Огляд

Чому Київ не запросять до Альянсу на липневому саміті НАТО та чи є розкол в армії через дії генералів. Акценти світових ЗМІ 27 червня

27 червня, 2024 четвер
11:15

У фокусі міжнародних видань – що Україні запропонує НАТО на Вашингтонському саміті і як це допоможе у війні з Росією, а також, на скільки не завжди успішні накази українських генералів та невдачі на полі бою ламають моральний дух солдат

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 27 червня.

Що Україні запропонують на цьогорічному саміті НАТО

Володимир Зеленський, саміт НАТО у Вільнюсі

Фото: Reuters

 

Все ближче Вашингтонський саміт НАТО, який стартує 9 липня. Відповідно, все більше розмов, а що Альянс запропонує Україні цього року? У The New York Times написали, що НАТО запропонує Україні "міст" до членства, сподіваючись, що цього достатньо. Офіційні особи кажуть, що Київ не почне переговори про членство на найближчому саміті НАТО, але Альянс оголосить структуру для координації допомоги в довгостроковій перспективі.

"НАТО запропонує Україні нову штаб-квартиру для управління її військовою допомогою на майбутньому 75-му ювілейному саміті у Вашингтоні, заявили офіційні особи, що є запевненням довгострокової прихильності Альянсу до безпеки країни, яка була проголошена як "міст" до можливого членства Києва", - пишуть американські журналісти.

Звісно, що президент України Володимир Зеленський, а також деякі лідери центральноєвропейських країн дуже сподіваються що НАТО запропонує Києву переговори про членство на саміті. Натомість Альянс оголосить, що він погодиться створити місію в Німеччині для координації допомоги Україні у довгостроковій перспективі, повідомили представники США та НАТО. Вважається, що цей крок має "надіслати потужний сигнал" про прихильність союзників як Києву, так і Москві, яка сподівається, що Захід втомиться підтримувати війну.

Оскільки місія проходитиме під егідою НАТО, вона діятиме, навіть якщо Дональд Трамп, різкий критик Альянсу та допомоги Україні, переможе на посту президента США в листопаді.

Справа не тільки в тому, що країна все ще перебуває у стані війни, що може зробити НАТО активним учасником бойових дій. Президент Байден і канцлер Німеччини Олаф Шольц заявили, що Україна повинна провести важливі реформи для зменшення корупції та покращення демократії та верховенства права. Тому справа вступу у НАТО – не лише питання війни з Росією.

Тож, нова місія об’єднає під егідою діяльність нинішньої "коаліції можливостей" країн, які надають різні аспекти військової допомоги Україні, такі як протиповітряна оборона, артилерія, винищувачі F-16, озброєння та навчання. Місія також координуватиме навчання українського військового персоналу в країнах-союзниках і довгострокові двосторонні угоди про безпеку, які різні країни підписали з Україною. Важливо, що всі країни НАТО підтримують створення місії, сказали офіційні особи, і про це буде оголошено на саміті.

Раніше допомога Україні надавалася здебільшого окремо кожною країною. Офіційні особи, ознайомлені з планом, повідомили, що об’єднання основних напрямків допомоги та навчання під одним командуванням має на меті впорядкувати потік і зробити його більш узгодженим.

Місія під назвою "Допомога НАТО в галузі безпеки та навчання для України" (NSATU) працюватиме над тим, щоб зменшити дублювання та ускладнення, пов’язані з різними видами озброєнь, які надсилаються в Україну.

Одним із прикладів, за словами офіційних осіб США та НАТО, є нещодавня пропозиція Франції пожертвувати невизначену кількість винищувачів Mirage, коли Україна готує пілотів для підняття у повітря своїх F-16. Але Mirage – такий же складний літак, який потребує іншої підготовки, запчастин і технічного обслуговування, що може завдати шкоди українським можливостям.

Нова місія НАТО базуватиметься на військовому об’єкті США у Вісбадені, Німеччина, на чолі з тризірковим генералом — ймовірно, американцем — який підпорядковуватиметься безпосередньо головному генералу НАТО та США в Європі генералу Крістоферу Каволі.

Адміністрація Байдена не коментувала публічно деталі плану. Але Джейк Салліван, радник США з національної безпеки, сказав, що саміт покаже, як союзники роблять "конкретні кроки", щоб зблизити Україну та забезпечити їй "міст до можливого членства". На минулорічному саміті НАТО Альянс також відмовився запропонувати Україні фіксований графік і чіткий шлях до членства або дозволити почати переговори про членство. Тоді президент Зеленський був незадоволений, але загальна позиція Альянсу на цьому саміті не зміниться.

Марк Рютте

Фото: reuters

 

Тим часом у НАТО офіційно визначилися, що призначають 57-річного прем'єр-міністра Нідерландів Марка Рютте наступним керівником Альянсу. Як пише CNN, його призначення відбулося після того, як президент Румунії Клаус Йоганніс – його єдиний суперник на цю посаду – оголосив минулого тижня, що він знявся з балотування.

"Це величезна честь бути призначеним Генеральним секретарем НАТО. Альянс є і залишатиметься наріжним каменем нашої колективної безпеки", – сказав Рютте.

Згідно із заявою альянсу, Рютте має розпочати свою нову посаду 1 жовтня, коли завершиться 10-річний термін перебування на посаді чинного голови НАТО Єнса Столтенберга.

Президент України Володимир Зеленський також привітати наступного голову НАТО: "Я знаю Марка Рютте як принципового і сильного лідера, який протягом останніх років неодноразово демонстрував свою рішучість і далекоглядність".

Поїздка Зеленського на Донеччину після заміни важливого генерала

Фото: Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов 

 

Не оминув увагою західних ЗМІ й раптовий візит президента Зеленського на Донеччину. Як пише The Guardian, цей візит до Покровська відбувся через кілька днів після того, як російські удари вбили п'ятьох людей у ​​місті.

"Володимир Зеленський здійснив неоголошений візит до Донецької області на сході України, щоб зміцнити бойовий дух серед військ на тлі подальшого просування російських військ", - кажуть британські журналісти.

Зеленський здійснив поїздку разом із новопризначеним командувачем Об’єднаних сил бригадним генералом Андрієм Гнатовим. Раніше цього тижня Гнатов змінив генерала Содоля, якого деякі солдати звинувачували в значних людських втратах у війні з Росією.

У The Guardian відзначають, що у той час, як рішення Заходу дозволити Україні завдати ударів по російській території своєю зброєю призупинили просування Росії вздовж північно-східного фронту поблизу Харкова, Москва продовжує наступ на сході.

"Москва, схоже, має намір скористатися стратегічною можливістю до того, як Україна отримає нову військову допомогу із Заходу, включаючи винищувачі F-16 і десятки тисяч артилерійських снарядів через чеську ініціативу", - кажуть у виданні.

У The Washington Post написали, що критика та заміна високопоставленого генерала Содоля свідчить про те, що "всередині армії почалися розколи на тлі невдач у битві проти Росії".

"Видатний український офіцер звинуватив вищого командира в некомпетентності, звинувативши його в "тисячах" втрат у рідкісній публічній критиці з боку військових, яка відображає зростаюче невдоволення серед військ у міру просування Росії на полі бою", - кажуть американські журналісти.

Фото: armyinform.com.ua

 

Вони додають, що інцидент з усуненням генерала Содоля після критики – останній у серії перестановок військового керівництва цього року на тлі боротьби України. Содоль перебував на посаді лише чотири місяці після того, як його призначив головнокомандувач Збройних сил України генерал-полковник Олександр Сирський, якого Зеленський нещодавно призначив на вищу посаду на початку цього року.

Аналітики кажуть, що швидке усунення Содоля може послабити Сирського, якого рядові солдати "вже не люблять за те, що вважають його жорстокою людиною, яка віддає перевагу старій тактиці, що нагадує армійське керівництво Радянського Союзу". Це також загрожує негативним ефектом для президента Зеленського, який взяв на себе більшу відповідальність за рішення на полі бою, коли звільнив популярного генерала Валерія Залужного в лютому.

"Відтоді як Росія вторглася більше двох років тому, громадський контроль за українськими військовими, які в опитуваннях постійно оцінювалися як інституція, якій найбільше довіряють, був табу. І суперечки та скарги в рядах зазвичай тримаються в таємниці; солдати, які критикують їхнє командування, можуть зазнати покарання. А розмови про бойові втрати вважаються державною таємницею, яку політичне керівництво України воліє применшувати, щоб не послабити моральний дух суспільства", - пишуть у The Washington Post.

Відповідно до скарги майора Богдан Кротевич на генерала Содоля, яку отримало The Washington Post, Кротевич звинуватив Содоля в низці помилок, починаючи з його ролі командувача оборони міста Маріуполь у 2022 році .

"Хоча генерал Содоль не керував обороною міста і жодної години не провів у Маріуполі, йому присвоєно звання Героя України", – написав Кротевич, додавши, що він не постачав бригаду "Азов" боєприпасами та не розбудовував оборонні споруди міста перед наступом.

А нещодавно, під час свого командування східним фронтом, Содоль наказав "Азову" наступати без необхідних артилерійських боєприпасів, і коли були наведені аргументи, чому це неможливо, "проти командувача [Азова] було розпочато офіційне розслідування", — йдеться у скарзі.

"Ген. Содоль неадекватно керує військами, а його рішення призвели до загибелі тисяч військовослужбовців ЗСУ, Національної гвардії та інших підрозділів оборони, що призвело до слабкості позицій на фронті та втрати великої кількості території", – сказав Кротевич.

Інші впливові особи також поставили під сумнів командування Содоля. Український активіст Сергій Стерненко написав на Х, що його призначення – це "кадрова катастрофа". Стерненко та інші стверджували, що українські морські піхотинці, які отримали наказ штурмувати лівий берег Херсонської області, зазнали безглуздих втрат.

"Важко уявити гіршого кандидата, який [більш] байдужий до життя солдатів", — додав він.

У The Washington Post додають, що зміна кадрів у вищому військовому корпусі України відбувається у бурхливий час на полі бою. З лютого Україна втратила східне місто Авдіївку та низку сіл на захід від нього. Росія також просунулася на північ від Авдіївки, штурмуючи місто Часів Яр. А минулого місяця Росія почала новий штурм північно-східної Харківської області, захопивши нові території біля кордону.

"Останнім часом, за словами солдатів, офіцерів на рівні батальйону та роти, які сумніваються в наказах утримувати позиції, коли вважають, що було б розумніше трохи відійти назад, карають або звільняють. За словами військовослужбовців, це призвело до зниження морального духу на полі бою та дедалі більшої невіри у вищого керівництва", - підсумовують у виданні.

Теги:
Читайте також:
Київ
+15°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.89
    Купівля 40.89
    Продаж 41.37
  • EUR
    Купівля 45.31
    Продаж 46.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
9 вересня
00:48
Оновлено
"Шахеди", дрони, ППО
Росія ввечері 8 вересня запустила "шахеди" по Україні: на Київщині працювала ППО
00:06
Індія росія прапор
Індія відправляє представника до Москви, щоб обговорити "мирні зусилля" щодо України, - ЗМІ
2024, неділя
8 вересня
23:53
Настоятель Святогірської лаври митрополит УПЦ МП Арсеній
Настоятель Святогірської лаври, якого судять за допомогу армії РФ, не хоче їздити на судові засідання до Слов'янська
23:46
Ексклюзив
Україна Польща
Відгукнуться у майбутньому, - політолог Саакян про виклики у відносинах між Польщею та Україною
23:41
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті відбулося 148 боєзіткнень: РФ за добу здійснила 2768 обстрілів України
23:15
Підручник з української мови для 7 класу вийшов з картою України без Криму
Підручник з української мови для 7 класу вийшов з картою України без Криму
22:49
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 8 вересня: скільки коштують долар, євро та злотий
22:42
Андрій Сибіга
Сибіга звільнив свою заступницю Ірину Боровець, а також відкликав тимчасового повіреного в Грузії
22:23
Ексклюзив
Німеччина уряд
"Дуже тривожна історія": аналітик Голубов про результати виборів у Німеччині
22:22
Круїзний лайнер Icon of the Seas
Греція планує запровадити збір з відвідувачів круїзних лайнерів, щоб запобігти надмірному туризму
22:19
Юлія Латиніна
Латиніна заявила, що якщо Україна за деколонізацію РФ, то хай відмовиться від Криму, Донбасу і Галичини
21:55
Автівка ЗСУ
"Ніж у спину": в Дніпрі спалили автівку голови патронатної служби 93 бригади "Холодний Яр" Аліни Карнаухової
21:34
Ананас
"Фруктовий код": в Європі шириться новий спосіб знайомств у супермаркетах
21:22
Огляд
пожежа на заводі в Тульській області
Велика пожежа на Тульщині, атака на Новоросійськ та знищений склад з північнокорейськими ракетами у Воронезькій області РФ: де в росіян вибухало та палало цього тижня
21:11
Ілюстративне фото
На Білгородщині внаслідок атаки БПЛА горять резервуари з паливом
21:04
Ексклюзив
посольство РФ
"Можливості значно підірвані": керівник "Центру безпекових досліджень "СЕНСС" Черниш про розвідмережу РФ у світі
20:57
Розкаже Байдену, Трампу і Гарріс: Зеленський поділився деталями плану перемоги України з конгресменами США
20:45
Оновлено
Росіяни застосували "Торнадо-С" для удару по харківському передмістю Дергачі: одна людина загинула, 12 поранені
20:30
Володимир Зеленський
Зеленський назвав основні цілі України на цю осінь
20:19
Андрій Сибіга
"Агресія РФ виходить за межі України": голова МЗС Сибіга закликав партнерів збивати ворожі цілі над Україною
20:08
OPINION
Галина Пагутяк
Менше меншовартості
19:55
Аналітика
За лаштунками боїв за Покровськ: аналіз ситуації та сценарії розвитку. Пояснюємо
19:46
Ексклюзив
Енергетика
"За це треба розстрілювати": нардеп Кучеренко про будівництво трирівневого захисту енергооб‘єктів
19:07
Олександр Масляков з Володимиром Путіним
Довірена особа Путіна і гастролер по окупованому Криму: помер лідер російського "КВК" Масляков
19:01
Інфографіка
Збірна України з плавання, естафета, Паралімпіада-2024
Паралімпіада-2024: який вигляд має підсумковий медальний залік
18:41
В Укренерго заявили, що у понеділок, 9 вересня, світло відключати не будуть
18:30
Інтерв’ю
Олег Рибачук
Олег Рибачук: Якщо Україну залишать без вибору, ми можемо розпочати виробництво власної ядерної зброї, чимось нагадуючи Ізраїль
18:29
Український паверліфтер Антон Крюков здобув "срібло" в останньому фіналі Паралімпіади-2024
18:18
10-ті Дні української музики у Варшаві
У Варшаві вже вдесяте проходить фестиваль "Дні української музики"
18:11
Олаф Шольц
"Час настав": Шольц закликає до прискорення мирних зусиль щодо України
18:04
OPINION
Олександр Погребиський
Не сваритися, а співпрацювати
17:48
Болгарія
Міністр оборони Болгарії Запрянов закликав збільшити витрати на оборону до 2,5% ВВП
17:09
Оновлено
Вибух на АТП у Києві 8 вересня
У Києві стався вибух в АТП: будівля була не газифікованою
16:50
Оновлено
РФ зруйнувала готель у передмісті Слов'янська: загинули двоє зооволонтерів
16:04
OPINION
Сергій Фурса
Чи пов'язані вимкнення світла і звільнення Кудрицького
15:57
Оголошено переможців 81-го Венеційського кінофестивалю
15:49
Латвія
На сході Латвії впав російський безпілотник
15:29
вибух
У Херсоні росіяни скинули вибухівку з дрона в кабіну маршрутки: поранено 6 людей
15:20
Ексклюзив
Іран
"Звичайного занепокоєння Заходу буде вже замало": політолог Магда про постачання ракет Ірану до Росії
15:09
Молодіжні активісти "Єдиної Росії" разом з окупантами примусово роздають пропагандистські книжки з історії на ТОТ України
Більше новин