Ексклюзив

Лютий завдовжки в рік: розповідь Наталі, яка жила в окупації в Бердянську

Ірина Запотічна
27 березня, 2024 середа
19:30

Бердянськ окупанти захопили за лічені дні. Спершу мешканці вірили, що місто от-от звільнять, і намагалися опиратися новому режиму загарбників. Однак згодом кожному довелося робити складний вибір - чекати звільнення чи покидати дім

Наталя – з Бердянська. Жила з батьками та сестрою в центрі міста у приватному будинку біля моря. Сім’я була доволі забезпеченою, жалітися не було на що.

24 лютого на роботі в Наталі мав бути вихідний, однак відпочити не вийшло. Прокидатися довелося від батькових слів "нас бомблять". Сім’я вирішила не робити різких рухів, хоча на карті лінії фронту було дуже страшно бачити, як швидко наближаються окупаційні війська. Вже 26-го числа стало зрозуміло, що "беруть" населені пункти біля Бердянська.

Окупувати приморське місто росіянам вдалося за лічені дні. Вже 27 лютого 2022 року ворог зайшов у Бердянськ і зайняв мерію. Оскільки дім Наталі був розташований далеко від траси, про те, що заїхали танки, вона дізналася з місцевих пабліків. Міський голова й депутати певний час ще залишалися в Бердянську.

"Ці "мальчікі з автоматами", які сюди заїхали, були доволі безхарактерними: їм віддавали накази, і, крім наказів, вони більше нічого не виконували. Думаю, вони й самі були шоковані від усього, що відбувалося", – додає Наталя. 

У магазинах ще можна було купити необхідне. Продукти були на складах, однак із часом постачання в місто припинилися. Жити довелося на запасах харчів, які зробили раніше. Згодом припинив роботу хлібокомбінат, а тому хліб почали завозити з сусіднього міста, Приморська. 

"Тоді в нас був ще український хліб, він був смачний. Але далі наше підприємство захопили та змінили інгредієнти, з яких робили хліб, тому він став на смак як пісок".

Фото: ілюстративне

Окрім їжі, мешканців обділили й газом. Окупанти перебили газопровід у момент, коли на вулиці було -12 градусів. Світло теж часто вимикали, його могло не бути днями. Сім’ї пощастило мати генератор, а тому вдалося хоч трохи вмикати бойлер, аби мати теплу воду та підтримувати роботу холодильника. 

Життя в окупації

"Спочатку ми ще дуже сподівалися і вірили, що місто от-от звільнять і це все закінчиться, тому й чекали та нікуди не їхали. Пам’ятаю, тато припустив, що ці дії триватимуть до кінця року. Ми тоді дуже посварилися з ним та погано сприйняли цю думку. Не хотілося вірити, що так буде". 

Бердянці намагалися протестувати як могли. Щодня о 12-й годині влаштовували мітинги та намагалися опиратися новому режиму. Десь за місяць до міста заїхали ефесбешники, які були більш жорсткими та почали "розбиратися" з тими, хто проводив мітинги, й тими, хто брав у них участь. Наталя припускає, що дехто з мешканців відтоді ще й досі сидить у підвалах.

Друг Наталі, фотограф, зазвичай робив світлини пейзажів чи приватні фотосесії. Окупанти увірвалися до нього додому і також забрали у підвал, хоч не могли навіть пояснити, за що. Там відібрали всю техніку, яку детально перевірили. Хлопця відпустили через три тижні, однак фотоапарат не віддали.

Тоді складалося враження, що місто лишилося без військових, цивільним здавалося, що лишилися тільки мирні жителі та невійськова влада. 

"Ми не могли нічого зробити з танками. Тероборони теж не було, наші люди приходили до військкоматів, а там було зачинено, ніхто не видавав їм зброї. Тобто організованих формувань не було".

За якийсь час Наталя вийшла на роботу. Дівчина працювала у фотодруці, керівництво дозволило працівникам іти додому о 17-й годині – приблизно в цей час на вулиці починало сутеніти. Місцеві з великою обережністю ходили вулицями, бо окупанти розгулювали містом з автоматами.

Якість продуктів була дуже низькою, солодощі – ніби просто цукор. Усе було на один смак. Якщо діставали щось смачне, це були українські продукти, які залишалися на складах, чи завозили з Казахстану. 

Гуманітарку роздавали українську і російську. Потім деякі люди перепродували її втридорога. Спочатку місто жило коштом цієї гуманітарки.


Фото: ілюстративне

Перші дні Наталя носила білу пов’язку на плечі, щоб показати, що вона "мирна". Магазин, де працювала дівчина, перекваліфікувався, і туди почали завозити засоби першої потреби: мийні засоби, туалетний папір, які Наталя могла купити та принести додому. Інтернету теж не було, він з’являвся лише на робочому комп'ютері, де був інший провайдер. Швидкість інтернету була жахливою, але Наталя завантажувала фільми й ігри, щоб вдома сім’я мала чим зайнятися.

"Пам’ятаю, ми ходили по вулиці та намагалися зловити інтернет, у кого був вай-фай. Люди, які мали його, прибирали пароль, щоб інші мали зв’язок".

Десь за місяць чи два рашисти зробили місцевий зв’язок. Родина Наталі принципово не купувала ці сім-карти, але згодом перейти на послуги нового провайдера таки довелося.  

"Моє начальство купило ці картки, батькові на роботі теж видали їх. Ми користувалися ними, щоб подзвонити, що все окей. Мінімально ними користувалися – і з принципу, і тому, що знали, що нас слухають. Пам’ятаю, мені подзвонили, аби "провести опитування, щоб дізнатися, що думають місцеві". Вони запитували вік, ким працюю. Я не відповіла на жодне запитання".

Фото: ілюстративне

Слово "маріупольці" набуло негативного значення

Ще однією "хворою темою" для місцевих стали маріупольці, які пізніше почали евакуюватися через Бердянськ. Цих людей намагалися приймати як могли, приносили для них їжу та речі. 

"Дуже боляче було бачити їх і їхні повністю побиті автівки з написами "Діти". Потім хто міг - евакуювався далі, а частина з них поселилася в домах бердянців. Ми сприймали цих людей з великим співчуттям, допомагали їм, а десь за місяць маріупольці-"ждуни", в яких домівки згоріли в рідному місті, поселилися в помешканнях людей, які виїхали. Я максимально не розуміла таких людей. Потім у нас слово "маріупольці" набуло негативного значення, тому що це були ті, хто зайняв наші будинки", – ділиться Наталя.

Першою виїхати вирішила сестра. Вона евакуювалася в Німеччину, коли українців там добре приймали. Зараз живе там, отримує виплати та має квартиру. 

Наталя вирішила виїжджати, коли дійшло до так званих референдумів. Спершу всі дуже хвилювалися за батька. Був ризик того, що його можуть забрати до російської армії, однак чоловік навідріз відмовився евакуюватися, не хотів покидати все нажите та вирушати в невідомість. Відтак Наталя прийняла важке рішення їхати з дому сама. 

"Окупанти вирішили, що від жовтня потрібні перепустки на виїзд. Я ж надумала виїжджати у вересні. Перепустку видавали на п’ять місяців і треба було йти у виконком, подавати документи. Невідомо, коли її мали б схвалити чи не схвалити. І потім у тебе було 5 днів, щоб виїхати, потрібно було потрапити у це "вікно". І незрозуміло, чи будеш ти у списках на виїзд". 

Коли дівчина виїжджала, в машині було 5 жінок, одна з дитиною. Аби мати "відбілену біографію", довелося почистити телефони. Потрібно було подолати 12 блокпостів і спілкуватися з росіянами, які намагалися загравати з пасажирками. З Наталею розмовляв бурят на псевдо Муха, який дуже дивувався, "як у такої красивої дівчини може не бути хлопця" і взяв у неї номер телефону.

На одному з блокпостів рашисти вирішили відібрати автівку. Довелося пересідати до машини херсонців, які місяць чекали на перепустку, однак дістатися до українських блокпостів і побачити українські прапори все ж вдалося.

На "вибори Путіна" бердянців заганяли під дулом автомата

"Зараз мене гарно прийняла родина моєї подружки, у мене був час стати на ноги. Коли йшла вулицею і бачила наших військових, розуміла, що взагалі їх не боюся. До речі, візуально в наших військових форма майже зажди чиста, а окупанти завжди як свині, брудні ходять". 

Дівчині також допоміг Фонд Червоного хреста. Усім, хто жив в окупації, протягом кількох місяців організація надсилала по 5 тисяч гривень. Жити було за що, за квартиру дівчина також не платила. 

Тато й мама Наталі продовжують жити в Бердянську. Коли підприємство батька було змушене переходити під російську систему, всіх працівників "фільтрували", з ним самим не раз спілкувалися ефесбешники. 

"Сьогодні я запитувала, чи ходив він на вибори президента. На жаль, ходив. Їх дуже контролюють, це було під дулом автомата. Зв’язок із батьками є, хоча всі соцмережі в них заблоковані, навіть вайбер", - додає дівчина.

Наталя перейшла на українську мову, але з батьками все одно спілкується російською. Розповідає, що багато проукраїнських бердянців живуть надією. Утім, на жаль, чимало з місцевих, навіть ті, хто був проукраїнський на початку, зараз під впливом пропаганди починають розповідати, мовляв, їх бомбили українці. 

"Я познайомилася з людьми, які розповіли мені про сферу розробки ігор, зараз тут і працюю гейм-дизайнеркою. Відповідаю за механіку гри, визначаю, що робитиме інший спеціаліст. Мені ця робота дуже подобається. Дуже допомогла підтримка друзів, навіть інформаційна. Тож зараз у мене все добре, хоча, звісно, сумно через те, що батьки в окупації".

Дівчина зізнається, що найбільше сумує за батьками та бердянським морем. Водночас цінує те, що вона вільна, й каже, що нарешті її лютий, який тривав рік, закінчився.


З міркувань безпеки ми не публікували фото Наталії та не називали її прізвище.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.39
  Купівля 39.39
  Продаж 39.86
 • EUR
  Купівля 42.1
  Продаж 42.86
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
24 квітня
23:48
Олег Верняєв
Олег Верняєв здобув срібло в багатоборстві чемпіонату Європи зі спортивної гімнастики
23:29
HIMARS з ATACMS
У Білому домі впевнені, що Україна виконуватиме зобов’язання щодо ATACMS
23:14
Євгенія Гуцул
У Молдові через російські гроші судитимуть очільницю Гагаузії
23:11
комендантська година, Великдень
Комендантську годину в Києві на Великдень не скасовуватимуть
22:44
Дмитро Пєсков
"У Херсоні ЗСУ поводяться, як загарбники, а не як захисники": російські фейки та маніпуляцій за 24 квітня
22:33
Ексклюзив
Паспортний сервіс
"Точно не змусить чоловіків повертатися": політолог Розумний про заборону видачі документів українцям за кордоном
22:28
зруйнована телевежа Харків
У Харкові відновили телемовлення після удару РФ по телевежі 22 квітня
22:26
Оновлено
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
РосЗМІ повідомили, що Шойгу відсторонив з посади свого заступника, заарештованого начебто через хабарництво
21:57
У Миколаєві вибухнув невідомий пристрій: постраждали 5 рятувальників
21:40
книжка вогонь знищення
Окупанти почали нові зачистки бібліотек у Криму, - Спротив
21:33
Оновлено
США таємно передали Україні ракети ATACMS і ЗСУ застосували їх щонайменше двічі
21:24
Ексклюзив
росія - китай
Дипломат Хара пояснив, чому Китаю вигідна слабка Росія як партнерка
21:13
VivaTech 2024: 14 стартапів представлять Україну на технологічній конференції у Франції
21:00
ID-картка, паспорт
Чоловіки призовного віку зможуть отримати паспорти лише в межах України, - постанова уряду
20:22
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
США можуть відправляти допомогу Україні на $1 млрд щомісяця. Колонка Сергія Згурця
20:08
ЗСУ
Упродовж доби на фронті відбулось 84 боєзіткнення, Сили оборони відбили 65 атак і збили ракету Х-59
20:04
OPINION
Володимир Ар'єв
Консульства і ухилянти: чи має влада право на помилку?
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 791-го дня війни: запасний Patriot для України від армії США, Сили ППО збили новітню російську ракету Х-69
19:48
Міністр оборони Латвії Андріс Спрудс
Коаліція дронів для України зібрала майже €500 млн, - міноборони Латвії
19:45
світло
Міненерго пояснило українцям, як споживати електрику, щоб енергосистема залишалася стабільною
19:33
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми маємо бути демократичними не на словах, а на ділі, - нардеп Княжицький про "Єдині новини"
19:07
Ексклюзив
Львівські десантники під Бахмутом зупинили ворожий наступ і знищити бронетехніку РФ
ФАБи, FPV, нічні штурми: військовий ЗСУ Фірсов розповів про тактику ворога та особливості застосування ним дронів
19:04
Володимир Зеленський
Росія має план зі зриву Саміту миру, - Зеленський
19:04
Пентагон
США оголосили пакет військової допомоги Україні на $1 млрд: що в ньому
19:04
Катажина Котинська
Премія Drahomán Prize для перекладачів з української мови на мови світу: лауреатка переклала книгу Забужко
19:00
Огляд
крилата ракета Х-101
Подвійна загроза: що таке модернізовані ракети Х-101 і чим вони небезпечні
18:44
Верховна Рада
Заволодіння держземлею на 291 млн грн: до Ради внесли проєкт постанови про звільнення Сольського
18:38
Анонс
Виставка Ольги Погрібної-Кох
У Львові відкривається виставковий проєкт Ольги Погрібної-Кох “Пісня Пісень”
18:20
Євроcoюз ЄС
В ЄС відреагували на рішення України про припинення видачі документів українцям за кордоном
18:06
OPINION
Вадим Денисенко
Чому затримання заступника Шойгу невигідне Україні?
18:05
На фото: Ненсі Гонсалес
Дизайнерку люксового одягу Ненсі Гонсалес засудили до увʼязнення за контрабанду сумок з крокодила та пітона
18:00
Ексклюзив
Пограбоване РФ сховище Херсонського художнього музею
"Кидали картини, наче сміття". Як окупанти "подбали про збереження" Херсонської колекції та вивезли твори до Криму
18:00
Оновлено
Сенат США
Байден підписав пакет допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню на $95 млрд
17:59
Ексклюзив
Карта Авдіївка 24.04
"Інформаційний спротив": окупанти не захопили Очеретине, там ще тривають бої
17:42
На фото: Артем Пивоваров
Артем Пивоваров зламав ніс фанатці під час концерту
17:39
Дмитро Кулеба
Кулеба про Patriot для України: в армії США, ймовірно, є один запасний
17:36
ракета Х-59
Росіяни завдали удару по передмістю Сум
17:11
Окупанти міняють місця дислкації в Маріуполі
Щоб уникнути ударів ЗСУ, росіяни міняють місця дислокації техніки у Маріуполі, - "Атеш"
17:04
Канада
Канада дозволила Airbus використовувати російський титан попри санкції, - Reuters
16:55
Оновлено
України дістався пил із Сахари: коли очиститься атмосфера
Більше новин