднатися до бойових дій.

"Я не намагаюся виправдовуватися. Бо моя робота дала змогу іншим силам брати участь у бойових діях", – сказав він. "Та увесь час, проведений там, я думав про те, як втекти".

Дезертирство і "добровільна" здача в полон караються тривалими термінами ув'язнення в Росії, і Артем сказав, що його командири погрожували йому в'язницею, якщо він наважиться залишити свій пост. За його словами, він також чув історії про те, як військовослужбовців замикали в підвалах на сході України після того, як вони відмовилися воювати, повідомлення.

Олексій – другий дезертир, який спілкувався з Guardian у Єревані. Він сказав: "Ви бачите тут інших росіян на вулиці, і можете навіть не знати, що служили разом. Це не те, про що ви говорите".

На відміну від Артема, який був строковим контрактником, Олексій був призваний за мобілізацією Володимира Путіна у вересні 2022 року.

"Сказати, що я був шокований, коли мене мобілізували, — це взагалі нічого не сказати", — сказав Олексій. "Ми швидко зрозуміли, що станемо просто м’ясом для військової машини".

Олексій описав щоденні моральні дилеми, з якими він стикався як солдат, беручи участь у війні, яка, як він знав, була неправильною. "Я відчував відповідальність за свою команду, я не хотів, щоб хлопці, яких я добре знав, померли через мою невдачу. Але я зрозумів, що, встановлюючи лінії зв’язку, я опосередковано вбивав інших людей".

Він розповів, що був свідком п'яних бійок серед однополчан, стверджуючи, що деякі з них закінчувалися смертельною стріляниною. "Минав час, солдати почали думати, до чого це все? Багато з тих, хто був захоплений боротьбою, почали сумніватися в меті всього цього".

Використовуючи той самий шлях втечі, що й Артем, Олексій зрештою добрався до Єревана минулого місяця після того, як йому дозволили повернутися до Росії на коротку перерву.

Обом чоловікам допомогла у втечі антивоєнна організація Idite Lesom, що базується в Грузії, ідіома, яка буквально означає "йти через ліс" російською мовою. Засновник Idite Lesom Григорій Свердлін заявив, що його група допомогла дезертирувати вже понад 500 російським солдатам.

"Якщо ми дізнаємося, що людина причетна до військових злочинів, ми їй не допоможемо", - сказав Свердлін. "Але ми не слідчі органи, ми міркуємо прагматично – навіть, якщо він встиг вистрілити три рази, нехай не стріляє четвертий, і тоді буде кому розслідувати військові злочини".

Останнім часом у групі помітно збільшилася кількість запитів від бажаючих дезертирувати. Таку оцінку підтверджують дані, оприлюднені російською судовою системою, де, за даними незалежного видання "Медіазона", у першому півріччі 2023 року відкрито 2076 кримінальних справ проти військовослужбовців, звинувачених у самовільній залишенні підрозділів. Це вдвічі більше, ніж за 2022 рік, і втричі більше, ніж довоєнний показник за 2021 рік. Реальні цифри, ймовірно, будуть більшими, враховуючи систематичні спроби Кремля приховати інформацію про військових.

Російське командування страчує власних солдат

окупанти

Фото: Reuters

 

У BBC відзначили, що Росія страчує власних солдатів, які відступають.

Росія страчує солдатів, які намагаються відступити від кривавого наступу на сході України, заявили в Білому домі.

За даними США, частина втрат Росії під Авдіївкою була "за наказом власних лідерів".

З середини жовтня російські та українські війська ведуть запеклі бої за прифронтове місто. Вважається, що за цей час Росія зазнала "значних" втрат.

За українськими оцінками кількість втрат росіян в Авдіївці становить 5000 осіб, тоді як США стверджують, що Росія втратила "щонайменше" 125 бронетехніки та понад один батальйон техніки.

Представник української армії заявив, що російські війська відмовляються атакувати українські позиції під Авдіївкою через значні втрати та що в окремих частинах були заколоти.

"Мобілізовані сили Росії залишаються недостатньо навченими, недостатньо оснащеними та неготовими до бою, як це було під час їх невдалого зимового наступу минулого року", - заявив речник Ради національної безпеки Джон Кірбі.

Він сказав, що російські військові, "здається, використовують те, що ми б назвали тактикою "людської хвилі", просто кидаючи маси цих погано навчених солдат прямо в бій".

Взяття Авдіївки, яка розташована поблизу окупованого Росією міста Донецька, дозволило б російським військам відтіснити лінію фронту, що ускладнило б українським силам подальше просування в Донецьку область.

США все важче бути глобальним лідером у захисті всіх країн з якими підписані відповідні договори

Володимир Зеленський та Джо Байден (праворуч)

Фото: Getty Images

 

У New York Times роздумували, чи здатна Америка захисти всі країни, які хочуть бути під її парасолькою захистку? Багато країн, включаючи Україну та Ізраїль, хочуть більшого захисту США від Росії, Китаю, Ірану та Північної Кореї. Але деякі американці опираються подальшим військовим зобов'язанням.

"З усього світу вони приходять до владних кабінетів у Вашингтоні, шукаючи одного: зобов’язання американського уряду захищати їхні країни під час наростання геополітичних криз. Останніми місяцями лідери та дипломати все більшої кількості країн підписали угоди про безпеку зі Сполученими Штатами, покращили військові зв’язки та купівлю зброї або почали переговори щодо потенційних нових оборонних договорів та домовленостей", - пишуть американські журналісти.

Серед країн – Україна, яка перебуває у стані війни з Росією; Саудівська Аравія та Бахрейн, які прагнуть знешкодити Іран; і Японія, Південна Корея, Австралія та Філіппіни, стурбовані військовими амбіціями Китаю та Північної Кореї. Налякана агресією Росії Фінляндія в квітні приєдналася до Північноатлантичного альянсу, а Швеція знаходиться на межі членства.

Адміністрація Байдена посилює боєприпаси до Ізраїлю для авіаударів у Газі та направила дві авіаносні групи до східного Середземномор’я. Ізраїль і США мають низку угод про військову допомогу.

У всьому світі спонукання до того, щоб Сполучені Штати були глобальним партнером у сфері оборони, є сильнішим, ніж будь-коли після закінчення холодної війни. Але багато американців опираються тому, щоб їхня нація відігравала цю роль, принаймні частково через політичний вплив катастрофічних воєн США в Іраку та Афганістані.

А критики кажуть, що нищівні атаки ХАМАС 7 жовтня, в результаті яких загинуло близько 1400 ізраїльтян, підкреслюють той факт, що оборонні угоди не створюють реальної основи для миру та стримування.

Цей спротив Сполученим Штатам як те, що президент Байден та інші офіційні особи США називають "незамінною нацією" — вони мають на увазі гаранта безпеки в усьому світі — має певне коріння в традиційних ліберальних антивоєнних цінностях, але воно також пов’язане з дивовижними ідеологічними зрушеннями останніх років. Адже багато виборців-республіканців, які колись були прихильниками холодної війни та боротьби з тероризмом, тепер підтримують ізоляціоністських і проросійських політиків, зокрема колишнього президента Дональда Дж. Трампа.

Деякі законодавці-республіканці зараз намагаються припинити допомогу Україні, а прогресивні демократи засудили триваючі ізраїльські авіаудари, в результаті яких загинули тисячі палестинців. Все це створює потенційну боротьбу навколо нового запиту Білого дому на 105 мільярдів доларів військової допомоги, які надійдуть переважно Україні та Ізраїлю.

Сенатори-демократи також висловили сумніви щодо зусиль адміністрації Байдена домовитися про угоду про оборону з автократичною Саудівською Аравією, яка нагадувала б угоди, які Сполучені Штати мають з Японією та Південною Кореєю, десятиліттями демократичними союзниками.

Незважаючи на ознаки американської опозиції, країни Європи, Близького Сходу та Азії все ще вважають Сполучені Штати найбільш — і, можливо, єдиним — життєздатним гарантом своєї безпеки. А офіційні особи США кажуть, що альянси залишаються опорою того, що вони називають "міжнародним порядком, заснованим на правилах".

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
Більше новин