Інтерв’ю

Міжнародній спільноті вигідно роками заплющувати очі на катування Росією українців, – Олександра Мазур зі "Спільноти родин Оленівки"

Тетяна Яворська
22 лютого, 2024 четвер
08:05

Повномасштабна війна поставила нові виклики перед українцями. Тоталітарний російський режим розширив межі масовості та жорстокості злочинів і тепер страчує українців сотнями, влаштовуючи криваві теракти

Зміст

Одним із таких був акт геноциду у колонії Оленівки на тимчасово окупованій території Донецької області. Там українські військовополонені згоріли заживо, а росіяни їм навіть не надавали першої медичної допомоги. 

Чи навчилась Україна і міжнародна спільнота протидіяти російським агресорам, які є механізми захисту і чи взагалі вони існують? На ці теми Еспресо поспілкувався з представницею "Спільноти родин Оленівки" Олександрою Мазур. Її близька людина загинула у бараці оленівської колонії, а сама вона почала займатися громадською діяльністю, пов'язаною з масовим вбивством.

В Оленівці відбулася запланована масова страта

Оленівка

Фото: Reuters


Теракт у тюремному бараку Оленівки росіяни влаштували у ніч на 29 липня 2022 року. У будівлі, де утримували українських військовополонених, стався потужний вибух. Станом на жовтень, інформація щодо теракту в Оленівці була такою: 193 людини в бараці на момент вибуху, за даними росіян. Були також ДНК-аналізи 52 загиблих і повернули 11 людей в Україну. У січні на брифінгу розповідали, що повернули 23-х.

Олександра Мазур наголошує, що конкретних цифр назвати не може, бо дані весь час змінюються, а розслідування триває. Інформацію уточнюють та перевіряють. Ані громадські активісти, ані родичі хлопців, які були у бараці, не мають доступу до конфіденційної інформації. 

"Нас не інформують, як ведеться розслідування. Ми можемо говорити лише про загиблих, тих, про кого є підтверджена інформація, і лише якщо погодились родини. Бо треба ще й розуміти, що не всі родини сприймають факт загибелі. Навіть, якщо є підтвердження ДНК-аналізів. Тому, коли ми беремо на себе відповідальність сказати, що ця людина загинула, з'являється важкий етичний момент щодо родини, яка не вірять у загибель", – каже Олександра. 

Доля понад сотні людей із бараку, де стався вибух, станом на сьогодні залишається невідомою. З ними немає зв'язку, а єдину інформацію можна отримати від тих, хто повертається з полону.

"Інколи полонені, які повернулися, кажуть, що бачили кількох людей із того бараку. Але це просто бачили – немає жодних деталей ані про їхній фізичний стан, ані про моральний. Хтось, хто повертається з полону, просто повідомляє, що бачив людину, скажімо, за місяць до повернення. Тобто станом на той місяць людина була жива. Тому є надія і зараз відомо про таких людей. Але їх небагато. Скажімо, якщо у полоні досі перебуває понад сто людей, то інформація була про кілька десятків, яких бачили за весь цей час", – каже Мазур.

Не має активістка доступу і до свідчень в'язнів Оленівки, які повертаються з полону, лише тоді коли їх публікують для загального доступу. Олександра вважає, що це правильно - зберігати конфіденційність тут дуже важливо. 

"З того, що відомо з публічно поширеної інформації, можна з упевненістю говорити про заплановану страту в Оленівці. Росіяни приходили й за списком забирали людей перед 28 липня з інших бараків до того бараку, де стався теракт. Саме цих людей, а не інших", – наголошує активістка. 

Україна повертала з полону колаборантів, а спецслужби на це не зважали

Два роки тому, коли починалося повномасштабне вторгнення росіян, філологиня Олександра й не уявляла, що вже невдовзі доведеться зустрічатися з посадовцями, виступати в ООН чи займатися підтримкою родин військовополонених. Каже, дуже сподівалася, що повномасштабної війни не буде. 

"Але війна триває з 2014-го. Російська армія вже була на території України й загалом було зрозуміло, що вони перевіряють нашу реакцію та реакцію міжнародної спільноти. Росіяни тренувалися і вчились взаємодіяти з нашою армією так, щоб перемагати. Тобто всі ці роки були тренуванням до повномасштабної війни – накопиченням знань, інформації та сил з боку Росії", – каже Олександра Мазур.

А от напрацювання українців до 2022-го року, наприклад щодо звільнення полонених, на думку активістки, були незначними. Так деякі люди досі перебувають у полоні із часів ще до повномасштабного вторгнення. 

"Я тоді впродовж минулих років часто бачила інформацію про те, що з полону забирали людей, які допомагали росіянам катувати інших полонених. От, для прикладу, політв'язень Станіслав Асєєв розповідав, як повертались до України люди, які співпрацювали з росіянами. Наші служби вже мали таку інформацію, але вони або не зважали на неї, або не хотіли зважати. Зараз, під час повномасштабної війни не бачила такої інформації, можливо щось змінилось. Але тоді механізм точно не був напрацьований, бо, по-перше, не всіх повернули за всі роки до повномасштабного вторгнення, а, повертаючи одних, не зважали на тривожні повідомлення інших колишніх полонених", – пояснює представниця "Спільноти родин Оленівки".

Людям, які сьогодні не знають, де їхні близькі, Мазур радить телефонувати в Національне інформаційне бюро, яке повідомить алгоритм дій. Але, визнає Олександра, часто держава не має інформації про зниклих безвісти людей. 

Оленівка - наша Катинь

Фото: Reuters


"Тоді, буває, що родичі "потрапляють на гачок" російських інформаційних маніпуляцій. Вони починають шукати вже по їхніх ресурсах, телеграм-каналах. Ці телеграм-канали  існують не просто так, викладаючи там фото і відео. Вони передають певні меседжі для розхитування ситуації всередині нашої країни. Це і для того, щоб зневіру посіяти в людях, і заражати внутрішнім конфліктом", – пояснює Мазур. 

Вона каже, що українцям потрібно пропрацювати ці ресурси, брати звідти  відфільтровану інформацію і вже її давати родичам, аби вони не ставали жертвами маніпуляцій на ворожих ресурсах.

Росіяни були такими жорстокими завжди, просто раніше вони катували одні одних у РФ

Олександра Мазур не вважає, що росіяни на широкомасштабному етапі війни почали виявляти більшу жорстокість, ніж до того. Ймовірно, про поведінку агресорів не так багато говорили у світі. Зокрема, активістка згадує книгу лауреата Шевченківської премії Станіслава Асєєва "Світлий шлях: історія одного концтабору", яку Олександрі подарували незадовго до повномасштабного вторгнення. У цій книзі описані катування росіянами полонених. 

"Чи намагалися вони зберегти лице, чи якийсь міжнародний імідж? Не думаю. Тим паче, що є чимало інформацій ще й про катування росіянами своїх. Вони точнісінько так само катують один одного у своїй країні, своїх в'язницях, там є дуже резонансні справи. Але якщо говорити про реакцію міжнародної спільноти, то моя суб'єктивна думка полягає в тому, що просто було вигідно фінансово не конфліктувати з Росією. Думаю, просто більшість країн і сьогодні не вважає, що Росія може на них напасти. І навіть такі країни, як сусідня з нами Польща чи країни Балтії. Вони є членами НАТО і вважають, що Альянс їх захистить, вони часто кажуть про це. Але може трапиться різне, не факт, що захистить. Втім мешканці цих країн вважають, що не потрібно надто сильно хвилюватись", – каже Мазур.

Як припускає Олександра, економічно розвинені країни, їхня влада та активісти, знали про катування та знущання росіян над українцями на території РФ та на окупованих територіях, але нічого не робити, бо економічно їм це було невигідно

"Так само можна згадати, як у Чечні катують людей. Була інформація, що там є підвали для представників ЛГБТ, де їх "перевиховують" катуваннями. Чомусь я не бачила сильної реакції з цього приводу від світових впливових ЛГБТ-спільнот. Тобто Росія – це, власне, така країна, "Гулаг". І ніхто не рятує тих людей, які є там самі між собою і жертвами й катами", – підсумувала громадська активістка.

Теги:
Читайте також:
Київ
-1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
22 грудня
12:04
фейк
Росіяни поширюють у соцмережах анонси мітингів в Європі "проти порушень прав людини в Україні", - ЦПД
12:02
OPINION
Українська дипломатія: вмерла, так вмерла…
12:01
терористи ХАМАС
Перемовини між Ізраїлем і ХАМАС щодо перемир'я завершені на 90%, - BBC
11:54
Ексклюзив
Роберт Фіцо
Фіцо намагається отримати вдячність Путіна після війни, - політолог Рейтерович
11:40
втрати окупантів
На Куп’янському напрямку Сили оборони знищили бронетанкову групу російських загарбників
11:11
У Туреччині вертоліт швидкої допомоги врізався у будівлю лікарні: четверо людей загинули
10:54
Ексклюзив
війна з РФ, ЗСУ
Мотивовані добровольці значно краще справляються з обовʼязками й мають бажання працювати, - лейтенант ЗСУ Волянський
10:54
ППО, обстріл, ЗСУ
Сили ППО за ніч ліквідували 52 російських БПЛА, ще 44 - не досягли цілей
10:52
Оновлено
РФ атакувала Україну "шахедами" і ракетами, у Броварах уламки дронів впали на багатоповерхівку: ситуація вранці 22 грудня
10:46
Марк Бернетт
Трамп призначить телепродюсера Марка Бернетта спецпредставником США у Британії
10:19
У Забайкальському краї РФ зіткнулися потяги: з рейок зійшли десятки вагонів з вугіллям
10:03
OPINION
Україна — НАТО: вічний вступ
09:58
TikTok
Албанія на рік заборонила TikTok через негативний вплив на дітей
09:49
Винищувач F/A-18
Над Червоним морем "дружнім вогнем" збили військовий літак США: обидва пілоти вижили
09:35
Польща
Польща досі не збивала російські ракети, бо вони не загрожували об’єктам на території країни, - міністр оборони
09:15
Окупанти через Маріуполь переміщують колони військової техніки на різні напрямки: зафіксовано нову позначку
08:54
Марка "Усик - Світ любить сильних"
"Передбачила перемогу": Укрпошта випустила нову марку на честь українського боксера Усика
08:53
Тайсон Ф'юрі
"Усик отримав маленький різдвяний подарунок від суддів": Ф'юрі прокоментував поразку у реванші
08:30
Китай
"Порушує принцип одного Китаю": у КНР розкритикували нову військову допомогу США Тайваню
08:20
ЗСУ
За добу на фронті сталося 186 боєзіткнень: окупати активізувалися на Времівському напрямку
08:02
OPINION
Чи реальною є перспектива розпаду РФ?
07:47
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи 17-го століття
07:36
Олександр Усик
Усик присвятив другу перемогу над Фʼюрі своїй матері та матерям України
07:29
Даніель Дюбуа
Чемпіон світу у надважкій вазі Дюбуа викликав Усика на реванш: українець погодився
07:23
Інфографіка
втрати окупантів
Три системи ППО, 15 танків та 1820 військових: що втратила армія РФ за добу війни на фронті
07:10
Оновлено
корабель рф
Росіяни завели усі ракетоносії до пунктів базування
07:00
Огляд
Олександр Усик
Усик побив Фʼюрі, допінг-скандал з Мудриком. Головні новини українського спорту за тиждень
01:31
Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі (ліворуч)
Усик переміг Ф'юрі та захистив титули чемпіона світу
01:30
Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі (ліворуч)
Реванш Усик - Ф'юрі: онлайн-трансляція супербою між українцем та британцем
2024, субота
21 грудня
23:25
Окупанти в Маріуполі
Росіяни вербують українських школярів до своїх ВНЗ, - ЦНС
22:32
Володимир Кличко
Ми будемо тримати кулаки, щоб Усик продемонстрував, що він найкрутіша людина на Землі, - Кличко-молодший
22:10
Ексклюзив
"Орешник" путін
"Путін пропонує запрограмоване масове вбивство людей": Портников про застосування РФ ракети "Орешник"
21:51
Володимир Зеленський
Україна обовʼязково продовжить завдавати ударів по військових обʼєктах РФ, - Зеленський
21:46
Ексклюзив
Віталій Портников
Якщо Трамп зустрінеться з Путіним, це буде елементом його слабкості, - Портников
21:25
Київ обстріл 20.12.24
У Мінкульті оприлюднили план реставрації Миколаївського костелу, який постраждав внаслідок удару РФ по Києву
21:15
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Партизани "Атеш" зафіксували, як РФ перекидає техніку на Курахівський напрямок
20:56
Оновлено
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп на Різдвяному ярмарку: є загиблі, серед поранених – українка
20:48
Роман Кокошко
Українського легкоатлета-рекордсмена відсторонили через допінг
20:47
Укрзалізниця прибрала російську мову із залізничних квитків
20:12
Протиракетний комплекс THAAD
У ЗС Австрії пояснили, якою зброєю Україна може збивати російські ракети "Орєшнік"
Більше новин