Аналітика

Війна затягується: чи могли б ми підготуватися краще?

13 червня, 2022 понедiлок
15:28

З огляду на тижні до повномасштабного вторгнення Росії, виникає питання чи могли б ми тоді зробити більше

Зміст

Про це пише The Guardian.

Повномасштабне вторгнення Російської Федерації, яке почалося вранці 24 лютого з масових ракетних ударів і просування сухопутних військ з кількох напрямків, застало багатьох українських посадовців зненацька. Деякі з них міцно спали.

Чутки про російське вторгнення ходили тижнями, а напередодні ввечері американська та українська розвідки отримали інформацію, яка майже з певністю вказувала на вторгнення тієї ночі. Але в останню хвилину було зроблено недостатньо, щоб укріпити міста поблизу кордону або попередити громадян, щоб вони готувалися до неминучого.

Володимир Зеленський був вдома з дружиною та дітьми. Чиновники, відповідальні за ключові регіони поблизу кордону, і мери міст, що мають стратегічні військові цілі, сказали в інтерв'ю Guardian, що були у ліжку та прокинулися від гучних вибухів, а не провели останні години миру, координуючи оборону своїх міст.

Можливо, це все одно б нічого не змінило, але оскільки вторгнення Росії в Україну триває вже більше 100 днів, дехто починає запитувати, чи можна було б зробити більше, коли війна тільки розгорталася. 

Навіть найзапекліші політичні опоненти Зеленського визнають, що його керівництво під час війни дійсно сміливе та надихаюче. Але разом із похвалами є й питання про ті тижні січня і лютого перед війною.

Чому Зеленський скептично ставився до все більш тривожних попереджень американської розвідки про те, що Володимир Путін планує повномасштабне вторгнення? Чи міг він зробити більше для підготовки країни? Чи справді це б допомогло?

Більшу частину січня та лютого американська розвідка приватно та публічно повідомляла про високу ймовірність того, що військове нарощування Росії не було блефом.

"Ми не хочемо на деякий час ініціювати розслідування, але не можемо уникнути цього в майбутньому", – зазначив Володимир Ар'єв, народний депутат від "Європейської Солідарності". Він додав, що його партія тижнями напередодні вторгнення наполягала на тому, щоб уряд поставився до загрози війни більш серйозно.

Більшу частину січня та лютого американська розвідка приватно та публічно повідомляла про високу ймовірність того, що військове нарощування Росії не було блефом.

Зеленський відповідав американцям, що йому потрібно дбати про економіку так само, як і про підготовку до війни, тому закликав українців не панікувати. 

"Якщо всі думають, що завтра почнеться війна, економіка опиниться в скрутному становищі", – сказав тоді президент.

У перші тижні 2022 року були сформовані структури територіальної оборони, і багато українців почали шукати найближчі бомбосховища, оскільки розмови про війну не стихали. Але мало хто щиро вірив, що загроза реальна, а багато мільйонів українців навіть елементарно не готувалися до початку повномасштабного вторгнення та тижнів життя в бомбосховищах чи підвалах. Для деяких відсутність планування мала жахливі наслідки, коли розпочалася війна.

Багатьох заспокоювали повідомлення від високопоставлених українських посадовців. Наприкінці січня Зеленський назвав "помилкою" часті попередження США про можливу війну. 6 лютого його радник Михайло Подоляк заявив, що шанси на врегулювання кризи шляхом переговорів "істотно вищі", ніж загроза нападу.

Українські чиновники дедалі більше розчаровувалися публічними попередженнями Вашингтона про вторгнення. Коли представники міністерства оборони США повідомили, що Росія перемістила стратегічні запаси близько до кордону, що означало неминучі військові дії, заступниця міністра оборони України Ганна Маляр спростувала ці заяви. "Мета такої інформації — поширити паніку та страх у нашому суспільстві", – сказала вона тоді Guardian.

Але впродовж лютого американські чиновники все більше переконувалися, що українці та деякі європейські союзники не сприймають загрозу достатньо серйозно. Часто відбувалися телефонні розмови між різними високопосадовцями у Вашингтоні та їхніми колегами в Києві.

11 лютого посольство США в Києві викликало дипломатів з великої кількості посольств у місті. За словами трьох посадовців, поінформованих про зміст цих зустрічей, дипломатів привели в охоронювану частину посольства невеликими групами і вручили документи з інформацією про ймовірність і серйозність військових дій Росії. Їм дозволили робити нотатки, але не забирати папери.

Невдовзі решту американських дипломатів евакуювали з Києва до Львова. 

Українська розвідка також мала власну інформацію. Приблизно 17 лютого ми отримали повідомлення про низку підписаних російських військових наказів, які свідчили про те, що наближається щось масштабне. Але все ще існувала невіра, що це може означати, що американці весь час мали рацію

"Зараз не просто потрібно залишати Україну. Час для того, щоб це зробити сплив", – сказав високопоставлений чиновник американської адміністрації. Слід за американцями інші посольства вирушили на Захід України.

Українська розвідка також мала власну інформацію. Приблизно 17 лютого ми отримали повідомлення про низку підписаних російських військових наказів, які свідчили про те, що наближається щось масштабне. Але все ще існувала невіра, що це може означати, що американці весь час мали рацію.

"Більшість людей вірили, що все обмежиться Донбасом, і росіяни не спробують провести повномасштабну операцію", – повідомило джерело, наближене до українських спецслужб.

Деякі службовці у державних органах хвилювалися набагато більше, за інших: "З того, що говорили люди і наскільки вони хвилювалися, можна було зрозуміти, з якими іноземними розвідувальними службами вони мають контакти".

Коли вторгнення все-таки відбулося, Зеленський та його команда проігнорували пропозиції західних країн про евакуацію. Своїм безстрашним керівництвом вони допомогли розпочати відчайдушну оборону України.

Ця хоробрість і рішучість, а також потреба в єдності під час війни запобігли будь-якій негативній реакції на можливі помилки січня та лютого.

Бізнесмен і народний депутат Сергій Тарута, який у 2014 році був призначений губернатором Донецької області, сказав, що питання щодо військового нарощування ще рано піднімати, але згодом його неможливо буде уникнути.

"Звісно, є багато питань. Росіяни вже малювали букву Z на своїй техніці і всі говорили, що щось буде, а наші хлопці казали "не хвилюйтесь". Але це - вже після війни. Зараз суспільство має єднатися", – сказав він під час інтерв’ю.

Мабуть, найкращий аргумент, чому багато хто з української еліти не вірив, що розвідка США може бути правдивою – це невдала спроба Росії захопити Київ і Харків.

"На це просто не розраховували, – повідомило наближене до спецслужб джерело. – Захоплення Києва та всієї країни за кілька днів? Ми думали, що це буде катастрофою для Росії. Так і було. Ми не думали, що Путін може зійти з розуму".

Стежте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
25 листопада
08:00
OPINION
Найстрашніша зима завжди та, що попереду
07:56
Розбита техніка окупантів
За добу війни в Україні росіяни втратили 6 танків, 22 артсистеми та 1610 військових
07:50
Ексклюзив
свічка
Росіяни заборонили вшановувати пам'ять жертв Голодоморів на окупованій Херсонщині, - голова пресофісу ОВА
07:50
Російські військові
Російські війська просуваються значно швидше, ніж протягом усього 2023 року, - ISW
07:47
Оновлено
ППО
РФ безперервно запускає групи БПЛА по Україні: у Запоріжжі - постраждав підліток
07:11
ізраїльський авіаудар по Бейруту
"Хезболла" випустила по Ізраїлю близько 250 ракет і безпілотників. ЦАХАЛ вдарив у відповідь
06:37
Прем’єр-міністр Румунії Марчел Чолаку
Прем'єр-міністр Румунії Марчел Чолаку переміг у першому турі президентських виборів
06:29
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі два кораблі: один носій "калібрів"
06:15
Білий дім, освітлений синім і білим кольорами
Чинна і майбутня адміністрації США тісно співпрацюють щодо питань нацбезпеки, - наступник Саллівана
05:40
Росія з КНДР
Війська КНДР уже мали бої з ЗСУ, - очільник Генштабу
00:07
Росіяни перетнули річку Оскіл неподалік від Дворічного на Харківщині, - DeepState
2024, неділя
24 листопада
23:58
Олександр Сирський і блогери
"Відверто обговорили ситуацію на фронті": Сирський зустрівся з блогерами, які висвітлюють військові теми
23:49
Кароль Навроцький
Називає Галичину "Східною Малопольщею", виправдовує операцію "Вісла": що відомо про боксера та історика Кароля Навроцького, висунутого ПіС кандидатом у президенти Польщі
23:48
Вибух
РФ вдарила ракетами по Чернігівщині: постраждав 28-річний чоловік
23:34
президентські вибори в Румунії
Вибори президента Румунії: екзитполи назвали тих, хто виходить у другий тур
23:12
Ексклюзив
"Росіяни продемонстрували європейським країнам дистанцію": дипломат Чалий про удар 21 листопада по Дніпру
23:08
Війна з Росією, ЗСУ
Від початку доби на фронті сталося 198 боєзіткнень: найбільше атак на Курахівському напрямку
22:28
Иркут МС-21 ближньо-середньомагістральний пасажирський літак
В Анталії загорівся російський літак, який прилетів із Сочі
22:15
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Кривбас" обіграв "Оболонь", "Верес" здобув нічию у грі з "Олександрією". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
22:09
Ексклюзив
ядерна зброя
Треба припинити публічні дискусії і ухвалити політичне рішення, - ексміністр енергетики Плачков про можливість створення в Україні ядерної зброї
22:08
РФ намагається запровадити штучний інтелект у БПЛА, щоб вони "спілкувалися" між собою й оминали українську ППО, - The Guardian
21:49
В Україні запустили додаток "єППО", в якому можна повідомляти про повітряні цілі
Як кожен українець може допомогти ППО за допомогою застосунку ЄППО: пояснення від Міноборони
21:40
Марія та Михайло Грушевські. Київ, 1928 рік
Вірив у "хороших рускіх", розпустив армію, визнав СРСР: рівно 90 років тому на лікуванні у Кисловодську загадково помер Михайло Грушевський
21:25
Дональд Трамп
Конгресмен Волц заявив, що Трампа "надзвичайно непокоїть кровопролиття" в Україні
21:18
застосунок Дія
У Дії" з’явиться опція отримання та продовження дозволів на володіння зброєю
20:53
Адель
"Буду страшенно сумувати": співачка Адель заявила про паузу у музичній кар'єрі
20:37
Володимир Зеленський
"Працюємо з партнерами для встановлення деталей": Зеленський про удар РФ новою ракетою по Дніпру
20:23
Генератори та зброя: Литва передала Україні новий пакет допомоги
20:06
OPINION
Це війна, яка пропонує Цивілізації вибір
20:01
Ексклюзив
ППО THAAD
Чи можна протидіяти ракеті "Орешнік" та наскільки це ефективно: пояснив авіаексперт Криволап
19:43
Дмитро Медведєв
Медведєв: потенційно ми можемо передати свої ядерні технології ворогам США
19:18
Лондонське Сіті
На Вестмінстерському мосту в Лондоні четверо чоловіків влаштували бійку: один з них - у лікарні з ножовим пораненням
18:53
Андрій Сибіга
Сибіга: партнери України повинні надати нам ППО, здатне перехоплювати нові ракети Росії
18:49
Інтерв’ю
путін
Захід має чітко дати зрозуміти Путіну: якщо він збирається вести глобальну війну, то вона буде, - російський опозиційний експерт Морозов
18:40
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Вдень 24 листопада РФ запустила по Україні кілька груп БПЛА: на Київщині пошкоджено промислове підприємство
18:32
З 14:00 до 20:00: коли відключатимуть світло 25 листопада
18:04
OPINION
Соціальна ненависть як зброя проти України
17:57
Ярмак на вулиці Вокзальній у Бучі (весна 2022 року)
"Всіх чекає присяга або прапору, або ординській ганчірці". Yarmak випустив пісню "Замкнутий контур" про те, як Україні перемогти у війні
17:40
Андрій Мельник
Посол Мельник: наступні вісім тижнів будуть найбільш відповідальними і складними в історії України після 1991 року
17:37
Інтерв’ю
НАТО, Трамп
Трамп прагнутиме угоди, яка не дозволить Україні залишатися вразливою до тиску Росії, - дипломат Брайза
Більше новин