Інтерв’ю

Військовополонений ексмер російського Чайковського: "Я їхав не вбивати українців, а вести боротьбу з представниками коаліції"

30 вересня, 2023 субота
09:00

Військовополонений Олексій Третьяков п'ять років обіймав посаду мера міста Чайковський Пермського краю Росії. Після повномасштабного вторгнення окупантів він вирішив добровільно піти на війну в Україні, щоб "прийняти бій з НАТО"

Відеодопит із ним отримало Еспресо від джерел в ЗСУ та подає текстову адаптацію від його імені.

Я, Третьяков Олексій Віталійович, народився 12 травня 1975 року у місті Чайковський (Пермський край, РФ). Одружений, троє дітей віком 6, 8 і 10 років. В останній час займався приватною юридичною практикою, бо маю юридичну освіту. Раніше був місцевим депутатом, а у 2014 році обрався мером міста Чайковський, на цій посаді працював до 2019 року.
 

У мене не було самоцілі бути у політиці. Були ідеї об'єднати місто з районом, з цим наміром я прийшов до влади. А не для того, щоб там залишатися на 10 років. Це був процес реформи місцевого самоврядування, бо тоді були роз'єднані повноваження районної та місцевої влади, хоча на одній території перебували. Через те було багато розбіжностей у питаннях фінансування та взаємодії. Тому народ мене на виборах підтримав, щоб зробити єдину владу та території, що надалі ми й реалізували.

Як доброволець я уклав контракт 7 вересня з міністерством оборони РФ.
 

Дружина не знала, їй сказав, що поїхав на вахту, на північ, бо вона б мене не відпустила. Приписали мене до 78-го полку 42-ої мотострілецької дивізії. Потім переправили до Лисичанська, де я проходив тренування протягом тижня, може, трохи більше. Навіть не отримавши розподіл до підрозділу, нас відправили на спецоперацію у район села Кліщіївка. Там я отримав вогнепальне поранення у живіт та осколкове у поперек. А далі потрапив у полон до Збройних сил України, де військові медики надали необхідну допомогу, щоб я не помер. Зараз моєму життю та здоров'ю нічого не загрожує.


Навіть не отримавши розподіл до підрозділу, нас відправили на спецоперацію у район села Кліщіївка.


Все дуже швидко відбулося, нічого не було видно, бо ми вночі заходили. Вийшли на позиції, чекали на команду. Не дочекалися, почався ракетний обстріл. Було багато поранених та вбитих. А потім, коли надійшла команда "висунутися вперед", я йшов, хоч там й була лісосмуга, але хтось встиг вибігти з лісу, то бачив багато трупів, десятки.

Мені говорили, що треба буде сидіти в окопах, тримати оборону. Я був здивований, коли ми тільки прийшли, то жодного разу в окопі не посиділи, відразу відправили на цю операцію. Нас заспокоювали, що буде спокійно. Ще говорили, що у випадку загибелі родинам будуть суттєві виплати, також і у разі поранення. Зрозуміло, що дітям батька не заміниш. Але я все-таки вважав, що не так все критично, бо знову ж таки заспокоювали, казали, що два тижні посидите, а два тижні попрацюєте. Можливо у чомусь це дещо наївно, але я все-таки поїхав.

Давали завдання – зайняти оборону. Ситуації різні бувають, у тому числі й на полі бою. Говорили, що будуть притягувати по всій строгості закону, точніше сказали – по законах воєнного часу. Однак навіть якщо хтось не зміг виконати наказ, то ж за це не треба відразу розстрілювати?

Про те, як в армії РФ лякали українським полоном 

Говорили про полон – не почесно. Розказували достатньо жахливі речі, що не церемонилися з полоненими, навіть те, що геніталії відрізають, руки-ноги ламають та відрізають, тому краще не потрапляти у полон. Але тут я такого не побачив.

До цього моє сприйняття російської армії було через парад перемоги та військові програми, які є на російському ТБ. А тут я був всього 10 днів на полігоні й не зміг зрозуміти ні свою армію, ні українську не бачив. Поки у полон не потрапив. Тепер я розумію, що тут абсолютно гуманне, людське відношення навіть до полонених. Я пішов добровольцем, бо хотів переконатися: якщо дійсно тут є війська НАТО, то прийняти бій. Бо якщо є загроза цілісності країни Альянсу, то п'ята стаття статуту набирає чинності, а побачив, що тут не працює ця п'ята стаття.

Я пішов добровольцем, бо хотів переконатися: якщо дійсно тут є війська НАТО, то прийняти бій.
 

Зброю більше до рук брати не буду, займуся саме цією просвітницькою діяльністю не тільки з родичами та друзями, а й з мешканцями міста. Я більше не піду, не думаю, що вони знову будуть таке беззаконня творити, щоб мене сюди відправити, у мене троє малолітніх дітей.

Про Крим і кордони держави Україна 

У Криму був ще українському, десь у 2012 році, до приєднання. Відпочивав у Ялті. Вважаю, що референдум має відбуватися за всіма нормами міжнародного законодавства. Бо можна так дійти й до татаро-монголів, до кордонів Монгольського ханства і все перекроювати. Якщо кордони держави Україна багато разів визнавалися всією світовою спільнотою, то сенс вести розмову, що Крим колись там був російським, а до цього турецьким. Так тоді й Туреччина також може претендувати на Крим. На мою думку, якщо у межах міжнародного права кордони визнаються, то територія має належати тій країні, у кордонах якої є та територія.

Від багатьох російських телеканалів звучить, що в Україні нацизм, націоналізм, а боротьбу ведуть не українські війська, а НАТО. Тому багато хто, у тому числі і я, піддаються на це і відправляються на СВО, захищати саме інтереси країни від зовнішнього ворога, тобто НАТО.

Про російську пропаганду 

Альтернативних джерел інформації дуже мало. Я дивився інші канали, але мені не вірилося у те. А центральні канали документально все підтверджують, показують сюжети. Тому я прийняв рішення самому переконатися, чи дійсно тут присутнє НАТО. Однак окрім техніки та озброєння тут жодного натівського підрозділу я не бачив. Тільки українські підрозділи, які, на мій погляд, пристойно оснащені.

Я також читав ваші telegram-канали, Арестовича, дивився Фейгіна, Золкіна, тобто я намагався отримати додаткову альтернативну інформацію. Тому і виникає у мене такий дисонанс, як і у половини російського суспільства, бо державне центральне телебачення говорить одне й те ж кожного дня, що вся країна захищає свої інтереси від натівської присутності. А коли я сюди вже приїхав,  подивився, хоча й мало тут побув, що в Україні звичайні нормальні люди й ніякі батальйони НАТО тут не стоять, свастику на парканах не малюють. Тому я вирішив для себе, якщо мені доведеться повернутися додому, я буду розказувати про це людям.

Більша маса російського населення занепокоєна своїми внутрішніми проблемами, відбувається постійна боротьба холодильника з телевізором, і багатьох ця ситуація взагалі ніяк не турбує. Є якась група людей, яка живе, хворіє на це, обговорює, але то невелика група населення.

На мій погляд, тут якийсь великий геополітичний задум. Напевно ідея була об'єднати троїстий союз - Україну, Росію та Білорусь. Однак я можу це тільки припустити.

Можливо у верховного головнокомандувача (Путіна) була інша інформація, тому й було таке рішення прийняте. Кругом мова йде, що російські війська вступили у протидію з коаліцією військ НАТО. Що тут не тільки українські війська, націоналісти, а коаліція натівських військ присутня і б'ється проти нас. Одна справа Україна, а інша — НАТО. А коли треті країни вступають у цей конфлікт, то тоді це вже торкається інтересів Росії.

Вторгнення я не підтримував. Я своїм родичам казав, що це неприпустимо у XXI столітті. Добросусідські відносини вибудовуються через торгівлю та взаємодію. Вважаю, що дружні відносини треба налагоджувати економічними та культурними зв'язками. Коли прозвучало, що тут нацизм і війська НАТО, то постали інші пріоритети.

Відчуваю провину за те, що відбулося. Це частково і моя провина, це колективна провина. Думаю, що спокутувати її потрібно буде не одне десятиліття
 

Адже Німеччина після Великої вітчизняної війни (Другої світової війни; полонений називає її так відповідно до російської пропагандистської доктрини, - ред.), здається, до 2010 року репарації платила на відновлення. Можливо, тут до цього також дійде.

Я вже змирився з тим, що повинен понести покарання. Є відчуття провини та сорому за все, що відбувається. 

Я пів дня пробув на околиці Бахмута і подивився, на що перетворена та частина міста – це не спецоперація.
 

Я їхав не вбивати українців, а вести боротьбу з представниками коаліції, яка тут діє. Як у РФ кажуть, що Україна перебуває під зовнішнім керуванням, що не ви тут вирішуєте. Я тут поговорив з людьми, які пояснили, що ми самостійні, тобто рішення самі приймаємо: якщо нам хтось щось підказує, то ми діємо і ці підказки використовуємо у своїх цілях.

Теги:
Читайте також:
Київ
+9°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.2
  Купівля 38.2
  Продаж 38.74
 • EUR
  Купівля 41.29
  Продаж 42.09
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
24 лютого
12:15
Klisters Mins
Латвійський спортсмен пробіжить 100 км без їжі та одягу, щоб заохотити людей донатити на дрони для України
12:11
Діти
Понад 2 млн виїхали, 528 загинули, 1230 поранено: Зеленська розповіла, як два роки війни вплинули на дітей в Україні
12:04
OPINION
Вадим Денисенко
Мета нашої війни — зміни у головах росіян
11:58
Хімічна зброя
"ЗСУ застосовували американські хімічні боєприпаси проти армії РФ": кремлівські ЗМІ поширюють черговий фейк
11:55
В'ячеслав Лебедєв
У Росії помер голова верховного суду Лебедєв
11:49
електроенергія
Запорізька АЕС вже три дні залишається на одній лінії живлення: ситуація в енергосистемі станом на 24 лютого
11:42
На фото: Київ
Від Kiew до Kyjiw: МЗС Німеччини змінило написання української столиці
11:38
Втрати РФ
Британська розвідка оцінила втрати РФ за два роки повномасштабного вторгнення
11:34
НАТО, державний прапор України
Питання не "якщо", а "коли": Столтенберг про вступ України до НАТО
11:16
Оновлено
Урсула фон дер Ляєн
До Київа прибули світові лідери до другої річниці повномасштабної війни
11:13
Командувач Сухопутних військ, генерал-полковник Олександр Сирський
Палаючих російських літаків стане ще більше, - Сирський
11:09
Оновлено
Україна
"Два роки, як Україна надихає світ": західні лідери до другої річниці повномасштабного вторгнення
11:02
Атака на Київ у ніч на 30 травня
У Києві з 24 лютого 2022 року загинули майже 200 цивільних людей, - Кличко
11:00
Інтерв’ю
Ярини Чорногуз
Програти війну за ідентичність: військова Ярина Чорногуз про булінг україномовних дітей у школах і мобілізацію жінок
10:45
Ексклюзив
Авіаційний експерт назвав комплекс, яким ЗСУ, ймовірно, знищили російський літак А-50
10:33
Центральний Банк Росії
Банки вимагають забезпечення законності конфіскацій російських активів у Британії, - Bloomberg
10:03
OPINION
Павло Вернівський
У нас не сприймають інвестиції без прибутку
09:30
Оновлено
війна з Росією ППО безпілотник
Українські спецслужби атакували Новолипецький металургійний комбінат у Росії
09:29
"Спершу спалах, потім розриви": ГУР перехопило розмову росіян, які підтвердили збиття свого літака А-50У
09:09
санкції США
Мінфін США ввів санкції проти найбільшої судноплавної компанії РФ
09:09
Огляд
Історія катастроф, аморальний роман і що уряд зробив з нашими грошима – 5 книг, які змусять замислитись
08:47
Індія росія прапор
Індія просить Росію достроково відпустити її громадян, які працюють в армії РФ
08:35
РФ атакувала населені пункти Запоріжжя касетними снарядами
Окупанти обстріляли будинок на Запоріжжі: постраждало молоде подружжя
08:27
безпілотник, дрон
У Росії заявили про "перехоплення" дронів над трьома областями
08:25
наркотики
Заховали серед бананів: у Британії вилучили рекордну партію кокаїну, що прямувала до Німеччини
08:12
Австралія
Австралія запровадила додаткові санкції проти громадян та організацій РФ
08:04
OPINION
Євгеній Лишан
Чи стануть поранені на лікуванні за кордоном дезертирами
07:46
Оновлено
На фото втрати окупантів
Літак, 36 артсистем і 770 окупантів: Генштаб оновив втрати армії РФ за добу війни в Україні
07:39
сили ППО
Повітряні сили за ніч знищили 12 "шахедів" і 2 ворожі ракети
07:31
Україна Британія
Британія у річницю вторгнення РФ оголосила про виділення пакета артбоєприпасів для України на $310 млн
07:30
Аналітика
Два роки великої війни. Як змінилася українська армія, чого вона досягла і що втратила, а також якими є перспективи воєнних дій. Аналізуємо
07:00
OPINION
Базиль Керський
Поляки та українці, ми одна сім’я
06:53
Придністров'я
"Не помітили жодних ознак": в ISW оцінили ризики вторгнення в Україну з Придністров'я
06:35
На фото: гелікоптер Apache
У США розбився вертоліт нацгвардії Міссісіпі: є загиблі та постраждалі
06:22
Садік Хан, мер Лондона
Мер Лондона оголосив про передачу Україні списаних авто за схемою Ulez
06:00
Дональд Трамп
Штраф та відсотки: Трампа зобов'язали заплатити $454 млн у справі про шахрайство
05:36
Дональд Туск
ЄС розблокує 137 млрд євро для Польщі, заморожені через проблеми з верховенством права
05:15
канабіс
Парламент Німеччини легалізував канабіс: закон набере чинності з 1 квітня
04:47
Raiffeisen Bank
Австрія розслідує відмивання грошей Raiffeisen Bank за участю Росії
04:19
війна з росією Херсонщина ракетний удар ППО
На Херсонщині збито російський літак Су-34, який запустив ракети по Україні, - ЗМІ
Більше новин