OPINION

Вишеградська група – V4 – минуле чи майбутнє

6 вересня, 2023 середа
08:05

Вишеградська група народилася з великої історичної спадщини, драматичного минулого, великої мрії і визначення чіткої мети як способу реалізації цієї мрії

Зміст

Спадщина - це традиції середніх і новітніх віків, коли країни Центрально-Східної Європи були інтегральною частиною європейського цивілізаційного простору. А навіть більше – у певний момент стрижнем розвитку всього континенту.
Це був час розвитку та апогею Pax Christiana, в який "молодша Європа" – як її називають історики – зробила свій значний внесок. Згадати хоча б обґрунтування ідеї, що "невірних" (поганинів) не можна навертати на християнство силою.  

Україна, звана тоді Руссю – була частиною цього світу, відчайдушно захищаючись перед Pax Mongolica, який сьогодні так вихваляє папа Франциск. Князь Данило званий Галицьким коронувався в Дорогичині над Бугом вінцем від папи Інокентія зі сподіванням на допомогу в протистоянні з нащадками Чингісхана.    

Драматичне минуле - це ХХ століття: дві світові війни, комунізм і нацизм. Поневолення, придушення Угорського повстання, Празької весни й польської Солідарності. В Україні - це відчайдушний спротив совєтизації та русифікації з апогеєм під час погрому у січні 1972 року.

Мрію висловив Мілан Кундера словами про "викрадений Захід", тобто "трагедію Центральної Європи". Він протиставив схід європейського заходу "слов’янському світові" Росії, що тоді називався СРСР. І закликав, щоб до націй, які живуть між Німеччиною і Росією, не ставитись як до об’єктів історії, культури й політики. Бо вони мають право бути частиною Заходу, отже Європи.  

У його заклику не було місця для України та інших народів тодішнього Радянського Союзу. На початку 80-их років минулого століття йому здавалося, що українців уже поглинула, як тоді було визначено, "єдина спільність людей – радянський народ", з домінантою російського.

Життя скоро спростувало цей помилковий погляд, хоч "русскій мір" відчайдушно намагається знищити українську незалежність і нашу націю. Так само як йому мріється відродження імперії із заволодінням колишніми колоніями в Центральній Європі.  

Країни Вишеградської четвірки повернулися до Європи, стали членами Європейського Союзу та НАТО. Російська агресія проти України продемонструвала, що на цей раз ваші народи не запізнилися на поїзд, в якому рухається Історія. І що Захід проявив прозірливість, своєчасно прийнявши вас до свого ґрона.  

У НАТО ви почуваєтеся безпечними, коли російський ведмідь оскалив зуби й кинувся у черговий напад. Разом з тим варто постійно пам’ятати, що якби не героїчний спротив України, посилений вашою допомогою і підтримкою інших демократичних держав світу, Росія вже готувалася б до атаки й на ваші країни. Може, за винятком тих, хто збирався ділитися з Путнім українською територією.  

Висновок з цього очевидний: без України на країни Центральної Європи завжди віятиме крижаний подих з Росії. Ваші народи можуть почуватися щасливими не лише завдяки членству в Північноатлантичному альянсі, а й українському опору.

Завдяки економічним реформам і допомозі ЄС, поляки, словаки, чехи й угорці стали багатшими, а ваші економіки інтегровані зі світовими ринками. Напевно хочеться більшого, але приклад України показує, що трансформація - хай болісна і проведена не без проблем - була правильним рішенням. А по суті єдиним.

Отже, "покоління трансформації" загалом виконало своє завдання, Центральна Європа знову стала частина західного світу. Водночас передчасно говорити, що всі процеси вже перейшли в минуле. У Польщі "покоління перетворень" тримається міцно, а його представники – Ярослав Качинський і Дональд Туск – визначають курс державної політики і спроможності реалізації потенціалу всієї Вишеградської четвірки.  

Але є і те, що вас розділяє.

Члени Четвірки належать до спільного ЄС-сівського ринку, хоч і в "різних швидкостях". Словаччина запровадила євро, три інші країни – ні. Зрештою, Угорщина і Польща заявили, що спільної валюти не будуть приймати. Про це необхідно дискутувати, особливо в контексті дебатів про Європу "різних швидкостей", які оживила перспектива членства України, Молдови й країн Західних Балкан у європейській спільноті.

Для України життєво необхідним є те, що Європа була політично єдиною і дотримувалася базових цінностей. На жаль, Вишеградську четвірку розділяє не лише питання економіки й валюти. "Лінії поділу" пролягають по ставленню до ліберальної демократії й особливо верховенства права, наочний приклад чому - це ситуація в Угорщині та з Угорщиною.

Не розвиваючи цієї теми, зауважу, що Україна відчайдушно бореться з російською агресією за свою незалежність. На власному гіркому досвіді ми сповна пізнали, що таке "керована демократія", залежність судів від виконавчої влади, багатовекторність у зовнішній політиці, "національна олігархія" тощо.

І тому моя дружня порада: бажаючи добра власному народові, не варто випробовувати на собі сумнівних "переваг" практичної реалізації "керованої демократії". Бо в кінцевому результаті "докеруватися" можна до моделі російської диктатури.

І наостанок про те, чи Вишеградська група – це минуле, чи також і майбутнє?

Днями прочитав думку одного з польських публіцистів, який сказав, що група є явищем з минулого, бо занадто багато розділяє ваші держави. І, хоч президент Чехії Петер Павел організовує саміт глав держав Вишеградської четвірки, то він не може завершитися позитивним результатом.

Думаю, що ця констатація занадто песимістична. Державам нашого регіону завжди є про що говорити між собою. З урахуванням вже названих мною проблем, виокремлю три проблеми, якими Вишеградській четвірці варто зайнятися.
Перше - це спільна позиція щодо захисту демократії в протистоянні з авторитаризмом.

Друге - це засудження російської агресії проти України, спроб руйнування міжнародного порядку Російською Федерацією і провокування напруги на кордонах НАТО з Росією та Білоруссю.

Третє - це допомога Україні в процесі інтеграції з ЄС і НАТО.

Ці три складові є життєво необхідними для майбутнього європейського дому і ширше – цивілізованої демократичної спільноти.

Про автора. Микола Княжицький, журналіст, народний депутат України

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+9.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.38
    Купівля 41.38
    Продаж 41.9
  • EUR
    Купівля 44.7
    Продаж 45.37
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
25 березня
18:31
Ексклюзив
Сергій Бєсєда
Добре знає спосіб мислення і дій американців, - військовий експерт Ступак про очільника російської делегації в Ер-Ріяді Бєсєду
18:28
Аналітика
Більче-Волицько-Угерське сховище
Американський газ в українських сховищах. Чи є перспективи східноєвропейського хабу
18:27
Оновлено
США Україна
Україна, США та РФ в Ер-Ріяді домовилися гарантувати безпечне судноплавство в Чорному морі
18:23
ЗАЕС
"Запорізька АЕС не працюватиме на окупантів": Зеленський сказав, скільки триватиме відновлення станції
18:13
Уряд Франції виділив 11 млн євро на будівництво першої в Україні цифрової підстанції
18:05
OPINION
Чим завершаться перемовини в Ер-Ріяді
17:54
Дональд Трамп
Волц засвоїв урок: Трамп прокоментував витік секретних даних з чату Signal
17:52
штучний інтелект
Керівник Ощадбанку вважає, що проблему дефіциту кадрів в Україні може розв'язати ШІ
17:34
на фото Олександр Лисенко
Колишній мер Сум Лисенко заявив, що мобілізувався до війська
17:19
Ексклюзив
Європарламент
В мисленні європейців відбулась абсолютна революція щодо власної безпеки без США, - польський політик Чех
17:17
Вадим Скібіцький, заступник начальника ГУР МО України
ГУР: Росія спрогнозувала 15 сценаріїв можливих військових конфліктів, серед них – напад на Польщу
17:12
Вечірній Луганськ до окупації. Залізничний вокзал
Визнають аварійними будинки у престижних районах: окупанти організували нову схему відчуження майна на ТОТ
16:54
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко
Заборгованість у 1,7 млрд грн не стосується контракту з Міноборони: в ДПСУ прокоментували звинувачення у зриві постачання боєприпасів
16:43
суд, санкції
Передавав РФ дані про переміщення Сил оборони: нацгвардійця засудили до 15 років тюрми
16:36
Maxar опублікувала знімки авіабази в Енгельсі
Британська розвідка назвала удар по авіабазі "Енгельс-2" найуспішнішою атакою України з початку року
16:34
Від початку доби на фронті зафіксували 105 боїв: на Покровському напрямку окупанти здійснили 43 атаки
16:28
Нардепи з "Європейської Солідарності" передали Зеленському 145 тис. підписів українців з вимогою скасувати санкції проти Порошенка
16:22
Верховна Рада
Рада підтримала створення в Україні банку фінансової інклюзії
16:13
Джуд Лоу
Джуд Лоу в ролі Путіна: зʼявилися перші кадри з фільму "Кремлівський чарівник" французького режисера Олівʼє Ассаяса
16:08
OPINION
блог Олеся Яхно
"Джетлег": звуження глобального лідерства
15:57
книжки
єКнига: заявки за програмою подали понад 100 тис. молодих українців
15:49
Гривня, гривні, гроші
Уряд у квітні проіндексує пенсії для 630 тис. громадян, котрі працюють
15:49
рубль
Нацбанк відмовився від розрахунку офіційного курсу гривні до російського рубля
15:35
Смартфон
Рада підтримала законопроєкт, який розширить покриття 4G, зокрема в селах
15:31
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:27
Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен
"Ми будемо чинити опір": Фредеріксен назвала тиск США на Данію та Гренландію неприйнятним
15:23
Ізраїльські поселенці побили та передали військовим палестинського режисера Баллала, фільм якого "Немає іншої землі" отримав "Оскар"
15:20
лісові пожежі в Південній Кореї
Масштабні лісові пожежі в Південній Кореї загрожують селищу зі списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО
14:50
Ексклюзив
Петро Порошенко
Нардепи з "ЄС" передали Стефанчуку 145 тис. підписів за скасування санкцій РНБО проти Порошенка
14:16
Папа Франциск
Папа Франциск був настільки близький до смерті, що медики розглядали питання про припинення лікування
14:15
Оновлено
Дмитро Пєсков
У Москві прокоментували перемовини РФ і США в Ер-Ріяді: змісту не оприлюднюватимуть, а спільної заяви не було "через позицію України"
14:14
Дональд Трамп
Путін подарував Трампу портрет: його передав Віткофф
14:05
OPINION
блог Євген Дикий
"Сотник Кемаль" чи "Великодня капітуляція"?
13:54
вибух
У Чехії стався вибух на складі боєприпасів: постраждала людина
13:39
айфони
ДПС викрила дві відомі мережі електроніки у несплаті податків на понад 286 млн грн
12:56
Агресивна війна РФ і відновлення України: у Страсбурзі сесія конгресу місцевих і регіональних влад Європи почалася з українського гімну
12:55
Коригував удари РФ по Силах оборони на Курщині: на Сумщині викрили "крота" ГРУ - військового ЗСУ
12:54
Двом чоловікам, які на замовлення спецслужб РФ намагалися підпалити приймальню депутата Київради, оголосили підозру
12:53
Володимир Зеленський і Еммануель Макрон
Зеленський 26 березня відвідає Францію та зустрінеться з Макроном
12:51
Ексклюзив
мобілізація росія, чмобікі
Росіяни ще на рік мають живу силу без оголошення мобілізації, - Defense Express
Більше новин