Партнерський матеріал

Війна в Україні: що відомо про перебіг відновлювальних робіт на Чернігівщині та які фактори гальмують процес відбудови

31 серпня, 2024 субота
19:00

Нині в Україні триває процес відбудови Чернігівщини, яка на початку повномасштабного вторгнення потрапила під російську окупацію

Зміст

Про це йдеться у спецвипуску "Програми відбудови й розвитку міст" на Еспресо.

Унаслідок атак російських загарбників по всій Україні пошкоджено або знищено тисячі навчальних закладів. Серед них – дитсадок у селищі Гончарівське на Чернігівщині. У березні 2022 року росіяни вгатили по ньому з реактивної системи залпового вогню "Ураган".

"Тоді було пошкоджено праве й ліве крило, центральний вхід. Повилітали вікна, було повністю побито дах. Дуже великих руйнувань зазнав наш садочок", – розповіла журналістам спеціалістка відділу освіти Гончарівської сільради Інна Макаренко.

Гончарівське – це військове містечко. Більшість дітей, що тут живуть, – це діти військовослужбовців. Ворожий снаряд позбавив цих малюків нормального дитинства.

"Цей дитсадок, по-перше, є опорним закладом для нашої громади. По-друге, він є найбільшим закладом дошкільної освіти для нашого селища. До повномасштабної війни в ньому було 110 вихованців. Також здійснювався до нього підвіз з інших сіл нашої громади", – зазначила Інна Макаренко.

Торік садочок потрапив до державної програми відновлення об'єктів, які постраждали внаслідок російської агресії.

Як розповіла журналістам речниця Служби відновлення Чернігівщини Аліна Коломієць, обсяг робіт тут дуже великий, адже приміщення займає 2,5 тис. кв. м. Це перший, другий і цокольний поверхи, де заплановано зробити укриття подвійного призначення площею близько 1 тис. кв. м. У садочку повністю замінять усі комунікації: електрику, каналізацію, вентиляцію. Крім того, фахівці подбають про доброустрій території.

Заявлена вартість робіт була 86 млн грн. Але підрядник погодився на меншу суму – 79 млн грн.

"Підвал потрібно викопувати. Там дуже багато роботи. Ще трохи треба попрацювати. Бракує кадрів. Немає робочих рук, майстрів. Усі в більшості хлопці служать", - розповів Еспресо підрядник Володимир Титаренко.

Попри дефіцит робочих рук відбудувати садочок обіцяють до кінця цього року.

Більше про відбудову Чернігівщини в ефірі Еспресо розповіла речниця Служби відновлення та розвитку інфраструктури області Аліна Коломієць.

Перебіг відновлювальних робіт та основна перешкода на шляху до відбудови

За її словами, Чернігівщина зазнала значних інфраструктурних руйнувань, унаслідок російської навали було зруйновано понад 20 мостів. Також суттєво постраждав житловий фонд як у Чернігові, так і в довколишніх селах.

Служба відновлення та розвитку інфраструктури курує відбудову села Ягідне, там ремонтують близько 100 об’єктів. Також є два об’єкти соціальної інфраструктури: дитсадок у селі Гончарівське та харчоблок ліцею в селі Іванівка.

Їдальня в Іванівці була пошкоджена під час оборони Чернігова, там було зруйновано дах і стіни, вибито вікна. Аліна Коломієць зазначила, що пошкоджений харчоблок відбудовують не за старим зразком, а реконструюють. При цьому площа приміщення під час реконструкції збільшується втричі. Посадовиця запевнила, що в новій їдальні роблять усі необхідні технічні приміщення за всіма санітарними нормами. Також враховується фактор інклюзивності.

"Наразі там уже зведена будівля, тривають роботи з проведення електрики, а зовні вже зроблено фасад, і зараз його фарбують", – розповіла речниця Служби відновлення.

Водночас із відбудовою Ягідного ситуація трохи складніша.

"Ягідне – це пілотний урядовий проєкт із комплексної відбудови населених пунктів, які постраждали від російської агресії. Торік було ухвалено постанову щодо його відбудови. Десь восени було проведено тендерні процедури, укладено певні договори, й уже наприкінці осені підрядники стали до роботи. На жаль, зараз роботи з відбудови села Ягідне призупинені у зв’язку з відсутністю фінансування", – пояснила Аліна Коломієць.

За її словами, підрядники провели близько 30% робіт із відновлення житлового фонду.

Посадовиця висловила надію, що невдовзі на продовження відбудови Ягідного з держбюджету виділять необхідні кошти.

"Ми розуміємо, що вже другий рік після деокупації люди живуть у неналежних умовах. Звісно, зростає соціальна напруга. Й ми сподіваємося, що якнайшвидше це питання буде вирішено", – додала вона.

На уточнювальне запитання ведучої про те, що мається на увазі під "неналежними умовами", Аліна Коломієць зазначила, що одна місцева мешканка після деокупації села досі живе в сараї біля зруйнованого будинку.

Щодо фінансування, то попередня оцінка відновлювальних робіт після деокупації становила близько 400 млн грн. Третину робіт щодо відбудови житла підрядники вже виконали. Також на черзі об’єкти соціальної інфраструктури.

Інші труднощі під час відбудови

Відповідаючи на запитання, з якими проблемами стикається Служба відновлення під час відбудови, Аліна Коломієць вказала на дефіцит робочих рук, що впливає на тривалість відновлювальних робіт. Так, ремонт харчоблока в селі Іванівка планують завершити до кінця року, а щодо села Гончарівське, то там роботи, ймовірно, триватимуть ще й у наступному році, хоча підрядник має угоду на ремонт до кінця 2024 року.

"Зараз катастрофічно бракує будівельних кадрів. На цих двох об’єктах працює підрядник із Києва. Були такі ситуації, коли працівники їхали на робоче місце, а їм виписували повістки на блокпостах. І ці працівники вже стали до виконання бойових завдань у лавах ЗСУ", – розповіла посадовиця.

На запитання щодо того, чи можуть жінки замінити чоловіків на таких роботах, Аліна Коломієць відповіла: "Ми не проти. Це все залежить від підрядних організацій і від того, чи захочуть ці жінки працювати на будівництві".

За словами посадовиці, на перебіг ремонтних робіт не впливають вимкнення електроенергії. Також не бракує будівельних матеріалів.

"З підрядником укладено угоду. Коли він стає до праці, то має привезти будівельні матеріали для цих робіт. Підрядник закупив матеріали, вони є, тільки не вистачає рук", – зазначила вона.

Ремонти доріг і мостів

Аліна Коломієць зауважила, що військові забороняють висвітлювати успіхи в мостобудуванні з міркувань нацбезпеки.

"Але можу сказати, що роботи проводяться. Коли область була деокупована, було зруйновано понад 20 мостів, у тому числі великі шляхопроводи через річку Десна. Нині ж на більшості локацій ми забезпечили проїзд. Там або відбудовані мости, або тимчасові об’їзди, або це локації, де ще тривають роботи", – сказала посадовиця.

Транспортна логістика має суттєве значення для оборони держави й поліпшує якість життя громадян, тому відбудову транспортної інфраструктури відкладати не можна, додала Аліна Коломієць.

Теги:
Читайте також:
Київ
+2.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.08
    Купівля 42.08
    Продаж 42.66
  • EUR
    Купівля 43.29
    Продаж 44.04
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
18 січня
23:42
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила дрони по території України: ситуація ввечері 18 січня
23:17
Велика Новосілка
Штурмують район молокозаводу, аеродрому та гуртожитку: DeepState розповів, як росіяни активізувались у Великій Новосілці
22:53
Іван Труш. Автопортрет
Цей день в історії: народився імпресіоніст Іван Труш
22:49
вогонь, полум'я, пожежа
У Єкатеринбурзі через атаки БПЛА пожежники залишились без спецтехніки, - "Атеш"
22:11
військові навчання
Якщо студенти цивільних вишів не складуть іспит з військової підготовки, їх відраховуватимуть, – Міноборони
21:59
Кафедральний собор Андрія Первозванного Запорізької єпархії УПЦ МП після російського удару (18 січня 2025 року)
У Запоріжжі ракетний удар обвалив стелю у кафедральному соборі УПЦ МП, де попри все не називають РФ агресоркою та надалі моляться за здоров'я Гундяєва
21:55
Ексклюзив
Воїни 47 ОМБр, ЗСУ, війна
Якщо ми не хочемо капітуляції, то маємо думати про виснаження РФ. Іншого вибору немає, - Портников
21:54
Олександр Зінченко, Арсенал, АПЛ
Турецький клуб перед матчем з "Динамо" розпочав переговори про трансфер Зінченка
21:43
Шведські військові долучилися до бригади НАТО у Латвії
21:12
робота військових у місті Часів Яр
У Часовому Яру українські воїни відійшли з вогнетривкого комбінату, - ЗМІ
21:06
На зимовому курорті в Іспанії через аварію на підйомнику постраждали близько 30 людей
20:43
Віктор Циганков, Жирона, Ла Ліга
Циганков вперше з серпня оформив результативну дію за "Жирону"
20:28
Оновлено
Ранком 18 січня росіяни атакували балістикою Київ та Запоріжжя: 4 людини загинули, 14 поранених
20:01
Володимир Зеленський
"Завтра буде указ": Зеленський анонсував нове рішення щодо санкцій РНБО
20:00
OPINION
"Ця країна"  чи Україна?
19:43
Рустем Умєров
Зброя для України, інвестиції та тренування військових: Умєров провів зустріч з представниками 9 країн Південно-східної Європи
19:22
Оновлено
Ізраїль
Уряд Ізраїлю схвалив угоду про перемир'я з ХАМАС, у межах якої звільнять близько 2 тис. засуджених терористів
19:19
Ексклюзив
ізраїльські солдати
"В довгостроковій перспективі програли обидві сторони": експерт-міжнародник Данилов про перемирʼя між Ізраїлем та ХАМАС
19:06
Єрмак у Парижі обговорив можливий контингент французьких військових в Україні
18:51
напад з ножем
У Тель-Авіві 19-річний палестинець напав з ножем на перехожих: є поранені, нападника застрелили
18:41
Оновлено
новини Львівщини
Росіяни вдарили неподалік від Харкова: виникла пожежа у двоповерхівці
18:37
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Джо Байден
"Не страх перед Росією, а звичка, що Москва є членом міжнародних відносин": політолог Магда проаналізував політику адміністрації Байдена щодо України
18:33
На Дніпропетровщині СБУ викрила компанію, яка нібито допомагала росіянам будувати ядерні лабораторії
18:04
У Кривому Розі ліквідували залишки наркосиндикату: один з організаторів збирався виїхати з України під виглядом пораненого військового, інший інвестував у власну службу таксі
18:01
Хто може виїжджати за кордон?
На Полтавщині місцевим керівникам та депутатам заборонили без дозволу виїздити з України: думки "за" і "проти"
18:00
OPINION
блог Олег Медуниця
Кому і чому в Україні знову заважає Степан Бандера?
17:37
Голова "Альтернативи для Німеччини" у Баварії закликала "вже зараз" вислати усіх українських біженців
17:18
Херсонська область
Окупанти вдарили з артилерії по Бериславу й Станіславу на Херсонщині: загинули троє цивільних
17:10
Роковини авіатрощі в Броварах: у низці регіонів вшанували пам'ять загиблих
17:09
Ексклюзив
Прапор США
"Оживити США може тільки, на жаль, ще один Перл-Харбор": дипломат Безсмертний про нерозуміння загроз у Вашингтоні
17:04
"Я задоволений, як слон": інженер Київського метрополітену особисто наводив російські ракети на столицю
17:00
Ексклюзив
Володимир Зеленський. Рамштайн 9 січня 2025 р
Ключ до перемоги в руках Зеленського. Час призначати на керівні посади компетентних фахівців, а не друзів, - полковник Грант
16:43
ЗСУ
Від початку доби на фронті зафіксували 89 боєзіткнень, найбільше – на Покровському напрямку
16:27
Словенія закупила для ДСНС три піротехнічні машини
16:20
Езра Вандан
У Туреччині схопили зірку OnlyFans, яка планувала переспати із сотнею чоловіків
16:02
OPINION
Два ядра російської мережі в Україні
15:58
Трамп оголосив про запуск власної криптовалюти $TRUMP
15:56
Оновлено
Дмитро Корнійчук і Макс Назаров
СБУ прийшла до ексведучого Назарова та експерта Корнійчука, що працювали на каналах Медведчука
15:54
Нігерія
Нігерія приєдналася до БРІКС як країна-партнерка
15:49
Ексклюзив
трамп путін
"Поставить США в слабку позицію": професор Айзенберг про ймовірну зустріч Трампа та Путіна
Більше новин