Інтерв’ю

На Європу чекає нова хвиля біженців з України — "енергетичних", - депутат сейму Павел Коваль

Марія Гурська
14 червня, 2024 п'ятниця
21:18

Серйозні проблеми з енергопостачанням можуть виявитися для населення України критичними вже цієї зими. Якщо українські оселі будуть холодними, ЄС стикнеться з новим рухом мігрантів, які у пошуках теплих домівок поїдуть на захід. Про план Євросоюзу для запобігання наслідкам російських атак на українську енергетику ексклюзивно на полях Конференції з відновлення у Берліні розповів голова Ради з питань співпраці з Україною Павел Коваль

Зміст

Про це - в інтерв'ю sestry.eu

Ми з вами зустрічаємося на Конференції з відновлення в Берліні — міжнародній події, надзвичайно важливій для України, Польщі й усього світу.

Часом я замислююся, як президент Зеленський фізично все це витримує — вшанування в Нормандії, потім одразу конференція в Берліні, великий форум, на якому президент Зеленський відігравав ключову роль. А тоді поїздка до Саудівської Аравії, зустріч Великої сімки і врешті Швейцарія, Глобальний саміт миру. Якщо існує у політиці термін «дипломатичний наступ», то саме так він виглядатиме в підручниках. 

Метою щорічної Конференції з відновлення є пошук коштів, можливостей та інвестицій для усунення наслідків війни в Україні, спричинених російськими ракетами. Наскільки можливе відновлення під час війни? 

Це дуже велика щорічна конференція — продовження попередніх таких заходів в Лугано, а потім у Лондоні. Зараз це був Берлін, наступного року буде Італія. Це найважливіша конференція з питань відбудови України за участю головних політиків і осіб, які ухвалюють рішення, а також бізнесу, органів місцевого самоврядування тощо. Вона пройшла успішно. Це перше. Україна продемонструвала свою заангажованість, прозвучали важливі заяви. Друге — це політичні результати конференції, сконцентровані, зокрема, у виступі Урсули фон дер Ляєн, глави Європейської комісії. 

Російські гроші будуть використані для відновлення України, для озброєння України — тобто не лише на відновлення колись у майбутньому, а й зараз.

А ще 25 червня почнуться переговори про вступ України в ЄС — тепер це прокомунікований факт, попри попередні перешкоди з боку Угорщини. Отже, на конференції був потужний політичний заряд, велику роль у цьому відіграла присутність значної за кількістю польської делегації, яка продемонструвала високу заангажованість Польщі. Як голова Ради з питань співпраці з Україною я, зі свого боку, діяв від імені прем’єр-міністра Дональда Туска і намагався організувати якомога більше заходів паралельно з офіційною програмою. Це і польсько-французький сніданок для допомоги Україні, де задекларували наші спільні кроки, і польсько-словацька зустріч із віцепрем’єром Словаччини, і польсько-німецька зустріч місцевого самоврядування, і дуже солідні переговори з американською стороною. Відбулося також кілька пленарних переговорів з японською стороною — сильний політичний десант з нашого боку.

Одна з найважливіших тем конференції в Берліні 11-12 червня 2024 року — енергетичне відновлення. Атака Путіна на українську інфраструктуру викликала кризу в енергетиці. Наразі невідомо, наскільки ситуація може виявитися критичною взимку і як країна взагалі переживе цю зиму. У Берліні прозвучали головні тези: Україні потрібні інвестори, кредити Заходу і страхові гарантії. Наскільки швидко це можливо втілити?

Всі вже зрозуміли — може виявитися, що Україна цієї зими матиме серйозні проблеми з енергопостачанням. Росіяни знову зосередилися на атаках на енергетику, на джерела виробництва енергії. Може повторитися ситуація дворічної давнини, але у більшому ступені. Ідеться про проблеми з постачанням тепла в українські оселі. І питання в тому, що зараз ми можемо з цим зробити в тактичному сенсі? Захід бачить, що цю проблему потрібно вирішувати, бо якщо ні, то нам загрожуватиме рух мігрантів, які просто поїдуть на Захід за теплом чи електроенергією. Ніхто цього не хоче. Це було б катастрофічно, ще більше послабило б Україну, а також Захід. Бо нам просто довелося б приймати наступні групи біженців, яких можна назвати "енергетичними" через війну, — така от специфічна група

Кожна країна ЄС, звісно ж, хоче цього уникнути. Напередодні конференції в Берліні була ще одна — внутрішня конференція країн G7 та їхніх партнерів щодо відновлення України. Я виступав від імені Польщі, поінформував, що ми можемо додатково доінвестувати в Європейське енергетичне співтовариство. Воно здатне якісно та швидко залагоджувати справи — купити відповідні генератори та обладнання. По-друге, ми збираємо ще трохи грошей від польських компаній, які могли б підтримати Україну в енергетичній кризі. І по-третє, ми готуємо план підтримки Харкова, якщо ситуація у місті погіршиться, особливо в контексті енергетики та тепла. Це тактичне питання, але кожна країна щось пообіцяла. В енергетичному контексті важливо дивитися також на перспективу. Ідеться про те, що Україна перебудовує свою енергосистему на іншу. Це не просто повторення того, що було до бомбардування. На мій погляд, Україна в кінцевому підсумку буде дуже сучасною країною в енергетичному плані, тому що все, що сьогодні відбувається, базується на сучасних технологіях і зеленій енергетиці. Я знаю, що це трошки дивно звучить сьогодні, тому що йде війна, але країна йде в цьому напрямку — і після війни це буде така додаткова вартість. Звісно, ​​це слабка втіха під час ракетних атак, але це цікавий аспект — і це буде вигідно Україні.

Чи значить це, що на цю зиму є конкретний план?

У Берліні йшла мова про конкретний план на цю зиму. Я часто критикую міжнародні інституції, але я побачив міжнародні інституції, які розуміють, що ми близькі до кризи, потрібно мати план — і він є. 

Захищена інфраструктура — це також про захист українського неба. Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив у Берліні, що Німеччина найближчим часом передасть Україні третю систему ППО Patriot, установки IRIS-T, Gepard, ракети та боєприпаси. А коли, на вашу думку, можливе отримання Україною ракет Taurus? І що потрібно робити, щоб Путін не виганяв українців з їхньої землі ракетними ударами?

Один політичний факт, який здається мені дуже важливим, — це результат європейських виборів у Франції. Може здатися, що це мало пов’язано з Україною, але це не так. Вибори продемонстрували велику підтримку Ле Пен і партії, як я це називаю, путінтерну. У результаті президент Макрон оголосив вибори. Ми побачимо, хто врешті-решт переможе, — центральна лівиця чи партії, пов’язані з Ле Пен. Затамувавши подих, ми будемо стежити за тим, що відбувається у Франції. Це тісно пов’язано з загальною ситуацією в Європі, адже нещодавно президент Франції Макрон тиснув на федерального канцлера Шольца, як і на весь Захід, щоб Україна отримала далекобійну зброю. Федеральний канцлер отримав дуже поганий результат на європейських виборах, але він досі не вирішив передати ракети Taurus. Але я вірю, що це станеться, тому що він перебуває під міжнародним тиском і врешті зробить правильний вибір.

13-14 червня триває саміт G7 в Італії. Головна тема — агресивна війна в Україні та нові санкції проти Росії, а також рішення щодо заморожених російських активів. Наскільки болючі новини для Росії?

Росія зараз заслуговує тільки на погані новини. Захід мобілізований, як ніколи. Чи достатньо рішучий Захід? Погляньмо на послідовність подій. Нормандія відбулася без Путіна. Ми ще пам’ятаємо, як після 2013-2014 років Путін бував у Нормандії на подібних вшануваннях. Конференція в Берліні — з політичної сторони — великий успіх. Сильні політичні заяви, які показують, що Путін не має підтримки в Європі. Наступний крок — G7 в Італії. Рішення надати Україні 50 мільярдів доларів коштом заморожених активів Росії — знову погані новини для Путіна. І нарешті, Глобальний саміт миру у Швейцарії. Це теж погана новина для Путіна. Підбиваючи підсумок, в очільника Кремля дипломатичний тиждень вийшов невдалим. Підтверджено, що він перебуває в ізоляції, не має впливу на рішення. Також у нього не вистачає сил на те, щоб завоювати Харків, наступати так, як йому хочеться. Звичайно, росіяни тиснуть, але далеко не в тих масштабах, в яких хотілося б Путіну.

Скільки ще може тривати війна? 

Найгірше в цій історії те, що кожного дня все залежить від конкретної ситуації на фронті, а це залежить від того, наскільки росіяни здатні атакувати, а Захід — підтримувати Україну військово-політично. Я взагалі вважаю, що це єдине ціле. Військова підтримка також означає політичну, а політична, якщо серйозно, теж означає військову підтримку. І ця підтримка в України є.

Європейська комісія пропонує продовжити тимчасовий захист для українських біженців в ЄС до 4 березня 2026 року. Ідеться про те, що через атаки Путіна на українську інфраструктуру Європа визнає, що наразі українським жінкам з дітьми, які мають тимчасовий прихисток в Європі,  повертатися додому не час. Коли цей час може настати?

У великих містах України щоденні проблеми з енергопостачанням, а взимку буває холодно. Якби сьогодні була зима, будинки не опалювалися б. Якби сьогодні була зима, у багатьох містах не було б можливості кип’ятити воду протягом багатьох годин, не кажучи вже про якісь більші витрати енергії. Це реальний стан справ. Тому очевидно, що наразі ті, хто виїхав на Захід, однозначно повинні мати можливість залишитися. Інших варіантів немає.

15−16 червня у Швейцарії відбудеться історичний Глобальний саміт миру.  Зі 160 запрошених країн свою участь підтвердили у заході близько 90, відсутні кілька ключових політичних гравців, а сам Саміт миру миром не завершиться. У чому сенс цієї події?

Цей саміт лише називається мирним, адже він стосується того, на яких умовах буде встановлений мир, коли він буде можливим і справедливим. Однак, це не мирні переговори. І все ж, як на мене, дуже добре, що Україна, по-перше, дискутує про мир, по-друге, залучає до цієї дискусії інших, по-третє, до цих інших належать також ті країни, які є складними партнерами в цій дискусії, тому що не є ворогами України, але часто просто не відчувають цих проблем. Ідеться про країни так званого Глобального півдня. Україні потрібні — адже так працює дипломатія, міжнародний порядок та дипломатичні традиції — і нові заходи, які привертають увагу до наявних проблем.

Важливою є дискусія з країнами, які мають іншу перспективу, тобто не підтримують Росію. Але водночас вони напряму не підтримують Україну, адже або не знають що робити, або ведуть подвійну гру.

Ми можемо говорити з Індією, з деякими африканськими країнами, з країнами Близького Сходу, Південною Африкою і так далі. Є країни, які потребують аргументів, вони щодня повинні отримувати від нас переконливі сигнали. Наша роль полягає в тому, щоб сказати: ми проти політики Росії — й активно це продемонструвати, подати причини. З цієї точки зору, переконаний, цей саміт має великий сенс.

Теги:
Читайте також:
Київ
+20°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 40.38
    Купівля 40.38
    Продаж 40.91
  • EUR
    Купівля 43.39
    Продаж 44.13
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
21 червня
08:55
Айдос Садиков
"Моє захоплення українцям": дружина казахського опозиціонера Садикова заявила, що виконавців замаху на нього знайшли
08:55
Латвія
Латвія зобов'язала ще одну категорію росіян складати мовний іспит на право проживання в країні
08:34
представлення Ігоря Клименка
Клименко про демобілізацію: "Ніхто не знав, що війна затягнеться на третій рік"
08:29
Ексклюзив
ЗСУ
Ситуація з російськими обстрілами та штурмами на Куп'янщині залишається напруженою, - голова РВА Канашевич
08:17
Оновлено
вогонь, полум'я, пожежа
Краснодарський край РФ потрапив під атаку дронів
08:14
Оновлено
новини Львівщини
У Росії заявили про нібито збиття 70 дронів над Кримом та Чорним морем
08:03
OPINION
Олексій Панич
Осінь буде цікавою, — з кульмінацією у війні
08:01
в'язниця
Пожертвувала гроші Україні: у Росії американку російського походження судять за "держзраду"
07:55
Анонс
Георгій Судаков, збірна України, Євро-2024
Євро-2024: розклад усіх матчів 21 червня
07:43
Втрати РФ
Втрати РФ в Україні впродовж доби: 1060 військових, 14 танків і 54 артсистеми
07:37
атомна енергетика
Вперше у світі: Китай запустив парогенератор на атомній енергії в промислових масштабах
07:35
Анонс
Збірна України, Євро-2024
Словаччина - Україна: де та коли дивитись матч Євро-2024
07:09
Дмитро Кулеба
"Є досвід Чорноморської зернової ініціативи": Кулеба прокоментував можливість участі РФ у другому Саміті миру
07:05
сили ППО
Українська ППО знищила вночі 4 керовані авіаракети
06:59
Джо Байден
США заборонили продаж продуктів Kaspersky через загрозу нацбезпеці
06:55
Марк Кукурелья та Федеріко К'єза, Іспанія - Італія, Євро-2024
Євро-2024: результати усіх матчів 20 червня
06:45
тренування єгерів
З 2022 року тренувальна місія ЄС підготувала понад 52 тис. українських військових
06:36
Путін та Ротенберг
Україна оголосила в розшук друзів Путіна - російських олігархів Ротенбергів
06:31
Війна з Росією, ЗСУ
Росія вперше на фронті застосувала нову авіабомбу ФАБ-3000 М-54: ISW розповів деталі
06:00
Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко
Клименко: консультуємося з ЄС щодо повернення в Україну втікачів, які незаконно перетнули кордон
05:04
Ліонель Мессі, збірна Аргентини, Копа Америка
Аргентина обіграла Канаду у стартовому матчі Копа Америки-2024
02:50
Віктор Циганков, збірна України
Лідер збірної України ризикує пропустити матч проти Словаччини на Євро-2024
01:14
24 ОМБр, Часів Яр
Для підсилення оборони у Часів Яр передислокували 24 ОМБр
00:44
Європейська площа в Одесі
В Одесі автівка на блокпосту збила двох військовослужбовців ТЦК
00:14
Оновлено
Михайло Мудрик, збірна України, Євро-2024
Євро-2024: розклад і результати усіх матчів чемпіонату Європи з футболу
00:07
У Дніпрі невідомі в балаклавах напали на ексбійця спецпідрозділу Kraken Павлова: подробиці інциденту
2024, четвер
20 червня
23:54
Ніко Вільямс та Джованні Ді Лоренцо (ліворуч), Іспанія - Італія, Євро-2024
Іспанія перемогла Італію та вийшла до плей-офф Євро-2024
23:32
Оновлено
У Києві затримали 60-річну жінку, яка понівечила могили загиблих за Україну воїнів Да Вінчі, Джуса та Петриченка
23:28
Дмитро Кулеба
Кулеба пояснив, чому деякі країни відкликали підписи під комюніке Саміту миру
23:16
Оновлено
Польща
У збройних силах Польщі прокоментували інцидент з повітряною кулею, яка залетіла до країни з РФ
23:10
Ексклюзив
Путін та Кім Чен Ин
Дипломат Хара розповів, який зиск Україна може отримати через угоду між КНДР та Росією
23:01
Оновлено
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулося 128 боєзіткнень, росіяни посилили тиск на Покровському напрямку
22:58
Дмитро Кулеба
Кулеба розповів, де може відбутися другий Саміт миру
22:10
DDoS атака
"Можливо наймасштабніша DDoS атака в історії": українська IT-армія вивела з ладу російську платіжну систему "Мир"
21:56
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Зброя від Південної Кореї, F-16 та нова система ППО для України. Колонка Сергія Згурця
21:49
Сергій Ребров
Євро-2024: Ребров пояснив, чому пішов з роздягальні збірної України після поразки від Румунії
21:48
санкції проти Росії
ВПК, енергетика та причетні до депортації дітей з України: Боррель розповів про 14-й пакет санкцій ЄС проти РФ
21:34
путін
Путін пригрозив Південній Кореї наслідками у разі постачання зброї Україні
21:19
Ексклюзив
НАТО
Не тільки військові інструктори: ексголова СБУ Наливайченко про кроки НАТО у підтримці України
20:57
Дональд Сазерленд
Помер легендарний голлівудський актор Дональд Сазерленд
Більше новин