Вагнерівці "взяли" Бахмут, арешт підозрюваної у вбивстві Татарського й звинувачення України, "інший" візит Зеленського до Польщі. Світові ЗМІ про Україну 3 квітня
Пригожин заявив, що його найманці підняли прапор РФ над адміністрацією в Бахмуті, Росія арештувала Дар'ю Трепову й звинуватила Україну в терористичному нападі та смерті Татарського, а Зеленський в середу їде до Варшави
Про це і не тільки світові ЗМІ писали 3 квітня:
The New York Times
Видання пише, що для нового українського контрнаступу недостатньо лише сучасного озброєння від партнерів та союзників, тому він перевірить рішучість української армії. Зазначається, що маючи потужну західну зброю, нещодавно сформовані штурмові підрозділи та навіть відновлений батальйон "Азов", Україна готова до критичної весняної кампанії. Проте подолання втрат і підтримання мотивації втомлених війною військ є проблемами. Більше читайте тут.
Росія звинуватила Україну та російських опозиційних активістів у вибуху в Санкт-Петербурзі, в результаті якого напередодні загинув провоєнний блогер Владлен Татарський. Як повідомляє видання, арешт Дар'ї Трепової, яка нібито принесла статуетка, через яку стався вибух, сигналізує, що Кремль може використати це для ескалації своїх й так жорстких репресій проти антивоєнних дій в Росії.
Засновник російського угруповання найманців Вагнера Євгеній Пригожин заявив про "законний" контроль РФ над Бахмутом й те, що російські війська підняли прапор своєї країни в центрі міста. Водночас, як йдеться у новині, Київ стверджує, що українські воїни все ще борються за охоплене боями східне місто.
Президент Володимир Зеленський цього тижня відвідає Варшаву. За словами польського чиновника, поїздка відбудеться після того, як Польща почала виконувати свою обіцянку відправити в Україну винищувачі. Крім того, візит Зеленського найменується як державний, а не робочі поїздки, що були здійснені ним до США, Франції, Великобританії та Бельгії вже після початку повномасштабного вторгнення РФ до України.
Американські журналісти поїхали в Авдіївку на Донеччині, прифронтове містечко, де раніше українська влада оголосила повну евакуацію населення. Але, навіть перебуваючи у підвалах неподалік від лінії фронту, понад 1800 місцевих жителів відмовляються рятуватися й не залишають місто – одне з тих на сході України, в якому тривають найактивніші бойові дії. Влада називає таку ситуацію "постапокаліптичною". Більше – у матеріалі.
Крім того, йдеться про американського репортера Wall Street Journal Евана Гершковича, якого минулого тижня затримала Росія, та звинувачення його у шпигунстві, що ускладнює процес звільнення. Російська влада звинуватила журналіста у спробі отримати незаконну інформацію про "військово-промисловий комплекс" країни. Експерти кажуть, що в очах Кремля це ставить його в особливу категорію в'язнів – зовсім іншу від двох американців, яких РФ звільнила з початку війни в Україні.
Politico
Президент Франції Еммануель Макрон хоче зачарувати Китай після невдачі з російським главою Володимиром Путіним, – такий аналіз пропонує видання. Французький лідер відправляється з амбітною дипломатичною місією в Пекін, щоб відвернути його увагу від Москви та відмовити від будь-яких зближень, натомість переконати Сі Цзіньпіна зіграти посередницьку роль у війні в Україні. Чиновники у Вашингтоні бажають Макрону успіхів в цьому. Але незрозуміло, які важелі впливу він для цього має.
The Washington Post
Американське видання пише, що влада РФ затримала 26-річну антивоєнну активістку Дар'ю Трепову. Слідчий комітет Росії встановив її як підозрювану та звинуватив у причетності до нападу в кафе у Санкт-Петербурзі, де в результаті вибуху загинув відомий провоєнний блогер-пропагандист Владлен Татарський (справжнє його ім'я Максим Фомін, народжений на Донеччині) та ще понад 30 людей отримали поранення. Речник Кремля Дмитро Пєсков засудив вибух як терористичний акт, звинувативши український уряд, який, за його словами, "підтримує терористичні дії".
Повідомляється, що московські війська поступово наступали на Бахмут, який Україна захищала від російських атак упродовж місяців. За словами лідера "вагнерівців" Євгенія Пригожина, його сили у понеділок вночі підняли російський прапор над будівлею міськадміністрації. WP також пише, що український військовий, який брав участь в обороні Бахмута, підтвердив виданню інформацію про захоплення будівлі російськими найманцями. Разом з тим, зауважується, що українські військові применшили символічне значення взяття Бахмута, але продовжать боротьбу за контроль над містом.
Росія розмістить тактичну ядерну зброю поблизу кордонів НАТО в західній Білорусі, про що заявив посол Москви в Мінську Борис Гризлов. Як він сказав, "це розширить нашу обороноздатність, і це буде зроблено незалежно від усього шуму в Європі та США". При тому видання нагадує, що минулого тижня США та їх європейські союзники засудили заяву президента Росії Володимира Путіна про те, що він планує зберігати ядерну зброю в країні.
The Guardian
Фінляндія стане членом НАТО у вівторок, 4 квітня, про що заявив генеральний секретар Альнсу Єнс Столтенберг. Британське медіа зазначає, що такою заявкою він викликав попередження Росії про те, що вона посилить свою оборону біля їхнього спільного кордону, якщо НАТО розгорне будь-які війська всередині країни.
Розповідається про російських шпигунів, які працюють на Володимира Путіна в різних країнах світу. Часто такі люди можуть бути навіть сімейними парами. Зокрема, упродовж минулого року було викрито шість таких "нелегалів" в різних місцях, що свідчить також, що вони могли передавати інформацію з заходу. Крім того, російська розвідка може вимагати більше від своїх шпигунів, таким чином наражаючи їх на додатковий ризик, адже багато її "легальних" шпигунів, які базувалися в російських посольствах, було вислано через війну в Україні. Більше читайте тут.
До Києва з неоголошеним візитом прибув віцеканцлер Німеччини Роберт Хабек. Разом з президентом Володимиром Зеленським вони відвідали село Ягідне на Чернігівщині, де вшанували мужність майже 400 жителів, яких утримували в підвалі школи під російською окупацією 27 днів, поки їх не звільнили рік тому.
Також, видання пише з посиланням на російські ЗМІ, що генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (Магате) Рафаель Гроссі відвідає в середу, 5 квітня, відвідає Москву. Він зустрінеться з російською делегацією й обговорить Запорізьку атомну електростанцію.
BBC
Видання повідомляє, що Росія оприлюднила відеозапис допиту затриманої Дар'ї Трепової, яку підозрюють у причетності до організації нападу в кафе Санкт-Петербурга, де в результаті вибуху загинув відомий кремлівський воєнний пропагандист Владлен Татарський. Журналісти припускають, що відео з жінкою було записано швидше за все під тиском, на ньому чути, як вона зізнається, що передала статуетку, яка власне згодом вибухнула. При тому Трепова не каже, що знала, що буде вибух, і не визнає жодної подальшої ролі. А російський антитерористичний комітет стверджує, що атаку організували українські спецслужби "з людьми, які співпрацюють" з опозиціонером Навальним. Детальніше у матеріалі.
Також пропонується стаття про саму Дар'ю Трепову, де йдеться про її минуле та ймовірні думки щодо того, чому саме її затримали та висувають обвинувачення у нападі.
CNN
Як у виданнях вище, так і тут фокусною темою стала смерть відомого провоєнного блогера РФ Владлена Татарського та затримання його імовірної вбивці 26-річної Дар'ї Трепової. У матеріалі йдеться, що чоловік Трепової вважає, що дружину підставили. Також наводиться коментар товариша ув'язненого опозиціонера Навального, з яким пов'язують організацію атаки в кафе Санкт-Петербурга. Крім того, розповідається про те, хто такий Владлен Татарський. Більше про блогера-пропагандиста журналісти CNN пропонують в окремій статті.
Президент України Володимир Зеленський подякував українським військовим за захист країни, зокрема Бахмута, після нових заяв про те, що охоплене бойовими діями східне місто перейшло під контроль російських військ. Йдеться про заяву боса ПВК "Вагнера" Євгенія Пригожина, який у короткому відео сказав, що "юридично Бахмут узятий, ворог зосереджений у західних районах". А українські офіційні особи відкинули заяву, зроблену Пригожиним про те, що "з правової точки зору" російські війська утримують східне місто Бахмут.
Польща вже поставила в Україну "кілька" винищувачів МіГ-29, про що повідомив у понеділок радник президента Польщі із закордонних справ Марцін Пжидач. Так, 16 березня Польща оголосила, що надішле літаки, які збиралися вивести з озброєння ВПС країни.
Союзники по НАТО "єдині в рішучості триматися курсу і підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно", заявив генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг. Він попередив, що "будь-яке надання Китаєм летальної допомоги Росії" було б "великою помилкою", але також підкреслив, що НАТО не побачило жодних змін у "ядерній позиції" Росії, які вимагали б будь-якої відповіді з боку Альянсу.
Також генсек НАТО закликав "негайно звільнити" громадянина США Евана Гершковича, репортера Wall Street Journal, якого минулої п'ятниці заарештували в Росії за звинуваченням у шпигунстві. Сам журналіст подав апеляцію на свій арешт. Рол це повідомляло агентство ТАСС з посиланням на прес-службу Лефортовського суду Москви, куди його взяли під варту минулого тижня.
Видання також пише, що Папа Римський Франциск закликав до молитви за "потерпілий війною народ" України в твіттері в понеділок, всього через кілька днів після того, як його виписали з лікарні після лікування від респіраторної інфекції.
Gazeta Wyborcza
Повідомляється про офіційний візит президента Володимира Зеленського до Польщі в середу, 5 квітня. Як зауважив голова польського Офісу президента з міжнародної політики Марчін Пшидач, вперше з початку російського вторгнення український президент не приїде до Польщі "мовчки та таємно". Зазначається, що Зеленський у Варшаві подякує полякам за допомогу Україні та українцям. Однак даний візит, ймовірно, матиме інший характер, ніж попередні поїздки президента Володимира Зеленського. Тому не варто виключати несподіванок.
За словами польського депутата Павела Коваля, поляки потребують визнання зовнішнього світу. Це розумів президент США Джо Байден. І президент Зеленський це дуже добре розуміє. Тому його візит матиме два виміри – символічний і практичний.
Йдеться також про те, що поляки з федерації фехтування знайшли спосіб прибрати росіян і білорусів зі спорту. Вимогу поляків підписати антивоєнну декларацію перед початком Чемпіонату світу з футболу в Познані росіяни розцінили як провокацію. Зазначається, що невідомо, чи це був намір МОК, але рекомендовані правила повернення росіян і білорусів, які світ вважає дружніми до них, обернулися проти них. Крім того, вони були в люті. А головне – могли підірвати свої шанси на участь в паризьких Іграх.
Ціни на нафту різко зросли, підживлюючи побоювання щодо інфляції в усьому світі. Несподівано в неділю Саудівська Аравія та її союзники вирішили наслідувати приклад Росії і різко обмежити видобуток сировини, повідомляє польське видання. Це є ефектом підтримки Росії з боку Саудівської Аравії.
- Актуальне
- Важливе