Ексклюзив

Лютий завдовжки в рік: розповідь Наталі, яка жила в окупації в Бердянську

27 березня, 2024 середа
19:30

Бердянськ окупанти захопили за лічені дні. Спершу мешканці вірили, що місто от-от звільнять, і намагалися опиратися новому режиму загарбників. Однак згодом кожному довелося робити складний вибір - чекати звільнення чи покидати дім

Зміст

Наталя – з Бердянська. Жила з батьками та сестрою в центрі міста у приватному будинку біля моря. Сім’я була доволі забезпеченою, жалітися не було на що.

24 лютого на роботі в Наталі мав бути вихідний, однак відпочити не вийшло. Прокидатися довелося від батькових слів "нас бомблять". Сім’я вирішила не робити різких рухів, хоча на карті лінії фронту було дуже страшно бачити, як швидко наближаються окупаційні війська. Вже 26-го числа стало зрозуміло, що "беруть" населені пункти біля Бердянська.

Окупувати приморське місто росіянам вдалося за лічені дні. Вже 27 лютого 2022 року ворог зайшов у Бердянськ і зайняв мерію. Оскільки дім Наталі був розташований далеко від траси, про те, що заїхали танки, вона дізналася з місцевих пабліків. Міський голова й депутати певний час ще залишалися в Бердянську.

"Ці "мальчікі з автоматами", які сюди заїхали, були доволі безхарактерними: їм віддавали накази, і, крім наказів, вони більше нічого не виконували. Думаю, вони й самі були шоковані від усього, що відбувалося", – додає Наталя. 

У магазинах ще можна було купити необхідне. Продукти були на складах, однак із часом постачання в місто припинилися. Жити довелося на запасах харчів, які зробили раніше. Згодом припинив роботу хлібокомбінат, а тому хліб почали завозити з сусіднього міста, Приморська. 

"Тоді в нас був ще український хліб, він був смачний. Але далі наше підприємство захопили та змінили інгредієнти, з яких робили хліб, тому він став на смак як пісок".

Фото: ілюстративне

Окрім їжі, мешканців обділили й газом. Окупанти перебили газопровід у момент, коли на вулиці було -12 градусів. Світло теж часто вимикали, його могло не бути днями. Сім’ї пощастило мати генератор, а тому вдалося хоч трохи вмикати бойлер, аби мати теплу воду та підтримувати роботу холодильника. 

Життя в окупації

"Спочатку ми ще дуже сподівалися і вірили, що місто от-от звільнять і це все закінчиться, тому й чекали та нікуди не їхали. Пам’ятаю, тато припустив, що ці дії триватимуть до кінця року. Ми тоді дуже посварилися з ним та погано сприйняли цю думку. Не хотілося вірити, що так буде". 

Бердянці намагалися протестувати як могли. Щодня о 12-й годині влаштовували мітинги та намагалися опиратися новому режиму. Десь за місяць до міста заїхали ефесбешники, які були більш жорсткими та почали "розбиратися" з тими, хто проводив мітинги, й тими, хто брав у них участь. Наталя припускає, що дехто з мешканців відтоді ще й досі сидить у підвалах.

Друг Наталі, фотограф, зазвичай робив світлини пейзажів чи приватні фотосесії. Окупанти увірвалися до нього додому і також забрали у підвал, хоч не могли навіть пояснити, за що. Там відібрали всю техніку, яку детально перевірили. Хлопця відпустили через три тижні, однак фотоапарат не віддали.

Тоді складалося враження, що місто лишилося без військових, цивільним здавалося, що лишилися тільки мирні жителі та невійськова влада. 

"Ми не могли нічого зробити з танками. Тероборони теж не було, наші люди приходили до військкоматів, а там було зачинено, ніхто не видавав їм зброї. Тобто організованих формувань не було".

За якийсь час Наталя вийшла на роботу. Дівчина працювала у фотодруці, керівництво дозволило працівникам іти додому о 17-й годині – приблизно в цей час на вулиці починало сутеніти. Місцеві з великою обережністю ходили вулицями, бо окупанти розгулювали містом з автоматами.

Якість продуктів була дуже низькою, солодощі – ніби просто цукор. Усе було на один смак. Якщо діставали щось смачне, це були українські продукти, які залишалися на складах, чи завозили з Казахстану. 

Гуманітарку роздавали українську і російську. Потім деякі люди перепродували її втридорога. Спочатку місто жило коштом цієї гуманітарки.


Фото: ілюстративне

Перші дні Наталя носила білу пов’язку на плечі, щоб показати, що вона "мирна". Магазин, де працювала дівчина, перекваліфікувався, і туди почали завозити засоби першої потреби: мийні засоби, туалетний папір, які Наталя могла купити та принести додому. Інтернету теж не було, він з’являвся лише на робочому комп'ютері, де був інший провайдер. Швидкість інтернету була жахливою, але Наталя завантажувала фільми й ігри, щоб вдома сім’я мала чим зайнятися.

"Пам’ятаю, ми ходили по вулиці та намагалися зловити інтернет, у кого був вай-фай. Люди, які мали його, прибирали пароль, щоб інші мали зв’язок".

Десь за місяць чи два рашисти зробили місцевий зв’язок. Родина Наталі принципово не купувала ці сім-карти, але згодом перейти на послуги нового провайдера таки довелося.  

"Моє начальство купило ці картки, батькові на роботі теж видали їх. Ми користувалися ними, щоб подзвонити, що все окей. Мінімально ними користувалися – і з принципу, і тому, що знали, що нас слухають. Пам’ятаю, мені подзвонили, аби "провести опитування, щоб дізнатися, що думають місцеві". Вони запитували вік, ким працюю. Я не відповіла на жодне запитання".

Фото: ілюстративне

Слово "маріупольці" набуло негативного значення

Ще однією "хворою темою" для місцевих стали маріупольці, які пізніше почали евакуюватися через Бердянськ. Цих людей намагалися приймати як могли, приносили для них їжу та речі. 

"Дуже боляче було бачити їх і їхні повністю побиті автівки з написами "Діти". Потім хто міг - евакуювався далі, а частина з них поселилася в домах бердянців. Ми сприймали цих людей з великим співчуттям, допомагали їм, а десь за місяць маріупольці-"ждуни", в яких домівки згоріли в рідному місті, поселилися в помешканнях людей, які виїхали. Я максимально не розуміла таких людей. Потім у нас слово "маріупольці" набуло негативного значення, тому що це були ті, хто зайняв наші будинки", – ділиться Наталя.

Першою виїхати вирішила сестра. Вона евакуювалася в Німеччину, коли українців там добре приймали. Зараз живе там, отримує виплати та має квартиру. 

Наталя вирішила виїжджати, коли дійшло до так званих референдумів. Спершу всі дуже хвилювалися за батька. Був ризик того, що його можуть забрати до російської армії, однак чоловік навідріз відмовився евакуюватися, не хотів покидати все нажите та вирушати в невідомість. Відтак Наталя прийняла важке рішення їхати з дому сама. 

"Окупанти вирішили, що від жовтня потрібні перепустки на виїзд. Я ж надумала виїжджати у вересні. Перепустку видавали на п’ять місяців і треба було йти у виконком, подавати документи. Невідомо, коли її мали б схвалити чи не схвалити. І потім у тебе було 5 днів, щоб виїхати, потрібно було потрапити у це "вікно". І незрозуміло, чи будеш ти у списках на виїзд". 

Коли дівчина виїжджала, в машині було 5 жінок, одна з дитиною. Аби мати "відбілену біографію", довелося почистити телефони. Потрібно було подолати 12 блокпостів і спілкуватися з росіянами, які намагалися загравати з пасажирками. З Наталею розмовляв бурят на псевдо Муха, який дуже дивувався, "як у такої красивої дівчини може не бути хлопця" і взяв у неї номер телефону.

На одному з блокпостів рашисти вирішили відібрати автівку. Довелося пересідати до машини херсонців, які місяць чекали на перепустку, однак дістатися до українських блокпостів і побачити українські прапори все ж вдалося.

На "вибори Путіна" бердянців заганяли під дулом автомата

"Зараз мене гарно прийняла родина моєї подружки, у мене був час стати на ноги. Коли йшла вулицею і бачила наших військових, розуміла, що взагалі їх не боюся. До речі, візуально в наших військових форма майже зажди чиста, а окупанти завжди як свині, брудні ходять". 

Дівчині також допоміг Фонд Червоного хреста. Усім, хто жив в окупації, протягом кількох місяців організація надсилала по 5 тисяч гривень. Жити було за що, за квартиру дівчина також не платила. 

Тато й мама Наталі продовжують жити в Бердянську. Коли підприємство батька було змушене переходити під російську систему, всіх працівників "фільтрували", з ним самим не раз спілкувалися ефесбешники. 

"Сьогодні я запитувала, чи ходив він на вибори президента. На жаль, ходив. Їх дуже контролюють, це було під дулом автомата. Зв’язок із батьками є, хоча всі соцмережі в них заблоковані, навіть вайбер", - додає дівчина.

Наталя перейшла на українську мову, але з батьками все одно спілкується російською. Розповідає, що багато проукраїнських бердянців живуть надією. Утім, на жаль, чимало з місцевих, навіть ті, хто був проукраїнський на початку, зараз під впливом пропаганди починають розповідати, мовляв, їх бомбили українці. 

"Я познайомилася з людьми, які розповіли мені про сферу розробки ігор, зараз тут і працюю гейм-дизайнеркою. Відповідаю за механіку гри, визначаю, що робитиме інший спеціаліст. Мені ця робота дуже подобається. Дуже допомогла підтримка друзів, навіть інформаційна. Тож зараз у мене все добре, хоча, звісно, сумно через те, що батьки в окупації".

Дівчина зізнається, що найбільше сумує за батьками та бердянським морем. Водночас цінує те, що вона вільна, й каже, що нарешті її лютий, який тривав рік, закінчився.


З міркувань безпеки ми не публікували фото Наталії та не називали її прізвище.

Теги:
Читайте також:
Київ
+26°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.73
  Купівля 40.73
  Продаж 41.24
 • EUR
  Купівля 44.21
  Продаж 44.95
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
13 липня
00:59
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц: зброя США в Німеччині потрібна для запобігання війни
00:34
ЗСУ, військові
РФ намагається вклинитися в оборону ЗСУ на Покровському напрямку, - Генштаб
00:06
F-16
Україна до 2028 року отримає 30 літаків F-16 від Бельгії, - Жовква
2024, п'ятниця
12 липня
23:36
НАТО вперше за 16 років за підсумками саміту не згадало про планований вступ Грузії
23:23
Марина Бех-Романчук
Бех-Романчук завоювала бронзу на етапі Діамантової ліги в Монако
23:16
Ввечері 12 липня у Харкові лунають вибухи
22:57
Валерій Залужний
"Українські спецслужби готуються вбити Залужного": російські фейки за 12 липня
22:45
НАТО
НАТО створить у Німеччині структуру для координації допомоги Україні
22:04
Україна-Польща
Є умова: Польща звернулась до Єврокомісії з пропозицією постачати Україні енергію зі своїх ТЕС
21:55
MH17
"Це був крайній варіант": Нідерланди розглядали військове втручання, коли над Донбасом збили MH17
21:33
Шмигаль
Уряд виділив 1,9 млрд грн на відновлення теплопостачання Харкова
21:20
У Камʼянському на Дніпропетровщині люди вийшли на мітинг через відключення електрики. У ДТЕК відреагували
21:05
Співкомандир ТрО "Азов" Максим Жорін
Добровольців у війську стало більше: Жорін з 3-ї ОШБр розповів, як новий закон вплинув на мобілізацію
20:59
Аналітика
Сергій Згурець
Про колізію навколо використання Storm Shadow та новий пакет військової допомоги США. Воєнні підсумки тижня
20:55
Припинення водопостачання
У Ірпені вводять тимчасові графіки обмеження водопостачання
20:31
на фото: Костін
Російські ракети й дрони містять іноземні компоненти з 19 країн, - Костін
20:28
Оновлено
Марія Захарова
У МЗС РФ лякають українців підривом дамб Київської ГЕС і Канівського водосховища. Україна відреагувала
20:17
Віта Семеренко
Українську олімпійську чемпіонку відсторонили через порушення антидопінгових правил
20:10
Ллойд Остін
Остін провів другу за місяць телефонну розмову з міністром оборони РФ Бєлоусовим
20:07
OPINION
Оксана Забужко
"Мані-мані-мані"
20:03
айтішнік it хакер
На сайт сейму Польщі здійснили кібератаку, депутати мали проблеми з голосуваннями
19:39
Зруйнований будинок, Дніпропетровщина
Уряд виділив додаткові 6,8 млрд грн на програму єВідновлення
19:38
акція нагадування про захисників, які перебувають у російському полонені
У Координаційному штабі розповіли, як спецслужби РФ виманюють дані військовополонених у їхніх родин
19:36
портал "Дія"
Статус УБД можна буде оформити на порталі Дія
19:34
Укренерго
Укренерго попередило про поширення нових фейків стосовно відключень світла
19:17
На Донеччині з початку доби через обстріли РФ загинули 5 цивільних, щонайменше 18 отримали поранення
19:16
Михайло Подоляк
В ОП пояснили, що Україна розуміє під "ударами вглиб Росії"
19:07
Білорусь військові навчання
Білорусь готує провокації на кордоні з Україною на тлі своїх спільних військових навчань з Китаєм, - ЦНС
19:04
Фінляндія, кордон з РФ
Фінляндія ухвалила закон, який дозволяє не пускати мігрантів з Росії
19:03
Дівчинка з Рівного отримала поранення ока унаслідок атаки РФ по київському Охматдиту
Проти голосували лише РФ і Китай: МАГАТЕ ухвалило резолюцію, якою засудило удар по Охматдиту
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 870-го дня війни: Росія втратила рекордну кількість бійців на війні в Україні за останні два місяці, а в окупованому Маріуполі лунали вибухи
18:45
Новини компаній
Вартість електроенергії
Укрметалургпром: Впровадження єдиного тарифу на розподіл електроенергії вкрай негативно вплине на економіку України
18:45
NAVI
Стало відомо, де та коли пройдуть перші Олімпійські ігри з кіберспорту
18:37
Роберт Фіцо
Партія Фіцо відмовилася приєднатися до групи Орбана в Європарламенті
18:29
Оновлено
Армін Паппергер, голова концерну Rheinmetall
Росія планувала вбивство гендиректора Rheinmetall. В уряді ФРН прокоментували
18:15
Кая Каллас
Кая Каллас може оголосити про відставку з посади прем'єрки Естонії 15 липня, - ЗМІ
18:06
Огляд
"Вікінги. Вальгалла"
"Кріпачка" не "Вікінги": що подивитися на вихідних
18:05
OPINION
Ростислав Павленко
Як наповнити бюджет без підвищення податків
17:59
електроенергія, графіки відключень
Після 19:00 обмежень буде більше: в Укренерго розповіли, як вимикатимуть світло 13 липня
17:57
міни, замінований пляж
СБУ готує доказову базу для Гааги через використання РФ протипіхотних мін проти цивільних
Більше новин