ВМС разом з ГУР вдарили по вишці окупантів у Чорному морі, що використовувалася проти українських безпілотників
У ніч проти суботи, 10 серпня, Військово-Морські сили України разом з бійцями Головного управління розвідки завдали удару по одній із газових вишок в акваторії Чорного моря. Її використовували окупанти проти українських дронів
Про це повідомив речник ВМСУ Дмитро Плетенчук.
"Так, це ВМС ЗС України у партнерстві з ГУР Міноборони. Так, окупанти використовували цю локацію для GPS-спуфінгу з метою зробити небезпечним цивільне судноплавство. Допустити цього ми не можемо", - написав він у Facebook.
За словами Плетенчука, за пів доби до ураження росіяни закинули на платформу обладнання та військовий персонал. У цей час цивільних там не було, а штатний функціонал платформа не виконувала.
Український громадський й політичний діяч Сергій Стерненко заявив, що на вишці російські окупанти розміщували технічне розвідувальне обладнання та тримали до 40 осіб особового складу.
"Тепер це підводні й одночасно підсмажені кацапи", - наголосив Стерненко.
Він додав, що газова платформа досі горить.
"На озброєнні ВМС ЗСУ є морські дрони-близнюки Sea Baby з дальністю до 1000 км та бойовою частиною близько 900 кг, тож для росіян шансів вижити у Чорному морі залишиться все менше", - підкреслив громадський діяч.
Він також виклав відео успішного удару українських моряків.
Пізніше OSINT-спільнота "КіберБорошно" опублікувала координати ураженої вишки у Чорному морі - 45.258880,31.671170.
Що таке GPS-спуфінг
Спуфінгом називають штучно створену ситуацію, в якій одна людина чи програма успішно маскується під іншу, фальсифікуючи дані, що дає змогу отримувати незаконну перевагу.
На практиці спуфінг працює з допомогою спеціальної електроніки, яка придушує сигнал супутникових систем GPS (ГЛОНАС) і замінює цей сигнал на власний. Унаслідок цього безпілотник в автоматичному режимі продовжує орієнтуватися у глобальній системі навігації, але його керування здійснює хибний сигнал, власником якого є інший оператор.
У світовій практиці вперше з елементами спуфінгу зіткнулися військові США у 2008 році. В одного з полонених виявили ноутбук, в якому зберігалися зображення, отримані з американських дронів. Наступного року в ході чергової операції захопили трофеї - комп’ютери з кількома годинами відеозапису з американських БПЛА. Противник використав для відеоперехоплення незахищені канали зв’язку з допомогою програми забезпечення SkyGrabber, вартість якої на той час становила 26 доларів і була у вільному доступі.
Захист від спуфінг-атак будується на спецзаходах: використанні закритих сигналів зв’язку з їхнім шифруванням, обов’язковим дублюванням і резервуванням бортових підсистем, використання різних систем навігації, підвищення рівня «інтелекту» для здійснення автономних дій.
- Нагадаємо, минулої ночі, з 8 на 9 серпня, воїни спецпідрозділу ГУР МО України Group 13 за допомогою морського дрона MAGURA V5 знищили швидкісний катер проєкту КС 701 типу "Тунец".
- Актуальне
- Важливе